Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0
Jak dobrze zabezpieczyć paczkę do wysyłki?
Aby odpowiedzieć na pytanie jak dobrze zabezpieczyć paczkę do wysyłki należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie co dokładnie chcemy wysłać? W trakcie podróży, bez względu na dystans, nasza paczka może przeżyć kilka ciekawych przygód: zostać upuszczona, przygnieciona, zabrudzona lub zalana. Stopień zabezpieczenia paczki należy dobrać odpowiednio do rodzaju przesyłki, stopnia wytrzymałości i wartości paczki. Inaczej zabezpieczyć trzeba będzie wyroby szklane i porcelaną, inaczej elektronikę czy książki, a jeszcze inaczej produkty tekstylne.Przez paczkę, za słownikiem języka polskiego PWN, rozumieć można: przedmioty zawinięte w papier przeznaczone do wysyłki lub przewozu, nieduże opakowanie w kształcie prostopadłościanu, a także zawartość tego opakowania. Paczka, w rozumieniu opakowania, składać może się z dwóch elementów - opakowania zewnętrznego oraz wypełnienia (nie mylić z zawartością). Jest to pewien umowny podział - założyć należy, że zewnętrzne opakowanie musi zawsze wystąpić, wypełnienie natomiast nie zawsze jest niezbędne. Zewnętrzne opakowanie może, ale nie musi, składać się z kilku warstw - na przykład z kartonowego pudła owiniętego papierem pakowym.
Opakowania kartonowe
Opakowania kartonowe to bardzo szeroka kategoria produktów nadających się do wysyłania paczek. Czasami nazywane są zamiennie opakowaniami tekturowymi, gdyż wykonane są z tektury o różnej grubości i fali. Dzięki dużemu zróżnicowaniu produktów można dobrać idealne opakowanie umożliwiające ochronę przesyłek o różnych kształtach, wadze i gabarytach.
Do opakowań kartonowych, dobrze nadających się do wysyłania paczek, możemy zaliczyć:
- Pudła klapowe o klasycznym kształcie prostopadłościanu charakteryzują się niską ceną i łatwością używania. Do ich złożenia i zamknięcia należy użyć taśmy pakowej.
- Pudełka wykrojnikowe (fasonowe) wykonane są z kawałka tektury za pomocą specjalnego wykrojnika, dzięki czemu można uzyskać opakowanie dostosowane niemal do każdego zastosowania. Dzięki konstrukcji wiele z nich można złożyć bez użycia taśmy klejącej.
- Tuby kartonowe doskonale zabezpieczą takie przesyłki jak plakaty, kalendarze, prace plastyczne i inne podobne przedmioty, które mogą być zwijane w rulon. Ze względu na walcowaty kształt cechują się bardzo dużą sztywnością i dlatego dobrze chronią zawartość.
- Inne opakowania specjalistyczne jak owijki na książki, opakowania na laptopy, pudełka na smartfony czy winyle, fixboxy oraz wiele innych, doskonale nadają się do zabezpieczenia przesyłek dla których są dedykowane.
Papier pakowy
Papier pakowy dobrze nada się na zewnętrzne opakowanie paczki zapakowanej już w inny sposób, np. w pudło kartonowe. Bez względu na to, czy produkt zapakowany jest w oryginalne pudełko, karton klapowy, opakowanie foliowe lub w innych sposób, jego owinięcie w papier pakowy może dać dodatkową ochronę a także utrudnić niepożądane otwarcie bez pozostawiania śladów. Papier pakowy może więc zniechęcić wścibskie osoby do podejmowania prób zajrzenia do wnętrza opakowania. Chociaż nieuczciwi doręczyciele to zjawisko marginalne, pamiętać musimy, że nasza paczka może przejść przez bardzo wiele rąk, a nawet przez pewien czas pozostawiona bez nadzoru.
Niektóre produktu mogą być opakowane tylko i wyłącznie w papier pakowy, np. wyroby tekstylne, ale powinniśmy wziąć pod uwagę warunki jakie mogą napotkać w trakcie dostarczania. Papier pakowy dobrze ochroni przed suchymi zabrudzeniami, ale przed zamoczeniem zabezpieczy jedynie chwilowo. Do zabezpieczenia przed wilgocią, warto rozważyć alternatywę - folię stretch.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Wypełniacze do paczekFolia stretch
Folia stretch jest doskonałym rozwiązaniem do zabezpieczenia paczek przed wilgocią, zalaniem, zabrudzeniem i powietrzem. Folią stretch można owijać przesyłki zapakowane w inny sposób, w celu zwiększenia ich ochrony. Owinięcie kartonu folią stretch sprawi również, że karton będzie bardziej stabilny, zwarty i zmniejszy się ryzyko jego przypadkowanego uszkodzenia, rozerwania lub otwarcia. Folię stretch można wykorzystać również jako główne opakowanie niektórych przesyłek, przykładowo wyrobów tekstylnych.
Taśmy pakowe
Taśmy pakowe zapewniają solidne zamknięcie. Mogą one stanowić dodatkowe zabezpieczenie paczek już zabezpieczonych w inny sposób. W niektórych przypadkach ich użycie będzie jednak niezbędne - przykładowo w przypadku konieczności złożenia i zamknięcia wspomnianych już wyżej pudełek klapowych.
Taśmy pakowe mogą być wykonane z różnych tworzyw, przykładowo z polipropylenu, polichlorku winylu, papieru lub folii. Bez względu na materiał, zastosowanie taśm pakowych sprawia, że paczkę trudniej otworzyć bez pozostawiania trwałych śladów. Nie powstrzymają one oczywiście złodzieja przed kradzieżą całej paczki - chronić się przed tym możemy ubezpieczając przesyłkę. Taśmy pakowe pozwolą za to łatwiej się nam zorientować, że zawartość paczki została naruszona. Zniechęcają w związku z tym chociaż część nieuczciwych osób.
Wypełniacze do paczek
Kolejnym elementem bardzo ważnym z punktu widzenia zabezpieczenia paczki do wysyłki jest odpowiednie wypełnienie. Wypełnienie ma na celu uniemożliwić transportowanym w paczce przedmiotom swobodnie się w nich przemieszać, odbijać od ścianek opakowania, a w przypadku przewożenia w jednej paczce więcej niż jednego przedmiotu - obijać się im o siebie nawzajem.
Wypełniacze do paczek to bardzo szeroka grupa produktów. Oto niektóre z nich:
- Wypełniacze do paczek Flopak to sypkie granulki, które są skuteczne, ekonomiczne, ekologiczne, dobrze pochłaniające wilgoć, nierysujące gładkich powierzchni. Ich zalety sprawiają, że dobrze nadają się do zabezpieczania paczek m.in. z urządzeniami elektronicznymi, szkłem, porcelaną itp.
- Wypełniacz do paczek Flupis to piankowe chrupki wykonane z nadającego się do recyklingu lub do wielokrotnego użytku biodegradowalnego polistyrenu. Są niezwykle lekkie dzięki czemu nie powodują istotnego wzrostu kosztów wysyłki.
- Skropak to sypki wypełniacz wytworzono ze składników pochodzenia roślinnego i w pełni biodegradowalny. Pozwoli on doskonale zabezpieczyć paczkę poprzez dokładne wypełnienie pustych przestrzeni wewnątrz opakowania.
- Wypełniacz SizzlePak cechują miękkie właściwości amortyzujące, niska cena oraz walory ozdobne i dostępność w wielu kolorach. Dzięki tym cechom doskonale nada się do zabezpieczania paczek zawierających delikatne przedmioty, dla których niezbędne jest również zapewnienie atrakcyjnego wyglądu - np. paczek z upominkami.
- Pianka rosnącą InstaPak zapewnia najwyższy stopień ochrony przez cały okres transportu paczki. InstaPak to izolowany woreczek wypełniony rozprężającą się pianką, która doskonale dopasowuje się do kształtu przesyłanego produktu. Często wykorzystywana jest do zabezpieczania paczek z podzespołami elektronicznymi.
- Poduszki powietrzne to idealne rozwiązanie do zabezpieczania paczek, także tych o dużych gabarytach. Wypełniają one wolną przestrzeń w opakowaniu, absorbują wstrząsy, stabilizują zawartość paczki, chronią zawartość przed naciskiem i skutkami upadku. Poduszki powietrzne produkowane są w różnych rozmiarach. Do ich wytwarzania wykorzystuje się głównie mocną folię polietylenową, ale istnieją również poduszki powietrzne wykonane z papieru.
- Wypełniacze do prezentów to nie tylko wspomniany wcześniej SizzlePak, ale również wiolina, czyli dekoracyjna wełna drzewna doskonale nadająca się do zabezpieczania paczek zawierających wysokiej jakości wino lub inny alkohol. Estetyczny wygląd wełny drzewnej doskonale współgra z produktami ekskluzywnymi.
Etykiety ostrzegawcze
Bez względu na to jak dobrze zabezpieczymy paczkę do wysyłki poprzez odpowiednie zapakowanie i wypełnienie, dodatkowym zabezpieczeniem będzie również oznaczenie paczki etykietami ostrzegawczymi. Etykiety takie mogą wskazywać na rodzaj zawartości, konieczność delikatnego traktowania, a także wskazywać gdzie znajduje się góra jakiegoś opakowania, co może być istotne w przypadku transportu niektórych rodzajów towarów, zwłaszcza takich zawierających ruchome części lub płyny.
Kilka zasad zabezpieczania paczek do wysyłki
Jak widać sposobów zabezpieczenia paczek do wysyłki jest sporo. Najlepiej do zabezpieczenia przesyłki podejść kierując się zdrowym rozsądkiem i intuicją. Warto jednak przestrzegać kilku dodatkowych zasad:
- zawartość paczki nie powinna móc przemieszczać się swobodnie wewnątrz opakowania - innymi słowy nie powinno być w nim zbyt dużych luzów,
- opakowanie nie powinno być też za małe - elementy zawartości nie powinny wystawać na zewnątrz ani rozpychać kartonu,
- opakowanie powinno być na tyle solidne, aby utrudnić próby niepożądanego otwarcia bez pozostawiania śladów,
- jeśli przesyłamy w paczce przedmioty wartościowe, warto rozważyć możliwość dodatkowego ubezpieczenia przesyłki, którą oferuje większość firm zajmujących się usługami kurierskimi oraz operatorów paczkomatów,
- należy zapoznać się z wytycznymi i ograniczeniami przewoźnika w zakresie rodzaju wysyłanych towarów i sposobu opakowania,
- w przypadku dostępności opakowań specjalistycznych przeznaczonych na rodzaj przesyłki jaką chcemy wysłać, jak na przykład owijki na książki, tuby kartonowe czy pudełka na laptopy, warto rozważyć ich użycie.