Akira Yoshizawa. Mistrz origami
Osoby zajmujące się japońską sztuką składania papieru nazywają się origamistami . Najsłynniejsi origamiści nie tylko składają tradycyjne figury z niesamowitą wprawą. Ale również tworzą własne wzory, które są potem z trudem powtarzane przez adeptów sztuki origami.
Chcemy dziś przede wszystkim przybliżyć wam postać największego mistrza origami, Akiry Yoshizawy. Dzięki różnorodności jego dokonań możemy obserwować bardzo ciekawe połączenia origami ze światem sztuki i przyrody. A także z osiągnięciami matematyki, a nawet… pracą w fabryce!
Spis treści
Akira Yoshizawa, ojciec origami
Akira Yoshizawa urodził się 111 lat temu, 14 marca 1911 roku w miejscowości Kaminokawa w Japonii. Jego ojciec prowadził spokojne życie hodowcy krów. I nic nie wskazywało na to, że chłopak, który w wolnym czasie zajmował się składaniem figurek z papieru, zrewolucjonizuje sztukę origami.
Źródło: tenor.comKiedy młody Akira miał 13 lat, przeniósł się do Tokio i rozpoczął pracę w fabryce. Jego pasja do origami przygasła na chwilę. Jednak po to, by odrodzić się, gdy Akira Yoshizawa skończył 20 lat.
Wtedy właśnie awansował i otrzymał stanowisko kreślarza. Do jego obowiązków należało uczenie geometrii młodszych pracowników. Późniejszy mistrz sztuki składania papieru zaczął wykorzystywać do tego origami.
Źródło: tutorialchip.comSkładając mniej i bardziej złożone formy z kwadratowych kartek papieru zwanego kami objaśniał nowo zatrudnionym pracownikom zawiłe geometryczne problemy. W ten sposób nie tylko zdobył ogromną biegłość w składaniu papierowych figur i zrozumiał tajniki przestrzennej geometrii. Zaczął również tworzyć własne wzory origami, które z czasem przyniosły mu sławę największego origamisty w historii.
Papierowe figury mistrza Yoshizawy
Akira Yoshizawa stworzył ponad pięćdziesiąt tysięcy różnych wzorów origami! Tylko kilkaset z nich zostało opracowane w formie diagramów, dzięki którym mogą z nich korzystać inni adepci sztuki składania papieru.
Są wśród nich papierowe koty w różnych pozach:
Źródło: bp.blogspot.comA także misterne stadko kur: Źródło: bp.blogspot.com
Jego pierwsza książka poświęcona sztuce składania papieru nosiła tytuł Atarashi Origami Geijutsu , czyli Nowa sztuka origami . Ukazała się ona w 1954 roku. Była ona bardzo nowatorska. Pokazywała bowiem sposób składania figur na diagramach. Umożliwiło to obcokrajowcom zapoznanie się z japońską sztuką składania papieru.
Sposób tworzenia schematów opracowany przez Akirę Yoshizawę jest z niewielkimi zmianami stosowany do dziś! Tak na przykład wygląda schemat składania papierowej figurki gęsi:
Źródło: booktopia.comYoshizawa i odnowiona przez niego sztuka składania papieru szybko zyskała międzynarodowy rozgłos. W ślad za książką poszły wystawy jego misternych figurek - najpierw w Tokio, potem w Amsterdamie. I tak origami zyskiwało coraz szerszy międzynarodowy zasięg. Zaczęły powstawać Centra Origami na całym świecie, a sztuka składania papieru zyskiwała coraz to nowych wielbicieli.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Papier pakowyNowe techniki składania papieru
Mistrz Yoshizawa wymyślał nie tylko nowe sposoby składania papieru. Oczywiście, część wymyślonych przez niego form jest przeznaczona do składania techniką na sucho, do którego wykorzystuje się elegancki, dwustronny papier do origami o gramaturze 60 g/m² .
Źródło: opako.com.plNajbardziej rozpoznawalną nowatorską techniką składania papieru wymyśloną przez Yoshizawę jest technika składania na mokro. Polega ona na delikatnym, obustronnym zwilżeniu papieru przed rozpoczęciem składania.
Od origami metodą na sucho różni się ona już na pierwszy rzut oka. Modele wyglądają bardziej realistycznie i naturalnie. Figury mają bowiem bardziej zaokrąglone kształty i dynamiczne linie.
Źródło: theparisreview.comTechnika składania papieru na mokro daje szczególnie dobre rezulaty podczas składania naturalnych kształtów roślin i zwierząt. Do techniki origami na mokro potrzebny będzie jednak zupełnie inny papier, niż wykorzystywany był w technice suchej.
W przypadku tej bardziej zaawansowanej techniki nie sprawdza się ani tradycyjny, ani ekologiczny papier do drukarki czy na ksero . Jaki więc wybrać papier?
Niestety, nie ma tutaj prostej rady, jak wybrać papier do origami na mokro. Powinien mieć jednak gramaturę co najmniej 80 g/m² . Źródło: theparisreview.com
W tej technice powstały jedne z najsłynniejszych figur mistrza Yoshizawy. Oprócz papierowych lisów i psów, które pokazaliśmy powyżej, są to również przeróżne papierowe małpy solo:
Źródło: dailyartfixx.comLub z rodziną:
Źródło: dailyartfixx.comJeśli chcesz samodzielnie spróbować techniki na mokro, pamiętaj, że wilgotny papier zachowuje się inaczej niż suchy! Nie przyciskaj zgięć papieru paznokciami, tylko opuszkami palców. Mokry papier jest dużo bardziej podatny na przedarcia. Właśnie dlatego większość figury powstającej w technice na mokro składa się w powietrzu, a nie na blacie. A to dodatkowo zwiększa trudność tej techniki.
Podczas przerwy w składaniu papierowego modelu lub po ukończeniu składania możesz użyć papierowej taśmy malarskiej . Dobrze nadaje się ona do zabezpieczenia wilgotnej figurki. Potem łatwo ją odkleisz, gdy papier będzie już całkiem suchy. Dzięki temu zabiegowi papierowa rzeźba origami zachowa oryginalny, misterny kształt naprawdę na długo.
Podsumowanie
Akira Yoshizawa żył 94 lata. Google uczciło jego 101 rocznicę urodzin specjalnym logo. To dzisiejsza miara pamięci i wielkości! Mistrz origami, który stworzył ponad 50 000 nowych form, rozpropagował na całym świecie sztukę składania papieru i opracował jej nowe techniki... Tyle i o wiele więcej można by powiedzieć o mistrzu Yoshizawa. Zamiast tego, spójrzcie lepiej jeszcze raz na papierową figurę złożoną według jego instrukcji i spróbujcie złożyć ją samodzielnie:
Źródło: booktopia.com