Ilość komentarzy: 0
Bindownica. Czym jest i jak używać?
Bindownica to bardzo przydatne urządzenie które zazwyczaj spotyka się w biurach, punktach ksero, w szkołach i na uczelniach, a także w zakładach introligatorskich i poligraficznych. Jaką rolę pełni bindownica i kiedy warto sięgnąć po takie rozwiązanie? Sprawdźmy!
Co to jest bindownica?
Bindowanie jest jedną z form zabezpieczania rozmaitych dokumentów. Przy użyciu bindownicy można oprawić pojedyncze kartki poprzez:
- nawlekanie na grzebień zaciskowy,
- połączenie z okładką termotopliwego kleju.
Dzięki bindownicy znacznie łatwiej utrzymać porządek w dokumentach i zapanować nad wszechobecnych chaosem na biurku. Jednocześnie można w ten sposób stworzyć dokumentację techniczną, oprawić pracę dyplomową lub zrobić cennik.
Dzięki zastosowaniu bindownicy, wszelkie materiały prezentują się niezwykle profesjonalnie, a jednocześnie znacznie łatwiej odszukać właściwy dokument. Bindowanie jest zatem najprostszym sposobem na efektywne porządkowanie wszystkich firmowych i prywatnych dokumentów.
Dzięki zastosowaniu bindownicy, wszelkie materiały prezentują się niezwykle profesjonalnie, a jednocześnie znacznie łatwiej odszukać właściwy dokument. Bindowanie jest zatem najprostszym sposobem na efektywne porządkowanie wszystkich firmowych i prywatnych dokumentów.
Bindownica - rodzaje urządzeń
Na polskim rynku występuje kilka rodzajów bindownic, dzięki czemu można wybrać takie urządzenie, które będzie dopasowane do naszych preferencji i oczekiwań.
Do bindowania wykorzystywane są różne rodzaje grzbietu - elementu spinającego dokumenty.
- grzbiet grzebieniowy - najczęściej wykorzystywany i jednocześnie najtańszy element łączący. Wykonany z tworzywa sztucznego grzbiet grzebieniowy może utrzymać nawet do 500 kartek, które w dowolnym momencie da się wyjąć i ponownie wpiąć.
- grzbiet drutowy - nieco mniej popularny niż model grzbietowy, choć gwarantuje większą trwałość połączenia. Bindownice drutowe spinają najczęściej do 150 pojedynczych kartek, które można wypiąć w dowolnej chwili.
- grzbiet kanałowy - wykonany z metalu element jest zazwyczaj stosowany do oprawy prac licencjackich i magisterskich
- grzbiet klejony - bez wątpienia najprostszy sposób bindowania dokumentów, w którym do łączenia kartek stosuje się termobindownicę i okładki z klejem. W tym przypadku klej łączy dokumenty permanentnie, więc nie ma możliwości wymiany dokumentów.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Akcesoria do Laminowania i BindowaniaNa co zwrócić uwagę wybierając bindownicę?
Bindownice można podzielić ze względu na rodzaj stosowanego grzbietu, ale nie jest to jedyne kryterium rozróżniające poszczególne urządzenia.
Równie istotnym parametrem jest ilość kartek, które bindownica może jednorazowo przedziurkować. Najczęściej spotyka się urządzenia, które bindują od 10 do 100 kartek, ale niektóre modele są przystosowane do znacznie grubszych dokumentów, nawet do 400 kartek!
To jakie urządzenie wybierzesz zależy więc od jego potencjalnego wykorzystania. Nie mniejsze znaczenie ma także ergonomia i komfort użytkowania. Do wyboru mamy zatem bindownice obsługiwane ręcznie za pomocą dźwignie oraz urządzenia elektryczne.
W jaki sposób korzystać z bindownicy?
Kiedy zdecydujesz, że do uporządkowania dokumentów niezbędna jest bindownica, przygotuj wszystkie kartki i określ sposób ich ułożenia w opakowaniu zbiorczym.
Jest to szczególnie ważne w przypadku bindownicy z klejonym grzbietem, w której nie ma możliwości wpinania kartek, jeśli zostaną posegregowane nieprawidłowo. Warto zatem złożyć dokumenty w taki sposób, aby korzystanie z nich było maksymalnie komfortowe.
Do bindowania potrzebne są oczywiście odpowiednio dobrane grzbiety. Można także sięgnąć po zakładki i listwy oraz specjalne okładki do bindowania, jeśli zachodzi taka potrzeba. Kolejny etap przygotowań do bindowania to wykonanie otworów w dokumentach, a potem montaż zaczepów na krawędzi papieru . Dopiero wtedy można sprawdzić jakość i wytrzymałość bindowania.
Alternatywy do bindowania
Bindowanie to pewny i wygodny sposób na połączenie nawet kilkuset stron w jeden plik. Nie zawsze jednak w biurze czy w domu dostępna jest bindownica. Jak sobie wówczas radzić?
Segregatory
Bindowanie z wykorzystaniem grzebienia niesie za sobą pewne ograniczenia, szczególnie w kwestii grubości pliku kartek. Na szczęście dużą ilość dokumentów można umieścić w segregatorze. Aby umieścić kartki w segregatorze należy w nich wykonać otwory. W tym celu warto zaopatrzyć się w dziurkacz.
Skoroszyty
Kolejna alternatywa dla bindownicy to skoroszyty. Przedziurkowane kartki umieszcza się w na metalowych wąsach we wnętrzu skoroszytu. Takie opakowania są znacznie mniejsze i bardziej poręczne niż duże segregatory, ale należy mieć na uwadze, że pomieszczą znacznie mniej kartek. Skoroszyty z otworami można również umieszczać w segregatorach.
Listwy zaciskowe
Listwy zaciskowe to rozwiązanie, które nie wymaga dziurkowania stron. Listwę po prostu nasuwa się na brzeg pliku dokumentów. Można takżę wykorzystać okładki stosowane podczas bindowania.
Bindownica w OPAKO
Bindownica to urządzenie opracowane specjalnie do scalania i oprawiania plików dokumentów. Tym samym sprawdza się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba uporządkowania umów, dokumentacji technicznej czy nawet faktur.
Jeśli szukasz rozwiązania, które sprawdzi się w Twoim domu lub w biurze, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na bindownice oraz akcesoria do bindowania. Gwarantujemy atrakcyjne ceny oraz produkty najwyższej jakości dla najbardziej wymagających klientów.
Źródło: Zdjęcie autorstwa Skylar Kang z Pexels