Ilość komentarzy: 0
Ekologiczne słomki - Twój dobry wybór
Plastikowe słomki już od dawna są passe, a ekologiczne trendy na dobre zadomowiły się w każdej dziedzinie życia. Czy wielbiciele kolorowych drinków mają jakąkolwiek alternatywę? Zdecydowanie tak! Na rynku od dłuższego czasu są obecne ekologiczne słomki, które w każdym calu są lepsze niż plastik. Wbrew pozorom nie wszystkie jednak są w 100% przyjazne dla środowiska i produkowane w zrównoważony sposób z poszanowaniem naszej planety. Sprawdźmy które słomki są NAPRAWDĘ ekologiczne!
Dlaczego w ogóle używamy słomek? Odpowiedź na to pytanie, choć wydaje się oczywista, dostarcza znacznie szerszą perspektywę spojrzenia na kwestię jednorazowych słomek do napojów.
Powody, dla których sięgamy poproste słomkibywają następujące:
Dlaczego w ogóle używamy słomek? Odpowiedź na to pytanie, choć wydaje się oczywista, dostarcza znacznie szerszą perspektywę spojrzenia na kwestię jednorazowych słomek do napojów.
Powody, dla których sięgamy poproste słomkibywają następujące:
- higiena – szczególnie, jeśli pijemy z puszki lub butelki bez przelewania do szklanki
- kondycjonowanie – słomki utrzymują suchość ust podczas picia, co dla mózgu oznacza niezaspokojone pragnienie; używając słomki pijemy więcej
- łatwość i wygoda – choć podnoszenie szklanki z napojem nie jest zadaniem szczególnie męczącym, ludzki mózg uwielbia takie ułatwienia, szczególnie w przypadku typowych i powtarzalnych czynności; słomki zmniejszają również ryzyko rozlania napoju
- wygląd – słomki pomagają opróżnić szklankę bez pozostawiania nieestetycznych zabrudzeń na zębach; zapobiegają rozmazywaniu się szminki
Choć, przynajmniej teoretycznie, słomki nie są przedmiotem niezbędnym w naszym życiu, większość z nas i tak chętnie po nie sięga. Warto więc znaleźć zamiennik, który nie działa destrukcyjnie na środowisko naturalne. Wybór jest całkiem spory.
Plastikowa dyrektywa Unii Europejskiej
W krajach Unii Europejskiej każdego roku wytwarza się ponad 25 mln ton plastiku. To porażająca liczba - szczególnie, że zaledwie ⅓ tworzyw sztucznych jest poddawana procesom recyklingu. W krajach wysokorozwiniętych statystyki są jeszcze gorsze.
Sprawdź, jak wygląda nowoczensy recykling plastiku.
W związku z tym, Parlament Europejski niemal jednogłośnie poparł wprowadzenie zakazu stosowania plastikowych słomek do napojów. Z olbrzymiej oferty branży gastronomicznej zostały także wszelkie jednorazowe usunięte plastikowe sztućce i opakowania na żywność.
Zakaz sprzedawania i wykorzystywania jednorazowych plastikowych przedmiotów i nakaz zastąpienia ich tymi wielorazowego obowiązuje od 2021 roku. Dzięki dyrektywie możliwe jest ograniczenie ilości śmieci produkowanych każdego dnia. Niezbędne jest jednak zastąpienie ich biodegradowalnymi alternatywami.
Ekologiczne słomki - zamienniki dla słomek z tworzywa sztucznego
Jeszcze kilka lat temu plastikowa słomka była wręcz nieodłącznym elementem każdego napoju - w domu i w restauracji. Szczególnie chętnie sięgały po nie dzieci. Choć zazwyczaj słomka trafiała po użyciu od razu do śmieci, nikogo to nie zniechęciło. Wręcz przeciwnie, popyt na słomki rósł w zastraszającym tempie.
Aktualnie wybory konsumenckie są znacznie bardziej świadome. Coraz chętniej rezygnujemy z używania słomek lub sięgamy po ekologiczne zamienniki.
Jakie zatem słomki ekologicznewybrać, aby nie szkodzić planecie? Jakie rodzaje ekologicznych słomek są dostępne w sprzedaży? Gdzie kupić słomki ekologiczne?
Sprawdź także ekologiczne opakowania do przechowywania żywności.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: SłomkiEkologiczne słomki - rodzaje
Słomki do picia nie dość, że można zrobić z czegoś innego tworzywo sztuczne, to na dodatek wcale nie muszą być jednorazowe! Na rynku jest ich naprawdę dużo, począwszy od organicznych słomek jednorazowych, po rurki wielokrotnego użytku. Sprawdźmy, co mają do zaoferowania poszczególne produkty.
Papierowe słomki, dostępne między innymi w ofercie sklepu OPAKO, to wyjątkowo popularna alternatywa dla swoich plastikowych odpowiedników. Są uniwersalne, atrakcyjne wizualnie i mają niskie ceny. Chętnie sięgają po nie zarówno osoby prywatne, jak i restauratorzy. Doskonale sprawdzają się także w podróży. Takie bios słomki są wykonane z dobrej jakości papieru, dzięki są w 100% biodegradowalne. Mogą służyć jako element dekoracyjny, a poza tym doskonale prezentują się na fotografiach. Są przystosowane do spożywania zimnych napojów.
- słomiane słomki
Słomki ze słomy to najbardziej naturalny wybór, jaki tylko można sobie wymarzyć. Są w 100% bezpieczne dla środowiska, a po wypiciu napoju można je wyrzucić nawet na ziemię. Powstają z łodyg pszenicy, nie rozmiękają się i są w pełni biodegradowalne, czyli rozkładają się do węgla i tlenu! Niestety mają stosunkowo niewielką średnicę, więc nie sprawdzą się w przypadku gęstych koktajli albo świeżo wyciskanych soków. Niemniej jednak to świetny wybór dla osób, które żyją w duchu zero waste lub przynajmniej less waste.
- trzcinowe słomki
Słomki z trzciny rozkładają się w środowisku naturalnym przez około 250 dni. Bio słomki z trzciny nie miękną podczas picia i nadają się także do gorących napojów. Mają większą średnicę niż słomki ze słomy i nadają się do wielokrotnego użytku w warunkach domowych. Można je także myć w zmywarce!
- słomki z PLA
PLA to rodzaj biodegradowalnego z polilaktydu (kwas polimlekowy), który stanowi super ekologiczny zamiennik klasycznego plastiku. Słomki zrobione z PLA są w 100% kompostowalne, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że po zużyciu stają się trudnymi w utylizacji odpadami. Eko słomki z PLA nadają się do drinków alkoholowych, soków owocowych, koktajli oraz innych zimnych płynów.
- bambusowe słomki
Bambusowe słomki to bardzo popularny zamiennik słomek z plastiku. Występują zarówno w wersji jednorazowej, jak i wielorazowej. Te drugie są produkowane z łodyg bambusa zazwyczaj przez lokalną społeczność z kraju pochodzenia rośliny. Takie słomki wyróżniają się nieprzeciętną trwałością, odporością na uszkodzenia mechaniczne i estetycznym wyglądem. Aby zachować czystość bambusowej słomki wielorazowej, wystarczy po każdym użyciu przetrzeć ją w środku specjalnym czyścikiem. Można je także kompostować w przydomowych warunkach.
- słomki z wytłoczyn jabłkowych
Tego rodzaju słomki są w pełni kompostowalne, ale ich walory użytkowe pozostawiają sporo do życzenia. Niewielka średnica wewnętrzna rzadko przekracza 2 mm, więc można zapomnieć o komfortowym spożywaniu gęstych shake’ów. Są także dość kruche i łatwo pękają. Warto o tym pamiętać podczas spożywania kolorowych napojów.
- słomki z trawy Lepironia Articulata
Lepironia to gatunek trawy dziko rosnący w delcie Mekongu w Wietnamie. Takie słomki są bardzo podobne do słomek zrobionych z klasycznej pszennej słomy, ale mają większą od nich średnicę wynoszącą około 4-6 mm. Proces produkcji zakłada ręczne mycie, czyszczenie i suszenie.
- makaronowe słomki
Słomki z makaronu to chyba najbardziej ekologiczne rurki do napojów, które można sobie wymarzyć. Stanowią najlepszy zamiennik tworzyw sztucznych, są oryginalne i bez wątpienia przyciągają uwagę. Bio słomki z makaronu są zazwyczaj wyprodukowane z wysokiej jakości pszenicy durum, a w efekcie można je po prostu zjeść po wypiciu napoju. Sprawdzą się tak samo dobrze do zimnych, jak i ciepłych napojów. Z racji pochodzenia, słomki z makaronu są w 100% biodegradowalne, więc po zużyciu można je wrzucić do kosza na bio odpady lub wykorzystać w domowym kompostowniku.
Źródło: empik.pl
Źródło: empik.pl
- metalowe słomki
Słomki wykonane z metalu są bez wątpienia wielorazowe. Charakteryzują się bardzo estetycznym wyglądem i ponadprzeciętną trwałością. Są przystosowane do spożywania napojów zimnych i ciepłych. Należy uważać natomiast na gorące płyny, które mogą spowodować nagrzanie słomki i poparzone usta.
Jakie mają zalety ekologiczne słomki?
Słomki ekologiczne bez wątpienia mają mnóstwo pozytywnych cech. Najważniejsze z nich to:
- są wykonane z naturalnych materiałów, z których produkuje się słomki,
- pozwalają ograniczyć ilość plastikowych odpadów,
- są sztywne, wytrzymałe i bardzo praktyczne,
- nadają się do picia zarówno zimnych, jak i ciepłych napojów,
- mają atrakcyjne ceny,
- są estetyczne i dostępne w wielu różnych kolorach i wzorach.
Jakie ekologiczne słomki wybrać?
Decydując się na zakup słomki z papierulub innego materiału przyjaznego dla środowiska, warto się kierować jej przeznaczeniem.
Materiał, z którego została wykonana ekologiczna słomka to podstawa. Niemniej ważne są jednak takie parametry jak długość, średnica, kształt czy wygląd.
Organizując kinderbal warto postawić na kolorowe słomki z papieru. Na pewno spodobają się każdemu dziecku. W gastronomii doskonale sprawdzą się słomki PLA, głównie z uwagi na bardzo przystępną cenę.
Papierowe i inne ekologiczne słomki - dlaczego warto?
W dobie kryzysu klimatycznego, globalna populacja musi zastąpić wiele produktów, których używamy na co dzień, bardziej przyjaznymi dla środowiska alternatywami. To trudne, ale nie ma innego wyjścia. Na szczęście coraz więcej ludzi zyskuje ekologiczną świadomość. Wciąż jednak mamy przed sobą naprawdę długą i wyboistą drogę, zanim filozofia zero waste stanie się nieodłączną częścią życia każdego mieszkańca Ziemi.
Przejście od standardowego stylu życia do bardziej zrównoważonego jest bez wątpienia sporym wyzwaniem. Co do tego nikt nie ma najmniejszych wątpliwości. Osoby, które dopiero zaczynają wprowadzać w czyn bardziej świadome korzystanie z zasobów naszej planety, potrzebują zatem prostego wprowadzenia do praktykowania i produktów, które im to ułatwią. Ekologiczne słomki to krok w dobrą stronę.
Gdzie kupić słomki ekologiczne słomki papierowe?
Jako lider w branży opakowań, posiadamy w naszej ofercie rozmaite produkty, w tym również pojemniki na żywność. Szukasz bio słomek? U nas znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz na przyjęcie, do restauracji czy do domu. Sprawdź wszystkie produkty ekologiczne!
Dostępne w naszym sklepie ekologiczne słomki z papieru posiadają atesty świadczące o bezpieczeństwie ich użytkowania. Są także biodegradowalne i gotowe do użycia natychmiast po wyjęciu z opakowania. Zapraszamy!
Zdjęcie autorstwa Cup of Couple z Pexels