Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0
10 metod ponownego wykorzystania folii bąbelkowej
Folia bąbelkowa, nazywana czasami również folią pęcherzykową, to bardzo wszechstronny materiał. Jej głównym przeznaczeniem jest pakowanie przedmiotów i ich zabezpieczanie w transporcie. Sprawdza się w tym celu dzięki dobrym właściwościom izolacyjnym i amortyzacyjnym. Do tego jest niedroga i łatwa w użyciu.Folia bąbelkowa to folia na której powierzchni w regularnych odstępach rozmieszczone są niewielkie pęcherzyki powietrza. Wynaleziona została w 1957. Chociaż pierwotnym zamierzeniem wynalazców - Alfreda Fieldinga i Marca Chavannesa było stworzenie plastikowej tapety, to jednak opracowany produkt znalazł zgoła inne zastosowanie.
Folia bąbelkowa może być stosowana do pakowania przedmiotów samodzielnie. Może być też używana w połączeniu z różnymi rodzajami opakowań, np. zapakowany w nią przedmiot może być dodatkowo owinięty papierem pakowym. Często używa się jej jako wypełnienia opakowań kartonowych. Bywa także częścią składową innych opakowań, w szczególności kopert bąbelkowych.
Folia pęcherzykowa jest materiałem wytrzymałym, dlatego nie warto jej wyrzucać po jednym użyciu. Przedstawiamy 10 metod ponownego wykorzystania folii bąbelkowej.
1. Ponowne wykorzystanie folii bąbelkowej do pakowania
Zacznijmy od czegoś oczywistego. Folię bąbelkową można wielokrotnie ponownie wykorzystywać do pakowania przedmiotów. Dotyczy to zarówno zwykłej folii pęcherzykowej jak i folii bąbelkowej wzmocnionej pianką.
Folia bąbelkowa, dzięki odporności na rozdarcie może być wielokrotnie wykorzystana do pakowania tego samego przedmiotu lub przedmiotu o podobnych gabarytach. Z tego względu warto ją zachować w całości.
Jeśli folia uległa uszkodzeniu, zawsze można ją pociąć na mniejsze fragmenty. Mogą one być wykorzystane do pakowania mniejszych przedmiotów albo do wypełnienia pudełek. Ostatnią fazą jej życia może być poszatkowanie na małe skrawki i wykorzystywanie jako drobnego wypełniacza do paczek.
Jak widać folia bąbelkowa może być wielokrotnie wykorzystywana ponownie do celu w jakim została stworzona nawet w razie jej zużycia. Będzie to swoisty downcykling - używanie kaskadowe.
2. Transport i utrzymanie w chłodzie jedzenia
Drugi sposób ponownego wykorzystania folii bąbelkowej wiąże się z jej właściwościami termoizolacyjnymi. Folia pęcherzykowa pomoże w utrzymaniu w chłodzie jedzenia transportowanego z supermarketu. Najprostsze jest owinięcie jedzenia w arkusz folii. Możemy pokusić się o upcykling posiadanej folii bąbelkowej i wykonać z niej torbę termoizolacyjną.
Aby wykonać ze zbędnej folii bąbelkowej torbę termoizolacyjną wykorzystać możemy torbę materiałową, reklamówkę foliową - najlepiej LDPE a nawet torbę papierową. Ta ostatnia będzie najmniej trwała. Należy następnie wykleić ją od wewnątrz folią pęcherzykową. Najlepsza byłaby folia bąbelkowa samoprzylepna. Jeśli jednak mówimy o ponownym wykorzystaniu folii to jej przylepne właściwości mogą już zaniknąć. Z pomocą przyjdzie nam taśma dwustronna.
Starą folię bąbelkową możemy również wykorzystać do utrzymania w chłodzie jedzenia w przypadku awarii lodówki lub konieczności jej opróżnienia do czyszczenia. Owinięte folią bąbelkową produkty można dodatkowo schować pod kołdrą. Da ona dodatkową izolację a folia bąbelkowa pomoże ochronić pościel przed wilgocią.
Oczywiście im folia bąbelkową grubsza, tym lepsze będą jej właściwości izolacyjne. Dlatego do izolacji termicznej najlepiej sprawdzą się folie grubsze - B3 i B4.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Folia bąbelkowa3. Zabezpieczenie samochodu i przedmiotów przed gradobiciem
Niepotrzebna folia bąbelkowa pomoże zabezpieczyć samochód albo przedmioty w ogródku przed gradobiciem. Aby zabezpieczyć szybę samochodu wystarczy przykryć ją pęcherzykowym arkuszem i przycisnąć go wycieraczkami. Można również okryć dach, aby uchronić go przed wgnieceniami od gradu. Folia do tego celu może być wykorzystywana wielokrotnie.
Do zabezpieczenia przed gradem najlepiej nada się folia o dużych bąblach. Ale jeśli nie będziemy takiej posiadali, sprawdzi się również cieńsza - nawet folia bąbelkowa B1. Aby zwiększyć jej właściwości amortyzacyjne można złożyć ją na pół. Dlatego do przykrycia przykładowo dachu samochodu przydadzą się arkusze o dużej szerokości - 200 lub 250 cm.
Starą folię bąbelkową można wykorzystać do ochronny innych pozostawionych na dworze delikatnych rzeczy. W szczególności w ogrodzie - dachu szklarni, roślin, ceramiki, mebli ogrodowych ze szklanymi elementami, itp.
4. Folia bąbelkowa w ogrodzie
Zastosowań folii bąbelkowej w ogrodzie może być znacznie więcej. W szczególności można wykorzystać jej właściwości izolacyjne do ochrony roślin przed przymrozkami. Wystarczy delikatnie owinąć rośliny posadzone w doniczkach. Chroniąc przed mrozem, przezroczysta folia bąbelkowa zapewni równocześnie dopływ światła.
Zużytą folię pęcherzykową można również wykorzystać do wykonania uchwytów na narzędzia ogrodowe, oraz jako podkładkę pod kolana w trakcie prac ogrodowych.
5. Ponowne wykorzystanie folii bąbelkowej przy remoncie
W trackie remontu lub przeprowadzki do nowego mieszkania, często kupujemy wiele elementów wyposażenia, które zapakowane są na czas transportu w folię bąbelkową. Na czas remontu lepiej jest je w niej pozostawić dla bezpieczeństwa. Jeśli jednak sprzęt musimy wypakować w celu jego instalacji, folię pęcherzykową możemy wykorzystać w inny sposób.
Folia bąbelkowa może przede wszystkim zastąpić folię malarską. Dzięki niej zabezpieczyć możemy powierzchnie przed zachlapaniem tynkiem lub farbą. Folia pęcherzykowa, dzięki właściwościom amortyzacyjnym, pomoże zabezpieczyć podłogi lub meble również przed przypadkowym uszkodzeniem nieostrożnie używanym narzędziem.
6. Folia bąbelkowa na kempingu
Folia bąbelkowa znajdzie wiele zastosowań na kempingu. Będzie doskonałym podkładem pod karimatę lub śpiwór. Ma właściwości amortyzacyjne, dzięki którym zwiększy się nasza wygoda na twardym podłożu. Dzięki właściwościom termoizolacyjnych pomoże również chronić przed zimnem od gruntu.
Folia pęcherzykowa jest nieprzemakalna, pomoże więc ochronić się nam przed deszczem, a także ogrzać dzięki właściwościom termoizolacyjnym. Natomiast zwiniętą w rulon folię bąbelkową wykorzystać można jako wałek pod głowę do spania.
7. Ponowne wykorzystanie folii bąbelkowej do izolacji okien
Niepotrzebną folię pęcherzykową można wykorzystać do izolacji okien. Dotyczy to zarówno okien w naszych domach, przednich szyb samochodowych jak i szyb w szklarniach.
Izolację okien z folii bąbelkowej można wykonać na dwa sposoby - w zależności od rodzaju okna. W przypadku okien pojedynczych należy je okleić folią od wnętrza pomieszczenia. W przypadku starych okien skrzynkowych można zastosować tę samą metodę lub wypchać folią pęcherzykową przestrzeń pomiędzy wewnętrznymi a zewnętrznymi skrzydłami okiennymi. W obydwu przypadkach należy pamiętać aby zapewnić w pomieszczeniach odpowiednią wentylację.
Przykrycie w sezonie jesienno-zimowym przedniej szyby samochodu folią bąbelkową pomoże wyeliminować potrzebę jej skrobania ze szronu oraz odśnieżania. Folię należy przycisnąć do szyby wycieraczkami, a rano można ją schować do bagażnika i wykorzystywać wielokrotnie.
W szklarniach oklejenie szyb folią bąbelkową pozwoli na zatrzymanie wewnątrz ciepła z wpadającego światła. Będzie ona dodatkową ochroną w okresie zimowym i ograniczy konieczność stosowania dodatkowego wewnętrznego ogrzewania. Dzięki folii bąbelkowej można również wykonać prowizoryczną szklarnię, poprzez rozciągnięcie folii na stelarzu.
8. Upcykling folii bąbelkowej
Dla folii pęcherzykowej można wymyślić dziesiątki pomysłów na upcycling. Upcycling to ponowne wykorzystanie surowców wtórnych jako materiału do wytworzenia rzeczy o wyższej jakości niż sam materiał. Jakość ta może być wyrażona cechami artystycznymi lub ekologicznymi.
Upcykling może polegać na wykonaniu z folii bąbelkowej przedmiotów użytkowych jak okładki na książki, designerskie torby, a nawet ubrania.
9. Wykorzystanie faktury folii bąbelkowej
Dzięki swojej fakturze, przypominającej nieco plaster miodu, niepotrzebna folia bąbelkowa może być ponownie wykorzystana do dekorowania.
Przy pracach malarskich w trakcie remontu lub wykańczania mieszkania, dzięki zastosowaniu folii bąbelkowej można uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne ścian. Wystarczy nawinąć folię na wałek do malowania i pomalować ściany różnymi kolorami. Różne efekty uzyskać można odpowiednio dozując nacisk.
W kuchni niepotrzebną folią bąbelkową można wykorzystać do dekorowania ciast i deserów, odciskając jej wzór w polewie. Warunkiem jest wybór czystej folii, która nie miała wcześniej styczności z produktami, które potencjalnie mogłyby być szkodliwe dla zdrowia.
10. Ponowne wykorzystanie folii bąbelkowej w łazience
Dla folii bąbelkowej można również znaleźć kilka zastosowań w łazience. Formą upcyklingu będzie wykonanie z niej zasłonki prysznicowej. Można jednak również wykorzystać właściwości izolacyjne folii pęcherzykowej.
Folię pęcherzykową można wykorzystać do izolacji rur wodociągowych, zwłaszcza takich które mogą być narażone zimą na mróz - przykładowo w sezonowych domkach na wsi. Owinięcie rur folią zmniejszy ryzyko zamarznięcia i pęknięcia instalacji. A przynajmniej spowolni proces zamarzania, w przypadku nieprzewidzianych wczesnych przymrozków, aż zdążymy podjąć inne działania.
Dzięki zaizolowaniu folią bąbelkową wnętrza zbiornika na wodę do spłuczki, można przeciwdziałać skraplaniu się na nim wody. Aby to zrobić należy opróżnić spłuczkę, zakręcić dopływ wody i przykleić wewnątrz zbiornika folię za pomocą silikonu sanitarnego.
Recykling folii bąbelkowej
Jeśli już posiadana przez nas folia bąbelkowa była wielokrotnie ponownie wykorzystywana i nie nadaje się do dalszych zastosowań, pamiętajmy aby oddać ją do recyklingu.
Folia bąbelkowa w ofercie sklepu Opako
W sklepie Opako oferujemy naszym klientom szeroki wybór folii bąbelkowej. Oferujemy zarówno folię bąbelkową sprzedawaną na metry, jak i w rolkach. W rolkach dostępna jest folia o różnych szerokościach - od wąskiej rzędu 20 centymetrów, aż do 2,5 metra. Nabyć można również folię bąbelkową antystatyczną, doskonałą do transportu przedmiotów wrażliwych na wyładowania elektrostatyczne, jak sprzęt elektroniczny i komputery.