Ilość komentarzy: 0
Jak ekologicznie zabezpieczyć i wysłać przesyłkę?
Kryzys klimatyczny związany z dużą emisją dwutlenku węgla, generowanie dużej ilości odpadów oraz emisja zanieczyszczeń do środowiska to coraz bardziej palący problem XXI wieku. Emisja zanieczyszczeń oraz utylizacja odpadów wiąże się z coraz wyższymi kosztami. Pandemia koronawirusa spowodowała wzrost popularności sprzedaży wysyłkowej, co wiąże się ze znacznym wzrostem zapotrzebowania na materiały do pakowania. Równocześnie wzrasta świadomość ekologiczna społeczeństwa i coraz więcej osób wyraża troskę o środowisko naturalne. Sytuacja geopolityczna natomiast wpłynęła na znaczny wzrost kosztów surowców, w tym w szczególności surowców energetycznych. Z tych wszystkich przyczyn ekologiczne podejście do zabezpieczania i wysyłania przesyłek jest coraz bardziej istotne - zarówno dla przedsiębiorstw jak i osób prywatnych. Niegdyś produkty i działania ekologiczne utożsamiano z czymś droższym, jednak sytuacja stopniowo i systematycznie zaczyna się odwracać.Na to czy przesyłka będzie przyjazna dla środowiska wpływają, po pierwsze - rodzaj jej zabezpieczenia, czyli po prostu rodzaj materiałów użytych do jej zapakowania, oraz po drugie - sposób nadania i transportu.
Co to znaczy, że opakowanie jest ekologiczne?
O opakowaniu możemy mówić, że jest ekologiczne jeśli spełnia jeden lub więcej spośród następujących warunków: opakowanie jest wytworzone z surowców odnawialnych lub pochodzących z recyklingu, opakowanie nadaje się do recyklingu, opakowanie jest biodegradowalne.
Surowce odnawialne to takie, które są naturalnie dostępne, a ich zużycie może być zastąpione poprzez naturalny proces ich odtwarzania, o ile nie zostanie przekroczony pewien próg zdolności tego odtwarzania. Do surowców odnawialnych należą więc głównie roślinne surowce organiczne jak drewno lub kora drzew, przy czym o odnawialnym charakterze drewna możemy mówić jedynie pod warunkiem prowadzenia racjonalnej i odpowiedzialnej gospodarki leśnej.
Recykling to proces przekształcania zużytych materiałów, traktowanych jako surowce wtórne, w nowe przedmioty i materiały. Pozwala na zmniejszenie zużycia świeżych surowców oraz emisji gazów cieplarnianych. Wtórne przetwarzanie odpadów wymaga zorganizowania systemu obiegu materiałów, które nadają się do wielokrotnego przetwarzania. W szczególności potrzebna jest odpowiednia polityka państwa a także stworzenie odpowiednich nawyków wśród konsumentów i zachęt ekonomicznych dla producentów. Recykling jest powiązany z tzw. ideą „zero waste”, która zakłada dążenie do produkcji w obiegu zamkniętym i minimalizacji generowania odpadów trafiających na składowiska. Do recyklingu nadają się w szczególności opakowania papierowe i tekturowe, ale również znaczna część opakowań z tworzyw sztucznych.
Biodegradacja natomiast to rozkład związków organicznych na związki nieorganiczne w następstwie reakcji biochemicznych z udziałem m.in. bakterii, grzybów, pierwotniaków a także pod wpływem światła słonecznego, tlenu i wody. Tak na prawdę, również tworzywa sztuczne ulegają biodegradacji, jednak w przypadku ich tradycyjnych wersji trwać może to setki a nawet tysiące lat. W przypadku tworzyw biodegradowalnych proces ten jest skrócony do lat a nawet miesięcy.
Ekologiczne zabezpieczenie przysyłki
Na zabezpieczenie przesyłki składa się opakowanie zewnętrzne, które może składać się z jednego rodzaju opakowań lub łączyć kilka elementów, oraz z wypełnienia, które co prawda jest opcjonalne, ale w wielu przypadkach znacznie poprawia bezpieczeństwo przesyłki. Przyjrzyjmy się więc kilku wybranym ekologicznym rodzajom opakowań.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Materiały do pakowaniaEkologiczne koperty kurierskie
Ekologiczne koperty kurierskie występują w wielu wariantach. Mogą być wykonane zarówno z samego papieru jak i z wykorzystaniem tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu, z recyklingu pochodzących lub biodegradolanych. Przykładem ekologicznych kopert z tworzyw sztucznych mogą być przykładowo koperty foliowe BIO wykonane z biodegradowalnego polimeru.
Koperty nadają się do zabezpieczania przesyłek w postaci listów lub produktów o niewielkiej grubości. Szczególnie dobrą ochronę zapewniają ekologiczne koperty bąbelkowe. Ciekawym produktem z punktu widzenia ochrony środowiska są koperty bąbelkowe Grass wyprodukowane z papieru z trawy oraz folii bąbelkowej pochodzącej z recyklingu.
Przyjazne środowisku kartony
Kartony wykonane z tektury są bardzo przyjazne środowisku. Tektura produkowana jest bądź z surowców wtórnych, np. ze szmat lub makulatury, albo w następstwie przetworzenia ścieru drzewnego. Jak już wspomnieliśmy wcześniej drewno, o ile prowadzona jest odpowiedzialna gospodarka leśna, jest surowcem odnawialnym. Kartony i pudła tekturowe mogą być wykorzystywane wielokrotnie a następnie oddane do recyklingu. Jeżeli jednak trafią do środowiska jako odpad, ulegną dość szybkiemu rozkładowi, bez emisji dużej ilości toksycznych substancji. Nie będzie to oczywiście dotyczyło występujących w niektórych pudełkach elementów z innych materiałów, jak przykładowo foliowych okienek, o ile one również nie są wykonane z tworzyw biodegradowalnych. Dlatego warto zawsze oddawać zużyte opakowania do recyklingu.
Kartony, dzięki dostępności różnych rozmiarów oraz rodzajów, w tym przeznaczonych do pewnych konkretnych rodzajów przesyłek, jak na przykład laptopów, czy książek, stanowią bardzo dobre i ekologiczne zabezpieczenie towarów.
Ekologiczny papier kraftowy
Ekologiczny papier kraft to papier pakowy, zwany również niekiedy „szarym papierem”, chociaż najczęściej jest brązowy. Przeżywa on obecnie swój renesans gdyż jest łatwy w użyciu, niedrogi, wytrzymały a przede wszystkim przyjazny dla środowiska. Dzięki swojej wytrzymałości może on być wykorzystywany wielokrotnie. Może on być również poddany recyklingowi. Dlatego uważany jest jeden z najbardziej przyjaznych środowisku wyrobów do pakowania i zabezpieczania przesyłek. Obecnie stał się również produktem bardzo modnym do pakowania upominków, zwłaszcza przez i dla osób, które dbają o obniżenie swojego śladu węglowego.
Papier bąbelkowy i nacinany
Bardzo dobrym i ekologicznym rozwiązaniem do zabezpieczania przesyłek będą papier bąbelkowy i nacinany. Papier bąbelkowi jest alternatywą dla folii bąbelkowej. Równie dobrze zabezpiecza on przesyłkę, ale jest w pełni ekologiczny i wyprodukowany z makulatury. Co więcej - jest to rozwiązanie tańsze. Doskonale nadaje się przede wszystkim do zabezpieczania w przesyłkach delikatnych przedmiotów.
Podobnym do papieru bąbelkowego rozwiązaniem jest papier nacinany. Odpowiednio wykonane w nim nacięcia sprawiają, że uzyskuje on strukturę podobną do plastra miodu, dając efekt papieru 3D. Jest on dzięki temu bardzo elastyczny i dostosowuje się do kształtu przedmiotów, które ma zabezpieczać.
Ekologiczne taśmy papierowe
Wiele przesyłek zabezpieczyć trzeba dodatkowo poprzez zaklejenie taśmą klejącą. Dotyczy to przykładowo kartonów klapkowych do których złożenia taśma pakowa jest niezbędna. Chcąc wybrać produkt jak najbardzej ekologiczny warto wybrać taśmę papierową EKO. Taśmy takie produkowane są z papieru uzyskanego w procesie recyklingu i najczęściej wykorzystują klej kauczukowy, który jest nietoksyczny.
Zaletą taśm papierowych jest nie tylko ich przyjazny środowisku charakter, ale również to, że można łatwo na nich pisać. Dzięki temu mogą one stanowić nośnik informacji. Dostępne są również taśmy papierowe z napisami ostrzegawczymi. Prawidłowe oznaczenie przesyłki co do rodzaju jej zawartości jest również ważne dla jej bezpieczeństwa.
Wypełniacze ekologiczne
Odpowiednie wypełnienie przesyłki jest w wielu przypadkach niezbędne dla prawidłowego zabezpieczenia znajdujących się w niej przedmiotów. Dotyczy to w szczególności przedmiotów delikatnych, o nieregularnych kształtach, narażonych na stłuczenie lub zarysowanie. Jest to również wskazane w przypadku przesyłania w jednym opakowaniu więcej niż jednego przedmiotu. Na rynku dostępnych jest wile rodzajów ekologicznych wypełniaczy do paczek. Oto niektóre z nich:
- wypełniacz do paczek SizzlePak wykonany jest papieru kraft i ma postać małych ścinków, dzięki czemu szczelnie wypełnia puste przestrzenie w przesyłce wokół każdego przedmiotu,
- dekoracyjna wełna drzewna to długie i cienkie ścinki o doskonałych właściwościach amortyzujących i ozdobnych,
- eko-wypełniacz SkroPak wykonany ze skrobi doskonale wypełnia wolną przestrzeń dzięki formie granulek,
- wypełniacze papierowe RoloPak i Boxfill to papier makulaturowy, doskonały do owijania delikatnych przedmiotów i chroniący zawartość paczek przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Ekologiczne wysłanie i doręczenie przesyłki - czy mamy na to wpływ?
Jako nadawcy przesyłek mamy niewielki wpływ na to z jaką dbałością o środowisko są one dostarczane przez operatora pocztowego, firmę kurierską czy operatora sieci paczkomatów. W tym zakresie możemy liczyć jedynie na to, że rosnące ceny paliw pociągają za sobą starania tych podmiotów o obniżenie kosztów poprzez zastosowanie bardziej efektywnych i redukujących zużycie paliwa środków transportu. Leży to po prostu w ich interesie.
Powyższe nie oznacza jednak, że i my nie mamy żadnego wpływu na zmniejszenie oddziaływania na środowisko transportu i wysyłania naszych przesyłek. Dbając o ekologię wysyłając przesyłki warto stosować kilka poniższych zasad:
- należy się starać redukować rozmiar opakowania tak, aby nie było większe niż jest to niezbędne ze względu na jego zawartość - w ten sposób w przestrzeni ładunkowej doręczyciela zmieści się więcej przesyłek, a to jest nasz wkład w redukcję liczby kursów;
- redukcja ciężaru opakowania, poprzez optymalizację jego rozmiaru, również wpłynie na ograniczenie zużycia paliwa przez firmę kurierską;
- wysyłając więcej przedmiotów pod ten sam adres należy starać się robić to zbiorczo w jednej przesyłce - dzięki temu można nie tylko zaoszczędzić na kosztach przesyłki, ale również zoptymalizować jej rozmiar i wagę co również wpłynie korzystnie na zużycie paliwa i przestrzeni ładunkowej przez firmę logistyczną;
- warto znaleźć punkt nadawania paczek i listów w miarę blisko - dzięki temu zmniejszymy konieczność dowożenia przesyłek na duże odległości samochodem, a być może będziemy mogli to robić nawet pieszo,
- jeśli jednak nie mamy punktu nadawczego w pobliżu i przesyłki musimy dowieźć tam samochodem, starajmy się robić to zbiorczo, kiedy uzbieramy większą ich ilość, aby zminimalizować liczbę kursów.