Ilość komentarzy: 0
Czego nie można wysłać bliskiemu za granicę?
W przeciągu ostatnich kilkunastu lat bardzo wielu Polaków wyjechało za granicę. W dużej części tych przypadków głównym zjawiskiem była emigracja zarobkowa. Poskutkowało to tym, że bardzo wiele osób, które znamy – w tym członkowie naszych rodzin opuścili granice kraju na bardzo długi okres. Niektórzy już na stałe osiedlili się poza naszymi granicami. Jednakże osoba bliska pozostaje zawsze dla nas kimś ważnym, dlatego utrzymujemy z nią kontakt, a także od czasu do czasu jej coś wysyłamy. Choć możemy wysyłać w paczce bardzo rozmaitą zawartość, to jednak istnieje lista rzeczy zakazanych. Warto wiedzieć czego absolutnie nie wyślemy za granicę.
Dlaczego niektórych rzeczy nie można wysyłać za granicę?
Jak każdy z nas wie Polska jest krajem należącym do Unii Europejskiej. W UE obowiązuje prawo międzynarodowe, a jedną z gałęzi tego prawa jest prawo celne. Mowa tutaj o przepisach krajowych każdego państwa członkowskiego, a także o dyrektywach unijnych. Regulują one kwestię przewozu różnych rzeczy między poszczególnymi krajami należącymi do Unii. Jeśli zaś przewóz miałby odbywać się z lub do kraju spoza Unii, to wówczas w grę wchodzą przepisy regulujące kwestie celne między Unią a resztą świata. Wobec powyższego niezależnie od tego gdzie konkretnie chcemy nadać paczkę zagraniczną będą nas obowiązywały przepisy prawa celnego, a według nich pewnych produktów nie można przewozić.
Alkohol
Przewóz alkoholu za granicę nie jest dozwolony. Warto pamiętać, że nie ma tutaj większego znaczenia, jaki konkretnie alkohol chcielibyśmy wysłać bliskiej osobie. Zarówno wódki, koniaki, whisky, nalewki, bimber jak i wino, tokaje, miody pitne i szampany oraz piwo to towar zabroniony. Alkohol jest objęty podatkiem akcyzowym. Wedle obowiązującego prawa nie może więc on stanowić zawartości pakunku, który zostanie wysłany.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: KartonyTytoń
Podobnie jak alkohol również wyroby tytoniowe również są objęte podatkiem akcyzowym. A zatem również tego nie będziemy umieszczać w paczce. Dotyczy to zarówno papierosów, tytoniu ale także e-papierosów. Jest to kwestia dość istotna, gdyż wyroby tytoniowe w innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii zazwyczaj kosztują o wiele więcej niż w Polsce. Może więc to stanowić pokusę do tego, aby wysłać bliskiemu papierosy. Warto się powstrzymać od tego, gdyż może to sprowadzić na nas przykre konsekwencje.
Materiały wybuchowe
Wydawać by się to mogło oczywiste, ale warto nadmienić, że materiały wybuchowe są absolutnie zabronione. Dotyczy to podstawowych kwestii bezpieczeństwa. Takie produkty są zarezerwowane dla służb. Zakaz ich przewozu wynika także z ochrony prawnej przeciw działaniom terrorystycznym.
Niektóre leki
Może niektórych zdziwi fakt, że nie brakuje osób, które chciałyby bliskiej osobie wysłać za granicę leki. Przecież za granicą jest opieka lekarska, są też apteki. A jednak nieraz i nie dwa spotykamy się z tym, że klienci chcą wysyłać lekarstwa. Czy jest to legalne? Cóż, to zależy. Na liście przedmiotów zakazanych znajdują się niektóre, choć nie wszystkie medykamenty. Głównie będzie to dotyczyło leków bardzo mocnych, ale najlepiej kierować się tym, jakie substancje znajdują się w danym leku. Zakaz będzie obejmował pewne związki chemiczne i to występujące w odpowiednim stężeniu na miligram danego lekarstwa. Wobec tego część leków nada się do wysyłki, a część nie.
Żywność
Produkty spożywcze nie zostaną dopuszczone do wysyłki z bardzo pragmatycznego powodu. Otóż jak wiadomo każda żywność ma swój termin przydatności do spożycia. Takie artykuły mogą więc się bardzo łatwo popsuć w transporcie. Jest to wysoce prawdopodobne zwłaszcza latem. Jednakże nie zawsze jest tak, że wszystko, co jest jedzeniem nie będzie dopuszczone do przewozu. Jeżeli produkt ma bardzo długi termin przydatności i jest pakowany hermetycznie, to może zostać wysłany.
Inne rzeczy, których nie można wysyłać
Oprócz wyżej wymienionych i opisanych rzeczy spotkamy jeszcze bardzo wiele przedmiotów, substancji i innych rzeczy, których nie będziemy mogli wysłać za granicę. Można narzekać na te ograniczenia, ale należy mieć na uwadze to, że zostały wprowadzone po to, by chronić bezpieczeństwo obywateli Unii.
Dzieła sztuki
Dzieł sztuki takich jak obrazy, rzeźby czy antyki również nie wyślesz za granicę. Sztuka podlega specjalnej ochronie, a jej przemycanie jest surowo karane. Próba wysyłki paczki, której zawartość stanowią takie dzieła byłaby niezbyt rozsądnym działaniem.
Organizmy żywe
Zakaz dotyczy także tego, co jest żywe. Mowa tutaj oczywiście o żyjących organizmach. Możemy wymienić tutaj chociażby zwierzęta czy rośliny. Transport za granicę byłby zdecydowanie zbyt długi. Groziłoby to śmiercią tychże organizmów.
To możesz wysłać bliskiemu za granicę
Natomiast jeśli chodzi o takie towary jak odzież, obuwie, zabawki czy sprzęt elektroniczny to możesz je wysłać. Pamiętaj, żeby przygotowując paczkę wybrać odpowiednio duży karton klapowy. Wysyłane przedmioty należy zabezpieczyć folią bąbelkową. Nie zapomnij, że w paczce dla bezpieczeństwa powinien znaleźć się wypełniacz. Karton należy zakleić taśmą pakową, natomiast całość musi być owinięta folią stretch.