Ilość komentarzy: 0
Gdzie kupić kartony i pudełka do wysyłki
Gdzie kupić kartony i pudełka do wysyłki
Gdy czeka nas wysłanie paczki, świadomy wybór kartonu zdaje się być najmniejszym problemem. Raczej zastanawiamy się nad kosztami wysyłki, tym jaką firmę kurierską wybrać, czy paczka ma zostać nadana za pobraniem, jak ją zabezpieczyć. Pudełko schodzi na drugi plan, a przecież to, w czym wyślemy przedmiot ma kluczowe znaczenie. Zastosowanie starych i użytych wielokrotnie już kartonów pochodzących z innych przedmiotów czy wysyłek może i wydaje się ekonomicznym pomysłem, jednak nie jest zbyt bezpiecznym zwłaszcza, jeżeli karton był niskiej jakości lub został w jakiś sposób uszkodzony. Karton przeznaczony do wysyłki musi charakteryzować się szeregiem cech, między innymi odpowiednią gramaturą tektury, z której został wykonany, stosowną do ciężaru wysyłanego przedmiotu falą, zabezpieczeniami dodatkowymi (na przykład podwójnym dnem), rodzajem zamykania, odpornością na wilgoć czy promieniowanie UV. Oczywiście, karton musi mieć też odpowiedni rozmiar, nie wolno używać pudełek, które ściśle przylegają do wysyłanego produktu; takie opakowanie nie stanowi żadnego zabezpieczenia. Z kolei użycie za dużego kartonu znacząco zwiększa koszty wysyłki. Po pierwsze większy rozmiar oznacza wyższą cenę w firmie kurierskiej, po wtóre aby dokładnie zabezpieczyć produkt jesteśmy zmuszeni wykorzystać dużo więcej odpowiedniego wypełniacza, który dobrze zamortyzuje wstrząsy. Warto przed zapakowaniem produktów do wybranego opakowania sprawdzić jego jakość naciskając jego krawędzie i boki. Jeżeli tektura odgniata się i zostają w niej ślady oznacza to, że takie pudełko nadaje się już tylko do recyklingu. Część osób wysyłających paczki z powodzeniem wykorzystuje kartony z poprzednich dostaw, jednak jeżeli nie mamy takiej możliwości warto zamówić czy kupić odpowiednie kartony i pudełka. A prowadząc firmę nawet kilka, aby zawsze były w zapasie i dostępne od ręki.
Kartony i pudełka wysyłkowe
Istnieje wiele rodzajów kartonów czy pudeł przeznaczonych specjalnie do wysyłania towarów. Między innymi są to kartony wykrojnikowe. Pod tą nazwą można również spotkać kartony czy pudła fasonowe. Swoją nazwę wzięły od sposobu ich produkcji, czyli zastosowania wykrojników. Najprostszymi słowami to forma do wycinania kartonów, którą umieszcza się w ramie w przeznaczonej do tego maszyny- sztancy. Wykrojnik wyposażony jest w noże, które tną, bigują czy perforują. Do sztancy przymocowuje się również kontrbigi, czyli gumy, które formują zagięcia. Niektóre z wykrojników posiadają także podwójne bigi, po to, aby wykonać mocniejsze załamania. Dzięki temu karton jest bardziej odporny na zaginanie w wyznaczonych miejscach. Nowoczesne sztance są wyposażone w mechanizmy pozbywające się zbędnego wykroju. Dzięki temu pozostały materiał może być sprawnie i szybko zebrany i ponownie wykorzystany, czyli poddany recyklingowi. W starszego typu sztancach tego typu czynność musiał wykonywać pracownik. Przed pierwszym użyciem wykrojnika wykonuje się tak zwane ,,kaleczenie noży” (aby stworzyć ,,zamki”), które polega na mechanicznym uszkodzeniu noża za pomocą piłki lub śrubokręta i młotka. Powoduje to, że maszyna przy pracy nie gubi papieru. W innym przypadku arkusz tektury po wykroju rozpada się na dwa elementy; wykrój i odpad.
Z fasonowych kartonów możemy wybrać płaskie pudełka przeznaczone do przesyłania czy przechowywania na przykład laptopów, książek czy chociażby ręczników. Tego typu karton jest kartonem zatrzaskowym, oznacza to, że aby dobrze go zamknąć nie musimy stosować taśmy klejącej. Odpowiednio wykonane zamknięcie oraz nacięcia kartony powoduje, że zawartość jest dobrze chroniona. Oczywiście, jeżeli chcemy skorzystać z kartonu wykrojnikowego, aby wysłać większe przedmioty również mamy taką możliwość. Wysłane zabawki, buty czy książki będą bardzo dobrze chronione, jeżeli zastosujemy odpowiednio dobrane pudło.
Kartony wykrojnikowe produkowane są z tektury o trzech warstwach i fali typu B. Tego typu tektura jest dosyć wytrzymała i dlatego to właśnie z niej produkuje się kartony przeznaczone do wysyłki czy składowania cięższych przedmiotów. Gramatura tektury trzywarstwowej to zazwyczaj 400 g/m2. Karton jest zatem odpowiednio mocny, aby zabezpieczyć przesyłkę, ale także wygodny w użytkowaniu. Co ciekawe, wysokość fali również ma znaczenie w przypadku kartonów. Wysoka fala powoduje, że tektura odznacza się dużą sztywnością, z kolei niska fala lepiej ochroni przez płaskim zgniataniem. Fala typu B to fala o wysokości około 2.5 milimetra do 3 milimetrów.
Innego typu kartonami czy też pudłami są kartony klapowe. To chyba najpowszechniejszy typ opakowania. W ogólnoświatowym nazewnictwie funkcjonują pod nazwą american box. Wykonane są oczywiście z trzywarstwowej tektury falistej o fali B. Jeżeli zatem zależy nam na dobrym zabezpieczeniu wysyłanego produktu przy jednoczesnym niskim koszcie, to kartony klapowe są bardzo dobrym wyborem. Falista tektura doskonale zabezpieczy przesyłkę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto, wysyłając paczkę paczkomatem nie musimy mierzyć pudełka, ponieważ przy opisie każdego z nich podany jest gabaryt paczkomatu. Znacznie ułatwia to proces nadania oraz wysyłki towaru. Kartony wykonywane są na tak zwanych sloterach. To maszyny, które umożliwiają wytwarzanie pudełek z falistej tektury. W przeciwieństwie do sztancy nie jest tutaj potrzebny wykrojnik, aby wyprodukować odpowiedni karton. Powoduje to również mniejsze zużycie materiału oraz mniejszy odpad, niż w przypadku produkcji kartonów wykrojnikowych.
Tym, co jeszcze odróżnia tego typu pudełka od opakowań wykrojnikowych to fakt, że przy ich składaniu i zamykaniu musimy użyć taśmy klejącej. Jednakże fakt, iż na sloterze można wykonać nawet jedną sztukę kartonu powoduje, że są one tańsze, niż innego typu kartony. Wydajność maszyny jest oczywiście dużo większa, jeżeli więc zapotrzebowanie na dany rodzaj pudełka wzrasta, istnieje możliwość wyprodukowania nawet ponad 2 tysięcy kartonów w ciągu godziny.
Nadając przesyłki Pocztą Polską warto zaopatrzyć się w kartony, które spełniają wymogi oraz standardy wysyłek pocztowych. Głównie chodzi tutaj o gabaryt. Zwłaszcza wysyłając dużo i często za pomocą poczty, nie chcemy za każdym razem zastanawiać się, czy karton, który akurat wybraliśmy będzie spełniał normy określone przez pocztę. Tego typu opakowania nie mogą przekroczyć norm wymiarowych określonych przez pocztę, norma obliczana jest według wzoru długość + szerokość + wysokość muszą być mniejsze lub równe 200 cm. Co ważne, najdłuższy bok nie może przekroczyć 150 centymetrów. Paczki nadawane za pomocą Poczty Polskiej mają także określoną wagę; nie może ona przekroczyć 30 kilogramów. Kartony przeznaczone do wysyłki pocztą dzielą się zatem na kategorie gabarytowe; kartony pocztowe XS (przesyłka biznesowa XS), którego wymiary wynoszą 250 x 200 x 100 mm, karton pocztowy S (przesyłka biznesowa S) o wymiarach 300 x 250 x 150 mm oraz karton pocztowy M (przesyłka biznesowa M).
Każdy rodzaj kartonu wyprodukowany został z trzywarstwowej falistej tektury o fali B, zatem odpowiednio zabezpieczą produkty o wadze dopuszczalnej przez pocztę. Kartony pocztowe to kartony klapowe, oznacza to, że aby złożyć i zamknąć karton musimy zaopatrzyć się w mocną taśmę klejącą, którą zabezpieczymy łączenia pudełka. Wybierając pudełka pocztowe do nadania przesyłki Pocztą Polską mamy pewność, że formalnie będzie ona spełniała wymagania przewoźnika.
Jeżeli pakując produkt nie chcemy martwić się o zabezpieczenie towaru i taśmę klejącą, warto rozważyć zakup kartonów wyposażonych w pasek klejący. Wśród nich możemy wybierać kartonu z tektury o fali B, ale także możemy zdecydować się na pudełka wykonane z tektury o fali E. To karton wykrojnikowy, zatem nie potrzebujemy taśmy klejącej, aby go złożyć, a dzięki paskowi HK nie potrzebujemy jej także, aby zamknąć opakowanie. Tego typu opakowanie warto wybrać, jeżeli wysyła się kosmetyki, ubranie a nawet szkło, słowem; lżejsze przedmioty. Fala E to mikrofala, która w zupełności wystarcza do skutecznego zabezpieczenia właśnie takich produktów. W przypadku, gdy wysyłane przedmioty są cięższe można oczywiście wybrać karton wykonany z grubszej fali i tekturze o wyższej gramaturze. Niektóre z kartonów z paskiem klejącym, aby maksymalnie uprościć proces pakowania, ale i otwierania opakowania, wyposażone zostały w perforację, która powoduje, że otwieranie przesyłki przez adresata jest wyjątkowo łatwe oraz szybkie. To kartony, które wychodzą naprzeciw biznesowi e-commerce!
A jeżeli już jesteśmy w temacie e-commerce czy też e-handlu bądź handlu internetowego, to branża opakowaniowa również wychodzi tutaj naprzeciw oferując opakowania specjalnie pod ten cel. Można kupić koperty e-commerce, które znacznie ułatwiają proces pakowania, wysyłki a nawet zwrotu towarów ale także kartony e-commerce. Tego typu pudełka, oprócz dużej wytrzymałości, odznaczają się również estetyką ze względu na biały kolor. Dzięki temu produkty, które opuszczają sklep internetowy są doskonale zabezpieczone ale także estetycznie zapakowanie. Kartony przeznaczone do handlu internetowego obowiązkowo posiadają pasek klejący umożliwiający szybkie ale i wytrzymałe zamknięcie opakowania. Część opakowań e-commerce wyposażonych zostało w podwójne paski, z których może skorzystać także klient odsyłając niechciany produkt.
To właśnie opakowanie jest pierwszym, co widzi odbiorca odbierając przesyłkę. Niekiedy też na opakowaniach umieszcza się logo firmy, jej motto przewodnie czy hasło reklamowe. Jeżeli pudełko jest nieestetyczne, zniszczone czy brudne, to może zniechęcić klienta do ponownych zakupów. Zdarza się oczywiście, że tego typu uszkodzenia powstaną w transporcie, jednak dzisiejsze firmy raczej starają się obchodzić łagodnie z paczkami. Nieestetyczne opakowanie staje się zatem wizytówką firmy, ale może również wzbudzić nieufność konsumenta. Bo skoro sprzedający uznał, że nie warto dobrze zabezpieczyć towaru to znaczy, że sam go nie szanuje i nie wierzy w jego jakość. Jak zatem klient ma w nią uwierzyć. Warto zatem zaopatrzyć się w mocne i estetyczne opakowana, do których później trafi sprzedany produkt.