Informujemy, że punkt przy Leonidasa 51 w Warszawie został zamknięty na stałe.  Zapraszamy do nowej lokalizacji przy al. Katowickiej 60 w Wolicy k. Nadarzyna.
Magdalena SzafrańskaMagdalena Szafrańskaśroda, 2 listopada 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 3979
Ilość komentarzy: 0

Gilotyna do papieru — jak działa i jak jej używać?

Gilotyna do papieru to jedno z podstawowych narzędzi biurowych, w fotografii czy scrapbookingu. Jest to bardzo praktyczny i pomysłowy sprzęt do cięcia arkuszy papieru, zdjęć i kartonu. Jak powstała, jak działa i jak jej używać? Dowiedz się więcej.

Co to jest gilotyna do papieru


Może wydawać się dziwne poświęcenie artykułu narzędziu, o którym po prostu musimy wiedzieć, że tnie! Niemniej jednak gilotyna do papieru ma zasadnicze znaczenie w dziedzinie poligrafii. Co jeszcze możemy powiedzieć o gilotyny do papieru? Posiada ona ostrze, które podnosi się, a opuszczając, przecina papier. Jako że swoim działaniem przypomina średniowieczne narzędzia do ścinania głów, nazwano ją również „gilotyną”! Inną formą gilotyny jest również trymer. Gilotyna do papieru ma podstawę i jest zaopatrzona w szerokie ostrze i prasę. Dodatkowo ma regulowany i niezwykle precyzyjny kątownik, który umożliwia zdefiniowanie szerokości cięcia.
Gilotyna-do-papieru--jak-dziaa-i-jak-jej-uywa

Krótka historia gilotyny do papieru


Czy wiesz, że ta Wynalazcą gilotyny do papieru jest Guillaume Massicot, który zarejestrował na nią patent w 1844 roku? Do powszechnego użytku jednak gilotyny weszły dopiero  w latach 30. XIX wieku, kiedy to drukarnie zaczęły używać ich do cięcia papieru. W 1879 roku Milton Bradley opatentował swoją własną wersję noża do papieru, która funkcjonowała do połowy XIX wieku. Jednak rozwój przemysłu przyczynił się również do wprowadzenia znacznych ulepszeń gilotyny. Zrobili to między innymi Fomm i Krause z Niemiec, Furnival w Anglii oraz Oswego i Seybolda w Stanach Zjednoczonych. Dzięki nim powstały gilotyny do papieru, których używamy do dziś.

Zobacz również:Jak zostały wymyślone pierwsze taśmy klejące?


Zasada działania gilotyny


Większość gilotyn do cięcia papieru działa według tych samych zasad. Musisz zacząć od prawidłowego ustawienia urządzenia, podniesienia ostrza i prawidłowego zainstalowania papieru. Kartki muszą leżeć równolegle do wyskalowanego ogranicznika bocznego. Obserwuj wskaźnik znajdujący się na powierzchni cięcia, aby móc dostosować układ dokumentów do obróbki i wymiary. Pamiętaj również, aby wyregulować ogranicznik, bo od niego zależy dokładność cięć. Zapewnia on  precyzję z dokładnością do milimetra. Aby kontynuować cięcie, wystarczy opuścić dźwignię. Nacisk wywierany na dźwignię wpływa na jakość cięcia dokumentów. Markery kątowe służą do tworzenia kształtów. Zaokrąglone rogi zapewniają między innymi lepsze odwzorowanie. Gilotyna do papieru jest prawdziwym klejnotem do łatwego i precyzyjnego cięcia stosów papieru, co daje jej dużą przewagę nad nożyczkami.
Gilotyna-do-papieru--jak-dziaa-i-jak-jej-uywa-1

Gilotyna i trymer — dla kogo i po co


Czy korzystasz z gilotyny do papieru? Jeżeli nie, to pewnie dlatego, że nie musisz ciąć dużej ilości dokumentów czy zdjęć. Gilotyna najlepiej sprawdzi się tym, którzy muszą przyciąć duże ilości kartek w stosunkowo krótkim czasie. Jeżeli jednak nie masz potrzeby masowego cięcia papieru i nie chcemy przeznaczać osobnej przestrzeni na takie urządzenie, wybierz trymer, który sprawdzi się lepiej niż nożyczki.
  • Zastosowanie profesjonalne
W biurze gilotyna pozwala na kształtowanie ulotek, materiałów prezentacyjnych czy nietypowych formatów. Pozwala ona również na obniżenie kosztów druku dzięki drukowaniu mniejszych dokumentów na jednej kartce. Jest to tak zwana impozycja, czyli umieszczenie kilku innych kopii tego samego mniejszego dokumentu na standardowym formacie (na przykład A4), a następnie wycięciu dokumentów jednocześnie do formatu końcowego. Wszystko to za pomocą gilotyny, która tnie szybko i precyzyjnie. Gilotyna do papieru idealnie nadaje się do przycinania ulotek reklamowych lub komercyjnych.
  • Kreatywne wykorzystanie
W domu lub w szkole sprzęt do cięcia może również stać się niezbędny. Scrapbooking, plastyka, zaproszenia na specjalne okazje… Do pracy twórczej trymer lub gilotyna do papieru oferuje czyste, proste i nieskazitelne cięcie na mniej lub grubszym papierze z wysokiej jakości wykończeniem.

Zobacz również: Jaki jest najlepszy sposób archiwizacji dokumentów?


Gilotyna do papieru czy trymer — jak wybrać?


Cóż, oczywiście odpowiednia gilotyna musi ciąć! Jednak to nie wszystko. Ten sam typ gilotyny nie sprawdzi się tak samo do działalności zawodowej, jak do hobbystycznego scrapbookingu. Zobacz, więc podstawowe wskazówki dotyczące wyboru sprzętu do cięcia:

1. Zwróć uwagę na wydajność 


Wydajność gilotyny określa się na podstawie liczby arkuszy, które chcesz przeciąć za jednym razem. Przyjmuje się, że wydajność cięcia od 10 do 50 arkuszy odpowiada klasycznemu zastosowaniu w biurze. 
Określ maksymalny format do cięcia
Wybierając swoją gilotynę, zastanów się jaki maksymalny format powinna ona obsługiwać: 
  • Aby ciąć A4/A4+, wybierz narzędzie o długości cięcia od 320 do 387 mm
  • Aby ciąć A3/A3+, wybierz gilotynę o długości ostrza od 430 do 460 mm
  • Aby ciąć A2, wybierz urządzenie o długości noża 615 mm
Gilotyna-do-papieru--jak-dziaa-i-jak-jej-uywa-2

2. Zwróć uwagę na całkowity rozmiar noża


Czasami tak bardzo skupiamy się na szczegółach technicznych, że zapominamy o najistotniejszych rzeczach. Warto pamiętać, że gilotyna powinna być łatwo dostępna, aby być pożyteczna, więc konieczne jest wcześniejsze zaplanowanie miejsca, w którym zostanie ona postawiona. 


3. Zastanów się jak często będziesz z niej korzystać 


Przy sporadycznym, regularnym lub intensywnym użytkowaniu nie potrzebujemy tego samego sprzętu. Jeżeli będzie to raczej sporadyczne, wybierz trymer lub nóż do cięcia papieru. Gilotyna sprawdzi się zdecydowanie lepiej w przypadku regularnego lub intensywnego użytkowania.


4. Zwróć uwagę na precyzję i rodzaj cięcia


Im bardziej zaawansowana gilotyna, tym posiada więcej dodatkowych funkcji poprawiających precyzję cięcia. Znaczniki formatu, stopniowany ogranicznik boczny, przesuwny ogranicznik tylny do pozycjonowania papieru, urządzenie dociskowe papieru zapobiegające zacinaniu… Wiele elementów może ułatwić i poprawić precyzję cięcia twojej gilotyn i trymerów. Co więcej, niektóre urządzenia oferują kilka rodzajów cięcia: proste, rowkowe, cięcie wstępne itp.

Gilotyna-do-papieru--jak-dziaa-i-jak-jej-uywa-3
5. Sprawdź elementy zabezpieczające


Blokada ostrza, osłona ochronna, obciążnik… wszystkie te elementy należy uważnie obserwować, zwłaszcza podczas pracy z dziećmi. Pamiętaj, że im cięższy instrument, tym stabilniejszy, a przez to bezpieczniejszy. Jednak im jest lżejszy, tym łatwiej będzie go można przenosić lub przechowywać. Warto też zwrócić uwagę na to, czy ostrze jest zdejmowane. Takie ostrze można z łatwością naostrzyć, wymienić, a także schować poza zasięgiem dzieci, bez przenoszenia całego urządzenia.


6. Dlaczego warto korzystać z gilotyny do cięcia papieru?


Gilotyny do papieru mają wiele zalet i w przypadku potrzeby częstego cięcia papieru są niezastąpione. Ich obsługa jest dość prosta, a zalety przeważają nad wadami. Przede wszystkim możesz ciąć wiele arkuszy papieru jednocześnie, są one często bezpieczniejsze niż nożyczki czy nożyki, znacząco przyspieszają pracę, a odpowiednio dobrane nie będą zajmować dużo miejsca. Gilotyny do papieru są również dostępne w różnych przedziałach cenowych. Możesz zaopatrzyć się w małą i tanią gilotynę, z której będziesz korzystać w domu lub profesjonalny sprzęt, który ułatwi Ci pracę. Dzięki temu bez problemu można dobrać urządzenie dla domów i szkół oraz dla profesjonalistów.

Gilotyna do papieru — jak działa i jak jej używać?
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie