Ilość komentarzy: 0
12 dobrych praktyk wysyłania zakupów do klienta
Każdy, kto prowadzi firmę ze sprzedażą wysyłkową wie, jak ważne jest, aby towar był odpowiednio przygotowany do wysyłki do klienta. Warto wiedzieć, że wszystko zaczyna jeszcze przed samym przygotowywaniem paczki, a kończy na obsłudze posprzedażowej. Tak szeroko pojęty proces obsługi klienta jest punktem wyjściowym do tego, aby nie tylko osiągnąć zysk, ale pozyskać także klienta, który będzie chętnie wracał na zakupy.
Profesjonalna obsługa internetowa i/lub telefoniczna
Zanim w ogóle rozpocznie się sprzedaż w firmie, musi pojawić się klient, a następnie zainteresować się danym produktem. Aby było to możliwe musi powstać przestrzeń, w której to się zadzieje. Jako, że najczęściej wysyłka następuje po zamówieniu przez klienta towarów przez internet, należy posiadać dobrze zaprogramowaną i dobrze rozbudowaną stronę internetową. Warto też uruchomić infolinię do sklepu, za pomocą której klient będzie składał zamówienia.
Upewnij się, że strona www jest przejrzysta
Witryna firmowa powinna być czytelna dla klienta. Musi on od razu widzieć, jakie produkty i w jakie cenie może nabyć, musi być dla niego dostępny opis tego towaru. Ważny jest także tzw. koszyk oraz przejrzysty system płatności.
Upewnij się, że pracownik obsługujący telefon jest profesjonalny
Osoba, która będzie odbierała telefon od klienta musi zapewnić rzetelną i miłą obsługę. Musi znać asortyment sklepu, umieć odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące konkretnego produktu oraz poprowadzić klienta przez cały proces sprzedażowy.
Najszybsza i najtańsza wysyłka
Usprawnij procesy w firmie tak, by towar był gotowy do wysyłki do klienta następnego, a nawet jeszcze tego samego dnia, w którym złożył zamówienie. Wybierz przewoźnika, który jak najszybciej dostarczy zakupy klientowi. Daj klientowi możliwość tańszej opcji wysyłki – np. z odbiorem w punkcie pocztowym albo w paczkomacie.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Materiały do pakowaniaSolidne opakowanie zakupów
Zakupy, które zrobi klient powinny być solidnie zapakowane, a ich opakowaniem zewnętrznym powinna być tektura albo karton klapowy. Bez tego trudno mówić o bezpiecznym transporcie produktu. Wprawdzie towary są różnie – niektóre wykazują się nadzwyczajną solidnością i odpornością na uszkodzenia, natomiast inne są kruche – ale zawsze warto zadbać o zabezpieczenie z tektury.
Amortyzacja uszkodzeń w trakcie transportu
Niejednokrotnie jest tak, że samo opakowanie zewnętrzne, nawet jeśli jest solidne i wykonane z tektury, będzie niewystarczające. Dodatkowym zabezpieczeniem zawsze powinna być folia bąbelkowa. Jej użycie sprawi, że przedmiot narażony na różne uszkodzenia, będące pokłosiem niedogodności pojawiających się w trakcie transportowania będzie całkowicie bezpieczny.
Eliminacja ryzyka pęknięcia opakowania
Jeżeli w Twojej firmie sprzedawane są większe towary albo klienci często w jednej paczce zamawiają duże zakupy, to do wysyłki będziesz często używać sporego kartonu. Aby nie pękł on od wewnątrz w wyniku przesuwania się zawartości w tracie jazdy, warto użyć wypełniacza. Będzie to także dodatkowa amortyzacja uszkodzeń.
Szczelne zaklejenie paczki
Gdy mamy do czynienia z wrażliwą zawartością, bardzo dużym pakunkiem lub gdy wysyłamy zakupy do klienta na odległość paruset kilometrów, to zalecane jest, aby przygotowany karton z zakupionym produktem został najpierw zaklejony taśmą, a następnie folią stretch. Zapewnia to stabilizację paczki oraz jest dodatkowym zabezpieczeniem przed uszkodzeniami zewnętrznymi.
Dodatkowe zabezpieczenie dla wrażliwej zawartości
Jeśli wysyłasz przedmioty szklane, elektroniczne albo inne, które mogą się potencjalnie dość łatwo uszkodzić, to zawsze pamiętaj, że na paczkę możesz nakleić taśmę ostrzegawczą. Będzie ona zawierała jasny komunikat dla przewoźnika. Dzięki temu zwiększasz szanse na to, że wysłany towar w trakcie transportu będzie traktowany z należytą ostrożnością.
Szczególna dbałość w wysłaniu zakupów wielkogabarytowych
Na rynku nie brakuje firm, które sprzedają rzeczy wielkogabarytowe, takie jak pralki, lodówki czy meble. Warto zawsze zadbać o dobre zabezpieczenie takich przedmiotów. Użyj także narożników, aby chronić wrażliwe elementy tych produktów.
Łączenie wysyłki towaru do klienta z reklamą
Wysyłając zakupy do klienta możesz zadbać o reklamę swojego sklepu. Wystarczy, że na paczkę naniesiesz spersonalizowane nalepki z logo i nazwą firmy.
Dbanie o środowisko
W dzisiejszych czasach ekologia jest szalenie ważną kwestią. Jeśli więc wybierasz opakowania do swojej firmy, to staraj się wybierać zawsze biodegradowalne bądź nadające się do recyklingu odpowiedniki.
Optymalizacja kosztów własnych
Jakość wysyłki do jedno, ale ważna jest także racjonalizacja kosztów. Jeśli, przykładowo sprzedajesz towar, który ma już od producenta opakowanie bądź dodatkową amortyzację, to wystarczy, że zrobisz najprostszy i najtańszy pakunek. Dwie-trzy warstwy ochronne są wystarczające, ale większa ich liczba nie wpływa znacznie na polepszenie bezpieczeństwa, lecz generuje koszty.
Profesjonalna obsługa posprzedażowa klienta
Po odebraniu swojej paczki klient może mieć dodatkowe pytania. Może mieć zastrzeżenia, co do jakości produktu, może złożyć reklamację, ma też prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni od zakupu, bez podania przyczyny. Warto zadbać o to, by w takich sytuacjach klient był obsłużony profesjonalnie i szybko.