Ilość komentarzy: 0
7 sposobów na obniżenie kosztów pakowania
Obniżenie kosztów pakowania jest ściśle związane z optymalizacja procesów w Twojej firmie. Chcąc wyeliminować marnotrawstwo warto przyjrzeć się zarówno samym opakowaniom, jak i całemu procesowi pakowania. Oczywiście taka optymalizacja wymaga analitycznego podejścia do sprawy i nie decydowania się na cięcie kosztów, które może obniżyć jakość doświadczenia zakupowego naszych klientów. Opakowanie wysokiej jakości to podstawa. Nie tylko ma za zadanie chronić wysyłane towary w transporcie, ale także ma nieść korzyści sprzedażowe i marketingowe. Dobre opakowanie może zdecydowanie zwiększyć wartość samego produktu. Jak więc obniżyć koszty pakowania i jednocześnie utrzymać jego jakość? Temu zagadnieniu przyjrzymy się w dzisiejszym artykule i przedstawimy Ci aż 7 sposobów, które mogą w tym pomóc!
Co podnosi koszt pakowania produktów?
Na początek przyjrzymy się temu, co sprawia, że koszty pakowania w Twojej firmie są wysokie. Z pewnością jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest nieefektywny model produkcji opakowań. Długi czas produkcji lub zamawianie zbyt dużej liczby opakowań doprowadza do mrożenia pieniędzy. Kolejną kwestią są wysokie koszty przesyłki spowodowane różnymi czynnikami np. kartonami, które nie są dopasowane do produktów. Warto zwrócić także uwagę na wytrzymałość kartonów, ponieważ nie dopilnowanie tej kwestii może generować całkiem spore koszty. Jeszcze innym czynnikiem podnoszącym koszty pakowania jest opłacanie pudełek, które są większe niż wymiary produktu lub ważą zbyt dużo. Wpływ na koszty pakowania ma z pewnością również optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej i personelu. Przejdźmy więc do tego jak rozwiązać ewentualne problemy i jak zwiększyć zyski dzięki optymalizacji pakowania.
1. Wybierz dopasowane pudełka
W wielu sklepach wysyłkowych zdarzają się sytuacje, że opakowania kartonowe nie są dopasowane do rozmiarów wysyłanych produktów. Większe opakowanie może oznaczać większe koszty przesyłki nawet jeśli jest bardzo lekkie. Druga sprawa, że jeśli zawartość pudełka jest lekka, to duże opakowanie może na tyle wpłynąć na jego wagę, że różnica będzie znacząca. Pierwszym krokiem do optymalizacji kosztów pakowania może być więc analiza wymiarów i wagi zarówno Twoich produktów, jak i kartonów czy pudełek. Na rynku są dostępne rozwiązania, które pozwolą ułatwić Ci ten proces. Co może więc pomóc?
- Do pakowania małych produktów możesz używać kopert bąbelkowych lub kopert wyściełanych. Koperty są lżejsze i mniejsze od pudełek, a ponadto ich cena może być bardzo korzystna. Zastosowanie kopert z amortyzacją z folii lub papieru makulaturowego odpowiednio zabezpieczy Twoje produkty na czas wysyłki. Koperty zajmują jeszcze mniej miejsca niż rozłożone kartony tekturowe, dlatego warto rozważyć tę opcję.
- Stosuj różne pudełka do różnych towarów. Może to znacząco obniżyć koszty. Jeśli prowadzisz sklep, w którym sprzedajesz tysiące produktów, zadanie jest znacznie utrudnione. Warto analizować na bieżąco, który typ kartonów sprawdza się najlepiej i przygotować takie, do których będzie można zapakować wszystkie zamówione produkty naraz. Możesz zapoznać się z różnymi typami opakowań, które będą dedykowane do Twoich produktów. Na przykład, jeśli sprzedajesz książki korzystniej będzie wykorzystywać owijkizamiast pudeł.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Kartony
2. Jakościowe pakowanie i minimalizacja zwrotów
Kolejnym ważnym czynnikiem, który ma wpływ na obniżenie kosztów pakowania jest zwrócenie szczególnej uwagi na jakość opakowań. Kilka uszkodzonych produktów w skali miesiąca może nie wydawać się dużą stratą, ale często to tylko pierwsze wrażenie. Warto mieć na uwadze fakt, że uszkodzony produkt to nie tylko pieniądze wydane na jego produkcję, ale także te, które zostały wydane na pakowanie, wysyłkę oraz sam zwrot. Drugim bardzo istotnym czynnikiem jest to, iż klient otrzymawszy uszkodzony towar może mieć negatywny wpływ na wizerunek Twojej firmy. Niekorzystna opinia wydana na skutek nieprawidłowego zabezpieczenia produktu może wybrzmiewać zarówno w sieci, jak i w gronie znajomych klienta. Generuje to straty, które trudno jest przeliczyć. Mając na uwadze, że paczki w trakcie transportu bywają traktowane z małą delikatnością, warto inwestować w jakościowe produkty ochronne do pakowania. Jakie?
- Folia bąbelkowa w dużej ilości to podstawa. Nie ma co na niej oszczędzać, ponieważ straty przy uszkodzonej przesyłce będą znacznie większe. Jeśli chcesz pozytywnie się wyróżnić na rynku pomyśl o ekologicznych alternatywach takich jak papier nacinanylub papier bąbelkowy. Komunikowanie swoim odbiorcom takiej proekologicznej postawy może Ci przynieść korzyści wizerunkowe.
- Opakowania kartonowe dobrej jakości - jeśli wysyłasz cięższe produkty postaw na wytrzymałe kartony. Tutajmożesz poznać rodzaje tektur i ich właściwości. W razie potrzeby pomożemy dobrać Ci odpowiednie pudła kartonowe dostosowane do Twoich produktów.
- Foliowe poduszki powietrzne - tutaj także warto pomyśleć o ich ekologicznym zamienniku tj. o papierowych poduszkach powietrznych.
- Wypełniacze ekologiczne - do wyboru masz szeroką gamę produktów z tej kategorii. Pamiętaj o dodatkowej korzyści, którą może przynieść Ci komunikowanie tego w mediach społecznościowych czy na stronie internetowej.
3. Wyróżniający projekt opakowania
Wiele firm nie zdaje sobie sprawy z tego, że opakowanie jest doskonałym i stosunkowo tanim nośnikiem reklamowym. Inne z kolei wydają zbyt dużo pieniędzy na projekt, który nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Warto to wypośrodkować i postawić na kartony, na których jest wyeksponowany Twój brand, a jednocześnie zoptymalizować ich koszty. Co to oznacza? Jeśli Twoje opakowanie ma obszerną paletę kolorów i wzorów wydajesz więcej. Warto przemyśleć czy jest to konieczne. Koszty mogą zostać zminimalizowane, dzięki ograniczeniu palety kolorów np. do dwóch. Ciekawym aspektem są także liczne badania prowadzone nad odbiorem opakowań w różnych kolorach. W celu optymalizacji kosztów dobrze jest przeprowadzić analizę takich badań pod kątem kolorystyki swojego pudełka. Strategiczne podejście do tematu może zwiększyć atrakcyjność Twojego produktu. Jeśli zaś chodzi o marki, które nie wykorzystują potencjału opakowań, warto, aby to zmieniły. Wysyłanie produktów w kartonach bez zaakcentowania swojego brandu to utrata okazji na dobrą reklamę. Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie taśm do promocji swojej marki. W dobrej cenie możesz zamówić taśmy ze swoim nadrukiem.
4. Przechowywanie materiałów opakowaniowych
To kolejny aspekt związany z pakowaniem, któremu warto się przyjrzeć. Firmy, które posiadają dziesiątki różnych materiałów opakowaniowych od kartonów, przez papier, wypełniacze, taśmy aż po opakowania plastikowe, powinny odpowiednio je grupować i przechowywać. Strategia magazynowania jest bardzo istotna, ponieważ ma bezpośredni wpływ zarówno na utrzymanie opakowań w odpowiednim stanie, jak i na szybkość pakowania. Żeby sprawniej realizować zamówienia można kategoryzować materiały i oddzielić te najczęściej używane od tych mniej przydatnych. Materiały powinny być chronione przed szkodliwymi czynnikami takimi jak na przykład mróz czy wilgoć.
5. Automatyzacja pakowania
Automatyzacja pakowania pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu, który byłby potrzebny na ręczne działania. W zależności od wielkości i pozycji firmy automatyzacje mogą być różne. Z pewnością inwestycja w jakościowe pomoce do pakowania się opłaci i skróci czas potrzebny na zabezpieczenie towarów. Używając różnego typu maszyny do pakowania Twoje paczki powstają szybciej i zostaje zużyte dokładnie tyle materiałów ile potrzeba. Minimalizacja odpadów to bardzo ważny czynnik wpływający na obniżenie kosztów pakowania. Korzystając z nowoczesnych technologii możesz ograniczyć także urazy w miejscu pracy i sprawić, że przesyłka będzie wyglądała lepiej - czyściej i bardziej estetycznie. W wielu firmach korzysta się na przykład z takich zestawów do pakowania, z dyspenserówi owijarek. Do podstawowych urządzeń należą także jakościowy podajnik do taśm czy też odwijacz do folii stretch.
6. Ekologiczne pakowanie
Wybierając ekologiczne rozwiązania nie tylko przyczyniasz się do poprawy stanu naszej planety, ale także dbasz o minimalizację swoich strat i budujesz swój pozytywny wizerunek. Firmy, które mają na uwadze dobro środowiska zyskują uznanie w oczach konsumentów. Jeśli decydujesz się na opakowania biodegradowalne i nadające się do recyklingu możesz zminimalizować odpady i zmniejszać koszty swojej firmy. Poniżej przedstawiamy Ci kilka popularnych produktów z kategorii ekologicznych:
- koperty z ekologicznych materiałów - perfekcyjne do pakowania niewielkich towarów. Co ważne, koperta bąbelkowa również może być eko. Jak to działa? Do wytworzenia zewnętrznej jej warstwy używa się papieru z certyfikatem FSC, co oznacza, że pochodzi on z lasów prowadzonych w sposób zrównoważony. Z kolei folia bąbelkowa została wykonana w 100% z recyklingu. Zamiast kopert bąbelkowych możesz używać ich zamienników w postaci kopert wyściełanych. Zastosowano w nich wypełnienie z papieru makulaturowego, który minimalizuje wszelkie uszkodzenia.
- papier bąbelkowy eko - przyczynia się do mniejszego zużycia folii, a tym samym jest wyborem na miarę naszych czasów. Zwróć uwagę także na wydajność takich materiałów np. papier nacinany o cechach folii stretch rozciąga się i przylega do siebie bardzo mocno, co pozwala użyć go mniej.
- papier kraftowy eko - służy zarówno do wypełniania pustych przestrzeni w paczkach, jak i do owijania samych produktów. Ciekawym produktem jest także papier pakowy Zipak, który łatwo dostosowuje się do kształtu produktu. Tym samym możesz znacznie skrócić czas pakowania danej przesyłki. Jest ekologiczny i biodegradowalny. Nie trzeba do niego używać taśm czy wypełniaczy, ponieważ jest samoprzylepny. Zastosowano tutaj klej naturalny, który jest odporny na wilgoć.
- taśmy papierowe to dobry zamiennik dla taśm foliowych. Dobrze łączą powierzchnie kartonowe. Dostępne są różne ich rodzaje np. taśma wzmocniona włóknem.
- wypełniacze ekologiczne - to szeroki temat, ponieważ producenci wychodzą naprzeciw firmom wysyłkowym i proponują bardzo różne rozwiązania. W zależności od typów produktów, które masz w swojej ofercie możesz wybrać odpowiedni wypełniacz. Do popularnych produktów należy skropak, który jest w pełni biodegradowalny. Pod wpływem wody całkowicie się rozpuszcza, ale oczywiście można go także wykorzystać ponownie. Ciekawą propozycją jest także wełna drzewna pozyskiwana w 100% z naturalnego surowca jakim jest drewno. Dodatkowy jej atut to atrakcyjność wizualna. Często pełni więc także funkcję ozdobną.
7. Eliminacja zbędnych elementów opakowania
Na opakowanie produktu składa się wiele różnych części. Dobrze jest je dokładnie przeanalizować i stwierdzić, które z nich dodają mu wartości, a które być może są zbędne. Odpowiedz sobie na pytanie czy wszystkie elementy są konieczne, aby właściwie chronić Twój produkt? Być może wymiana obecnie stosowanego wypełniacza na bardziej ekonomiczny jest możliwa? Zwróć także baczną uwagę na to, które elementy opakowania mogą przynieść Ci najwięcej korzyści. W dobie Internetu, influencerów i unboxingu jest to bardzo ważny aspekt Twojej przesyłki. Jeśli oferujesz opakowanie, które jest ciekawe, niepowtarzalne, proekologiczne lub wyróżnia się czymś jeszcze innym, zyskujesz. Dobrze gdy opakowanie jest przemyślane i skonstruowane tak, aby osoby dzielące się swoimi doświadczeniami z rozpakowywania produktu, miały coś co mogą pochwalić. Jeśli z kolei w opakowaniu znajduje się element, który nie ma określonego celu np. karton pakowany do kolejnego kartonu wysyłkowego, warto tę sprawę dogłębnie przemyśleć.
Podsumowując temat sposobów na obniżenie kosztów pakowania, warto wspomnieć o tym, że bez dokładnej analizy każdego przypadku nie da się zaproponować uniwersalnych rozwiązań. Jednak zebranie potrzebnych danych, ich pogłębiona analiza i strategiczne podejście pozwalają zoptymalizować koszty. Wybierając produkty w Opako masz pewność, że inwestujesz pieniądze w jakościowe opakowania. Jest to jeden z ważnych czynników optymalizacji całego procesu przygotowywania paczki do wysyłki. Mamy nadzieję, że wszystkie 7 sposobów, które tutaj przedstawiliśmy będzie dla Ciebie przydatne!