Ilość komentarzy: 0
Czy da się drukować w kolorze na etykietach termicznych?
W dzisiejszych czasach drukowanie różnego rodzaju napisów, grafik czy wzorów na etykietach termicznych nie stanowi większego wyzwania technologicznego. Jednakże bez odpowiedniej wiedzy na temat produktu oraz druku termicznego trudno wykonać to zadanie. Wielu klientów, którzy potrzebują kolorowych etykiet w różnych wariantach głowi się nad zagadnieniem druku różnobarwnego, a nie tylko czarnobiałego. Teoria nie jest trudna, ale warto poznać ją krok po kroku.
Druk termiczny – na czym technicznie polega?
Jak sama nazwa wskazuje czynność tę możemy wykonać tylko i wyłącznie przy zastosowaniu urządzenia, które wykorzystuje wysokie temperatury. Nie będzie to możliwe, jeśli nasza drukarka nie będzie posiadała opcji druku termicznego. Jest to funkcja zaprogramowana w urządzeniu. Technicznie odbywa się to tak, że głowica drukarki korzysta z materiału termicznego w rozdzielczości, która zazwyczaj maksymalnie ma 600 DPI, natomiast minimalnie 203-300 DPI. Jeśli taki parametr widnieje w naszej drukarce, wówczas możliwy jest do wykonania druk na etykietach termicznych.
Etykiety termiczne a druk termiczny
Etykiety termiczne należą do szerokiej dziedziny produktów, jakimi są etykiety samoprzylepne. Jednakże wśród etykiet samoprzylepnych możemy znaleźć takie naklejki, które będą wykonane ze zwykłego papieru, nie posiadającego szczególnie wyróżniających go właściwości. Takie naklejki mogą być drukowane na zwykłej drukarce atramentowej czy laserowej. Zupełnie inaczej sprawa się ma w przypadku etykiet termicznych. Takie etykiety są pokryte specjalną warstwą substancji termoaktywnej, co umożliwia druk termiczny i powoduje, że ten konkretny rodzaj produktu nadaje się do tych drukarek, które posiadają zaprogramowaną funkcję drukowania na temperaturę.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Naklejki i etykiety do biuraDrukowanie termiczne w kolorze
Drukarka, której będziemy używać powinna posiadać opcję druku kolorowego. Musimy mieć jednak pewność, że po wydaniu komendy drukowania nasze etykiety wyjdą rzeczywiście kolorowe, a nie czarno-białe. W związku z tym warto przejrzeć instrukcję, jak ustawić opcje urządzenia, aby wydruk był kolorowy.
Ustawienie drukarki krok po kroku
Oczywiście dużo zależy od systemu operacyjnego. Jakkolwiek w każdym programie powinna być widoczna pozycja „opcje”, „plik” – „opcje”, „opcje drukowania” albo „ustawienia drukowania”. Trzeba wybrać te opcje. Następnie w najprostszym wariancie będziemy mieli do wyboru funkcję, która może być nazwa jako „druk w kolorze” albo „drukowanie kolorowe”. Po zaznaczeniu tych opcji należy wydać komendę drukowania.
Pamiętaj o innych ustawieniach w drukarce
Wydruk może być kolorowy, ale oprócz tego trzeba pamiętać, że niezbędne będzie także ustawienie techniczne innych parametrów. Bardzo duże znaczenie ma to, jaką rozdzielczość wybierzemy. Jeśli wybrana rozdzielczość nie będzie odpowiadała rozmiarom naszej etykiety, to wówczas nadruk będzie krzywy bądź też w ogóle nie zostanie wykonany. Kluczowy jest tutaj parametr DPI. 200 DPI oznacza 6 punktów na każdy 1 mm. 300 DPI to już 12 punktów na 1 mm. Z kolei rozdzielczość 600 DPI oznacza, że na każdy 1 mm będą przypadały 24 punkty.
Czy druk termiczny zależy od rodzaju drukarki?
Wspomnieliśmy już sobie, że drukarka musi posiadać opcję drukowania na temperaturze. Jednakże nie tylko jeden rodzaj drukarek ma taką funkcję. W zależności od tego czego oczekujemy po wydrukowanych etykietach będziemy stali przed wyborem odpowiedniego urządzenia. Istnieją bowiem zasadnicze różnice w drukowaniu na drukarce termicznej a na drukarce termotransferowej.
Jakość wydrukowanych etykiet a rodzaj drukarki
Odpowiedz sobie na pytanie: czego spodziewam się po wydruku? Jeżeli Twoje etykiety mają się znaleźć na produktach czy paczkach na krótki czas – np. dotyczy to artykułów spożywczych z ograniczonym terminem przydatności do spożycia – to wówczas warto korzystać z prostych drukarek termicznych. Tutaj wystarczy jako materiał dostarczyć najzwyklejszy papier termiczny. Nie ma konieczności stosowania żadnych dodatkowych akcesoriów. Zupełnie inaczej sprawa się ma przy drukarkach termostransferowych. Etykiety, które zostały wydrukowane na tych urządzeniach są zdecydowanie trwalsze. Taki druk będzie odporny na działanie wilgoci, zanieczyszczeń czy innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Etykiety nadrukowane termotransferowo z powodzeniem będą przylegać do różnego rodzaju nawierzchni, takich jak poliester, folia czy papier. Jednakże w przypadku tego rodzaju druku koniecznie trzeba stosować dodatkowe akcesoria, takie jak np. taśmy barwiące.
Kolor wydrukowanych etykiet a rodzaj drukarki
Niewątpliwą zaletą drukarek termicznych jest to, że cały proces jest o wiele prostszy, tańszy i przebiega znacznie szybciej niż w przypadku drukarek termotransferowych. Jest tutaj jednak jeden duży mankament. Nasze etykiety nie wyjdą kolorowe. Druk termiczny jest drukiem monochromatycznym czyli potocznie mówiąc czarno-białym. Jeżeli chcemy pozyskać kolorowe etykiety to będzie to możliwe tylko w druku termotransferowym. Trzeba jednak pamiętać, że koszt jednej etykiety będzie tutaj wyższy.