Ilość komentarzy: 0
Czy opakowania eko rzeczywiście uratują planetę?
Powiększenie dziury ozonowej, globalne ocieplenie, wymieranie lasów, śmiertelne zagrożenie zarówno dla zwierząt lądowych jak i wodnych. Choć takie komunikaty medialne mogą przerażać, to jednak jest w nich bardzo wiele prawdy. Nie można ignorować realnego problemu zagrożeń dla środowiska naszej planety. Każdy z nas codzienną, drobną pracą powinien przyczynić się do ratowania Ziemi przed czyhającymi na nią zagrożeniami. Takim działaniem może być np. stosowanie opakowań ekologicznych zamiast plastikowych. Tylko, czy opakowania eko rzeczywiście uratują planetę?
Dwa największe zagrożenia dla środowiska
Ale co właściwie powoduje, że zagrożenie dla środowiska jest aż tak duże? Można by odpowiedzieć, że jest to kumulacja wieloletnich działań człowieka, których przykrą sytuacją jest niezbyt dobra kondycja naszego środowiska. Warto nadmienić, że właściwie możemy mówić o dwóch konkretnych zagrożeniach, których natężenie naprawdę sprowadzi na ludzkość ogrom nieszczęść.
Zbyt duża ilość CO2 w atmosferze
Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, że zbyt duże stężenie dwutlenku węgla w powietrzu przyczynia się walnie do tego, że borykamy się z globalnym ociepleniem. Liczne fabryki, a także inne źródła emitujące CO2 to główni winowajcy takiego stanu rzeczy. Żeby być sprawiedliwym podkreślmy, że także wytwarzanie opakowań może negatywnie wpływać na środowisko. Należy ograniczać szkodliwą emisję CO2 jak najmocniej jest możliwe.
Zbyt duża ilość tworzyw sztucznych w środowisku naturalnym
Nie sposób przejść obok tego tematu. W środowisku naturalnym pojawiło się stanowczo zbyt dużo odpadów, które są wykonane z materiałów sztucznych, a co za tym idzie – nie ulegną one rozkładowi naturalnemu. Zalegają one w naturze nie pozwalając na rozwój roślin, a także zagrażając życiu zwierząt. Nawet jeśli ludzie celowo nie wyrzucają śmieci do lasu, to zawsze nawet zwykłym przypadkiem jakaś część odpadów może dostać się do środowiska naturalnego. A to już generuje duży problem.
Opakowanie eko – jak wygląda biodegradowalność?
Dlaczego opakowania eko są o wiele lepsze w praktycznym wykorzystaniu niż plastikowe? Otóż dlatego, że podstawową cechą produktów ekologicznych jest to, że ulegają one w 100% biodegradacji. Co to oznacza w praktyce? Mianowicie mamy tutaj do czynienia ze zjawiskiem, w którym dany produkt trafia do środowiska naturalnego, ale ulega rozkładowi. Aby było to możliwie, takie opakowanie musi być najpierw wykonane z naturalnego surowca, takiego jak papier czy tektura.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Produkty EkologiczneOpakowania eko a recykling
Wiadomo, że świadomy użytkownik nie będzie bezmyślnie wyrzucał opakowań (nawet jeśli są one ekologiczne). Pomyśli o tym, aby już po ich zużyciu oddać je do recyklingu. Właśnie opakowania eko charakteryzują się tym, że zawsze można je bez żadnych obaw oddać do recyklingu. Przykładem takiego produktu jest chociażby torba papierowa. Gdyby się rozerwała albo zmoczyła może spokojnie zostać oddana w celu przeprowadzenia recyklingu.
Czy produkcja opakowań eko jest przyjazna dla planety?
Produkowanie opakowań ekologicznych jest z całą pewnością bardziej przyjazne dla ekologii niż wytwarzanie ich plastikowych odpowiedników. Warto pamiętać, że niejeden produkt eko powstał już ze wcześniej zużytych materiałów. Dzięki skutecznemu recyklingowi nic się nie zmarnuje. Wspomniane surowce naturalne są o wiele mniej szkodliwe, więc wobec produkcji takich opakowań na pewno jest o wiele bardziej przyjazne dla planety. Jeśli więc używasz np. papieru pakowego, to możesz mieć czyste sumienie – nie działasz w sposób szkodliwy dla ekologii.
Nadmiar odpadów z opakowań eko – czy to jest realny problem?
We wszystkim należy zachować umiar. Gdyby zdarzyło się tak, że produkcja odpadów z opakowań ekologicznych byłaby zbyt duża, wówczas moglibyśmy mówić o realnym problemie w związku z wydajnością utylizacji. Jednakże, jeśli produkt faktycznie rozkłada się w glebie – tak jak np. karton klapowy – to wówczas nawet jego większe ilości nie powinny być aż tak groźne dla środowiska. Oczywiście nie oznacza to, że teraz powinniśmy wyrzucać tonami kartony do lasów. Jeśli produkt jest wielokrotnego użytku, to wykorzystajmy ten fakt dla nas samych, a jeśli mamy już coś wyrzucić, to starajmy się oddać to na recykling.
Jaki jest trend? Czy opakowania ekologiczne wyprą plastikowe?
Czy naprawdę możemy spodziewać się tego, że opakowania eko pokonają swym trendem opakowania plastikowe? Cóż, na wielu polach już widać, że to się dzieje. Klienci chętniej stosują wypełniacze ekologiczne do paczek niż te plastikowe, a w wielu sklepach dostępne są tylko torby na zakupy wykonane z papieru.
Zawsze warto wybierać opakowania eko zamiast plastikowych?
Jeśli masz wybór, to zawsze lepiej zdecydować się na opakowanie ekologiczne niż plastikowe. Będzie to na pewno z dużym pożytkiem dla naszego środowiska.