Ilość komentarzy: 0
Dlaczego niektóre opakowania są ekologiczne, a inne nie?
Na rynku możemy spotkać różnego rodzaju opakowania. Są one produktami wykonanymi z różnorakich materiałów. Niekiedy możemy spotkać opakowania wykonane z plastiku, innym razem z papieru, a nierzadko są to wyroby z surowców, które już kiedyś zaistniały w produkcji, a teraz otrzymały drugie życie. Jednakże, dlaczego tak jest, że niektóre opakowania są ekologiczne, a inne nie? Od czego to zależy i co to tak naprawdę oznacza – nie tylko dla klienta, ale też dla środowiska?
Kiedy opakowanie jest na 100% ekologiczne?
Generalnie rzecz biorąc można powiedzieć, że opakowanie jest ekologiczne wtedy, kiedy jego zaistnienie i użytkowanie nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego. Takie zagrożenie stanowią produkty wykonane z materiałów, które rozkładają się bardzo niedługo – niekiedy przez kilka tysięcy lat. Natomiast produkty, które rozkładają się w sposób naturalny już takiego zagrożenia ze sobą nie niosą. Poza tym, jeżeli opakowanie po zużyciu nadaje się do recyklingu, to także możemy powiedzieć, że jest ekologiczne. Warto zobaczyć na przykładach, jak to wygląda w praktyce.
Przykład torby foliowej
Torba foliowa to bardzo często spotykany produkt. Korzystamy z niego choćby wtedy, kiedy robimy zakupy w sklepie. Niestety – taka torba, wyrzucona na śmieci rozkłada się bardzo długo. Jeśli trafi do środowiska naturalnego – np. do lasu – to teoretycznie rzecz biorąc jest w stanie zanieczyszczać to środowisko przez tysiące lat. Nie jest więc to opakowanie ekologiczne.
Przykład torby papierowej
Natomiast torba papierowa to opakowanie już z całkiem innej bajki. Z powodzeniem możemy jej używać tak samo jak używa się torby foliowej, a jest to znacznie korzystniejsze dla środowiska. Taka torba rozkłada się w środowisku naturalnym, gdyż jest wykonana z naturalnych materiałów. Ponadto torbę papierową można bez żadnych obaw oddać do recyklingu.
Dlaczego nadal produkuje się opakowania nieekologiczne?
Problem dalszej produkcji opakowań nieekologicznych leży w ekonomii. Otóż bardzo często jest tak, że wyprodukowanie nieekologicznego opakowania – np. plastikowego – jest o wiele tańsze niż produkcja jego ekologicznego zamiennika. Również bardzo wielu klientów sięga po mniej ekologiczne produkty, gdyż są one tańsze niż produkty bardziej przyjazne środowisku. Wybór w 100% opakowań ekologicznych często jest podyktowany indywidualną polityką firmy.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Materiały do pakowaniaCzy opakowanie z tworzyw sztucznych zawsze jest zagrożeniem dla środowiska?
Niekoniecznie tak musi być. Istnieją bowiem takie wyroby, które – pomimo tego, że ich przedostanie się do środowiska rzeczywiście rodzi zagrożenie – w rzeczywistości mogą zostać poddane recyklingowi. Tak jest na przykład z butelkami plastikowymi. Można je zużyć, a następnie przeznaczyć do ich przetworzenia i wyprodukowania nowego opakowania.
Kiedy można mieć pewność, że opakowanie jest ekologiczne?
Aby dowiedzieć się, czy dany produkt jest przyjazny dla środowiska czy nie, warto dowiedzieć się z jakiego właściwie surowca został ten produkt wykonany. Zdążyliśmy już powiedzieć o torbach papierowych. Również inne opakowania, które zostały zrobione np. z papieru kraft spełniają wymóg ekologiczności. Innym surowcem, który zagwarantuje to, że opakowanie będzie w 100% biodegradowalne jest tektura. W związku z tym np. kartony tekturowe także będą jak najbardziej ekologiczne. Ponadto można też mówić o innych naturalnych surowcach, jak np. drewno. Ale to nie wszystko. Oprócz poznania materiału, z którego został wytworzony produkt warto zapoznać się z opisem danego opakowania. Jeśli wedle opisu mamy do czynienia z wyrobem, który nadaje się do recyklingu, to także jest jasna wskazówka, co do przeznaczenia opakowania już po jego zużyciu.
Czy zawsze warto wybierać opakowania ekologiczne?
Jeżeli tylko jest taki wybór dostępny, to jak najbardziej należy stawiać na opakowania ekologiczne. Za każdym razem, decydując się na taki wybór można nie tylko rzeczywiście i skutecznie chronić środowisko przed powstaniem większej liczby zanieczyszczeń, ale też w bardzo praktyczny sposób uskuteczniać dobre praktyki. Jest to także okazja do pokazania producentom, że klienci zdecydowanie bardziej wolą opakowanie ekologiczne od jego nieekologicznych odpowiedników. Można też na tej drodze dać przykład osobom, których wybory raczej zmierzają w nieco innym kierunku. Warto też zwrócić uwagę na coś jeszcze. Z biegiem czasu cena opakowań ekologicznych się normuje. Oznacza to również, że w niektórych przypadkach mamy do czynienia ze zbliżonym kosztem do opakowań, które już ekologiczne nie są. Można więc mieć nadzieję, że w najbliższej przyszłości będziemy mogli cieszyć się rosnącą popularnością opakowań ekologicznych.