Ilość komentarzy: 0
Ekologiczne pakowanie przesyłek - kilka wskazówek
Ekologiczne pakowanie paczek staje się priorytetem nie tylko dla firm prowadzących sprzedaż wysyłkową i konsumentów, ale również dla nadawców indywidualnych. Trend ten jest obserwowany od kilku lat i wciąż zyskuje na popularności, ale ekologiczne pakowanie to coś więcej, niż tylko modne hasło. Światowi giganci zamieniają plastikowe opakowania na ekologiczne lub pochodzące z recyklingu. Taka sytuacja ma miejsce głównie ze względu na nacisk konsumentów, którzy próbują na markach wymusić odpowiedzialne społecznie zachowania. Zdają sobie oni doskonale sprawę ze szkodliwych dla planety działań i coraz chętniej sięgają po zrównoważone usługi. Tak naprawdę wdrożenie ekologicznych opakowań w działaniach firmy nie jest już wyłącznie opcją, ale staje się koniecznością. W związku z coraz większym zanieczyszczeniem środowiska na całym świecie sprzedawcy przechodzą na przyjazne dla środowiska rozwiązania opakowaniowe.
Ekologiczne pakowanie przesyłek - jak powinno wyglądać?
Opakowanie ekologiczne to z definicji każde opakowanie, które może zostać poddane recyklingowi, bezpieczne dla planety oraz wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska. Do produkcji takiego opakowania wykorzystuje się materiały i technologie, które nie mają negatywnego wpływu na zasoby naturalne i zużycie energii. Ekologiczne pakowanie ma na celu:
- zmniejszenie ilości opakowań,
- promowanie zrównoważonych materiałów opakowaniowych,
- ograniczenie wydatków,
- wyeliminowanie toksycznych substancji wykorzystywanych w produkcji opakowań,
- ułatwienie recyklingu.
Dlaczego warto pakować ekologicznie?
Wybór ekologicznego opakowania to krok w kierunku redukcji odpadów z tworzyw sztucznych. Skutki środowiskowe użytkowania tworzyw sztucznych nie zaczynają się i nie kończą wyłącznie na przetwarzaniu odpadów. To tylko jeden z elementów całego procesu, który konsumenci zaczynają postrzegać bardziej świadomie. Niektóre rodzaje opakowań mogą mieć poważny wpływ na środowisko na każdym etapie ich produkcji, począwszy od pozyskania surowca, wytwarzania, transportu, przeznaczenia, aż po jego utylizację. Jeśli nie podejmiemy odpowiedzialnych działań w tej kwestii, to zanieczyszczenie środowiska może zagrozić całej ludzkości. Przejście na ekologiczne pakowanie przesyłek jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem, które pozwoli zminimalizować ryzyko poważnych konsekwencji zanieczyszczania planety. Producenci opakowań i firmy z branży e-commerce mają do odegrania ogromną rolę we wprowadzaniu przyjaznych dla środowiska opakowań w swojej działalności. Z uwagi na fakt, że zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi postępuje w zastraszającym tempie, wiele branż musi ograniczyć, jeśli nie całkowicie wyeliminować stosowanie tworzyw sztucznych. Korzyści z ekologicznego pakowania są następujące:
- jest bezpieczne dla planety,
- opiera się na ekologicznych surowcach,
- materiały do ekologicznego pakowania są pozyskiwane, wytwarzane, transportowane oraz poddawane recyklingowi z użyciem energii odnawialnej,
- opakowania ekologiczne spełniają kryteria rynkowe dotyczące kosztów i wydajności,
- optymalizuje proces produkcyjny.
Inicjatywa własna
Choć w większości to firmy prowadzące sprzedaż wysyłkową skłaniają się ku zrównoważonemu pakowaniu przesyłek, nadawca indywidulany również może poczynić starania w trosce o środowisko. Przede wszystkim warto zadbać o dobrze dobrane pod względem rozmiaru opakowanie. Zbyt duży karton będzie wpływał na koszt wysyłki produktów i zajmował cenną przestrzeń ładunkową pojazdów przewoźnika. Do wypełnienia wolnych przestrzeni w paczce można użyć ekologicznych wypełniaczy, a następnie zakleić opakowanie papierową taśmą klejącą lub własnoręcznie wyprodukowanym klejem. Jeśli pudełko kartonowe może zostać zastąpione innym ekologicznym opakowaniem, warto skorzystać z takiej możliwości.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Produkty Ekologiczne
Materiały opakowaniowe przyjazne dla środowiska
Pakowanie przesyłek w duchu “zero waste” powinno opierać się na materiałach, które mamy pod ręką. W szczególności powinny do tego celu być wykorzystywane opakowania po zakupionych produktach lub paczkach. Głównym założeniem ekologicznego pakowania jest unikanie plastiku, więc warto korzystać z materiałów pochodzących z recyklingu. Jeśli chodzi o wypełnienie wolnych przestrzeni, można zastosować ścinki z niszczarki papieru, kawałki gazet lub tekturowe rolki po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych.
Opakowania biodegradowalne
Materiał może zostać uznany za biodegradowalny, jeśli istnieje możliwość jego naturalnego rozkładu, najlepiej bez toksycznych pozostałości. Aby materiał mógł być naprawdę uznany za nadający się do kompostowania, powinien być w stanie rozłożyć się w kompoście domowym w ciągu 180 dni i w ciągu 90 dni w warunkach kompostowania komercyjnego. Opakowania biodegradowalne są zwykle z materiałów roślinnych, takich jak: kukurydza, trzcina cukrowa oraz bambus.
Ekologiczne opakowania z recyklingu
Materiały opakowaniowe przyjazne dla środowiska mogą również występować w postaci opakowań z recyklingu. Są to przedmioty, które dostają drugie życie w procesie recyklingu. Używając materiałów pochodzących z recyklingu, jesteśmy w stanie chronić zasoby naturalne, zmniejszyć ilość odpadów na wysypiskach, a także zapobiegać zanieczyszczeniom poprzez ograniczenie potrzeby zbierania surowców.
Tektura falista
Opakowania z tektury falistej to głównie pudełka kartonowe wykonane ze starych opakowań. Co ważne, do recyklingu odzyskuje się więcej opakowań z tektury falistej niż z jakiegokolwiek innego materiału opakowaniowego. Opakowania z tektury falistej są szeroko stosowane w branży e-commerce, a wielu sprzedawców internetowych wykorzystuje je do pakowania i wysyłki swoich produktów. Arkusze tektury pochodzą z odpadów tekturowych i dzięki harmonijkowej konstrukcji pełnią funkcję amortyzującą przed wstrząsami.
Opakowania pergaminowe
Często do pakowania odzieży używany jest gładki, błyszczący papier pergaminowy. Wytwarza się go z pulpy drzewnej, dzięki czemu nadaje się do recyklingu i jest biodegradowalny. Ponadto wykazuje neutralność pod względem pH i jest bezkwasowy.
Opakowania celulozowe
Opakowania celulozowe są wytwarzane z naturalnych surowców, takich jak: konopie, drewno i bawełna. Materiał jest biodegradowalny i kompostowalny, co czyni go zrównoważoną alternatywą dla plastiku. Najczęściej opakowania celulozowe stosują marki spożywcze, ze względu na ich odporność na wilgoć.
Opakowania ze skrobi kukurydzianej
Opakowanie, produkowane ze skrobi kukurydzianej, wytwarzane jest ze źródeł odnawialnych i nie zawiera szkodliwych toksyn, dzięki czemu jest biodegradowalne. Stanowi doskonałą alternatywę dla folii bąbelkowej i styropianu.
Papier pakowy
Papier pakowy wytwarzany jest z pulpy drzewnej. W przeciwieństwie do zwykłego papieru, materiały siarczanowe wykorzystują wszystkie rodzaje drewna, w tym sosnę żywiczną, która jest zwykle pomijana podczas tworzenia tradycyjnych produktów papierniczych. Prawie wszystkie chemikalia wykorzystywane do produkcji papieru pakowego można ponownie wykorzystać, dzięki czemu proces produkcyjny jest bardziej zrównoważony. Warto tutaj wspomnieć również o ekologicznym papierze bąbelkowym, który wyglądem przypomina folię bąbelkową i pełni podobne do niej funkcje zabezpieczające.
Koniecznie sprawdź naszą ofertę z papierem pakowym:
Poduszki powietrzne wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu
Papierowe poduszki powietrzne to kolejna ekologiczna i niedroga alternatywa dla styropianu lub folii bąbelkowej. Dostępne są w sprzedaży w różnych rozmiarach, idealnie nadają się do wypełniania pustych przestrzeni w pudełkach lub zapewniania amortyzacji wokół zapakowanych przedmiotów. Co więcej, można je ponownie wykorzystać, poddać recyklingowi, a nawet ulegają biodegradacji.
Pozostałe eko wypełniacze
Do innych rodzajów ekologicznych wypełniaczy należy flopak. Jego głównym atutem jest to, że dostosowuje się do kształtu zawartości opakowania. Co więcej, może być wykorzystywany również do zabezpieczania ciężkich przedmiotów. Flopak jest całkowicie biodegradowalny i nadaje się do kompostowania. Ekologicznym wypełniaczem do paczek są również przekładki kartonowe, wykonane z tektury falistej. Stabilizują ładunek i chronią przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami. Do przyjaznych dla środowiska wypełniaczy zalicza się także wełna drzewna, sizzlepak i skropak.
Koperty biodegradowalne
Biodegradowalne koperty to świetna alternatywa dla plastikowych i foliowych opakowań. Ekologiczne koperty są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu i pozwalają na zrównoważony rozwój w branży e-commerce. Niektóre z tych kopert posiadają podwójny pasek klejący, dzięki czemu mogą być ponownie użyte.
Jak pakować ekologicznie? - 5 przydatnych wskazówek
Ekologiczna wysyłka staje się coraz bardziej popularna w sprzedaży wysyłkowej, a świadomi właściciele firm na całym świecie robią wszystko, aby spełnić oczekiwania swoich klientów. Dzięki temu przyczyniają się do ochrony środowiska, a jednocześnie wyprzedzają konkurencję w branży. Oto kilka wskazówek, jak zapewnić swoim klientom ekologiczne usługi wysyłkowe i tym samym zadbać o planetę:
- Zapakuj swoje zamówienia w przyjazne dla środowiska opakowania i użyj ekologicznych wypełniaczy - pochodzących z recyklingu lub całkowicie biodegradowalnych.
- Wykorzystuj opakowania jak najlepiej dopasowane rozmiarem do zawartości - pudełka o niewielkich wymiarach oszczędzają materiał, przestrzeń oraz pieniądze, a dodatkowo zmniejszają ilość odpadów.
- Powierz odbiór przesyłki kurierowi zamiast dostarczać ją samemu - przewoźnicy odbierają przesyłki z kilku miejsc w ciągu jednego dnia, co zmniejsza znacznie ślad węglowy.
- Współpracuj wyłącznie z firmami przewozowymi, które wdrażają zrównoważone metody działalności i formy transportu o niskiej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
- Zrezygnuj z papierowych formularzy i udostępniaj klientom zdalny monitoring wysłanych zamówień, bez konieczności podpisywania wydrukowanych potwierdzeń odbioru.