Ilość komentarzy: 0
17 sposobów jak kreatywnie zapakować prezent?
Kreatywne pakowanie prezentów - to proste!
Sposobów pakowania prezentu jest tyle, ile osób pakujących. Każdy ma swoją własną metodę. Czy skuteczną to już inna kwestia. W pakowaniu prezentów najważniejsze jest to, aby zachować estetykę. Niedbale owinięta paczka pomiętym papierem, choćby był najozdobniejszy na świecie, będzie prezentować się bardzo źle i pozostawi po sobie nieprzyjemne wspomnienia. I nie chodzi o to, aby próbować na siłę niekonwencjonalnych sposobów. Trzeba myśleć o tym komu i co chcemy sprezentować, a sposób opakowania sam przyjdzie do głowy.
Ubrania
Często zdarza nam się podarować komuś w ramach prezentu różne ubrania. A to szalik, czapkę, rękawiczki, bluzę z nietypowym czy zabawnym nadrukiem, i oczywiście osławione skarpetki.
Tego typu upominki można naprawdę bardzo kreatywnie zapakować. Potrzebujemy do tego kolorowego papieru, kleju, zszywaczy, ozdobnych tasiemek czy guziczków a także kawałka folii bąbelkowej. Przyda się również wieszak na ubrania. Odzież, którą chcemy opakować należy rozłożyć na płasko pomiędzy dwoma arkuszami folii bąbelkowej- to ochrona na wypadek niespodziewanego uszkodzenia. Następnie na papierze kolorowym trzeba odrysować schematyczny kształt ubrania, ale w taki sposób, żeby był większy od prezentu. Umieszczamy naszą bluzę, szalik czy skarpety w tak stworzonym ,,etui” i sklejamy jego boki lub zszywamy zszywkami. Przy każdej z tych czynności należy uważać na przedmiot schowany w środku. Bluzę czy koszulkę możemy powiesić na wieszaku, tak, aby haczyk od niego wystawał poza opakowanie. Teraz już tylko przyklejamy ozdoby do opakowania- guziki, satynowe lamówki, czy papierowe broszki. W taki sposób można również zapakować wszelkie inne płaskie prezenty- dzięki temu wnętrze będzie nie lada zaskoczeniem.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Produkty ozdobne
Zwierzątka
Dopasowując prezent do obdarowywanej osoby podkreślimy, że z uwagą jej słuchamy i znamy zainteresowania. Jeżeli zatem przygotowujemy upominek dla miłośnika zwierząt, nie ważne czy małego czy dużego, można to w bardzo prosty sposób podkreślić opakowaniem. Wystarczy do tego zwykły, szary papier, wstążka i marker. Prezent o regularnych kształtach opakowujemy szarym papierem a następnie, korzystając z turtoriali w internecie, składamy papier w schematyczną głowę zwierzątka. Czy to kota, psa czy myszy. Następnie markerem dorysowujemy nos, pyszczek oraz inne elementy, charakterystyczne dla wybranego wzoru. Oczy można narysować lub przykleić wypukłe z ruszającymi się źrenicami. To dopiero zaskoczy obdarowanego!
Jeżeli mamy więcej czasu i materiałów, można pobawić się kształtami i formą. Prezent o walcowatym kształcie można z łatwością zmienić w zielonego aligatora. Potrzebny do tego jest zielony papier, klej i marker. Owijamy przedmiot zielonym papierem, następnie z drugiego kawałka wykonujemy pysk – mogą to być dwie kartki przyklejona po przeciwległych, krótkich stronach opakowania. Do pyska przytwierdzamy wcześniej wycięte trójkąciki białego papieru imitujące zęby. Nad pyskiem aligatora umieszczamy oczy- również wycięte z białego kartonu. Źrenice w tym przypadku można dorysować.
Krajobrazy
Prezent dla marzyciela lub zapalonego podróżnika może odzwierciedlać jego pasje, hobby i zainteresowania. Prezent najpierw musi zostać opakowany w biały papier. Następnie, jeżeli mamy talent, rysujemy na jego powierzchni miejsca, w które chciałby udać się nasz podróżnik- piaszczysta plaża, palmy i zachód słońca lub ośnieżone góry, szare szczyty, granie i śnieg. Taki krajobraz możemy również wydrukować lub powycinać z pocztówek. W tej inspiracji przydatne będą naklejki, które czasami można spotkać w sklepach- przedstawiające ludzi w różnych sytuacjach, zwierzęta czy budynki. Zapełnijmy zatem krajobraz postaciami. Jeżeli nie możemy znaleźć opowiadających nam naklejek, postaci można wydrukować i pokolorować według uznania. Następnie z gąbeczki wyciąć małe kwadraciki i podkleić tyły postaci czy przedmiotów. Teraz już wystarczy przykleić elementy do opakowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu, krajobraz nabierze wymiaru.
Kartki
Niesamowicie prostym sposobem, ale wyglądającym bardzo efektownie i kreatywnie jest wykorzystanie pocztówek świątecznych, urodzinowych czy innych pasujących do okazji.
Prezent, najlepiej o regularnym kształcie, opakowujemy najzwyklejszym papierem bez wzorów lub z delikatnym printem. Następnie wybieramy kartkę. Jeżeli prezent jest z okazji urodzin, to oczywiście kartę urodzinową, jeżeli z okazji świąt wybierzmy kartkę z motywem świątecznym. Teraz wystarczy już tylko estetycznie przykleić kartkę i prezent gotowy. Upominek będzie prezentował się elegancko, jeżeli zostanie dobrana jeszcze odpowiednia wstążka. Jednak pamiętaj o tym, żeby we wszystkim zachować umiar.
Celofan
Popularny w przemyśle spożywczym celofan z powodzeniem może zostać wykorzystany do zapakowania prezentu. Tym bardziej, że oprócz transparentnego celofanu, istnieje również kolorowy a nawet taki w różnorakie wzory. Pakowanie w celofan jest banalnie proste i nie wymaga żadnych umiejętności. Potrzebujemy tylko… celofanu i wstążki bądź sznura. Właściwości celofanu pozwalają na zapakowanie w niego przedmiotów o nieregularnym kształcie, co może być dosyć kłopotliwe w przypadku pakowania do kartonu. Jeżeli pakujemy gigantycznego misia lub stos książek, wystarczy z kolorowego celofanu wyciąć koło i rozłożyć na płaskiej powierzchni. Teraz stawiamy przedmiot na środku okręgu i elegancko zbieramy cały celofan u góry tworząc niejako ,,worek”. Górę zawiązujemy pasującą kokardą i prezent gotowy. Do kokardy można zastosować długie i szerokie wstążki, które sprawią, że upominek będzie wyglądał pięknie. Celofan sam w sobie jest ozdobny, zatem aby nie przesadzić z ilością dodatków, nie trzeba nic już doklejać.
Prezent z prezentem
To wariant raczej dla młodszych członków rodziny, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten sposób zmodyfikować i wykorzystać na własne potrzeby. Sześcienne pudełko opakowujemy w szary lub biały papier. Na jego boku rysujemy postać z dłońmi u góry, jakby coś niosła. Na górnym boku pakowania umieszczamy na przykład zabawkową choinkę tak, aby wyglądało, jakby nasza postać ją niosła. Na pudełku można umieścić również inny fant- jeżeli to prezent z okazji urodzin, nasz siłacz może ,,nieść” świeczkę. Inną możliwością jest narysowanie jezdni na pudełku i przyklejenie do niej kilku resoraków. Oczywiście takim klejem, który umożliwi ich odklejenie i zabawę.
Elementy natury
Odcięte gałązki choinki, jemioły, jarzębiny, szyszki czy kasztany znalezione na spacerze, nawet bursztyny z plaży… to wszystko może przydać się przy pakowaniu prezentu. Darami natury można bardzo bogato ozdobić prezent. Ważne, aby zapakowany był w jednolity, stonowany papier. Elementami natury, takimi jak małe szyszki czy listki, można wykleić cały przód prezentu, a na wierzchu umieścić kokardę.
Furoshiki
Furoshiki to japońska, coraz bardziej popularna metoda pakowania prezentów. Można ją zaszczepić na naszym lokalnym gruncie. Polega na eleganckim obwiązaniu pakunku kawałkiem materiału. Może to być zwykły, ,,stary” materiał, ale do tego można wykorzystać także piękną chustę czy szal, które będą stanowiły element podarunku. Przy pakowaniu prezentów w kawałki materiału, funkcję kokardy pełnić może delikatnie przytwierdzony koralik czy broszka.
Najważniejszy news dnia
Zbieranie czy kolekcjonowanie starych gazet okazuje się przydatne przy pakowaniu prezentów.
Szczególnie tych urodzinowych. Jeżeli akurat mamy egzemplarz pochodzący z dnia urodzin obdarowywanego, zapakowanie w niego (z widoczną datą) upominku będzie na pewno miłym zaskoczeniem. Zamiast oryginalnej gazety możemy wydrukować wieści z danego dnia z wirtualnej formy czasopisma. Najlepiej zrobić to na cienkim i szarym papierze, który będzie imitował gazetę.
Ważna wiadomość
W większości domów pałętają się nie wiadomo skąd luźne literki, magnesy z literkami lub tym podobne. A jeśli nie, kosztują grosze w wielu sklepach. Takimi literkami również da się ozdobić pakunek. Umieścić można imię właściciela prezentu, ale nie tylko. Sprawdzą się i życzenia (mogą zając nawet całą powierzchnię prezentu), może jakaś anegdotka. Dodatkowo, wykorzystując w tym celu literowe magnesy, obdarowany może je później przeznaczyć na własne potrzeby- na przykład zawiesić listę zakupów na lodówce.
Torby papierowe i torebki prezentowe
Torebki prezentowe wydają się być mało kreatywnym wyborem. Jednak wykonane samodzielnie z ekologicznych toreb papierowych wywołają uśmiech na niejednej twarzy.
Po włożeniu prezentu do środka, górę torebki papierowej należy zszyć zszywaczem. Następnie narysować, lub nakleić, duże oczy na boku torby. Świetny efekt dadzą oczy ze wspomnianymi wcześniej ruchomymi źrenicami. Teraz już tylko zostaje dorysowanie, lub również doklejenie, szczerego uśmiechu, nosa i cech charakterystycznych. Pieprzyk, piegi albo dołeczki w policzkach. U góry torby można przykleić materiał, który będzie wyglądał jak włosy. Odpowiednio dużo rudej wioliny będzie wyglądało jak efektowna fryzura naszego pakunku.
Kosze i koszyczki
Prezenty o nieregularnych kształtach warto zapakować w różnego rodzaju kosze czy koszyczki. Także prezenty, które składają się z wielu elementów, jak chociażby zestawy herbat czy alkoholi i przekąsek. Dno takiego kosza wykłada się miękkim materiałem, aby nieco podnieść prezentowane produkty i je ochronić. Może to być rafia, która również uzupełni puste przestrzenie pomiędzy upominkami. W kolejnym kroku odpowiednio komponuje się i układa przedmioty. Na rączce kosza umieść dużą kokardę lub dwie mniejsze. Jeżeli chcesz, aby zawartość na pewno nie wypadła, zawiń kosz w celofan lub innego rodzaju przezroczystą folię.
Pudełko ze zdjęciami
To jedno z trudniejszych zadań, ale nie niemożliwych. Z dwóch kartonów możemy zrobić pudełko prezentowe jednocześnie będące ramką na zdjęcia. Potrzebujemy dwóch pudełek, jedno mniejsza od drugiego. Najlepiej, jeżeli wchodziłby w siebie w miarę ciasno. Następnie w większym wyznaczamy ramki na każdej ściance i wycinamy je na wylot. Po włożeniu mniejszego pudełka w większe, w wyciętych okienkach umieszczamy zdjęcia. Nie trzeba ich przyklejać, jeżeli odpowiednio dotniemy boki. Z kawałka sztywnej folii lub przezroczystego plastiku wykonujemy szybkę. Jej wymiary muszą być nieco większa od okienka, ponieważ nakleimy ją na pudełko. Teraz wystarczy ozdobić pudełko; wykonać ozdobną ramkę dookoła każdego ze zdjęć, na przykład naklejając wzorzystą tasiemkę. W ten sposób do środka zapakujemy prezent, a z zewnątrz otrzymaliśmy pudełeczko wspomnień.
Kolorowe sznurki, nici, mulina
Prezent można również zaplątać.
Opakowane pudełko w stonowanych kolorach obwiążmy w każdym kierunku kolorowymi nitkami. Minimalizm i kreatywność w jednym. A ile zabawy przy odplątywaniu węzłów!
Dla hobbysty – imitacja pałeczek, narzędzi kuchennych
Prezent dla osoby, która NAPRAWDĘ interesuje się chociażby gotowaniem, grą na perkusji czy ma inne hobby może myć maksymalnie spersonalizowany. Wystarczy zamiast kokardy umieścić skrzyżowane przybory kuchenne- najlepiej sprawdzą się drewniany, na których dodatkowo można wykonać osobisty grawer. Dla zapalonego perkusisty pałki perkusyjne, dla artysty pędzle lub ołówki. Wymieniać można bez końca…
Matrioszka
To jedna z najstarszych metod żartobliwego pakowania prezentu. Zwłaszcza takiego, o niewielkich kształtach. Upominek umieszczamy z najmniejszym pudełku, które wkładamy do większego, które z kolei wkładamy do większego i tak do momentu aż… nam się nie znudzi. Jeżeli chcemy nieco urozmaicić odpakowywanie pudełek, w puste przestrzenie wrzućmy dowolny wypełniacz; słodycze, paczki z chipsami, małe buteleczki z alkoholem czy nadmuchane balony.
Dla łasuchów
Ostatnia inspiracja spodoba się wyjątkowym łasuchom. Pakując prezent warto nadać mu ciekawy kształt. Nawet, jeżeli jest to zestaw biżuterii czy akcesoria o komputera. Umieszczając je w płaskim, okrągłym pudełku, które następnie obłożymy błyszczącym celofanem i zwiążemy u dołu, dołączając przykładowo tekturową tubę w roli patyczka otrzymamy gigantycznego lizaka, który rozbawi każdego słodyczożercę. Wykorzystując kolorowy celofan, wykonać można również ogromnego cukierka. Aby odpakowujący nie był rozczarowany, miej w zanadrzu nieco prawdziwych słodyczy.