Ilość komentarzy: 0
Identyfikacja wizualna firmy
Identyfikacja wizualna to sposób kształtowania percepcji i tworzenia wrażenia poprzez widoczne elementy marki. Obrazy są obecnie potężną formą komunikacji, szczególnie dlatego, że nie komunikują pomocą słów. Przekaz jest tworzony na pierwotnym, emocjonalnym poziomie, dzięki czemu staje się bardziej przekonujący. Ale z wielką siłą komunikacji wiąże się wielka odpowiedzialność. Aby upewnić się, że marka niesie ze sobą odpowiedni przekaz, warto pochylić się nad identyfikacją wizualną. Silna identyfikacja wizualna marki nie powstaje z dnia na dzień. Nie wystarczy wybrać kilku kolorów i przypadkowo skleić logo. Trzeba strategicznie podejść do swojego projektu, aby zbudować tożsamość, która naprawdę odzwierciedla markę i jest wsparciem sprzedaży.
Czym jest identyfikacja wizualna firmy?
Każda firma powinna mieć swoją tożsamość, czyli zestaw cech, które czynią ją rozpoznawalną i wyróżniającą się na rynku. Oprócz tożsamości istotne jest również wrażenie, jakie firma pozostawia na konsumencie. Identyfikacja wizualna ma największe znaczenie w reklamie, w której produkty lub usługi są kierowane do odbiorców docelowych za pomocą materiałów promocyjnych. Identyfikacja wizualna to znak towarowy firmy, zbiór wszystkich wizualnych i materialnych cech produktu, usługi, marki, które go wyróżniają i tworzą wizualną jedność wszystkich elementów. Celem identyfikacji wizualnej jest umożliwienie firmom zdobycia, doskonalenia i utrzymania przewagi na rynku. Często identyfikacja wizualna kończy się opracowaniem przewodnika po stylu marki, który dostarcza spójnych instrukcji, w jaki sposób marka powinna być wizualnie reprezentowana przez w każdej sytuacji. Celem identyfikacji wizualnej jest:
- wywarcie wrażenia na klientach,
- informowanie konsumentów o charakterze marki i oferowanych usługach lub produktach,
- ujednolicenie wielu różnych aspektów działalności firmy poprzez spójne wizualizacje.
Identyfikacja wizualna a tożsamość marki
Identyfikacja wizualna jest nierozerwalnie związana z tożsamością marki. Tożsamość wyraża wszystko, co sprawia, że marka jest tym, czym jest. Obejmuje identyfikację wizualną wraz z elementami niewizualnymi, takimi jak misja i podstawowe wartości firmy. Identyfikacja wizualna jest odrębną dyscypliną, która wiąże się z innym procesem myślowym i podejściem do marki jako całości. Nad tożsamością marki czuwają marketingowcy, a nad identyfikacją wizualną projektanci i dyrektorzy kreatywni. Krótko mówiąc, tożsamość marki opisuje wnętrze marki, podczas gdy tożsamość wizualna wyraża markę na zewnątrz.
Elementy identyfikacji wizualnej
Identyfikacja wizualna jest zasadniczo językiem wizualnym marki. W jej skład wchodzą opisane poniżej elementy.
Grafika
Grafika w kontekście identyfikacji wizualnej to wszystkie rysowane lub projektowane zasoby, przede wszystkim logotyp marki.
Typografia
Typografia to kształt lub styl tekstu, który jest używany w materiałach promocyjnych firmy. Istnieje wiele różnych rodzajów czcionek, a każdy z nich może mieć inny wpływ na konsumenta i posiadać inny stopień czytelności. Na potrzeby identyfikacji wizualnej warto uwzględnić logotyp, czcionkę nagłówka i czcionkę treści (która powinna być jak najbardziej czytelna).
Paleta kolorów
Kolor służy do identyfikacji marki za pomocą schematu (zasadniczo zaleca się nie więcej niż trzy kolory) o bardzo konkretnych odcieniach. Prawidłowo używane kolory mogą generować jedne z najsilniejszych reakcji emocjonalnych u konsumenta. Chociaż paleta kolorów często zaczyna się od logo, kolory te należy zmienić, dostosować je do wszystkich możliwych materiałów marki. Projektanci zazwyczaj będą musieli przypisać kolor podstawowy (główny), kolor dodatkowy (do użycia w tle) oraz kolor akcentujący (dla kontrastu).
Zdjęcia i video
Obrazowość opisuje zdjęcia i treści wideo, które działają jako żywy wizerunek marki w reklamach. Jeśli chodzi o identyfikację wizualną, projektanci muszą zadbać głównie o te obrazy, które są najbardziej reprezentatywne dla marki i jej klientów. Obrazy to element najbardziej związany z grupą docelową, ponieważ ludzie wczuwają się w postać i chcą, aby ich odzwierciedlenie znajdowało się w kupowanych produktach.
Zasoby fizyczne marki
Zasoby fizyczne to materialne przedmioty, które składają się na tożsamość wizualną marki. Charakter tych aktywów jest zróżnicowany. Zasoby fizyczne mogą obejmować układ i projekt wnętrza sklepu, stroje pracownicze oraz wszystkie wykorzystywane w działalności gadżety i akcesoria. Cały zestaw zasobów fizycznych marki wysyła komunikat do konsumentów.
Księga znaku marki
Równolegle z pracą nad identyfikacją wizualną marki można pracować nad księgą znaku. Tworzenie profesjonalnych wytycznych marki od samego początku zapewnia, że firma prowadzi spójną politykę wizerunkową. Mając pod ręką księgę znaku, firma ma wytyczne, w jakim kierunku należy podążać. Księga znaku zawiera wytyczne dla nowych pracowników lub kontrahentów.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Biuro
Dlaczego identyfikacja wizualna marki ma istotne znaczenie?
Identyfikacja wizualna marki wpływa na postrzeganie jej przez odbiorców. Warto o nią zadbać z kilku powodów:
- wyróżnienie - tworzenie unikalnej i rozpoznawalnej identyfikacji wizualnej jest tym, co wyróżnia markę i reprezentuje firmę nie tylko na rynku, ale także w świadomości konsumentów,
- budowanie relacji - identyfikacja wizualna służy do reprezentowania marki i wywoływania emocji u klientów,
- spójność - spójność jest kluczowa we wszystkich aspektach brandingu, utrzymanie spójnej tożsamości wizualnej będzie wspierać lojalność klienta wobec marki,
- lojalność - klienci są lojalni wobec marek, które znają i którym ufają, silna i dobrze zaprojektowana identyfikacja wizualna ułatwia klientom wybór konkretnej marki.
Jak stworzyć silną identyfikację wizualną marki?
Posiadanie identyfikacji wizualnej marki na papierze nie oznacza, że jest ona dobra lub skuteczna. Nawet, jeśli każdy potrzebny element jest doskonale zaprojektowany, może nie być wystarczającym wsparciem w osiągnięciu długoterminowych celów. Silna tożsamość marki musi działać na wszystkich możliwych płaszczyznach - zarówno dla zespołu pracowników, jak i dla osób, które będą z wchodzić w interakcje z firmą (klientów i kontrahentów).
- Użyj tożsamości marki. Dobrze zdefiniowana strategia marki pozwoli zadbać o tożsamość marki, która łączy cele i wartości w jednym miejscu.
- Poznaj swoich odbiorców. Dzięki głębokiemu zrozumieniu rynku docelowego możliwe jest stworzenie odpowiedniego języka wizualnego, który skutecznie komunikuje się z odbiorcami.
- Zrozum cel swojej marki. Znajomość celu determinuje decyzje.
- Dostosuj swoje aktywa. Aby zoptymalizować identyfikację wizualną, warto pochylić się nad materiałami promocyjnymi. Różni projektanci będą pracować nad zasobami, ale aby odpowiednio dostosować każdy projekt, musza zrozumieć identyfikację wizualną.
- Bądź konsekwentny. Spójność odzwierciedla decyzje projektowe. Ponadto wpływa na konsumentów oraz konkurentów.
Znaczenie brandingu w branży e-commerce
Branding to złożony proces, który wymaga starannego planowania i zrównoważonego podejścia. Najlepiej opracować strategię brandingową jeszcze przed uruchomieniem sklepu internetowego, aby spróbować dopasować swój sklep do oczekiwań klientów. Silna marka jest łatwa identyfikacji, czerpie wartości mi buduje relacje z grupą docelową. W przypadku branży e-commerce silna marka może również stanowić zabezpieczenie dla firmy przed koniecznością konkurowania ceną. Oto kluczowe elementy brandingu w branży e-commerce:
- Zrozum swoich klientów. Aby skutecznie komunikować się, musisz zidentyfikować czynniki, które wpływają na Twoich docelowych klientów i skoncentrować się na ich wykorzystaniu.
- Zdefiniuj osobowość swojej marki. Identyfikacja wizualna marki osobowość firmy, zgodnie z którą budujesz świadomość klientów. Warto zebrać istotne informacje dotyczące klientów docelowych.
- Ulepszaj walory wizualne marki. Kupujący online nie mają możliwości dotykania kupowanych produktów, dlatego wrażenia wizualne są niezwykle ważne. Zasoby wizualne marki to m. in. projekt strony internetowej, czcionki i typografia, paleta kolorów, projekty logo i reklam, a także wrażenia z pakowania i rozpakowywania. To potężne narzędzie brandingowe, które działa w 100%, jeśli jego poszczególne elementy są spójne i harmonijnie działają.
- Popraw jakość obsługi klienta. Chociaż właściciel firmy ma niewielką kontrolę nad tym, jak klienci będą ostatecznie postrzegać markę, powinien zrobić wszystko, aby ich zadowolić.
Rola opakowania w identyfikacji wizualnej marki
Projekt opakowania jest kluczowym elementem w budowaniu wizerunku i tożsamości marki. Niezależnie od wielkości produktu opakowanie daje ogromną możliwość pozytywnego wpłynięcia na wizerunek marki. Oprócz sprzedaży opakowanie służy innym celom, z których wszystkie wpływają na postrzeganie marki.
Wyrażenie tożsamości marki
Jeśli produkt lub marka jest liderem w branży, projekt opakowania powinien odzwierciedlać tę pozycję. Wysokiej jakości nadruk, charakterystyczny projekt wspierający strategię marki oraz unikalne materiały promocyjne mogą pomóc zaangażować konsumentów i wyróżnić markę na tle konkurencji.
Budowanie relacji
Opakowanie to kluczowy element budowania relacji między marką a klientem końcowym, nawet w długim czasie po otrzymaniu zamówionego produktu. Pozytywne wrażenia konsumenta mogą zachęcić do lojalności i generować zyski.
Komunikacja
Dobry projekt opakowania ułatwia znajdowanie niezbędnych informacji. Jeśli niezbędne informacje są trudne do zlokalizowania, odczytania lub wykorzystania w inny sposób, opakowanie prawdopodobnie nie spełnia oczekiwań klienta.
Sprzedaż
Jeśli produkty są sprzedawane w sieci, opakowanie to ostatnia szansa, aby przekonać kogoś do zakupu. Ale opakowania komercyjne sprzedają także kolejne produkty.
Ochrona zawartości
Wygląd i stan produktu w momencie jego dotarcia do klienta wpływa na jego postrzeganie marki. Jeśli opakowanie jest podarte, zgniecione lub w inny sposób uszkodzone, nie zbuduje w żaden sposób zaufania. Opakowanie, wyróżniające się na tle konkurencji, powinno być zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Projekt opakowania oferuje wyjątkową możliwość wpływania na postrzeganie marki przez klientów zarówno na rynku konsumenckim, jak i między przedsiębiorstwami.