Ilość komentarzy: 0
Jak działają opaski zaciskowe? Jak je zdjąć?
Opaski zaciskowe spotykane są na co dzień w wielu branżach. Można śmiało użyć stwierdzenia, że wszędzie tam, gdzie ma miejsce przyjmowanie, pakowanie, składowanie oraz wysyłanie towaru swoje zastosowanie mają właśnie takie opaski. Często też w domowych zaciszach opaski zaciskowe idealnie wykonują swoje zadanie, niejednokrotnie pomagając nam chociażby przy pracach w ogrodzie albo pomieszczeniach gospodarczych. Choć produkt ten jest niepozorny, to jednak jego złe użycie może nam nastręczyć pewnych problemów. Warto wiedzieć, jak dokładnie działają opaski zaciskowe, żeby zrozumieć jak można je potem zdjąć.
Opaski zaciskowe są wykonane z różnych materiałów
Nie jest tajemnicą, że opaski zaciskowe mogą być wykonane z różnego materiału. Opaski wykonane z metalu charakteryzują się największą trwałością i odpornością na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Znakomicie wręcz spełniają swą rolę w przemyśle oraz transporcie. Nie straszne im są nawet ekstremalne warunki pogodowe, a dzięki temu, że są metalowe mogą służyć przez bardzo długie lata. Z kolei opaski wykonane z plastiku bardzo często spotykane są w branży elektrycznej oraz motoryzacji. Skutecznie pomagają przy montażu instalacji elektrycznej, a także nadają się do zabezpieczenia kołpaków samochodowych. Jednakże chyba najbardziej popularnymi opaskami są te wykonane z poliamidu i nylonu. Powszechnie można się z nimi zetknąć w całej masie placówek handlowych, w sklepach, na magazynach, w hurtowniach, halach produkcyjnych i nie tylko. Swoje zastosowanie znajdują także w warsztatach samochodowych, punktach ksero i w firmach informatycznych. Ich popularna nazwa to trytka i często właśnie w ten potoczny sposób jest nazywany tenże produkt.
Zasada działania opasek uciskowych
W przypadku opasek metalowych czy plastikowych często korzystanie z nich w sposób ręczny nie będzie możliwy. Co innego w przypadku trytek czyli opasek z poliamidu albo nylonu. Aby zrozumieć, jak dokładnie działa ten produkt należy najpierw przyjrzeć się z bliska jego budowie. Jak łatwo zauważyć na początku opaski znajduje się główka z otworem i zapadką. Jest to najważniejszy element produktu, dzięki któremu użytkownik zyskuje pewność, że zacisk będzie trwały. Na dalszą część produktu składa się pasek z charakterystycznymi ząbkami. Aby skutecznie użyć opaski zaciskowej należy prawidłowo chwycić ją oburącz w palce, a następnie umieścić ją tak, by obejmowała swoim obwodem rzeczy, które chcemy zacisnąć bądź zabezpieczyć. Kolejnym krokiem będzie umieszczenie paska z ząbkami w otworze główki. Należy koniecznie pamiętać o tym, że długość obwodu już zaciśniętej opaski będzie zależała od tego, na którym ząbku zatrzyma się zapadka. Im ząbek będzie bliższy główki, tym mniejszy obwód będzie miała trytka.
Nie wolno zapominać o tym, że mechanizm zapadki jest jednostronny. Również ząbki są skonstruowane tak, by umożliwić przesuwanie opaski w trakcie jej montażu tylko w jedną stronę. Oznacza to, że jeśli w trakcie przeprowadzania paska z ząbkami przez główkę zatrzymamy się na danym ząbku, to wówczas już nie zmienimy długości opaski. Możliwe jest przesuwanie tylko w jedną stronę. W efekcie otrzymujemy bardzo trwały zacisk, który może ściśle przylegać do powierzchni łączonych lub zabezpieczanych rzeczy. Tak zamontowanej opaski nie można usunąć nawet przy użyciu bardzo dużej siły. Dlatego też, jeśli np. stosujemy taką opaskę jako zabezpieczenie w transporcie, to zyskujemy 100% gwarancji bezpieczeństwa.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Opaski zaciskoweJakie są sposoby na zdjęcie opaski?
Niestety wciąż pokutuje mit, że trytki nie można usunąć bez jej zniszczenia. Nie jest to prawda, co opisaliśmy poniżej. Jakkolwiek można też używać nożyczek czy noża, co również uwzględniliśmy. Warto poznać różne sposoby zdejmowana opaski.
Podważanie mechanizmu zapadki
Będąc bardzo precyzyjnym można podważyć mechanizm zapadki. Posłużą do tego bardzo cienkie narzędzie takie jak chociażby szpilki. Posiadając takie cienkie ostrze można nim dostać się do zapadki, która tkwi na konkretnym ząbku, a następnie ją odsunąć. Wówczas można wyjąć cały pasek z główki. W efekcie zdejmujemy trytkę, zwalniamy ucisk i zyskujemy opaskę taką jak przed użyciem.
Użycie noża
Można uciąć pasek opaski za pomocą noża. Jest to sposób bardzo szybki i przydatny wtedy, kiedy wiemy, że ponownie użycie trytki nie będzie nam potrzebne. Stosując nóż można w kilka minut zwolnić z zacisku nawet kilkadziesiąt produktów czy paczek. Nie polecamy jednak stosować noża, kiedy opaska zabezpiecza delikatny towar.
Użycie nożyczek
Jeśli chcemy się pozbyć trytki, bo wiemy, że zacisk już więcej nie jest potrzebny, to możemy użyć nożyczek. Precyzyjnie przetniemy opaskę, a jednocześnie nie uszkodzimy towaru. Jest to metoda dobra, kiedy trytką zabezpieczaliśmy coś delikatnego i kruchego.
Gdzie kupić najlepsze opaski?
Najlepsze opaski uciskowe można nabyć w sklepie Opako. Oferujemy całą gamę tego produktu. Niewątpliwym plusem naszej oferty jest to, że opaski są obecnie dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie.