Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0
Czego nie można wysłać kurierem?
Wysyłka kurierem tak nam spowszechniała, że często nie zastanawiamy się czego nie powinniśmy, a właściwie czego nie możemy wysyłać kurierem. Zdarzały się już przypadki prób wysłania przesyłką kurierską niedozwolonych przedmiotów, jak na przykład materiałów wybuchowych, czy żywych zwierząt. Warto zatem sprawdzić, czy przedmioty które mamy zamiar wysłać są dozwolone. Poniżej przedstawimy listę przedmiotów, których nie powinniśmy umieszczać w przesyłkach kurierskich:
Przedmioty niezgodne z prawem
Pierwsze, co przychodzi na myśl, jako niedozwolone to wszelkiego rodzaju przedmioty, których posiadanie jest nielegalne - na przykład narkotyki, broń, czy materiały wybuchowe. Trzeba pamiętać, że nawet, gdy nie zarejestrujemy faktycznej zawartości paczki, samochody i magazyny przewoźników są regularnie monitorowane przez służby celne.
Materiały niebezpieczne – żrące i łatwopalne
Materiały stanowiące zagrożenie dla kurierów, innych przesyłek czy też osób uczestniczących w transporcie paczki również nie powinny być przewożone kurierem. Środki niebezpieczne i łatwopalne mogą być przewożone przez osoby posiadające specjalne uprawnienia określone w umówię ADR. Do tego typu materiałów można zaliczyć: specjalistyczną chemię czyszczącą oraz akumulatory i silniki.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Materiały do pakowaniaProdukty płynne
Produkty płynne są problematyczne dla firm przewozowych. Powodem jest przede wszystkim ryzyko uszkodzenia zawartości, która mogłaby wpłynąć na uszkodzenie pozostałych przesyłek. Najczęściej jest to rozwiązywane indywidualnie przez firmę kurierską, która wyklucza możliwość przesyłania płynnych produktów lub określa ograniczenia ilości.
Towary wartościowe
Firmy kurierskie często nie podejmują się transportu dóbr wartościowych, jak antyki, dzieła sztuki, czy biżuteria o znacznej wartości. Dzieje się tak najczęściej dlatego, że firmy kurierskie nie chcą brać odpowiedzialności za przedmioty o dużej wartości, mając na uwadze ryzyko uszkodzenia, czy zaginięcia takiej przesyłki. Firmy kurierskie, które podejmują się dostarczania na przykład wartościowej biżuterii pracują w oparciu o indywidualne umowy oraz odpowiednio dobrane ubezpieczenie dopasowane wysokością do wartości przesyłek.
Martwe i żywe organizmy
Firmy kurierskie nie podejmują się transportu roślin, żywych i martwych zwierząt, ale też szczątków ludzkich i urn z prochami. Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, znęcanie się nad nimi obciążone jest konsekwencjami prawnymi. Pod znęcanie się można podciągnąć: transport zwierząt w sposób narażający je na cierpienie i stres, utrzymywanie zwierząt bez pokarmu i wody, czy transport ryb bez dostatecznej ilości wody. Patrząc na przepisy, teoretyczna wysyłka zwierząt mogłaby być zgodna z prawem jeśli zwierzęta nie byłyby narażone na stres i cierpienie, a podczas transportu ich życie lub zdrowie nie będzie narażone. Jednak ze względu na konieczność zapewnienia odpowiednich warunków np. odpowiedniej temperatury, wilgotności nie wysyła się zbyt wielu gatunków zwierząt.
W regulaminach większości firm kurierskich znajduje się zapis o zakazie transportu zwierząt w przesyłce kurierskiej. Wyjątkiem jest Poczta Polska, przy pomocy której można nadać pod pewnymi warunkami żywe ptaki i owady.
Można przetransportować ptaki ozdobne i domowe, jeśli będzie możliwe utrzymanie ich funkcji życiowych. Ptaki mogą być umieszczone w opakowaniu ze stałym dostępem do powietrza, pokarmu i wody. Opakowanie ponadto powinno być wyłożone materiałem chłonącym wilgoć.
Owadami, które wysyła się kurierem są właściwie jedynie pszczoły. Aby wysłać pszczoły kurierem należy je umieścić w trwałym opakowaniu z którego pszczoły nie będą w stanie się wydostać. Należy również spełnić poniższe warunki:
- Paczka musi zostać nadana w opcji płatność za pobraniem, ponieważ może być dostarczona wyłącznie w wariancie dostarczenia do rąk własnych adresata.
- Paczka powinna zostać nadana w dni robocze z gwarancją dostarczenia kolejnego dnia - to znaczy, że nie powinna zostać nadana w piątek jeśli firma kurierska nie ma możliwości dostarczenia paczki w sobotę oraz przeddzień dnia ustawowo wolnego od pracy.
- Paczka musi zostać odpowiednio oznakowana, tak by kurier zdawał sobie sprawę co przewozi.
Alkohol i tytoń
Generalnie rzecz biorąc z przewozu kurierskiego są wyłączone wyroby alkoholowe i tytoniowe. Oczywiście istnieją wyjątki od tych zasad, dla osób i firm spełniających wymagania. Przede wszystkim to usługa, która wymaga specjalnego kontraktu z firmą kurierską oraz posiadania pozwolenia na sprzedaż alkoholu przez firmę nadającą przesyłkę. Ponadto zarówno odbiorca jak i nadawca muszą być osobami pełnoletnimi. Niezbędne jest również odpowiednie zapakowanie alkoholu, tak by zminimalizować ryzyko uszkodzenia butelek podczas transportu.
Istnieją również ograniczenia w wysyłce alkoholu. Zawartość procentowa wysyłanego alkoholu nie może być wyższa niż 70%. Nie można również wysłać butelki, czy pojemnika o pojemności większej niż 5 litrów.
Żywność z krótkim terminem ważności
Nie powinno się wysyłać żywności, która może się zepsuć - na przykład mięs i wędlin, które szybko mogą się zepsuć. W przypadku wysyłki żywności powinno się zachować zdrowy rozsądek - trzeba mieć na uwadze czas, jaki będzie potrzebny na dostarczenie paczki do adresata. Szczelnie zamknięta żywność, słodycze, czy na przykład orzechy nie powinny stanowić problemu i nie powinny ucierpieć w trakcie transportu.
Czego nie wyślemy kurierem za granice?
Międzynarodowe przesyłki rządzą się swoimi prawami. Każdy kraj ma własne przepisy regulujące przesyłki dopuszczone w transporcie międzynarodowym. Przepisy będą się również uzależnione od sytuacji politycznej czy przepisów celnych.
Ogólnie rzecz biorąc możemy podzielić je na generalnie niedozwolone do wysyłki, jak na przykład substancje nielegalne - środki psychoaktywne, banderole, czy narkotyki, broń i amunicja. Oczywiście na liście są też przedmioty niebezpieczne - stanowiące zagrożenie dla osób z które mają z nimi kontakt. Z drugiej strony są też przedmioty niedozwolone do przewozu w konkretnym kraju, na przykład alkohol w krajach islamskich, czy mak w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dlatego przed wysyłką przedmiotów warto upewnić się, że przedmioty mogą być do tego konkretnego kraju dostarczone. W przypadku wątpliwości najlepiej skontaktować się z przewoźnikiem.
Co poza zabronionymi przedmiotami może doprowadzić do odmowy przyjęcia przesyłki?
Poza przewożeniem niedozwolonych przedmiotów jest jeszcze kilka powodów dla których firma kurierska mogłaby odmówić przyjęcia paczki. Po pierwsze dyskwalifikujące będą zbyt duże wymiary paczek, które określane są przez firmy kurierskie - każda firma kurierska określa własne rozmiary, dlatego warto to sprawdzić przed zamówieniem kuriera. Poza tym ograniczeniem będzie również waga przesyłki - najczęściej firmy kurierskie określają maksimum na 30-32 kg.
Należy również pamiętać, że podanie nieprawidłowych wymiarów, czy wagi przesyłki pociągnie za sobą naliczenie dodatkowych opłat za przekroczone kilogramy, czy przesyłkę niestandardową. Ponownie wysokość tych opłat będzie różnić się w zależności od wyboru firmy kurierskiej. Z punktu widzenia dodatkowych opłat z pewnością lepiej jest nieco zawyżyć wagę paczki, jeśli nie jesteśmy w stanie jej dokładnie określić.