Co to są opakowania biodegradowalne?
Ekologia, ochrona środowiska i globalne ocieplenie to ostatnio bardzo rozdmuchiwane frazy. Na wielu szczeblach administracji publicznej te sformułowania bez ustanku są na ustach urzędników niezależnie od kraju pochodzenia, a walka ze skutkami złego gospodarowania paliwami kopalnymi stała się prawdziwą batalią na skalę światową. Ten niebywale ważki problem dotyka nas wszystkich i tylko od nas samych zależy, czy uratujemy planetę przed nieuchronnymi zmianami klimatycznymi. Pomóc możemy na wiele sposobów - segregacja odpadów, ograniczenie używania plastiku oraz wykorzystywanie do ogrzewania domu bardziej ekologicznych rozwiązań. Przyjazne naturze są również biodegradowalne opakowania, które coraz śmielej pukają do drzwi w wielu branżach przemysłowych, gastronomicznych i opakowaniowych. W naszych skromnych progach posiadamy całą gamę opakowań ekologicznych, począwszy od tradycyjnych kartonów, poprzez ekologiczne wypełniacze i papiery pakowe, a kończąc na pojemnikach z trzciny cukrowej. Wszystko to wykonane z tworzyw przyjaznym środowisku, łatwe w recyklingu i podatne na biodegradacje. Ekologiczne opakowania to również te wytworzone z materiałów odnawialnych. Dużą popularnością cieszą się różnego typu papiery makulaturowe pochodzące z odzysku. Można nimi z powodzeniem nie tylko zabezpieczyć delikatne przedmioty, ale również wykorzystać jako wypełniacz pustych przestrzeni w kartonach zbiorczych. Nie odbiegają swoją funkcjonalnością od dedykowanym do tego celu produktom. Są również tańsze i tak samo skuteczne. Przelicznik ceny do jakości wychodzi tutaj zdecydowanie na plus. Ekologia górą!
Jak odnaleźć się pomiędzy praktyką a ekologią oraz jakie opakowania przyjazne naturze wybrać?
Osiągnięcie kompromisu w tak delikatnym procesie, jakim jest pakowanie przesyłek, nie jest łatwym zadaniem. Niejednokrotnie stajemy przed wyborem dokładnego zabezpieczenia paczki, a dbaniem o środowisko naturalne. Do niedawna takie zagwozdki chodziły po głowie rzeszy sprzedawców internetowych, bo właśnie branża e-commerce jest najbardziej narażona na krytykę podczas nieodpowiedniego dobierania materiałów opakowaniowych. Z jednej strony waleczni ekolodzy, a z drugiej strony wkurzeni konsumenci, którym kurier dostarczył zakupione produkty w kiepskim stanie. Co wybrać? Czy jako sprzedawcy jesteśmy skazani na impas? Oczywiście, że nie! Całe szczęście istnieje już bardzo wiele sposobów na przyjazne dla środowiska pakowanie i jednoczesne skuteczne zabezpieczenie towaru przed uszkodzeniem. Świetnym tego przykładem są papierowe poduszki powietrzne, które stanowią wspaniałą alternatywę dla ich plastikowych odpowiedników. Z powodzeniem można dzięki nim wyeliminować tworzywa sztuczne z naszego miejsca do pakowania zamówień, bo razem z kartonami oraz taśmami pakowymi możemy nosić zaszczytny tytuł dbających o planetę i uznawać się za EKO friendly przedsiębiorstwo.
Czy opakowania na wynos mogą być ekologiczne?
Opakowania z tworzyw sztucznych przez lata dominowały w gastronomii. Każda restauracja posiadała mnóstwo pojemników plastikowych, które były ochoczo wykorzystywane przy dostawach posiłków do wygłodniałych klientów. Działo się tak głównie z braku konkretnej alternatywy oraz wysokich cen zamienników, ale wraz z kolejnymi dyrektywami europejskiego parlamentu sytuacja zmienia się diametralnie. Gdy tylko UE zakwestionowała używania takich opakowań, to na rynku zaroiło się od tańszych naczyń kompostowalnych wykonanych z pulpy. Te ekologiczne pojemniki coraz częściej wypierają polimery, ulegają rozkładowi wraz z BIO odpadami i nadają się do przydomowych kompostowników. Więcej lokali gastronomicznych dbających o środowisko to więcej szczęśliwych zwierząt i spokojniejszy klimat na ziemi.