Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0
Folia bąbelkowa do ocieplania i izolacji
Czym jest folia bąbelkowa
Folia pęcherzykowa to nic innego jak plastikowy materiał wyposażony w równych odstępach bąbelkami wypełnionymi powietrzem. Dzięki temu wykazuje doskonałe właściwości amortyzujące wstrząsy i upadki. Od chwili, gdy folia bąbelkowa weszła na rynek, ochrona kruchych i wrażliwych produktów stała się dużo prostsza. Folia występuje w formie zwojów czy pojedynczych arkuszy. Wariacji folii bąbelkowej również jest kilka; na rynku możemy spotkać bąbelkową folię antystatyczną, bąbelkowe koperty służące do przesyłania delikatnych przedmiotów, folię o dużych bąblach, trójwarstwowe folie a nawet papier bąbelkowy o podobnych właściwościach chroniących.
Zastosowanie folii
Historia folii bąbelkowej nie jest skomplikowana. Dwóch inżynierów zaprojektowało trójwymiarową tapetę, która stała się bazą dla dzisiejszej folii bąbelkowej. Jej pierwszą rolą było zabezpieczanie przedmiotów przed uszkodzeniami.
Jednak dzisiaj zastosowań folii jest niemalże tyle, ile głów myślących nad tym zagadnieniem. Najpowszechniejszą jej funkcją nadal jest ochrona wysyłanych przedmiotów przed rozbiciem. Folia bąbelkowa jest również znana w cukiernictwie; za jej pomocą można w kremie odcisnąć wzór plastra miodu. No i oczywiście jest jeszcze niesamowicie uzależniające pstrykanie! Dzięki folii bąbelkowej możesz także uniknąć oszronionych szyb, na przykład w samochodzie. Wszyscy kierowcy wiedzą, jak uciążliwe są zimowe poranki, gdy trzeba zeskrobać warstwę lodu z szyby. Umieszczając kawałek folii pęcherzykowej na szybie samochodu, dodatkowo ją przytwierdzając, na przykład wycieraczkami, można uniknąć tej uciążliwej tradycji. Ale niezawodna folia pęcherzykowa skutecznie nadaje się również do ocieplania czy izolacji pomieszczeń.
W zależności od tego, jakie działanie planujemy, taki rodzaj folii należy wybrać. Oczywiście do wysłania niewielkiego, ale delikatnego przedmiotu wystarczy nam koperta bąbelkowa albo nieduży arkusz folii i mocny karton. Z kolei wysyłając laptopa dobrze jest zaopatrzyć się w antystatyczną folię bąbelkową chroniącą tego typu sprzęty. Taka folia sprawia, że ładunki elektrostatyczne nie uszkodzą przesyłanego sprzętu. Jeżeli zaś mamy do ocieplenia pomieszczenie czy szklarnie, najlepszym wyborem będzie folia bąbelkowa UV.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Folia bąbelkowa
Czym jest folia trójwarstwowa
Tego rodzaju folię wykorzystuje się z powodzeniem do ocieplania szklarni. Hodowcy używają jej również w foliowych tunelach, aby znacząco przyspieszyć wzrost roślin.
Zastosowanie folii chroni także uprawy przed niepożądanym działaniem zjawisk atmosferycznych. Niekiedy ten typ folii występuje pod nazwą folia ogrodnicza. Bąbelkowe folie ogrodnicze są wyposażane w stabilizatory UV. Celem stabilizatorów jest między innymi wzrost odporności na działanie promienie słonecznych. Tym, co sprawia, że tego typu folia jest doskonałym izolatorem jest również fakt, że składa się z trzech warstw. Według niektórych badań odpowiednie użycie takiej folii powoduje zminimalizowanie strat ciepła aż o 30%, tym samym powodując wzrost temperatury w środku o 2 do 4 stopni Celsjusza.
Ocieplanie za pomocą folii
Folia bąbelkowa używana na mniejszą skalę chroni przed wychłodzeniem na przykład mrożonek. Logicznym zatem wydaje się wniosek, że odpowiednio większy kawałek folii jest w stanie zaizolować większe przedmioty czy pomieszczenia. Odpowiednio zamontowana doskonale sprawdza się w roli podstawowej izolacji termicznej. Jak już wspomniano wcześniej, przemysł ogrodniczy wykorzystuje folię pęcherzykową do ocieplania na przykład szklarni. Montuje się ją wewnątrz szklarni używając do tego żabek, mocując je na profilach budynku. Takie zamontowanie folii sprawia, że można używać jej przez kilka sezonów. Nie jest narażona na działanie niszczących czynników, a tym samym przez cały dociepleniowy sezon zachowuje swoje pełne właściwości. Montowanie folii na ścianach powoduje to, że między ścianką a folią tworzy się powietrzna poduszka, która stanowi naturalną izolację. Najwcześniej folię warto zamontować w październiku i pozostawić ją w budynku aż do kwietnia.
Ale ocieplić możemy nie tylko szklarnie. Jeżeli chcielibyśmy, aby w naszych czterech kątach było również nieco cieplej lub chcielibyśmy tracić mniej ciepła, warto również zastosować folię bąbelkową. Oczywiście nie należy zaraz obkładać całego pomieszczenia folią. Warto jednak zastanowić się, jakimi miejscami ucieka najwięcej ciepła i w ten miejsca zainwestować. Zazwyczaj ciepło ucieka przez nieszczelne okna. Tracimy na tym nie tylko komfort ale również i pieniądze, próbując cały czas dogrzać pomieszczenie. Kawałek folii przycinamy tak, aby swoim wymiarem pasowała do rozmiaru okna czy szyby. Następnie folię należy dobrze przykleić, aby nie odrywała się na obwodzie. Według niektórych osób decydujących się na takie rozwiązanie tym sposobem można zmniejszyć straty ciepła o niemal 50%. Niektórzy, aby zapewnić odpowiednią przyczepność czy izolację, przed umieszczeniem folii na szybie spryskują okno oraz folię z wypukłej strony zwykłą wodą. Jeżeli okno wyposażone jest w żaluzje, warto je również zasunąć; podziała to jak kolejna warstwa izolacyjna. Po sezonie jesienno – zimowym wystarczy zdjąć folię z okna i możemy cieszyć się widokiem wiosny zza szyby.
Ochrona roślin
Oprócz ocieplenia szklarni czy zaizolowania nieszczelnych pomieszczeń folia bąbelkowa może chronić rośliny przed zmarznięciem. Stojące na dworze donice z kwiatami czy drzewami można na sezon jesienno – zimowy owinąć folią pęcherzykową. Dzięki temu rośliny będą miały dużo lepsze warunki do tego, aby przetrwać zimowe chłody. Istotne jest, aby przy izolowaniu donic tak zamontować taśmę, aby wystawała kilkanaście centymetrów ponad krawędź izolowanej donicy.
Jak widać folia bąbelkowa jest skuteczna nie tylko aby bezpiecznie przetransportować przedmioty. Może służyć nam do wielu różnych celów. To przedmiot o wielu właściwościach, dzięki czemu posiada mnóstwo zastosowań. Warto poznać je wszystkie aby ułatwić sobie życie. A kto wie, może samemu wpadniemy na zupełnie nowy pomysł, jak zastosować nieoceniona folię bąbelkową?