Akcesoria i urządzenia w pracy na magazynie.
Akcesoria i urządzenia konieczne do pracy na magazynie
Wybór narzędzi do pracy na magazynie może przysporzyć wielu problemów. Należy zdecydować co i w jakiej ilości jest niezbędne, co „tylko” przydane, a co może okazać się przeszkadzającym „zbieraczem kurzu”. Każdy wybór jest indywidualny, bo też każdy magazyn, pomimo że pełni tę samą funkcję, będzie się czymś różnił. Pomocna może okazać się poniższa lista, która wyjaśnia, jakie akcesoria mogą okazać się niezastąpione. Poczynając od noży, które są nieodzownym elementem każdego magazynu, poprzez miarki, bandownice, opakowania, wózki, a kończąc na profilach i sznurkach. Ten artykuł opisze każdy z wyżej wymienionych przedmiotów.
Co stanowi o sprawnym magazynie
Aby magazyn funkcjonował sprawnie, niezbędna jest znajomość przepisów BHP oraz umiejętność odpowiedniej organizacji pracy. Jednak samo spełnienie tych warunków nie wystarczy. Warto zaopatrzyć swój magazyn w artykuły pomocne w pracy. Magazynowe utensylia to przedmioty potrzebne do sprawnego funkcjonowania magazynu. Optymalizują czas potrzebny na porządkowanie materiałów, przygotowywanie ich do wysyłki i transportu. Przedstawiamy spis narzędzi, które ułatwią oraz uprzyjemnią codzienne obowiązki wykonywane w magazynie.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Magazyn
Noże
Bez noży praca w magazynie byłaby niemożliwa, a już z całą pewnością znacznie utrudniona. Nóż składa się z rękojeści i głowni. Noże przeznaczone do stosowania na magazynie są specjalnie projektowane do tego celu. Możemy wyróżnić noże do kartonu, taśmy, folii, tapet (czyli tak zwany popularny tapeciak) czy noże uniwersalne. W pracy na magazynie najbardziej przydatne okazują się noże do kartonu czy folii. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym narzędziom otwieranie kartonów, pudełek czy przesyłek nie spowoduje ich uszkodzenia. Nie należy jednak przy tym zapominać o własnym bezpieczeństwie. Warto zainwestować kilka złotych w tak zwane noże bezpieczne. Zostały one specjalnie opracowane, aby skaleczenie było prawie niemożliwe. Nóż bezpiecznycharakteryzuje się niedużym wysunięciem ostrza i automatycznym chowaniem go, co minimalizuje ryzyko urazu. Rękojeść noża bezpiecznego jest ergonomiczna, pozwala na łatwe wysunięcie ostrza, ponieważ rączka odpowiednio leży w dłoni. Dzięki temu praca staje się sprawniejsza. Przy wielogodzinnej pracy i nieustannym powtarzaniu tych samych czynności takie usprawnienia szybko procentują. Inwestując w dobry nóż, warto zadbać także o zapas odpowiednich do niego ostrzy.
Miarki
Miarki zwijanezazwyczaj nie są zbyt duże. Z powodzeniem można zmieścić je w kieszeni. Stanowią nieocenioną (oraz niedocenianą) pomoc w pracy na magazynie. Umożliwiają szybki i skuteczny pomiar dowolnej przestrzeni. Czy to będzie fragment powierzchni magazynowej, na której musi zmieścić się przeznaczona ilość materiału, czy nietypowych rozmiarów karton, który musi znaleźć się w konkretnym miejscu; w tych zadaniach pomocna okaże się miara. Obliczenia dokonywane ‘na oko’ zazwyczaj mszczą się w najmniej oczekiwanym momencie.
Zaklejarki i dyspensery
Bandownica, inaczej zwana napinaczem, paskowaczem czy paskownicą to narzędzie, które służy do błyskawicznego naciągnięcia taśmy (zazwyczaj polipropylenowej) w celu zabezpieczenia materiałów, na przykład transportowanych na paletach lub składowanych wspólnie w magazynie. Urządzenie silnie napina taśmę tak, że usuniecie jej możliwe jest dopiero po przecięciu taśmy. Dzięki temu mamy pewność, że towar w czasie transportu nie spadnie z palety oraz nie ulegnie uszkodzeniom. Zaklejarki wyposażone zostały w funkcjonalne i wygodne uchwyty, pozwalające na obsługę jedną ręką. Istnieje kilka rodzajów bandownic, wyróżnianych ze względu na sposób łączenia: termiczna, na metalowe zapinki oraz na zapinki druciane.
Opakowania
O rodzajach opakowań kartonowychi tym, jak wpływają one na proces sprzedaży można przeczytać tutaj. Ale co z opakowaniami, których funkcja jest typowo magazynowa, nie estetyczna, reklamowa czy jakościowa. Opakowania używane w magazynie muszą charakteryzować się trwałością i odpornością na warunki panujące w takim miejscu. Kartonstosowany do magazynowania musi dokładnie zabezpieczać najbardziej wrażliwe przedmioty, a przy tym musi być łatwy do zbiorczego zapakowania i transportu. Im bardziej uporządkowany i zorganizowany magazyn, tym praca w nim idzie sprawniej i bezpieczniej.
Aby zagwarantować bezpieczeństwo przesyłce, warto także skorzystać z plomb czy stickerów. Stosowane są do zamykania i zabezpieczania zarówno kopert jak i kartonów. Zdjęcie takiej plomby prawie zawsze wiąże się z jej trwałym uszkodzeniem i pewnością, że ktoś niepowołany miał dostęp do naszej przesyłki.
Przesyłki składowane w magazynie można również owinąć folią stretch. Dzięki temu towar będzie stabilniejszy i bardziej odporny, na przykład na wilgoć. W użytkowaniu takiej taśmy pomocne będą wszelkiego rodzaju podajniki, odwijaczei ucinarki. Te gadżety z pewnością maksymalnie zoptymalizują pracę hali magazynowej.
Wózki
Wózki magazynowe, wózki półkowe, wózki stołowe, wózki gospodarcze czy wózki do kompletacji stworzone zostały z myślą sprawnej obsługi magazynu. Podstawową ich funkcją jest składowanie ładunków w pomieszczeniach zamkniętych lub przewożenie ich między strefami magazynu, hali bądź sklepu. Przeważnie towar na magazynie przechowywany jest zgodnie z konkretnym systemem. Ten z kolei warunkuje konkretne cechy, jakie dobry wózek magazynowypowinien posiadać. Odpowiedni napęd, lekkobieżne koła z łożyskami, profilowane uchwyty czy regulowane półki to elementy wózka, na które warto zwrócić uwagę wybierając wózek. Istotne jest również to, czy wózek ma hamulec umożliwiający błyskawiczne, a przede wszystkim bezpieczne, zatrzymanie go. Przemyślmy również to, czy nasz magazyn ma progi, przez które wózek będzie musiał przejechać. Jeżeli tak, tym bardziej należy zwrócić uwagę na to, w jakie koła zaopatrzony jest wózek.
Pracownikom magazynu z pewnością przydadzą się także wózki podnośnikowe. Umożliwiają one sprawny transport ciężkich obiektów. Wśród przedmiotów użytkowanych w magazynie znajdą zastosowanie rownież wózki osiatkowane; pozwalają one, bez obawy o towar, na przewóz artykułów luźno lub niedokładnie zapakowanych. W magazynach budowalnych nieodzownym elementem wyposażenia będzie wózek do transportu płyt. Można nim, oprócz płyt, przetransportować także drzwi, panele i tym podobne.
Dla bardziej wymagających klientów lub w rozbudowanych magazynach przydatne mogą okazać sięwózki z drzwiami i zamkiem.
W pracy na magazynie przydatne są również wózki dwukołowe. Przeznaczone są do transportu różnego rodzaju towarów, również wrażliwych. Jednym z plusów wózka dwukołowego jest fakt, że umożliwia on bezpieczny transport cięższych przedmiotów, takich jak pralki czy zmywarki czy przedmiotów delikatnych, na przykład luster czy witryn. Ten rodzaj wózka ułatwia także transport przedmiotów po schodach i nierównych powierzchniach.
Inne
Na pierwszym miejscu kategorii inne nie mogło się znaleźc nic innego. Rękawice robocze, bo o nich mowa, są równie ważnym akcesorium magazynowym. Dostępne w różnych rozmiarach są niezbędnym wyposażeniem każdego magazyniera. Chronią ręce przed uszkodzeniami mechanicznymi, o które w pracy na magazynie nie trudno. Zapeniają lepszą przyczepność podczas trzymania narzędzi i zapobiegają przenikaniu brudu.
W tej kategorii znajdą się także profile ochronne. Dzięki dokładnym opasaniu towaru unikniemy szkód, do których mogłoby dojść podczas przewożenia czy załadunku. Rodzaj profilu dobrze jest dobrać w zależności od wielkości oraz rodzaju transportowanego przedmiotu.
Do akcesoriówprzydatnych w pracy na magazynie zaliczamy również wszelkiego rodzaju naklejki informujące o delikatnej zawartości opakowania. Dzięki nim poinformujemy pracownika czy klienta o kruchym lub delikatnym artykule oraz poprosimy o ostrożniejsze transportowanie go.
Jeżeli chcemy zabezpieczyć towar inaczej niż taśmą czy folią, przydatne okazać się mogą sznurkibądź nici. Umożliwią oplecenie czy obwiązanie przesyłanej paczki, a ponadto mogą być później wykorzystane, w myśl zasady zero waste, jako ozdoba w rustykalnym czy skandynawskim wnętrzu. Rodzajów sznurka jest kilka; możemy wybierać między sznurkiem murarskim, bawełnianym czy jutowym.
W magazynach nierzadko używane są również plandeki. Zabezpieczają przed słońcem, brudem, wilgocią lub w drugą stronę, stosowane są, aby zatrzymać wilgoć w pomieszczeniu. W zależności od tego, co i gdzie chcemy zabezpieczyć, należy zwrócić uwagę na rodzaj kupowanej plandeki. Na rynku dostępne są trzy rodzaje; niebieska; najpopularniejsza ale i najmniej trwała. Jest pleśnioodporna, nieprzemakalna a ponadto bardzo łatwo się ją czyści. Zielona; bardziej wytrzymała od poprzedniej, również odporna na pleśń oraz nieprzemakalna oraz srebrna; hydrofobowa, wiatroodporna i najbardziej wytrzymała. Jeżeli zależy nam na maksymalnym zabezpieczeniu towaru, to dobrze jest wybrać plandekę o gramaturze 200g/m2, która ma wzmocnione krawędzie i aluminiowe ucha mocujące.
W pracy na magazynie zastosowanie znajduje również taker czy zszywacz ręcznybądź tapicerski. Dzięki niemu szybko i bezproblemowo połączymy kartony czy zamocujemy różnego rodzaju etykiety. Dobrze, aby w magazynie, w którym zastosowanie znalazł taker, był stały zapas zszywek do niego. Chcąc, przykładowo, połączyć kartony czy przyczepić etykiety w inny sposób, niż zszywkami, możemy zastosować klej na gorąco. Użycie pistoletu do kleju na gorąco jest niezwykle intuicyjne. Oczywiście, przy wyborze kleju, należy kierować się jego przeznaczeniem. Innego przecież klejuużyjemy do prac domowych typu DIY, a innego do pracy w magazynie.
Nie ma chyba takiego miejsca, w którym nie przydałby się popularne tytyrytki, czyli opaski zaciskowe. Stanowią ratunek wszędzie tam, gdzie rusza się coś, a nie powinno. Również w pracach magazynowych znalazły swoje zastosowanie. Skutecznie zabezpieczą opakowanie, niezależnie, czy to będzie worek, czy karton. Ich zaletą jest również to, że łączą bezinwazyjnie, ale trwale. Otworzenie opakowania zabezpieczonego opaską zaciskową możliwe jest tylko po jej przecięciu.