FILMOWE ROLE OPAKOWAŃ
Filmowe role opakowań
Wyobraź sobie, że wygrałaś popularny teleturniej. Do wyboru masz dwie niesamowite nagrody. Pierwszą jest eksluzywna wycieczka w tropiki. Natomiast druga nagroda to tajemnicze ozdobne pudełko. Co kryje się w pudełku? Tego dowiesz się dopiero, gdy wybierzesz drugą nagrodę. Jednak wtedy bezpowrotnie stracisz szansę na tę pierwszą.
Źródło: thegreenhead.comDrugie pudełko może skrywać akt własności apartamentu w centrum Warszawy. Może też zawierać same kartonowe wypełniacze albo papierowe poduszki powietrzne. Ale pokusa jest wielka. Paczka może przecież być pełna złota i diamentów...
Motyw tajemniczego opakowania jest jednym z częstych motywów filmowych. A filmowi bohaterowie zawsze, ale to zawsze wybierają pudełko! Karton może bowiem zawierać najbardziej zaskakującą zawartość. Kryje się w nim obietnica bogactwa i przygody.
Przesyłka
Przesyłka to nagradzana na wielu festiwalach krótkometrażowa animacja stworzona przez Tilla Nowaka. Akcja filmu toczy się w szarej, industrialnej przyszłości. Stary człowiek ostrożnie i z miłością podlewa jedyny kwiat, jaki rośnie na jego balkonie. Z balkonu roztacza się widok na odległe miasto przyszłości z wielką, dymiącą fabryką i samochodami latającymi pomiędzy wieżowcami.
W pewnym momencie rozlega się dzwonek. Do futurystycznej skrzynki pocztowej staruszka zostaje dostarczona paczka. W środku jest karton zaklejony taśmą. Taki zwyczajny karton do paczek. Staruszek jednym szarpnięciem odrywa taśmę z opakowania. Wyciąga ze środka skrzynkę.
Kartonowe opakowanie zawiera prezent, który zmieni jego świat. Fabuła animacji jest pięknie i prosto opowiedzianą baśnią. Impresją na temat nadziei i niespodzianek, które niesie los. A które sprawiają, że świat staje się piękniejszy!
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: KartonyPudełko z niespodzianką
Zabawny animowany przykład niespodzianki kryjącej się w pudełku zawiera króciutka animacja stworzona przez studio Pixar. Jej główna bohaterka, lampa biurkowa o imieniu Luxo, otrzymuje zgrabny karton wysyłkowy. Zaciekawiona ogląda go z wszystkich stron.
Okazuje się jednak, że zamiast nieoczekiwanego prezentu, paczka zawiera małą lampkę-dziecko, Luxo Jr. Animacja warta jest obejrzenia, szczególnie ze względu na świetnie oddane emocje. Zobacz sam, jak ekspresyjne mogą być ruchy i gesty animowanej lampki biurkowej otwierającej kartonik z niespodzianką!
Ciekawa przygoda z pudełkiem spotkała również bohaterów ulubionej przez dzieci Ulicy Sezamkowej. Kermit żaba występujący w roli prowadzącego teleturnieju ukrył w różowym ozdobnym kartonie zagadkowy przedmiot. Zadaniem Ciasteczkowego Potwora było odgadnięcie, co kryje się w paczce.
Niestety, Potwór nie był zainteresowany zawartością pudełka z niespodzianką. Ku niezadowoleniu Kermita zamiast zgłębiać tajemnice wolał schrupać ciasteczko.
Pudełko agentki
Zupełnie inaczej do sprawy tajemniczych pudełek podchodziła główna bohaterka słynnego serialu "Z archiwum X". Agentka Scully regularnie przekopywała zawartość mrocznego archiwum.
Źródło: archivespop.files.wordpress.comArchiwum X
Każda półka zawierała tysiące równo ułożonych kartonów na dokumenty. A każde z pudeł mieściło dokumenty dotyczące niewyjaśnionych spraw. Niektóre, wielkie jak kartony do przeprowadzek, skrywały nadprzyrodzone tajemnice sprzed wielu lat.
Jednak największą tajemnicą skrywaną przez kamery kręcące serial "Z archiwum X" była sprawa tak zwanego pudełka Scully. Uchylę więc rąbka tajemnicy i wyjaśnię, czym było to zaskakujące pudełko.
Tajemnica Scully
Jeśli aktor czy aktorka wydawali się zbyt niscy w porównaniu z kolegami z planu, najprostszym rozwiązaniem było postawienie ich na podwyższeniu.
W ten oto sposób narodziło się pudełko Scully! Gillian Anderson, grająca rolę agentki, jest kobietą niewielkiego wzrostu. A z pewnością jest znacznie niższa niż towarzyszący jej na filmowym planie David Duchovny.
A przecież bardzo ważne było, żeby agenci od spraw paranormalnych dobrze prezentowali się stojąc obok siebie. Dlatego twórcy serialu zmontowali specjalne pudełko. Początkowo nazwano je kartonem Gilly od imienia aktorki. Jednak lepiej przyjęła się nazwa pudełko Scully, od imienia wykreowanej przez nią postaci.
Typowe pudełko podwyższające używane przez aktorów ma wymiary 30×20×50cm, dokładnie takie, jak karton wykrojnikowy dostępny w sklepie Opako.pl .
Pudełko Scully jest od niego nieco większe. Ze względu na swoje rozmiary najczęściej wykonane jest z twardszych niż karton materiałów.
Wystrzałowa papierowa torba
Czy w filmach i animacjach główne role grają tylko kartony i pudełka? Niekoniecznie! W równie ciekawy sposób są wykorzystywane torby papierowe.
W klasycznej animacji z kaczorem Donaldem nieustannie coś wybucha. Czasem jednak motyw z dynamitem jest zastępowany wybuchem nadmuchanej i nagle przebitej papierowej torebki.
Tak właśnie rozegrała się historia w odcinku ze smokiem. Donald próbuje w nim wysadzić w powietrze drzewo, na którym mieszkają Chip i Dale. Jednak wiewiórki wykrywają podstęp i wyrzucają dynamit. Zamiast niego sprytnie użyją opakowania! Żeby przestraszyć Donalda, zakradają się do jego kryjówki. W momencie, kiedy kaczor naciska przycisk detonatora, wiewiórki przebijają tuż za nim nadmuchaną papierową torbę.
Zdarza się jednak, że wystrzał papierowej torby ma jeszcze poważniejsze konsekwencje:
Źródło: tenor.comRównież w pierwszej serii starego serialu BBC z serii Doctor Who, Battlefield, pojawia się przewrotna torba. Doktor strzela z niej, żeby ocucić rycerza Ancelyna i brygardier Winifred Bamberę. Zwykle jednak apetyczne opakowanie pojawia się na filmowym planie, kiedy doktor Who częstuje kogoś ulubionymi żelkami.
Źródło: weheartit.comPapierowa torba na uspokojenie
Pojednawcze podsuwanie torebki z żelkami to jeden ze sposobów uspokojenia napiętej sytuacji. W trudniejszych okolicznościach sprawdzi się natomiast oddychanie do papierowej torby. W telewizyjnych lub kinowych hitach, kiedy bohater jest bliski ataku paniki, sięga po papierowe opakowanie. Ktoś życzliwy radzi jej lub jemu oddychanie przez papier, powoli i spokojnie. Dzięki temu pozbędzie się szybko niepokoju i będzie mógł wrócić do formy.
I chociaż z pewnością istnieją inne metody radzenia sobie ze stresowymi sytuacjami, oddychanie do papierowej torby jest najbardziej ikoniczną z nich. Dlatego jest chętnie używane w filmach jako wizualna oznaka opanowania sytuacji paniki. Często też dodaje scenie humoru stając się komediowym rekwizytem.
Rywalka Lisy
Taką funkcję pełni w odcinku animacji o Simpsonach zatytułowanym Rywalka Lisy. Ta najsprytniejsza i najmądrzejsza dziewczynka na świecie (przynajmniej we własnym mniemaniu), spotyka w nim... Sprytniejszą i mądrzejszą dziewczynkę. Która na domiar złego jest od niej młodsza i lepiej gra na saksofonie. Źródło: simpsonswiki.comLisa, by jakość dojść do siebie w tej szokującej sytuacji używa papierowej torebki po kanapkach. Dzięki temu emocje się uspokajają, a dziewczynki zostają przyjaciółkami.
Tytułowe role opakowań
Przez chwilę skupialiśmy się na dość pobocznych rolach odgrywanych przez opakowania. Papierowe torby służyły pobudzeniu akcji albo uspokojeniu bohatera. Teraz jednak przyjrzymy się dwóm filmom, które stawiają opakowania naprawdę pierwszym planie. Będą to:
- The Box. Pułapka - Horror science fiction z 2009 roku oparty na motywach opowiadania autorstwa Richarda Mathesona.
- Koperta - Film o kolekcjonerze korespondencji, w którym główną rolę grają koperta oraz Kevin Spacey.
The Box. Pułapka
W horrorze główną rolę gra tajemnicze pudełko. Ambitne małżeństwo, Norma grana przez Cameron Diaz, oraz Arthur Lewis, znajduje się nagle w finansowych tarapatach. Arthur pracuje w NASA nieustannie marząc o zostaniu astronautą. Dzięki awansowi mógłby polecieć w kosmos, a także zacząć w końcu zarabiać porządne pieniądze. Norma jest nauczycielką w prywatnej ekskluzywnej szkole, do której zaczął niedawno chodzić ich jedyny syn.
Spotykamy ich w momencie, kiedy Arthur dostaje wiadomość, że nie zakwalifikował się do programu kosmicznego. Zaś Norma dowiaduje się, że od przyszłego roku szkolnego będzie musiała płacić pełne czesne za naukę syna. W zaistniałej sytuacji na to z pewnością nie będą mogli sobie pozwolić.
Źródło: popculturenerd.wordpress.comChyba, że zgodzą się na niespodziewaną propozycję nieznajomego. Pewien człowiek przyniósł im bowiem tajemniczą skrzynkę z przyciskiem w środku. Zasada jest prosta. Wystarczy otworzyć opakowanie i nacisnąć przycisk. Wtedy od ręki dostaną milion dolarów i nie będą musieli o nic się martwić. Jednak gdzieś na świecie zginie nieznajoma osoba. Na podjęcie decyzji mają dwadzieścia cztery godziny.
Tajemnicza skrzynka gra w filmie The Box główną rolę. To wokół niej obracają się wszystkie myśli i dylematy bohaterów. Reżyser dokonał świetnej rzeczy - w jednym niewielkim opakowaniu zamknął sporą ilość emocji i ludzkich niepokojów.
Koperta
Bohaterką filmu, którego akcja toczy się na wsi położonej na terenie dawnego Związku Radzieckiego, jest koperta. Trafia ona w ręce Evgeniya, kolekcjonera korespondencji. Jego hobby polega na wysyłaniu listów ze zmyślonymi historiami do prawdziwych krajów.
Źródło: imdb.comPasją Evgeniya już od dzieciństwa było wysyłanie listów, zmyślanie nazwisk i adresów. A potem czekanie, aż list wróci do niego. Piękna koperta udekorowana egzotycznymi pieczęciami i znaczkami. No i oczywiście opatrzona pieczątką "Zły adres" albo "Adresata nie odnaleziono".
Evgeniy ma już listy z wszystkich krajów oprócz Nowej Zelandii. Wysłał tam list pod adres Haydberdvill, ulica Ratbich, dom numer 7. A sprawy zaczynają się komplikować, kiedy otrzymuje kopertę wysłaną z ostatniego brakującego kraju. Nie zdradzę tutaj, co zawiera. Zawsze lepiej samemu zajrzeć do interesującej koperty!
Podsumowanie
Opakowania mają świetny potencjał - nie tylko dobrze prezentują się przed kamerą, lecz także wzbudzają zaciekawienie. Zawartość kartonu, koperty, czy papierowej torby może popchnąć akcję w naprawdę zaskakującym kierunku. Nadaj paczkę w odpowiednio dobranym kartonie już dziś - może będzie to początek naprawdę filmowej historii?
Kup karton wysyłkowy!