Ilość komentarzy: 0
Czym jest i do czego służy kod QR?
Czym jest i do czego służy kod QR?
Kod QR – co to właściwie jest?
Kod QR, QR Code czyli Quick Response Code to już niemal powszechnie stosowany system zapisu informacji. To fotokod nieco przypominający dobrze nam znany kod kreskowy (zresztą jest jedną z jego odmian), jednak jego format jest nieco inny. Kod QR występuje w kształcie kwadratu, w którego polu znajdują się czarne i białe pola. Kod QR zawsze występuje w formie kwadratu. Pod kodem QR możemy zapisać niezliczoną ilość informacji; do tego stopnia, że powstały nawet warianty kodu QR. Mimo, że kod QR jest w jakimś stopniu spokrewniony z kodem kreskowym, istnieje jedna istotna różnica. Kod QR jest dwuwymiarowy i tworzą go kwadraciki koniecznie ułożone w kwadrat. Z kolei kod kreskowy, jak dobrze wiemy, to kod złożony z pionowych, równoległych kresek. W kodzie kreskowym zakodowane zostają zazwyczaj ciągi cyfr, a kod QR umożliwia zapisanie różnych danych.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Biuro
Jak powstaje kod QR? Jak go odczytać?
Każdy, kto choć raz widział kod QR wie, jak wygląda. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, za co odpowiadają poszczególne elementy kodu? Każdy kod QR w trzech narożnikach posiada większe od innych kwadraty. Służą one do określenia pozycji kodu aplikacjom czytającym kod. Kolejny ciąg czarno – białych pól to informacja, z jaką wersją kodu mamy do czynienia. Jest to istotne, ponieważ obecnie istnieje ponad 40 wersji kodu, różniących się między sobą chociażby ilością zapisanych danych. Jeżeli dobrze przyjrzymy się naszemu kodowi zauważymy poziome oraz pionowe kwadraciki ułożone naprzemiennie. Niosą one informacje o wielkości danego kodu. W związku z tym, że w kodzie możemy zapisać zarówno adres strony internetowej jak i chociażby obraz, jeden z elementów kodu informuje również o rodzaju danych. W większych kodach z łatwością dostrzeżemy moduły otoczone białą i czarną ramką. To moduły zwane wzorem osiowym, dzięki którym czytnik jest w stanie stwierdzić, w jakiej perspektywie znajduje się obraz. Co ciekawe, kody QR i ich moduły wcale nie muszą być czarno – białe, istotny jest kontrast pomiędzy nimi.
Do powstania kodu QR potrzebny jest generator. W sieci z łatwością można je znaleźć, nawet nieodpłatnie. Odczytanie kodu również jest banalnie proste. W codziennym użytkowaniu w zupełności wystarczy aplikacja w smartfonie. Włączamy ją i postępujemy zgodnie z instrukcją. Zazwyczaj aplikacja każe nam zbliżyć kod do aparatu i trzymać przez chwilę nieruchomo. W tym czasie następuje odczytanie kodu QR.
Kod QR zapisujemy jako JPG, PNG, GIF czy w innym formacie graficznym. Możliwości jego przekazania jest wiele. Wygenerowany kod można wydrukować i w takiej formie przekazać, można wysłać SMS, zamieścić na stronie www, czy nawet nadrukować na kubek czy koszulkę.
Tworzenie kodu zaczyna się od znalezienia odpowiedniego generatora (chociażby goqr.me) Chcąc mieć kod na przykład z ofertą sklepu czy konkretnym produktem lub kategorią produktów wybieramy zakładkę url, wklejamy link do wybranej strony i generujemy kod. Ten generator umożliwia nam ściągnięcie pliku na dysk.
Do czego służy kod QR?
Za pomocą kodu QR możemy zakodować bardzo wiele informacji. Jak chociażby adres ulubionego bloga, profilu na portalu społecznościowym czy dane do wysyłki. Pod kodem QR możemy także zapisać tekst, jak chociażby tekst interesującego artykułu, który chcielibyśmy rozesłać do innych osób. Warto wiedzieć, że nawet generując kod QR w telefonie, można go z powodzeniem wysłać SMSem lub mailem- nawet w postaci zrzutu ekranu. Jeżeli prowadzimy działalność, z pewnością zdarzyło się rozdawać wizytówki. Obecnie można zaprojektować tak zwaną mobilną wizytówkę, w której umieścimy dużo więcej informacji niż na małym kartoniku. Tego typu wizytówkę możemy również zapisać w postaci kodu.
Nietypowymi, chociaż pomysłowymi i innowacyjnymi pomysłami, jest zastosowanie kodu na przykład w restauracjach. Kodując w takiej formie menu lub dodatkowe opcje zmniejszasz tym samym koszty, które należałoby ponieść, jeżeli chcielibyśmy wydrukować nowe lub zaktualizowane menu. Inną branżą wykorzystującą kody QR jest branża turystyczna.
Często w witrynach biur podróży umieszczone są plakaty informujące o oferowanych usługach. Chcąc poznać szczegóły imprezy należy zeskanować kod QR umieszczony pod ofertami. To tani i dobry sposób na dotarcie do klienta. Jedną z zalet jest fakt, że potencjalny zainteresowany sam w dowolnej chwili przeczyta interesujące go informacje czy wyśle je dalej do osób zainteresowanych. Drugą zaleta jest możliwość otworzenia oferty w każdym miejscu i o każdym czasie. Nie trzeba zatem czekać na otwarcie biura podróży lub na wolnego konsultanta.
Od dłuższego czasu także branża rozrywkowa korzysta z kodów QR umieszczając je na bilecie. Taki kod zwiera dane biletu oraz osoby kupującej bilet. W ten sposób bileter skanując kod ma na ekranie wszystkie niezbędne informacje. W ten sam sposób działają kody QR na biletach PKP czy autobusowych. Kody QR znajdują zastosowanie również w edukacji, niezależnie od poziomu. Można w nich zakodować listę lektur dla uczniów, wymagania egzaminacyjne czy spis artykułów potrzebnych do danego przedmiotu. Dzięki temu ważne informacje będą zawsze pod ręką i w jednym miejscu.
Pandemia znacząco przyspieszyła, a w zasadzie wymusiła znaczną cyfryzację chociażby służby zdrowia. Obecnie, jeżeli tylko posiadamy Internetowe Konto Pacjenta, możemy zawnioskować poprzez nie o receptę, którą otrzymamy właśnie w postaci kodu QR. Nie jest wtedy konieczne dyktowanie farmaceucie swojego numeru PESEL oraz numeru recepty. Pokazujemy w okienku kod, który farmaceuta skanuje i ma dostęp do niezbędnych danych.
Zasady ważne przy stosowaniu kodów QR
Oczywiście wszędzie tam, gdzie nowe możliwości pojawiają się i nowe zagrożenia. Kody QR mogą nieść fałszywe dane, przekierowywać do złośliwych oprogramowań czy fałszywych stron banków.
Aby nie dać się oszukać należy przestrzegać pewnych zasad:
- nie publikuj kodów, pod którymi zapisałeś swoje poufne dane,
- nie skanuj kodów ze źródeł niewiadomego pochodzenia,
- nie klikaj w nieznane linki, które ukazują się po zeskanowaniu kodu,
- nie skanuj kodu, jeżeli nie masz pewności, że to oryginalny kod QR.