Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0
Analizujemy czy folia pęcherzykowa chroni przed mrozem
Folia pęcherzykowa, zwana częściej folią bąbelkową, kojarzona jest głównie z zabezpieczaniem w transporcie delikatnych przedmiotów. Dzięki swoim właściwościom amortyzacyjnym i izolacyjnym nadaje się również do innych zastosowań. Zastanówmy się ile jest prawdy w tym, że folia pęcherzykowa chroni przed mrozem.Izolatory termiczne i ochrona przed mrozem
Zacznijmy od tego, że nie ma takiego materiału, który chroni przed spadkiem temperatury w nieskończoność. Odpuszczając sobie naukowy żargon można posługując się skrótem myślowym powiedzieć, że temperatury dążą do wyrównania. Aby utrzymać temperaturę wewnątrz, wobec niższej temperatury na zewnątrz, potrzebne będzie nam źródło ciepła. Izolacja może jedynie ten proces wyrównywania temperatur spowolnić.
Izolacja, a bardziej prawidłowo izolator termiczny, to materiał o niskim stopniu przewodności cieplnej. Przewodność cieplną określa się współczynnikiem przewodności cieplnej (k) wyrażanym w W/(m*K) czyli [wat/(metr*Kelwin]. Im współczynnik przewodności cieplnej danego materiału wyższy tym gorszym będzie on izolatorem.
Do materiałów o wysokiej przewodności cieplnej należy przykładowo grafen (współczynnik przewodności cieplnej nawet 5300W/m*K), diament (do 2320), srebro (429) czy miedź (do 400). Ze względu na dobre przewodnictwo cieplne miedzi, to tego metalu używa się m.in. w radiatorach chłodzących na procesory komputerowe. O dobrym przewodnictwie srebra można się przekonać wkładając srebrną łyżeczkę do gorącej herbaty i sprawdzając jak szybko się nagrzewa.
Bardzo słabymi przewodnikami ciepła, a zarazem dobrze nadającymi się na izolację materiałami są natomiast wełna mineralna (współczynnik przewodności cieplej poniżej 0,045W/m*K), styropian (0,036), polietylen niskiej gęstości - LDPE (0,34) oraz powietrze (0,025). Oczywiście chodzi o suche powietrze w stanie nieruchomym.
Ponieważ folia bąbelkowa składa się z folii - przeważnie z polietylenu LDPE oraz z powietrza, ma dobre właściwości izolacyjne. Jeśli weźmiemy pod uwagę całą jej powierzchnię, lepsza izolacja będzie w miejscach pokrytych bąbelkami, a gorsza pomiędzy nimi. Niemniej folia pęcherzykowa pomoże utrzymać ciepło - do pewnego stopnia. Będzie działała również w odwrotnym kierunku - pomoże utrzymać w chłodzie mrożone produkty przez dłuższy czas niż gdyby były one pozostawione niezabezpieczone. Ale nie przez czas nieograniczony.
Czy owinięcie folią bąbelkową roślin uchroni je przed mrozem?
Ciepło jest postacią energii. Aby rośliny mogły się ogrzać, muszą tę energię z jakiegoś źródła pozyskać. Rośliny pozyskują ją z trzech źródeł: ze słońca, z gleby i z zachodzących w samych roślinach procesów biologiczno-chemicznych. Zimą poszczególne gatunki roślin są mniej aktywne chemiczne a gleba chłodniejsza, chociaż wciąż zachowuje nieco energii. Słońce świeci krócej, jest niżej i dostarcza mniej ciepła.
Rośliny posadzone w gruncie będą mogły utrzymać ciepło dłużej niż rośliny posadzone w doniczkach na balkonie. Możemy im jednak umożliwić zachowanie nieco większej ilości ciepła dzięki zatrzymaniu dochodzącej do nich energii ze słońca. Owijają rośliny folią bąbelkową można stworzyć prowizoryczną mikro-szklarnię. Padające na roślinę i ziemię wewnątrz doniczki światło, pozwoli im nieco się ogrzać a folia bąbelkowa zatrzyma ciepło przed zbyt szybką ucieczką. Pamiętać należy, że tak dobrego efektu nie uzyskamy przy pomocy zwykłej folii.
Odpowiedź jest więc twierdząca. TAK - folia bąbelkowa pomoże uchronić rośliny przed mrozem. Ale tylko do pewnego stopnia i przez jakiś czas.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Folia bąbelkowaZastosowania folii bąbelkowej do ochrony przed mrozem i jako izolatora
Folia bąbelkowa jest dostępna w różnych wariantach. Wybierać można spośród folii o różnej gramaturze:
- lekka, uniwersalna folia B1 o gramaturze 40 g/m2;
- folia bąbelkową B2o gramaturze 60 g/m2;
- mocna folia pęcherzykowa B3 o gramaturze 75 g/m2;
- najgrubsza folia B4 o gramaturze 90 g/m2.
Im grubsza będzie folia bąbelkowa przy danej wielkości pęcherzyka, tym lepiej będzie izolowała i chroniła przed mrozem. Istnieje również folia bąbelkową o dużych bąblach BKS. Zamiast 1 cm średnicy, pęcherzyki mają w jej przypadku aż 3 cm. Mieszczą więc więcej powietrza a więc lepiej izolują. Jeśli oprócz dobrej izolacji zależy nam na wygodzie używania, wybrać można samoprzylepną folię bąbelkową. Folię pęcherzykową w sklepie Opako można kupić również na metry.
Jeśli chodzi o zastosowania folii bąbelkowej do ochrony przed mrozem i izolacji to jest ich sporo. Oto kilka z przykładów:
- Z folii pęcherzykowej możemy nie tylko zrobić prowizoryczną szklarnię owijając rośliny, ale również wykorzystać ją do dodatkowego zaizolowania w okresie zimowym okien tradycyjnej szklarni.
- Można również zaizolować na zimę okna w domu lub mieszkaniu. Można albo folię przykleić na powierzchnię okna, pamiętając aby pozostawić w pomieszczeniu odpowiednią wentylację, albo upchać pomiędzy zewnętrzne i wewnętrzne skrzydła okien skrzynkowych.
- Owinięcie mrożonych produktów spożywczych w trakcie transportu ze sklepu do domu folią pęcherzykową sprawdzi się równie dobrze jak torba termiczna.
- Folia bąbelkowa zapewni nam dodatkowe ogrzewające okrycie wierzchnie na kempingu lub w sytuacji awaryjnej.
Z pewnością, w zależności od potrzeb, można znaleźć wiele dodatkowych zastosowań.