Ilość komentarzy: 0
10 kreatywnych pomysłów na użycie folii bąbelkowej
Folia bąbelkowa jest obecna w niemal każdym domu. Kupujemy ją do pakowania delikatnych przedmiotów i do zabezpieczania paczek do wysyłki. Czasem zdarza się, że zostaje nam kilka metrów tego materiału po wykorzystaniu jego części, na przykład po przeprowadzce. Najczęściej jednak gromadzimy ją z przesyłek, które sami otrzymujemy i, w zgodzie z ekologicznym podejściem, nie wyrzucamy. Przechowujemy, bo może się do czegoś przydać – nie zawsze jednak wiemy do czego. W tym artykule pokażemy Ci parę kreatywnych sposobów, do których możesz ją wykorzystać – od zrobienia zabawnego przebrania po ozdabianie tortów.
1. Malowanie po folii bąbelkowej
Ten pomysł sprawdzi się u rodziców, którzy mają małe dziecko, u nauczycieli przedszkolnych lub wczesnoszkolnych (poproście wtedy opiekunów o przyniesienie zbędnej folii, na pewno wiele się jej znajdzie). Wykorzystanie folii pęcherzykowej do malowania to budzenie w dzieciach kreatywności, które nauczy je patrzeć na różne przedmioty codziennego użytku wielowymiarowo. Forma folii najlepiej sprawdzi się do malowania farbami plakatowymi lub akrylowymi. Z wyciętych kształtów można stworzyć stemple. Pomalowanie folii odpowiednimi kolorami, a następnie odciśnięcie jej na arkuszu pozwala na namalowanie pięknej tekstury. Dzięki nim powstanie piękna łuska smoka albo krokodyla, macki ośmiornicy albo meduzy, skorupa żółwia, miękkie i gęste obłoki chmur albo owcza wełna. Z folią bardzo łatwo będzie namalować kwietną łąkę albo pojedyncze płatki kwiatów i plastry miodu. Pamiętajcie że folia nie musi być pokryta jednolitym kolorem, przeciwnie, najlepiej nałożyć na nią wielobarwne plamy. Jeśli dziecko jest bardzo małe i takie zadania będą dla niego za trudne, to fajnym rozwiązaniem jest owinięcie rączki lub stóp folią i pozwolenie na bawienie się w odciskanie kolorów na rozłożonej na podłodze kartce.
2. Zabezpieczenie roślin
Osoby, które posiadają ogród lub działkę najmocniej docenią ten bardzo praktyczny pomysł na wykorzystanie folii bąbelkowej. Przyda się on także miłośnikom roślin domowych. W chłodniejszych miesiącach należy zabezpieczyć rośliny przed przemarznięciem, mogą bowiem stracić zdrowie lub zupełnie uschnąć. Młode drzewka i krzewy należy owinąć folią bąbelkową, która doskonale izoluje je od zimnego powietrza i chroni przed mroźnym wiatrem. Nawet jeśli masz szklarnię, to wiesz że same szyby nie zabezpieczą wystarczająco uprawianych w niej roślin. W branży rolniczej wykorzystywana jest specjalna folia bąbelkowa z dużym bąblem. Późną jesienią dobrze jest okleić od wewnątrz ściany szklarni folią bąbelkową by zapewnić dodatkową izolację. Miłośnicy roślin domowych, którzy nie chcą przestawiać roślin (często już nie ma na to po prostu miejsca) z parapetu w inne części domu mogą owinąć dwukrotnie folią doniczkę, dzięki temu korzenie nie przemarzną i odwdzięczą się pięknym rozkwitem na wiosnę. To samo należy zrobić z roślinami, które znoszą chłodniejsze temperatury, lecz nie mróz i stoją na balkonie lub tarasie – w ich przypadku należy zabezpieczyć folią bąbelkową także zieloną część.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Folia bąbelkowa3. Kreatywne pakowanie
Ten sposób to konwencjonalne wykorzystanie zalet folii bąbelkowej ale w domowych warunkach. Folia doskonale sprawdzi się jako zabezpieczenie kruchych i lekkich przedmiotów. Jeśli przechowujesz teflonowe patelnie jedną na drugiej, to dobrze podkładać pod każdą płachtę folii aby teflon się nie porysował. Delikatne owinięcie pojedynczych rzeczy lub zaledwie wyścielenie nią pudełka sprawi, że ozdoby świąteczne dobrze zniosą transport do piwnicy albo schowka, a bombki i światełka bezpiecznie doczekają do kolejnego sezonu uchronione przed zgnieceniem lub wilgocią. Folia bąbelkowa jest niezastąpiona przy przeprowadzkach – nic lepiej nie zabezpieczy luster, sprzętu AGD (np. płaskiego telewizora lub konsoli do gier), ceramicznych talerzy albo porcelanowej, eleganckiej zastawy. Wszelkiego rodzaju ramki ze zdjęciami, figurki, obrazy też warto zabezpieczyć folią. Z zalet tego materiału dobrze skorzystać także udając się w podróż, gdy chcemy zaoszczędzić miejsce w bagażu – folia wystarczająco dobrze zabezpieczy delikatną biżuterię przed zgnieceniem, a kosmetyki przed rozlaniem w walizce.
4. Transport produktów spożywczych
Z triku poznanego wyżej doskonale wiemy, że folia bąbelkowa jest wspaniałym izolatorem ciepła. Możemy wykorzystać tę zaletę w przypadku transportowania jedzenia. Udając się do przyjaciół na imprezę możemy owinąć folią pojemnik z przygotowanym samodzielnie daniem albo pudełko lodów. Jeśli nie mamy specjalnego termosu do transportu jedzenia, a udajemy się na pieszą lub rowerową wycieczkę w trakcie zimniejszych miesięcy, to słoik albo plastikowe pudełko z jedzeniem możemy owinąć folią. Oprócz tego, że jedzenie nie wystygnie i zmęczeni będziemy mogli się nim posilić, to folia zabezpieczy także opakowanie przed otwarciem albo urazami mechanicznymi w plecaku. Folię bąbelkową możemy też wykorzystać podczas zakupów, zawinięte w nią mrożonki i lody nie roztopią się i bezpiecznie przyniesiemy je do domu.
5. Przechowywanie odzieży, obuwia i dodatków
Folia bąbelkowa znajdzie zastosowanie także w utrzymaniu naszej garderoby w odpowiednim porządku, a ubrań, obuwia i dodatków w dobrym stanie. Niekorzystne dla skórzanych torebek i butów jest wrzucanie ich luzem na półkę. Żeby nie straciły swojego kształtu lepiej wypchać je folią. Jeśli nie przechowujesz butów w oryginalnych pudełkach, to możesz też owinąć każdą parę tak, aby buty nie ocierały się o siebie albo ciemniejsze nie zabarwiły tych jaśniejszych. Tak samo można zabezpieczyć paski, aby nie porysowały się ich klamry. Utrzymane w dobrym stanie rzeczy posłużą dłużej, a wszystko dzięki temu lekkiemu materiałowi. Jeśli nie masz szkatułki albo organizera na biżuterię nie wrzucaj jej luzem do pudełka. Możesz dobrze wyścielić je najpierw folią, a kolczyki utrzymają się na miejscu jeśli przyczepisz je delikatnie do folii bąbelkowej. Bransoletki i pierścionki możesz układać warstwami oddzielone folią. Odizolowana od siebie biżuteria nie będzie narażona na działanie brudu czy wilgoci i na dłużej zachowa swój piękny wygląd i blask.
6. Zabawki sensoryczne
Małe dzieci kochają odkrywać i poznawać świat. Wszystko jest dla nich interesujące, a niestety nie wszystko bezpieczne. Aby zaspokoić ich potrzebę eksploracji, a nie narażać na przytrzaśnięcie palców lub skaleczenie się, zabezpiecz szuflady i szafki do których mają dostęp i zbuduj tablicę lub matę sensoryczną. Do drewnianej deseczki, kartonowej lub styropianowej podstawki przymocuj różnorakie przedmioty np. włącznik światła, pęczek kluczy, kolorowy łańcuszek i folię bąbelkową. Maluch z pewnością będzie zainteresowany przeźroczystym, miękkim w dotyku materiałem i wiele radości przyniesie mu dźwięk pękających bąbelków. Przyczepienie folii do jakiejś podstawy sprawi także że dziecko będzie bezpieczne, bo nie będzie mogło wsadzić jej do buzi i się zadławić.
7. Dekoracje na wypiekach
Jednym z najbardziej ciekawych zastosowań folii bąbelkowej, jest dekorowanie jedzenia. Najbardziej efektowne jest ozdabianie nią deserów. Tort pokryty lukrem albo kremem należy z odpowiednią siłą owinąć folią po bokach oraz docisnąć folią jego górną powierzchnię. Powstaną dzięki temu piękne wypukłości, a tort w zależności od koloru będzie przypominał obłoczek, plastry miodu albo lśniące łuski. Trochę bardziej czasochłonnym pomysłem jest stworzenie czekoladowej ozdoby na folii bąbelkowej. Czekoladę należy posiekać, rozpuścić w naczyniu trzymanym w gorącej wodzie, a następnie odpowiednią ilość przelać na folię bąbelkową. Możesz użyć wykrojonych wcześniej z folii kształtów lub po prostu przelać czekoladę na arkusz folii. Czekolada musi wystygnąć, później ostrożnie oddziel czekoladę od folii. Pamiętaj że możesz użyć popularnej mlecznej czekolady albo dodać do roztopionej białej czekolady barwniki spożywcze, dzięki temu dekoracja będzie jeszcze bardziej widowiskowa.
8. Ponowne konwencjonalne użycie
Najprostszym zastosowaniem folii bąbelkowej będzie jej ponowne wykorzystanie w celach, dla których została stworzona, czyli zabezpieczenia wysyłki. Popularna zasada „reuse”, czyli „ponownie wykorzystaj” jest bardzo doceniana. Jeśli prowadzisz swoją małą hobbystyczną działalność czy sklep wysyłkowy, to warto dodać informację na swojej stronie internetowej, że zasada reuse jest Ci bliska. Fakt, że wykorzystujesz do wysyłek już raz użyte materiały sprawi, że zazwyczaj Twoi klienci jeszcze bardziej polubią Twoją markę! Jeśli w folii pozostały jeszcze pęcherzyki powietrza, to możesz nią owinąć wysyłane przedmioty, a jeśli bąbelków jest mniej, to wykorzystaj folię do zabezpieczenia przedmiotu poprzez wypełnienie pudełka wysyłkowego. Inną pożyteczną dla ochrony klimatu opcją na wykorzystanie folii bąbelkowej jest zgromadzenie jej w większej ilości (możesz zbierać też na przykład pudełka kartonowe) i przekazanie jej sklepowi ekologicznemu, który z radością odbierze od Ciebie zgromadzone materiały i będziesz mieć pewność, że każdy ich centymetr zostanie ponownie wykorzystany. Jeśli zdecydujesz się jednak wyrzucić niepotrzebną folię, to pamiętaj aby wrzucić ją do odpowiedniego pojemnika na odpady, w tym przypadku na tworzywa sztuczne.
9. Odstresowujące działanie folii
Każdy z nas niejednokrotnie bawił się folią bąbelkową poprzez przebijanie bąbelków. Wpływa to kojąco wpływa na nasze zmysły. Połączenie dotykania miękkiego przedmiotu i wydawanego przez niego dźwięku może być olbrzymią przyjemnością! Może nam to także nieco pomóc w stresujących sytuacjach. Zalety folii bąbelkowej zostały wykorzystane przez przez producentów zabawek, stworzyli oni Push Pop Bubble (folię zastępuje tutaj gruba guma). Zabawka ta może być wykorzystywana wielokrotnie, gdyż przestrzenie wypełnione powietrzem nie są przebijane, a jedynie wypychane na drugą stronę. Dzięki temu zabawa nie musi kończyć się tak szybko i może zostać to wykorzystywane przez bardzo długi czas. Jeżeli więc wykorzystasz całą zgromadzoną do tej pory folię bąbelkową, możesz zastanowić się na zakupem Push Pop Bubble.
10. Zabawne przebranie
Kreatywność w tworzeniu kostiumów na bale przebierańców, imprezy cosplayowe (przebieranie się za postacie znane z filmów i komiksów) albo halloweenowe nie zna granic. Do stworzenia niepowtarzalnego przebrania albo jego elementów możesz wykorzystać folię bąbelkową. Wykonana jest z tworzywa sztucznego które bez problemu można pokryć farbą akrylową albo farbą w sprayu. Faktura, którą tworzy folia doskonale przypomina jaszczurze albo rybie łuski, co pozwoli na wykonanie pięknego syreniego albo smoczego ogona. Wystarczy, że gotowy kształt pomalujesz metaliczną albo brokatową farbą. Folia bąbelkowa jest też bardzo lekka, nada się więc także do pokrycia szkieletu skrzydeł (to zadanie może być trochę trudniejsze). Na Halloween kiedy kostium ma budzić przerażenie, przyklej folię dwustronną taśmą do twarzy (zostaw postrzępione krawędzie), następnie pomaluj ją cielistą farbą i dodaj czerwone elementy, ozdoba będzie na pewno budziła strach przez udawanie krwawiącej rany.
Folia bąbelkowa - gdzie kupić?
Jak widzisz można znaleźć mnóstwo sposobów na wykorzystanie folii bąbelkowej. Kiedy następnym razem kurier przyniesie Ci paczkę, nie wyrzucaj tego bąbelkowego materiału. Poczekaj na dogodną okazję i wypróbuj nasze wskazówki. Zainspirowały Cię nasze pomysły? Masz ochotę na trochę folii bąbelkowej? W sklepie Opako ogromną popularnością cieszą się następujące produkty:
- folia bąbelkowa o szerokości 20 cm - niezbyt szeroka folia przyda się do owijania niewielkich przedmiotów. Jest bardzo chętnie kupowana przez sklepy e-commerce.
- folia bąbelkowa o szerokości 100 cm - idealna do zabezpieczania większych przedmiotów. Szerokość metra sprawia, że jest chętnie kupowana przez magazyny i hurtownie.
- folia bąbelkowa o szerokości 250 cm - ta bardzo szeroka folia jest idealna w trakcie przeprowadzki do zabezpieczania dużych mebli. Wykorzystywana jest także do ochrony wrażliwego sprzętu RTV i AGD.
- folia bąbelkowa duży bąbel - jest bardzo lekka i warto ją wykorzystywać jako pierwszą warstwę, z którą styka się delikatny produkt w opakowaniu. Ma doskonałe właściwości amortyzujące.
- folia bąbelkowa antystatyczna - wyjątkowy rodzaj folii o właściwościach ochronnych, który zabezpiecza urządzenia przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Dlatego można w nią pakować sprzęty elektroniczne takie jak na przykład telewizory, laptopy czy też sprzęt audio.