Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0
Czy istnieją ekologiczne alternatywy dla folii bąbelkowej?
Z folią bąbelkową mamy styczność na co dzień. Jest ona masowo wykorzystywana w wielu dziedzinach, szczególnie przy zabezpieczaniu towarów i przesyłek. Nie ma się co dziwić - posiada wiele świetnych właściwości, jest łatwo dostępna, niedroga i łatwa w użyciu. Folia bąbelkowa w swojej najpopularniejszej formie niestety nie jest biodegradowalna. W związku z tym powstało kilka jej zamienników w wersji eko. Przyjrzyjmy się więc, jak produkowania jest folia, jak ją powtórnie wykorzystywać i wreszcie czym można zastąpić folię bąbelkową.
Folia bąbelkowa - z czego i jak jest produkowana?
Folia bąbelkowa jest produkowana w dużej części z polietylenu. Nie jest to związek biodegradowalny, ale ma wiele ciekawych właściwości. Tworzy się z niego również reklamówki, rury, pojemniki, zakrętki, a nawet sprzęty sportowe takie jak narty. Jest to bardzo elastyczny i wytrzymały materiał. Jest odporny między innymi na wilgoć, promienie UV oraz uszkodzenia mechaniczne.
Proces produkcji
Bardzo interesujący jest również sam przebieg produkcji folii bąbelkowej. Cały ten proces zaczyna się od przetopienia żywicy. Dzieje się to w specjalnie przystosowanym cylindrze o podłużnym kształcie. To właśnie w nim żywica jest przetapiania w temperaturze o wysokości 450 stopni C. Z początku ma ona formę niewielkich kuleczek, potem natomiast za pomocą śruby w cylindrze jest przemieniana w płynną ciecz. Kolejnym etapem jest wydobycie cieczy i tworzenie arkuszy folii. Do stworzenia folii bąbelkowej wykorzystywane są jej dwie warstwy nałożone jedna na drugą. Tak przygotowywana folia jest spłaszczana do pożądanej grubości. Ma ona dziurki, dzięki czemu podczas sprasowywania folii powstają bąbelki powietrza. W zależności od grubości folii bąbelkowej, proces ten jest powtarzany kilkakrotnie. Ostatnim etapem jest nawinięcia gotowej folii na rolkę. Po takim procesie produkt jest gotowy do użycia.
Czy wiesz, że…
Tworzywa sztuczne, w tym folia bąbelkowa, mogą rozkładać się nawet kilkaset lat. Dlatego warto wykorzystywać je ponownie lub skorzystać z ekologicznych alternatyw. Poznasz je w dalszej części tego artykułu.
Tworzywa sztuczne, w tym folia bąbelkowa, mogą rozkładać się nawet kilkaset lat. Dlatego warto wykorzystywać je ponownie lub skorzystać z ekologicznych alternatyw. Poznasz je w dalszej części tego artykułu.
Co zrobić z folią bąbelkową zamiast ją wyrzucać? Zadbaj o środowisko!
Folia pęcherzykowa, czyli bąbelkowa niestety nie jest biodegradowalna i przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Nie znaczy to jednak, że nie powinieneś jej używać. Jeśli chcesz korzystać z niesamowitych właściwości folii bąbelkowej i jednocześnie dbać o środowisko - zapoznaj się z poniższymi sposobami na niekonwencjonalne wykorzystanie folii bąbelkowej. Najważniejsze jest to, aby nie wyrzucać jej do śmieci po jednym użyciu. Dzięki właściwościom polietylenu, może być ona wykorzystywana wiele razy na różne sposoby. Poniżej prezentujemy kilka z nich.
Wielokrotne wypełnienie paczek
Jednym z głównych zastosowań folii bąbelkowej jest zabezpieczenie zawartości paczek podczas ich transportu. Nie wyrzucaj jej po jednym użyciu. Zostawiaj i wykorzystuj podczas kolejnych wysyłek.
Izolacja dla roślin
Folia ma również właściwości izolacyjne. Można zatem wykorzystać ją do ogrzewania roślin podczas sezonu zimowego. Sprawdzi się to zarówno w szklarniach domowych, w mieszkaniach lub na balkonach. Pozwoli to rośliną na przetrwanie zimnych dni i przedłużyć ich żywot.
Uwaga! Poznaj specjalną folię z dużym bąblem, która jest stosowana w szklarniach.
Zabezpieczenie zastawy stołowej
Folia bąbelkowa nie rozkłada się i świetnie chroni delikatne przedmioty przed uszkodzeniami. W domu można wykorzystać ją do zabezpieczania nieużywanej zastawy stołowej. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o jej uszkodzenie lub zabrudzenie podczas nieużytku.
Utrzymywanie wysokiej temperatury posiłków
Dzięki izolacyjnym właściwościom folii bąbelkowej, świetnie sprawdzi się ona do podtrzymywania temperatury jedzenia. Przykładowo podczas transportu obiadu lub lunchu. Ponadto może przydać się podczas codziennego gotowania obiadu. Możliwe, że zdarzyła Ci się sytuacja, w której ziemniaki zdążyły się już ugotować, a mięso nie lub na odwrót. W takiej sytuacji wystarczy, że owiniesz garnek folią bąbelkową i spokojnie możesz poczekać aż pozostałe części obiadu będą gotowe.
Wypełnienie butów lub torebek
Folię możesz również wykorzystać do wypełnienia butów lub torebek. Dzięki temu nie będą się odkształcać i zachowają swój pierwotny kształt.
Zabawa dla dzieci
Bąbelki folii mogą stanowić świetna zabawkę sensoryczną dla dzieci. Strzelające bąbelki zapewnią dziecku rozrywkę i relaks. Pamiętaj, aby kontrolować sposób zabawy dziecka i nie pozostawiać go bez opieki.
Element prac plastycznych
W internecie można znaleźć mnóstwo pomysłów na prace plastyczne z użyciem folii bąbelkowej. Możesz zostawić folie i wykorzystać ją do prac szkolnych dla dziecka lub do wspólnej zabawy w domu.
Zabezpieczenie garnków i patelni
Folia świetnie sprawdzi się w roli przekładki pomiędzy garnkami, pokrywkami i patelniami w szufladach. Dzięki zabezpieczeniu sprzętu kuchennego nie musisz martwić się o wgniecenie garnków lub zarysowanie teflonowych powierzchni.
Zabezpieczenie szyb samochodowych
Jest to ciekawy pomysł na rozwiązanie problemu z zaśnieżonymi i zamrożonymi szybami samochodów. Wystarczy wyłożyć przednią szybę folią bąbelkową. Dzięki temu nie będziesz musiał się więcej martwić o poranne odśnieżanie szyb przed pracą.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Folia bąbelkowaEkologiczna alternatywa dla folii bąbelkowej, czyli papier bąbelkowy
Folia bąbelkowa i jej właściwości sprawiają, że jest ona masowo wykorzystywana między innymi w branży wysyłkowej. Na całe szczęście istnieje papierowa alternatywa. W celu zastąpienia folii bąbelkowej do pakowania możesz wykorzystać papier bąbelkowy! Jest to ekologiczny wypełniacz do paczek o wielu innych zastosowaniach. Jest wytwarzany z papieru makulaturowego. Dzięki temu nadaje się w pełni do recyklingu. Papier bąbelkowy wygląda nieco inaczej niż folia bąbelkowa - wykorzystywana jest w nim karbowana struktura, a nie bąbelki powietrza. Ma właściwości amortyzacyjne, dzięki czemu doskonale chroni delikatne przedmioty podczas transportu.
UWAGA! Papier bąbelkowy w przeciwieństwie do folii nie jest wodoodporny.
Kolejna alternatywa dla folii bąbelkowej - zastosowanie ekologicznych wypełniaczy do paczek
Poza papierem bąbelkowym istnieje również wiele innych ekologicznych wypełniaczy do paczek. Są one tak samo dobre jak plastikowe wypełnienia, a nawet lepsze - ponieważ nie szkodzą środowisku. Jeśli chcesz być bardziej neutralnym i pozostać eko, możesz wykorzystać jeden z poniższych wypełniaczy. Każdy z nich zapewnia bezpieczeństwo przedmiotom podczas transportu. Ponadto każdy jest bardzo lekki i nie przykłada się do zwiększenia kosztów wysyłki.
- Skropak - lekki, rozpuszcza się pod wpływem kontaktu z wodą. Świetnie sprawdzi się do wypełnienia paczek z cięższymi przedmiotami o nieregularnych kształtach.
- Papierowe poduszki powietrzne - lekkie i wytrzymałe na nacisk. Można je używać wielokrotnie.
- Wiórki - stworzone z kartonu lub papieru makulaturowego. Idealnie sprawdzą się do wypełniania paczek z produktami premium. Są dostępne w wielu kolorach i wyglądają bardzo estetycznie.
- Wiolina dekoracyjna - świetna do paczek do wysyłki i prezentów.
- Papier boxfill - wyciągany z rolki lub specjalnej tuby. Sprawdza się do zabezpieczania delikatnych przedmiotów. Idealny między innymi do pakowania kubków.
Papier nacinany jako alternatywa dla folii bąbelkowej
Jeszcze jedną, bardzo ciekawą alternatywą dla folii bąbelkowej, jest bez wątpienia papier nacinany. Nazywa się go także papierem ponacinanym albo papierem wrap. Jest to materiał biodegradowalny, dlatego nie szkodzi środowisku naturalnemu. Można go ponownie przetworzyć, a owinięte nim produkty są doskonale chronione. Papier ponacinany po rozciągnięciu tworzy wyjątkową strukturę tzw. plastra miodu, co daje efekt 3D.