Artykuł oceniony na 4.67 / 5Ilość komentarzy: 0
Gumki recepturki – niezastąpione w każdym domu
Historia gumki recepturki jest dosyć długa – opatentował ją w 1844 wynalazca Stephen Perry. Proces powstawania gumek recepturek nieskomplikowany i polegał na odcinaniu cienkich okręgów z gumowej rury. Tak samo jaki kiedyś, tak i teraz wykonanie gumek recepturek przebiega identycznie. A skąd się wzięła nazwa? Pierwotnie gumki recepturki służyły zarówno do spinania luźnych kartek papieru, jak i do przytwierdzania papierowych recept do buteleczek z lekami. Recepturki są więc nazwą typowo polską – choć od dawna nie służą do swojego pierwotnego celu, nazwa na tyle weszła do powszechnego użycia, że pozostała nawet wtedy, gdy papierowych recept nie ma już w użyciu.
Zalety gumek recepturek
Gumki recepturki są doskonałym rozwiązaniem ze względu na swoje właściwości fizyczne. Są bardzo rozciągliwe, a jednocześnie mocne, trwałe i wytrzymałe. Za ich pomocą można różne przedmioty spinać, ściskać, łączyć, zestawiać w komplety, a także na wiele sposobów mocować. Spinanie przedmiotów gumką jest o wiele szybszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem niż chociażby zawiązywanie sznurkiem. Gumka w wielu przypadkach będzie również bardziej funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu niż taśma klejąca. Mocne i solidne recepturki wykorzystywane są dziś praktycznie wszędzie – nie tylko w domu i w biurze, ale również w sklepach, na magazynach, liniach produkcyjnych, w większych i mniejszych zakładach przemysłowych. Pozwalają na szybkie spięcie ze sobą kilku czy kilkunastu przedmiotów – ułatwiają transport czy przechowywanie produktów, które w pojedynkę byłyby bardziej kłopotliwe niż w takim zbiorczym połączeniu.
Dlaczego warto stosować recepturki? Większości osób nie trzeba wymieniać ich zalet – wychodzą one w praktyce. Warto jednak usystematyzować najważniejsze aspekty korzystania z recepturek:
- Są wyjątkowo trwałe – materiał, z jakiego są wykonane, a więc solidna i mocna guma doskonale sprawdza się przez długi czas. Oczywiście, sporo zależy od tego, czy gumka jest gruba czy cienka, co konkretnie nią spinamy i w jakich warunkach przechowujemy. Zdarza się, że po wielu latach gumka parcieje, traci elastyczność, zaczyna się rwać i strzępić. Jednak i tak pod względem trwałości przewyższa wiele innych form łączenia i spinania różnych produktów.
- Odporne na czynniki mechaniczne i chemiczne – gumki recepturki to rozwiązania, które niemal pod każdym względem są niezniszczalne. Owszem, jeśli rozciągniemy taką gumkę ponad miarę, może się okazać, że szybko pęknie. Jednak najczęściej do takiego rozerwania trzeba użyć sporo siły i zrobić to celowo – przy codziennym wykorzystaniu gumki rozrywają się i pękają sporadycznie. Gumki recepturki są odporne na wilgoć, uderzenia, nie mają na nie wpływu także chemikalia, między innymi rozpuszczalniki. Bardzo dobrze sprawdzają się więc w tych miejscach i środowiskach, gdzie nie do końca dobrze poradzi sobie na przykład taśma klejąca.
- Regenerują się po odkształceniu – jeśli rozciągniesz gumkę recepturkę, możesz mieć pewność, że wróci ona do swojego pierwotnego kształtu. Z tego też względu z gumek recepturek można korzystać wielokrotnie i używać ich do różnych celów. Nie jest to więc produkt przeznaczony do jednorazowego wykorzystania.
- Tanie rozwiązanie – oprócz wszystkich wymienionych wcześniej zalet gumek recepturek, warto wymienić również ich cenę. Są to produkty wyjątkowo tanie, których jednostkowa cena jest zwykle nawet trudna do ustalenia. Kupuje się je bowiem na setki sztuk bądź też na kilogramy. Jedna gumka recepturka kosztuje więc praktycznie tyle co nic.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Gumki recepturkiDuży wybór wśród recepturek
Gumki recepturki dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, średnicach, a także szerokościach. Wybór konkretnego rozwiązania zawsze powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami. Wiele zależy od tego, do czego chcemy wykorzystać gumkę i do jakich celów ma służyć. Bardzo często recepturki służą jako element zamykający do woreczków foliowych. Nie wszystkie torebki są bowiem wyposażone w paski klejące czy suwaki, które ułatwiają zamknięcie i szczelne zapakowanie produktów. W przypadku zwykłych woreczków bardzo dobrze sprawdzą się recepturki, którymi można szczelnie zamknąć foliową torebkę i w taki sposób zabezpieczyć produkty przed wysypaniem, działaniem wody i wilgoci, a także wszelkimi innymi czynnikami niszczącymi.
Gumkę recepturkę zawsze warto idealnie dopasować do przedmiotu. Zapewne doskonale o tym wie każdy, kto choć raz niewłaściwie dobrał gumkę recepturkę. W przypadku wiązania małych przedmiotów dobrze jest wybrać gumeczki o niewielkiej średnicy. Jeśli gumka będzie zbyt szeroka, trzeba będzie kilka lub kilkanaście razy owinąć ją wokół przedmiotów. W taki sposób możemy stworzyć nadmierne napięcie, które spowoduje uszkodzenie przedmiotu. W drugą stronę też nie jest najlepiej – jeśli za pomocą niewielkiej gumki chcemy spiąć coś dużego, jak chociażby dużą stertę dokumentów czy książek, może się okazać, że gumka pęknie zanim trafi na swoje miejsce.
Choć kolorystyka gumek jest kwestią jedynie estetyczną, na nią również warto zwracać uwagę, szczególnie, jeśli korzystamy z nich przy pakowaniu produktów do wysyłki w sklepie internetowym. Zawsze sprawdzonym rozwiązaniem będą gumki w kolorze czarnym – pasują do wszystkiego, nie gryzą się z żadnymi kolorami, nie powodują efektu chaosu. Gumki kolorowe bardzo dobrze wypadają w połączeniu z zabawkami, zestawami słodyczy, a także z produktami, których fabryczne opakowania są dosyć barwne. Gumki zielone natomiast bardzo dobrze współgrają z roślinami. Możemy się o tym przekonać chociażby w sklepach z warzywami, gdzie recepturki owijają zestawy marchewek, szparagów czy innych podłużnych warzyw sprzedawanych razem. Z zielonymi recepturkami takie produkty prezentują się zdecydowanie bardziej naturalnie niż w przypadku gumek o mocnych i intensywnych, ale mało naturalnych kolorach.
Nietypowe zastosowania recepturek
Gumki recepturki mają nie tylko swoje typowe zastosowanie łączenia różnych przedmiotów w większe grupy. Ze względu na ich powszechność, wytrzymałość, a przy tym także pewną estetykę, można recepturek używać do wielu innych celów. To tym bardziej proste i kuszące, że praktycznie każdy ma tych recepturek w domu sporo. Zostają nam po zakupach czy odpakowywaniu różnych towarów. Jeśli szukasz ciekawych pomysłów na wykorzystanie recepturek, podpowiadamy kilka z nich. W rzeczywistości jednak jest ich zdecydowanie więcej, a ograniczeniem może być jedynie wyobraźnia. Do czego można wykorzystać recepturki?
- Jako gumki do włosów – to dobre, awaryjne rozwiązanie, gdy chcemy szybko zebrać włosy, a żadnej przeznaczonej do tego celu gumki nie mamy pod ręką. Najlepiej jest stosować niewielkie gumeczki do spinania drobnych warkoczyków czy innych plecionych elementów na głowie. Stosowanie gumki recepturki na co dzień nie będzie jednak dobrym pomysłem, gdyż może ona wyrywać zbyt dużo włosów i kiepsko wpływać na kondycję naszej fryzury.
- Do porządkowania kabli – zapewne każdy ma w domu taką szufladę, w której luzem leżą przeróżne kabelki od ładowarek, przewody od różnych urządzeń, a także inne kable, które zapewne kiedyś się przydadzą. Warto spiąć je gumką recepturką, dzięki czemu zawsze będą miały swoje miejsce.
- Do poszerzania spodni – to kolejne rozwiązanie tymczasowe, które dobrze sprawdzi się na jakiś czas. Gumki recepturki można zamocować w dziurce, do której zapina się guzik. Można w ten sposób zyskać nawet kilka centymetrów.
- Jako stabilizator – w różnych sytuacjach. Można recepturki zamocować na wieszakach na ubrania, co sprawi, że nie będą się one zsuwać. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie recepturek na desce kuchennej, dzięki czemu nie będzie się ona przesuwała na blacie w trakcie krojenia.
- Do oznaczania poziomu płynów – jeśli mamy nieprzezroczysty pojemnik z płynem, trudno jest ocenić poziom bez zaglądania do środka. I także tutaj przyda się recepturka – można za jej pomocą oznaczyć poziom farby w puszce lub innych cieczy, których nie należy zbyt często otwierać ze względu na dbanie o trwałość.
- Do robienia bransoletek – kolorowe, malutkie gumki recepturki są prawdziwym hitem wśród miłośniczek domowej roboty biżuterii, szczególnie tych młodszych. Z gumek można stworzyć efektowne bransoletki, które prezentują się oryginalnie, niebanalnie, a przy tym są bardzo trwałe.
- Do domowych przetworów – kiedyś gumki recepturki na słoikach były koniecznością w trakcie wekowania. Obecnie mogą natomiast być elementem dekoracyjnym – efektowne ozdoby z materiałów czy papieru można przymocować właśnie za pomocą gumki recepturki. Dzięki temu słoik domowego dżemu czy kompotu będzie prezentował się dużo lepiej w domowej spiżarni.
Gumki recepturki z powodzeniem można wykorzystywać w różnych codziennych sytuacjach – w kuchni, łazience, pokoju dziecięcym czy warsztacie na pewno znajdą swoje zastosowanie.
Kupuj dobrej jakości recepturki
Podobnie jak inne akcesoria służące do pakowania, przechowywania czy transportowania produktów, także gumki recepturki warto kupować w sprawdzonych miejscach i od producentów, którzy mają dobre opinie wśród klientów. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup opakowania gumek w jednym z kolorów, warto najpierw zastanowić się, gdzie je kupić. Okazuje się bowiem, że to tylko z pozoru wydaje się oczywiste – gumki recepturki znajdują się na pograniczu różnych branż – trochę papierniczej, trochę medycznej, a także budowlanej czy wykończeniowej. Szukanie gumek recepturek w zwykłych, stacjonarnych sklepach może być problemowe – czasem trzeba obejść cały sklep, gdyż nie wiadomo, w którym z działów można recepturki znaleźć. W sklepach internetowych problemu zwykle nie ma – wystarczy skorzystać z wyszukiwarki produktów. Wybierając gumki recepturki dobrej jakości można mieć pewność, że będą służyły do różnych celów i zawsze będą pod ręką wtedy, gdy będziemy ich potrzebować.