Ilość komentarzy: 0
Jak najtaniej i bezpiecznie zabezpieczyć przesyłkę?
Jak najtaniej i bezpiecznie zabezpieczyć przesyłkę?
Jak sprawić, aby wysyłany przez nas produkt dotarł w całości i bez uszkodzeń do odbiorcy? Jak zrobić to najtaniej? Łatwo o to zadbać, jeżeli wysyłamy książki czy albumy, jeszcze łatwiej gdy ubrania, a jak w takim razie dobrze zabezpieczyć przesyłane szkło, ceramikę, laptopa, rośliny czy… pszczoły? Nie jest to na szczęście zadanie trudne, czasochłonne i kosztowne, wymaga jednak od wysyłającego trochę zachodu. W zależności oczywiście od nadawanego przedmiotu należy wybrać odpowiedni karton, wypełniacz a nawet taśmę klejącą. Do niektórych typów wysyłek (kartonów) taśma może być zbędna, do innych z kolei będziemy zmuszeni wybrać naprawdę mocną i trwała taśmę. Istotne jest również to, skąd, dokąd i w jakich warunkach paczka będzie transportowana. Jeżeli produkt jest wrażliwy na działanie promieni UV rodzaj zabezpieczenia będzie inny, niż w przypadku gdy towar jest bardzo wrażliwy na wilgoć.
Na sam początek opakowanie
Karton, czy inaczej pudło wysyłkowe lub koperta, jest pierwszym, co powinniśmy odhaczyć na liście. Do wyboru mamy pudła wykrojnikowe, klapowe, koperty bąbelkowe czy koperty bezpieczne. Wykonane z różnego typu tektury, o rozmaitej fali czy gramaturze.
Warto nieco zagłębić się w temat, jeżeli chcemy mieć pewność, że produkt dotrze nienaruszony. Istnieją również opakowania stricte przeznaczone do konkretnego typu wysyłki. Tego typu opakowaniem jest chociażby pudełka na książki zwane owijkami czy opakowania na laptopy znane jako fixboxy. W przypadku zastosowania tego typu opakowań, problem zabezpieczenia w zasadzie nam odpada. Jest to jeden z najszybszych i zapewne także najtańszych sposobów zabezpieczenia wysyłki. Jeden produkt zastępuje taśmę klejącą, wypełniacze i folię bąbelkową. Owijki wykonywane są z tektury o gramaturze 400 g/m², zatem stanowią bardzo dobre zabezpieczenia dla książek. Tym, co je wyróżnia to fakt dostosowania do grubości czy ilości przesyłanej literatury. Z powodzeniem zapakujemy w nie cienką broszurę jak i gruby album. Wyposażone w pasek klejący HK umożliwiają solidne zamknięcie bez zastosowania taśmy samoprzylepnej. W tego typu karton bezpiecznie zapakujemy także różnego rodzaju gry czy płyty CD. Z kolei fixboxy wyposażone są w folię, której zadaniem jest chronienie i przytrzymanie laptopa w miejscu podczas transportu. Dzięki temu nie jest konieczne stosowanie wypełniaczy. Fixboxy zostały zaprojektowane tak, aby pasowały wymiarami do rozmiarów standardowego laptopa.
Co jednak, jeżeli wysyłanym produktem jest na przykład szklane lustro lub kryształowy wazon? W takiej sytuacji kroków, aby zabezpieczyć produkt jest kilka. Jednym z nich jest wybór mocnego i trwałego opakowania. Karton o pięciowarstwowej tekturze o fali BC z pewnością doskonale sobie poradzi z zabezpieczeniem kruchych przedmiotów (rzecz jasna w towarzystwie dobrego wypełniacza). Co ważne, do złożenia takiego typu opakowania będziemy potrzebowali taśmy klejącej. Najlepiej, żeby to był mocna taśma dobrze zabezpieczająca miejsca łączeń. Zwłaszcza w przypadku, gdy wysyłany przedmiot jest raczej ciężki.
Z kolei wysyłając na przykład plakaty, które są podatne na zagniecenia, lub przedmioty w butelkach, można zdecydować się na tubę kartonową.
Użycie tuby w przypadku wysyłania plakatu (lub arkuszy papieru) sprawia, że nie jest konieczne zaginanie kartki niezależnie od tego, jakiej jest wielkości. Wystarczy zwinąć ją w zgrabny rulon, wsunąć do tuby i zabezpieczyć odpowiednim denkiem. Tuba jest wytrzymałym opakowaniem, ponieważ wyprodukowana jest z tektury o wysokiej sztywności i twardości. Istnieją również tekturowe tuby przeznaczone specjalnie do wysyłki alkoholi. Twardość tektury skutecznie chroni wnętrze przed skutkami upadków i potrząsania. Tego typu opakowanie zostało już wyposażone w denko zamontowane na stałe. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że tuba otworzy się w najmniej oczekiwanym momencie. Ponadto ma również metalową pokrywkę ochraniającą produkt z drugiej strony. Oprócz podstawowej funkcji, czyli ochrony przed upadkiem, taka pokrywka zabezpiecza też przed wilgocią i brudem, o który nietrudno w czasie transportu i magazynowania.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Pudełka wysyłkowe
Wypełnienie paczki
Kiedy już karton został wybrany i dopasowany do rodzaju wysyłanego przedmiotu, czas zastanowić się nad rodzajem wypełniacza. To narzędzie służące do zabezpieczenia towarów podczas wysyłki. Cechą, która w przypadku wypełniacza jest nadrzędna to jej amortyzujące właściwości oraz możliwość tłumienia wstrząsów.
Każdy wypełniacz ma również swój konkretny cel. Wysyłając elektronikę warto wybrać antystatyczną folię bąbelkową, której właściwości nie będą absolutnie potrzebne przy wysyłce na przykład ubrań. Warto również na wysyłkę spojrzeć pod kątem estetyki. Jeżeli wysyłany towar musi prezentować się niebanalnie, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie barwnego SizzlePaku, z kolei jeżeli produkt musi być doskonale zabezpieczony bez nacisku na wyjątkową estetykę, w zupełności wystarczy ekologiczny Boxfill.
Przedmiot, który musi być szczególnie chroniony przez wstrząsami, na przykład elektronarzędzia, warto umieścić w opakowaniu wypełnionym na przykład skropakiem. Doskonale pochłania wszelkiego rodzaju drgania, a fakt iż jest to granulat pozwala szybko i tanio wypełnić całą pozostałą pustą przestrzeń kartonu. Ponadto, kupujący nie będzie miał problemu z pozbyciem się skropaku, ponieważ jest on rozpuszczalny w wodzie. Pakując karton i wypełniając go skropakiem, warto sprawdzić, czy dobrze spełnia swoją funkcję. Po uzupełnieniu pudełka wypełniaczem należy ucisnąć jego boki i górę w celu skontrolowania poziomu skuteczności wypełnienia. Jeżeli karton nie ulega odkształceniom to znaczy, że dobrze wykonaliśmy swoje zadanie.
Skropak jest rozpuszczalny w wodzie, co zatem, jeżeli produkt musi być chroniony przed wilgocią? W tym celu należy zastosować na przykład folię bąbelkową do owinięcia przedmiotu a do wypełnienia wnętrza przesyłki zastosuj powietrzne poduszki. Produkowane z polietylenowej folii LDPE spowodują, że ochraniane przedmioty będą bardzo dobrze zabezpieczone. Zastosowanie sprężonego powietrza amortyzuje drgania, wstrząsy czy uderzenia. Ochronią także produkty przed skokami temperatur.
Wysyłając miękkie przedmioty również musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Mogą zostać zgniecione, a co za tym idzie stracić swój pierwotny kształt, mogą być przecięte przez nieuważnego pracownika lub otwierającego paczkę. Przed tego typu uszkodzeniami uchroni na przykład wełna drzewna. Wysyłając komplet ręczników czy pościeli, warto zatem wybrać nieco większy karton, wypełnić go w pewnej części wioliną, ułożyć na niej produkty i dopełnić karton wypełniaczem. Tak zabezpieczone towary z pewnością dotrą do odbiorcy w idealnym stanie, a co więcej, będą się gustownie prezentowały na dekoracyjnym wypełniaczu. Jedną z zalet wioliny jest też to, że wykonywana jest z drewna, a co za tym idzie w tym przypadku, nadaje się do kontaktu z żywnością.
Ekologicznym i tanim rozwiązaniem jest także zastosowanie wiórków papierowych. To małe, białe zygzaki wyprodukowane z rozdrobnionego papieru kraft o gramaturze 60 g/m2. Stanowią bardzo dobrą izolację i amortyzują wstrząsy. Produkt zapakowany z odpowiedni karton wypełniony tego typu wypełniaczem będzie nie tylko bezpieczny ale i estetyczny. Wypełniacz przypadnie do gustu również tym osobom, które dbają o ekologię, ponieważ wiórki są w 100% biodegradowalne.
Taśma klejąca
Po dobraniu odpowiedniego pudełka, zastosowaniu adekwatnego wypełniacza przyszedł czas na wybór właściwej taśmy samoprzylepnej. Najtańsza jest oczywiście ta najzwyklejsza taśma, którą znamy jeszcze ze szkoły. Jest dosyć przyczepna i odporna na rozciąganie, możemy ją zatem zastosować przy wysyłce produktów w kopertach. Niestety, w inny przypadku może okazać się niewystarczająca. Optymalnym wyborem będzie wtedy taśma pakowa brązowa. Wykonana z polipropylenu. Polipropylen jest materiałem odpornym chemicznie, zatem będzie dobrym zabezpieczeniem naszego pakunku. Ponadto jest także odporny na wilgoć, doskonale zatem będzie zabezpieczał łączenia kartonu nawet w miejscach o podwyższonej wilgotności. Klej w taśmie samoprzylepnej jest wyprodukowany z syntetycznego kauczuku, trwałego a zarazem mocnego. Brązowy kolor taśmy zlewa się z kolorem standardowego kartonu. Brązowa taśma pakowa jest zatem tanim, estetycznym ale i skutecznym rozwiązaniem na problem bezpiecznego pakowania.
Z kolei w sytuacji, gdy wysyłany produkt odznacza się większą wagą, na przykład jest to zastawa stołowa, najlepiej wybrać taśmę przystosowaną do ciężkich przesyłek. PVC, czyli polichlorek winylu, z którego taśma została wyprodukowana charakteryzuje się doskonałymi właściwościami ochronnymi i izolacyjnymi. Taśmy są bardzo przyczepne, i dlatego najlepiej nadają się do zaklejania kartonów z ciężkimi towarami. Dają pewność, że karton nie otworzy się w transporcie oraz podczas magazynowania. Opakowania zaklejone taśmą PVC mogą być przechowywane w warunkach dużego nasłonecznienia, granicznych temperatur czy wilgoci bez szkody na jakość zamknięcia. Za wyborem taśmy z polichlorku winylu może przemawiać również fakt, że z PVC wykonuje się wszelkie izolacje przewodów audio czy w elementach obudowy. PVC bardzo słabo przewodzi także prąd elektryczny, zatem taśma z PVC również ma niskie właściwości dielektryczne. Co istotne, taśmę tą możemy zastosować w magazynach wysyłkowych w celu poprawienia komfortu pracy osób tam przebywających. Taśma pakowa PVC to taśma z rodzaju cichoodwijalnych; jest prawie bezgłośna, co znacząco wpływa na jakość pracy.
Tanie i bezpieczne pakowanie jest możliwe. Co więcej, jest możliwe bez kompromisów. Możemy z powodzeniem zastosowań tańsze rozwiązania i nie martwić się, że produkt będzie zapakowany niechlujnie, niebezpiecznie czy nieestetycznie. Odpowiednio wybrany karton odpowiadający wymiarom produktu, przemyślanie zastosowany wypełniacz oraz dobra taśma gwarantują, że przesyłka dotrze cała do miejsca docelowego. Warto również pamiętać, aby umożliwić kupującym odbiór własny- to chyba najtańsza forma ,,wysyłki”.