Ilość komentarzy: 0
Ekologiczne alternatywy dla folii bąbelkowej
Folia bąbelkowa już od czasu wynalezienia w 1957 roku stała się jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów do pakowania. Jest w stanie uchronić przed uszkodzeniem w czasie transportu owijane nią produkty. Pozwala na amortyzację wstrząsów i izoluje zawartość. Często wykorzystuje się ją również jako narzędzie do odstresowania. Folia bąbelkową jest niezwykle uniwersalnym materiałem wykorzystywanym na szeroką skalę w wielu branżach, ale też na użytek prywatny. Nie jest niestety najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, a przy narastającym problemie z zarządzaniem odpadami i ich recyklingiem należy rozejrzeć się za alternatywnymi rozwiązaniami, które nie będą obciążały środowiska.Wypełnianie pustych przestrzeni to kluczowy element opakowania. Gwarantuje dostarczenie przesyłki bez uszkodzeń, chroniąc przesyłany produkt. Może być elementem jedynie praktycznym, ale wiele wypełniaczy podnosi również walory estetyczne opakowania. Wypełniacze najlepiej również najlepiej dopasować do rodzaju przesyłanego przedmiotu, tak by zapewnić mu jak najlepsze zabezpieczenie.
Co charakteryzuje folie bąbelkową?
Folia bąbelkowaskłada się z plastikowego arkusza folii pokrytego bąbelkami wypełnionymi powietrzem. Jej nazwa wzięła się od tych niewielkich pęcherzyków powietrza, które pokrywają rolki folii. Folia ma dwie strony - jedną płaską i drugą trójwymiarową, na której w równych odstępach umieszczono bąbelki powietrza. Dzięki temu, że w dużej mierze składa się z powietrza jest materiałem lekkim, miękkim i elastycznym, który łatwo dostosować do dowolnego kształtu przesyłanego przedmiotu. Dodatkowo jest wytrzymała i potrafi uchronić przedmioty nie tylko przed wilgocią, ale i zabrudzeniami. Jest produkowana z folii polietylenowej LDPE, która nie szkodzi zdrowiu. Najczęściej spotykana jest bezbarwna, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by ją barwić. Niestety nie jest to materiał najłatwiejszy do recyklingu…
Po co właściwie używamy wypełniaczy?
Wypełniacze mają na celu zabezpieczenie przedmiotów przed uszkodzeniem w czasie transportu. Głównie używa się ich do dodatkowego zabezpieczenia delikatnych przedmiotów, które mogłyby się potłuc. Pomagają także zabezpieczyć elektronikę przed działaniem wstrząsów, których mogłyby doświadczyć w trakcie dostarczenia do klienta. Stosuje się je równie często do uzupełnienia pustych powierzchni w za dużych kartonach. Dzięki temu przedmiot nie przemieszcza się po całym opakowaniu, a tym samym ograniczone zostaje ryzyko zniszczenia czy stłuczenia.
Wypełniaczy używa się też w celach czysto estetycznych, które mają spowodować bardziej pozytywny odbiór przesyłki przez klientów. Wtedy stosowanie wypełniaczy nie jest koniecznością, a jedynie miłym dodatkiem i ich wygląd staje się bardziej istotny. Do tego typu rozwiązań zaliczamy między innymi wełnę drzewnąi Sizzlepak, które występują w wielu kolorach i których kolory z łatwością można dostosować do własnych potrzeb.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Folia bąbelkowaDlaczego zdecydować się na ekologiczne materiały do pakowania?
Wypełniacze w wielu przypadkach są elementem niezbędnym podczas pakowania przesyłek. Nie muszą natomiast zamienić się w kolejną stertę, niemożliwych do przetworzenia odpadów. Coraz więcej firm zaczyna dostrzegać problem z wszechobecnymi tworzywami sztucznymi, których rozkład szacuje się na ponad 500 lat. Dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych alternatyw.
Są to produkty wytworzone z surowców z recyklingu, które udaje się pozyskać dzięki segregacji śmieci. Sama segregacja niestety jeszcze nie jest wystarczająco efektywna, by pokryć całkowite zapotrzebowanie na materiały, dlatego nowoczesne technologie pozwalają na wytworzenie substancji biodegradowalnych, które z powodzeniem zastępują nieekologiczne rozwiązania.
Produkty ekologiczne są równie wartościowe i wytrzymałe, co ich standardowe odpowiedniki. A nowoczesne techniki produkcji powodują, że czasem ciężko odróżnić wersję ekologiczną od nieekologicznej. Z tym wyjątkiem, że planeta odczuje różnice.
Jakie istnieją alternatywne i bardziej ekologiczne rozwiązania zabezpieczające przesyłki?
Pomimo ogromu zalet, które z pewnością można przypisać tradycyjnej folii bąbelkowej, niestety nie jest ona zbyt ekologicznym rozwiązaniem. Wybór wypełniaczy, które okażą się bardziej przyjaznym środowisku wyborem jest całkiem spory. Do zabezpieczenia przesyłek można również wykorzystać:
Papier bąbelkowy
Papier bąbelkowy wyglądem przypomina folię bąbelkową, której jest ekologicznym odpowiednikiem. Do jego produkcji wykorzystuje się pulpę makulaturową pochodzącą z recyklingu. Podczas obróbki w arkuszach papieru wytłaczane są przypominające pęcherzyki powietrza wgłębienia. Można go zakupić w rolkach, podobnie jak swój foliowy odpowiednik, folię pęcherzykową.
Pianki flopak i skropak
Chipsy do pakowania są dość częstym wyborem podczas procesu pakowania. Te wykonane z ekologicznych surowców nadają się do recyklingu i w zależności od materiału z którego są wykonane, mogą być również biodegradowalne. Zapewniają dobrą ochronę przesyłanego produktu. Pianki flopak są wykonane z ekstrudowanego polistyrenu, natomiast skropakwykonano z roślinnej skrobi, najczęściej kukurydzianej z dodatkiem polimerów. Pianki typu skropak można zutylizować rozpuszczając je w wodzie - nie pozostawiają negatywnych skutków w atmosferze. Chipsy flopak rozpuścić można jedynie w acetonie, przez co są bardziej wytrzymałe.
Papier nacinany w formie plastra miodu
Papier nacinanyw kształcie plastra miodu może również stanowić element ochronny przed uszkodzeniami produktu. Jest to materiał niezwykle elastyczny, którego struktura z łatwością dostosuje się do kształtu produktu. Konstrukcja w kształcie plastra miodu zapewnia wytrzymałość i jest w stanie zamortyzować wszelkie wstrząsy niwelując ryzyko uszkodzeń.
Najczęściej widywany jest jako materiał do owijania butelek wina, czy też innych alkoholi, kosmetyków, a także artykułów gospodarstwa domowego wykonanych ze szkła, czy ceramiki. Papierem nacinanem można oczywiście owinąć większe przesyłki. Forma w jakiej jest sprzedawany pozwala na zmniejszenie ilości miejsca do przechowywania na magazynie. Jest to materiał w pełni nadający się do recyklingu.
Wełna drzewna
Wełnę drzewną znamy również pod nazwą wiolina. Jest to wypełniacz, który jest doceniany za swój estetyczny wygląd. Często wybierany jest właśnie ze względu na walory estetyczne. Zawartość, którą skrywa będzie się prezentowała elegancko, a dodatkowo będzie chroniona przed wstrząsami i przemieszczaniem się produktu po pudełku. Łatwo można ją również umieścić w kartonie, tak by wypełniła wszelkie wolne zakamarki.
Często widuje się ją jako element dekoracyjny koszy prezentowych i kartonów z oknem. Wykonana z naturalnego surowca może być wykorzystywana wielokrotnie i nadaje się do recyklingu. Wełna drzewna nie pyli przez co nie ma przeciwskazań do używania jej przez alergików. Jak już wspominaliśmy jest to materiał dostępny w szerokiej gamie kolorów, co pozwoli na dopasowanie go do identyfikacji wizualnej marki, albo zgranie kolorystyczne z kolorem opakowania.
Wypełniacz papierowy Sizzlepak
Kolejnym przykładem wypełniacza, który wykorzystuje się przede wszystkim ze względu na estetyczny wygląd. Papierowy wypełniacz Sizzlepakmożna bez problemu dostosować do wybranej kolorystyki pakowanej przesyłki. Wypełniacz papierowy, podobnie jak inne rozwiązania tego typu zapewnia ochronę produktów w trakcie ich transportu przez firmy kurierskie.
Jest to produkt, który można poddać recyklingowi, co niewątpliwie jest jego ogromną zaletą, ale niestety nie jest pozbawiony wad. Jego przechowywanie na magazynie zabiera dużo miejsca, a dodatkowo jego sprzątanie nie należy do najprzyjemniejszych. Poza tym by porządnie zabezpieczyć przesyłany produkt będzie trzeba wykorzystać dużą ilość produktu.
Wkładki i przekładki do pudełek z tektury falistej
Zabezpieczenie produktów można również uzyskać poprzez zastosowanie pudełek z wyprofilowanymi wkładkami. Do niektórych przesyłek przydadzą się również przekładki wykonane z tektury falistej. Zarówno przekładki, jak i wkładkisą w stanie utrzymać przedmioty na miejscu podczas transportu.
To idealne rozwiązanie dla firm, które oferują produkty podobnego typu w określonych rozmiarach. Przez tę powtarzalność rozmiarów zamówienie niestandardowych rozwiązań nie będzie tak kosztowne. Niekiedy jednak pomimo tego zabezpieczenia, potrzebna będzie dodatkowa warstwa wypełniacza sypkiego, jak wiolina, czy Sizzlepak. Szczególnie w przypadku przesyłania szklanych, czy też ceramicznych produktów.
Bibuła do pakowania
Bibuła nie sprawdzi się do zabezpieczenia kruchych przedmiotów przed uszkodzeniem. Może służyć jako ochrona przed kurzem, czy zabrudzeniem, ale to nie jest główny powód dla którego ją się stosuje. Bibuła jest wykorzystywana przez wiele sklepów prowadzących sprzedaż wysyłkową z jednego powodu. Dzięki zastosowaniu do pakowania bibuły, której brzegi połączymy naklejką z nazwą lub też logo firmy, klienci otrzymają wrażenie luksusu. Dla nich przesyłka stanie się dzięki temu bardziej ekskluzywna. Bardzo często stosują ją branże odzieżowe, jubilerskie oraz prowadzące sprzedaż artykułów domowych.
Pozwala na wykorzystanie powierzchni do zaprezentowania marki i zaznajomienia klienta z jej wizerunkiem. Jednocześnie pozwala na zachowanie porządku w opakowaniu.
Więcej o ekologicznych materiałach do pakowania dowiecie się czytając przygotowane przez nas artykuły.
Na naszym blogu znajdziecie również wiele ciekawych artykułów na temat innych ekologicznych materiałów do pakowania, które znajdziecie w asortymencie Opako. Są to nie tylko wypełniacze, ale również kartony, papier i taśmy ekologiczne: