Ilość komentarzy: 0
Bezpieczne pakowanie przesyłek. Instrukcja
Bezpieczne pakowanie przesyłek. Instrukcja
Bezpowrotnie minęły już czasy, kiedy pocztą wysyłaliśmy tylko listy a chcąc przesłać coś większego trzeba było skorzystać z usług kolei. Stopniowo, acz skutecznie firmy zajmujące się transportem wchodziły na rynek oferując najrozmaitsze usługi. I tak dziś kurierem możemy nadać niemalże wszystko. Od paczki z pakietem ubrań, poprzez wysyłkę szklanych czy porcelanowych naczyń, aż po żywność, rośliny czy… roje pszczół. W zasadzie poza przedmiotami, których wysyłki zabrania prawo (jak chociażby papierosy) przesłać możemy niemalże wszystko. Zależy to jednak od usługi, którą wykupimy. Aby prawidłowo wysłać przesyłkę, należy ją również odpowiednio oznaczyć oraz zapakować. Duża część firm transportowych odmawia przyjęcia nieprawidłowo zapakowanych przesyłek, lub nalicza dodatkowe koszty. W dużej mierze proces pakowania przesyłek jest taki sam. Trzeba wybrać odpowiedni karton, zastosować niezbędne wypełniacze oraz taśmy klejące. Proces nieco się komplikuje, gdy wysyłamy kruche przedmioty, żywe rośliny, żywność czy chociażby wspomniane pszczoły. Każdy przewoźnik oferuje na swojej stronie porady dotyczące pakowania przesyłek, jednak warto znać ogólne zasady, aby móc zawczasu zaopatrzyć się w niezbędne materiały.
Aby bezpiecznie zapakować naszą przesyłkę, musimy zastanowić się nad tym, jaki ma kształt. Przedmioty o regularnym kształcie zdecydowanie łatwiej jest zapakować od tych asymetrycznych. Jeżeli towar posiada wystające elementy, również musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Specjalne traktowanie należy się również kruchym przedmiotom. Istotnym parametrem, na który zazwyczaj nie zwraca się uwagi, jest ciężar przedmiotu. Jest on o tyle ważny, że gdy wybierzemy opakowanie niedopasowane do wagi produktu, nie będzie ono w pełni chroniło przesyłki.
Znajdź odpowiedni karton
Pudełkonależy dobrać do wagi oraz oczywiście wielkości przesyłki. Istotny jest tutaj rodzaj przesyłanego przedmiotu. Im jego waga większa, tym karton powinien być grubszy i wykonany z twardszej tektury. Mało kto zwraca na to uwagę, ale rodzaj tektury pełni określoną funkcję. Kartony wykonane z tektury o fali Bbędą nadawały się do lekkich przesyłek, na przykład do wysyłki ubrań, pościeli czy jednorazowych kubków, z kolei fala BC, z uwagi na jej pięć warstw, do tych bardziej ciężkich.
Przedmiot nie może ciasno przylegać do ścianek kartonu.Nawet, jeżeli wysyłamy poduszkę czy pluszowego misia, przesyłka może zostać uszkodzona w przypadku, gdy karton zostanie przebity czymś ostrym; na przykład rogiem innej przesyłki. Wybierając pudełko, w którym pakowany towar jest umieszczony w miarę luźno, będziemy mogli pozostałą, wolną przestrzeń uzupełnić dodatkowymi wypełniaczami, które zabezpieczą produkt. Oczywiście nie trzeba wybierać dużo większego kartonu, generujemy tym samym niepotrzebne koszty, ponieważ większa przesyłka kosztuje nas więcej; oraz śmieci, ponieważ wypełniacza będziemy musieli użyć odpowiednio więcej.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Opakowania do przesyłek pocztowychWypełnij pustą przestrzeń
O ile nie wysyłamy szkła, porcelany, ceramiki czy innych tego typu przedmiotów, wystarczy, że wypełnimy pustą przestrzeń, która powstała po włożeniu przedmiotu do kartonu. Najlepszym sposobem jest wypełnienie dna kartonuwybranym rodzajem zabezpieczenia, ułożenie naszego przedmiotu na wypełniaczach, i dopełnienie kartonu. Jeżeli wysyłamy przedmioty o w miarę regularnych kształtach i nie zawierają one wystających elementów, na przykład puszkę herbaty, do wypełnienia kartonu najlepiej nadadzą się poduszki powietrzne. Unieruchomią one przedmiot w kartonie i zapobiegną uszkodzeniom. Wysyłając przedmiot o nieregularnym kształcie, na przykład buty bez kartonu, możemy wykorzystać ekologiczne wypełniaczetypu skropaklub piankę, która dopasowuje się do kształtu przedmiotu. Wystarczy, że do pudełka z butami wsypiemy wypełniacza tyle, aby uzupełnił wszystkie puste przestrzenie. Jeżeli wysyłamy zestaw książek, album ze zdjęciami czy kosmetyki w plastikowych i szczelnych opakowaniach, możemy wykorzystać papierowe wypełniaczelub wiolinę, na takiej samej zasadzie jak wspomniany wyżej skropak. Dno kartonu możemy również wyłożyć folią bąbelkowączy innego rodzaju materiałem służącym do zabezpieczania przesyłki. Warto jednak pamiętać, aby grubość zabezpieczenia wynosiła minimum 5 centymetrów W innym wypadku może nie spełnić swojej funkcji.
Z kolei wysyłając szklane (czy po prostu delikatne) rzeczy, samo zastosowanie wypełniaczy nie wystarczy. W zależności od rozmiaru przedmiotu, możemy zastosować różne techniki. Przesyłając telefon warto, przed umieszczeniem go w kartonie z wypełniaczem, zapakować go do woreczka bąbelkowego. Zabezpieczymy go tym samym przed rozbiciem i uszkodzeniem. Jeżeli jednak wysyłamy zastawę stołową, to każdy jej element należy osobno zawinąć w folię bąbelkową lub piankę polietylenową.Jest to niezbędny i obowiązkowy etap pakowania kruchych przedmiotów. Zawinięte w folię czy piankę przedmioty dobrze jest okleić jeszcze taśmą klejąca, która uniemożliwi rozwinięcie się zabezpieczenia.
Rolę wypełniacza, który ma zapobiec przemieszczaniu się przedmiotów, z powodzeniem będą pełnić stare, zmięte gazety, kartki lub wypełniacze papierowe.
Zabezpiecz
Nawet jeżeli wydaje się nam, że doskonale znamy przedmiot, który wysyłamy, dobrą praktyką jest spojrzenie na niego pod innym kątem. Warto sprawdzić, czy nie ma długich odstających elementów, części, które mogą się odczepić, złamać lub pokruszyć czy zgnieść. Jeżeli z przedmiotu wystają długie elementy, i nie możemy ich odczepić, należy je bardzo dokładnie zabezpieczyć. Możemy zrobić to owijając je tekturą, aby uniknąć ich zagięcia i złamania. Z kolei gdy przedmiot posiada elementy możliwe do odkręcenia lub odczepienia warto to uczynić. Te części możemy wtedy osobno zabezpieczyć i ułożyć obok siebie oddzielając każdą z nich przegródką.
Należy bezwzględnie sprawdzić, czy z przesyłanego przedmiotu nie wyciekają żadne płyny. Jeżeli tak się dzieje, a przedmiot może się bez nich obejść, trzeba te płyny dokładnie usunąć a wysyłany towar osuszyć. Jednakże, gdy usuwanie płynów jest niewskazane, warto na kartonie umieścić informację, gdzie znajduje się góraprzedmiotu. Dzięki temu może uda się uniknąć zalania naszej oraz innych przesyłek. Taka sama zasada dotyczy wszelkich przedmiotów, z których mogłoby się coś wysypać.
Zaklej i oklej
Karton z przesyłką bezwzględnie trzeba odpowiednio zakleić oraz oznaczyć odpowiednimi etykietami. O ile mniejsze paczki, na przykład zawierająca biżuterię czy różnego rodzaju niewielkie przedmioty, możemy ostatecznie okleić taśmą biurową lub papierową, o tyle już paczki większe muszą zostać dobrze zabezpieczone. Chcąc mieć pewność, że paczka oraz przesyłka przetrwają podróż w nienaruszonym stanie, można zastosować wzmocnioną taśmę. Jest ona odporna na warunki atmosferyczne i charakteryzuje się wzmocnioną przyczepnością. Oznacza to, że nie odklei się w najmniej oczekiwanym momencie. Warto jest nakleić taśmę metodą H. Oznacza to naklejenie taśmy na łączeniu klap kartonu oraz wzdłuż jej krótszych boków, łapiąc poprzednio naklejony fragment taśmy.
W zależności od tego, co nadajemy, zastosujmy odpowiednie etykiety. Przesyłając szkło, oprócz wykupienia odpowiedniej usługi w wybranym przedsiębiorstwie transportowym, należy nakleić w widocznym miejscuetykietęinformującą o zawartości opakowania. Decydując się na wysyłkę kruchych czy delikatnych przedmiotów (jak chociażby smartfon, ceramika, porcelana) również musimy zastosować odpowiednie oznaczenia. Przy wysyłce na przykład roślin warto poinformować kuriera, aby z taką przesyłką obchodził się ostrożnie. Delikatne pędy roślin bardzo łatwo ulegają uszkodzeniom. Istnieje również pewna grupa przedmiotów, która nie może ulec zamoczeniu; do takiej grupy zaliczamy wszelkiego rodzaju produkty z materiałów, jak chociażby ubrania, pościel czy leki. Warto o tym fakcie również poinformowaćprzewoźnika, będzie miał na względzie, aby nie stawiać paczki na ziemi lub w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.
Wszystkie etykiety służą zwiększeniu bezpieczeństwa przesyłanego towaru. Warto je stosować oraz warto wykupić odpowiednie usługi, aby nie rozczarować się zwrotem produktu lub finansowymi roszczeniami odbiorcy w przypadku uszkodzenia przesyłki w transporcie.
Wszelkiego rodzaju etykiety należy umieścić na największym boku kartonu. Podstawowym błędem jest umieszczenie jej na zagięciach lub rogach opakowania. Takie działanie powoduje, że informacja staje się nieczytelna oraz mało zauważalna. Przesyłając produkt w tubie, etykietę trzeba nakleić wzdłuż jej dłuższej osi. Etykieta najlepiej niech będzie naklejona na równej powierzchni, pomarszczona, pognieciona czy nieczytelna może zostać uznana za nieważną.
Dodatkowa ochrona
Chcąc dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo naszej przesyłki, możemy karton dokładnie owinąć folią. Dzięki temu jeszcze bardziej zabezpieczymy go przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, zalaniu przez inna uszkodzoną przesyłkę lub nieplanowanym otwarciem.
Lekkie przedmioty, takie jak jednak czy dwie niewielkie książki nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń kartonu. Chociaż oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy maksymalnie zwiększyli bezpieczeństwo przesyłanego produktu. Jeżeli chodzi już o cięższe czy łamliwe przedmioty (zastawa stołowa, komplet kubków… zmywarka) pomocą służą wszelkie zabezpieczenia brzegów i rantów opakowania i przedmiotu. Wszelkiego typu kątownikinajlepiej jest umieścić w środku kartonu, na krawędziach obiektu. Do dodatkowego wzmocnienia rogów zaprojektowane zostały narożniki kartonowe lub polipropylenowe. Zabezpieczyć możemy również karton od zewnątrz; tymi samymi produktami.
Towary szczególnej uwagi
Wszystkie porady przedstawione powyżej dotyczą przesyłek standardowych; mniej lub bardziej, ale jednak takich, których wysyłka nas nie dziwi. Ale kurierem nadać możemy także żywe rośliny; tutaj proces pakowania wygląda nieco inaczej. Wysyłając roślinę w doniczce, należy dokładnie przymocować ją do dna kartonu. Oczywiście informacja o tym, gdzie jest góra obowiązkowomusi się znaleźć na kartonie. Ziemię w doniczce można zabezpieczyć folią, aby w czasie transportu nie wysypała się. Przesyłając szczepkę rośliny, również trzeba przytwierdzić ją do ścianki opakowania a dodatkowo jej łodygę owinąć mokrą gazą.
Bezpieczne pakowanie przesyłki może wydawać się czasochłonne, być może i kosztowne oraz zbędne. Jednak gdy towar w paczce ulegnie uszkodzeniu, a zdarza się to częściej, niż mogłoby się wydawać, nasz czas będzie stracony podwójnie, nie mówiąc już o kolejnych kosztach.