Ilość komentarzy: 0
Jak odklejać taśmę malarską ze ściany by nie zostawić śladów
Dobre podłoże to podstawa
Zanim zaczniemy myśleć o odklejaniu taśmy malarskiej ze ściany i cieszeniu oka pięknie pomalowanym wnętrzem, należy zaplanować plan działania. Aby odklejenie taśmy poszło sprawnie i bez strat pierwszym, co należy wykonać jest przygotowanie podłoża.
Bezdyskusyjnie ściana przeznaczona do malowania musi być czysta, sucha. Absolutnie zabronione są na nie wszelkie ślady pleśni czy grzybów; to istotna informacja dla osób, które nową farbą chciałyby schować nieestetyczny (i niezdrowy!) problem. Ze ściany powinna zniknąć również stara warstwa farby, która mogłaby się łuszczyć i kruszyć podczas malowania a przy odklejaniu taśmy pozostawić po niej ślady.
Samo czyszczenie to jednak nie wszystko. Czystą ścianę należy zagruntować. Gruntowanie spowoduje, że ilość farby zużytej do pomalowania będzie mniejsza, a sama farba będzie trzymać się doskonale. Jest to istotne również przy odklejaniu taśmy malarskiej; często przecież zdarza się, że wraz ze zrywaną taśmą odchodzi farba wokół niej tworząc nieestetyczne nierówności.
Zaopatrzenie
Samo kupno farby i pędzli do za mało.
Do pomalowania ściany, które będzie spełniało nasze oczekiwania, potrzebnych jest kilka akcesoriów. Pierwszym z nich jest folia malarska, przy pomocy której zabezpieczymy pomieszczenie oraz przedmioty, których nie dało się z niego usunąć. Kolejnym jest taśma malarska; nieoceniona pomoc przy malowaniu sufitów, ścian, odcinaniu kolorów czy robieniu geometrycznych wzorów. Taśm malarskich do wyboru mamy bez liku, jednak nie należy wybierać pierwszej, która wpadnie nam w ręce. Najważniejsza rzecz, niepodlegająca kompromisom, to rodzaj taśmy, który wybieramy; w przypadku malowania nie sprawdzi się żadna inna taśma. tutaj wybór jest jasny: tylko taśma maskująca/malarska. Wybierając ją zwróćmy uwagę na jej szerokość czy grubość. Malując dużym wałkiem czy pędzlem, nie należy wybierać taśmy wąskiej. Spowoduje to powstanie niechcianych śladów na ścianie. Jeżeli zaś malujemy powierzchnię, która jest wyjątkowo delikatna (przykładowo na ścianie znajdują się złocone ornamenty) należy zastanowić się nad kupnem taśmy do delikatnych powierzchni.
Każdorazowo należy sprawdzić, czy taśma nie przylega za mocno, ale i czy nie za słabo i nie będzie przesuwała się podczas dociskania narzędzia malarskiego.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Taśmy malarskie
Odklejanie
Kiedy już pomalujemy ścianę pozostało nam tylko ściągnąć taśmę. Wielokrotnie jest to czynność, która niszczy dopiero co pomalowaną powierzchnię. Taśma odchodzi wraz z powłoką, która była pod spodem, albo wraz ze świeżą farbą powodując zacieki czy nierówności.
Istnieje jednak kilka trików, które można zastosować, aby tego uniknąć. Pierwszym oczywiście jest odpowiednie przygotowanie podłoża, ale także takie naklejenie taśmy, aby przylegała tylko jedną krawędzią. Jeżeli taśma, którą wybraliśmy jest dobrej jakości, odrywanie jej przy zastosowaniu rad nie powinno sprawić kłopotu. Innym problemem, z którym możemy się spotkać jest nasiąkanie taśmy podczas malowania. To główna przyczyna zacieków i niepożądanych plam widocznych między odcięciami. Jeżeli chcemy uniknąć tego typu zanieczyszczeń, to oprócz zastosowania odpowiedniej taśmy, można w jej miejscu stykania ze ścianą zamalować wybranym kolorem. Farba zadziała jak uszczelniacz.
Różne taśmy – różne techniki
W zależności od tego, jakiego rodzaju taśmy oraz farby użyliśmy, technika i zasady jej ściągania mogą się nieco różnić. Taśmy stosowane powszechnie to taśmy, które usuwamy na mokro. Żelazną zasadą jest odrywanie taśmy zaraz po malowaniu, kiedy powierzchnia jest jeszcze morka. Jeżeli powierzchnia, którą malowaliśmy jest duża, warto zacząć najpierw od miejsc, w których znajduje się taśma, oderwać ją i dopiero malować pozostałą część. Ważny jest również ruch, jakim zrywamy taśmę. Musi być zdecydowany i silny. Jeżeli będziemy chcieli próbować odkleić taśmę delikatnie szarpiąc, kropelki farby wylądują na czystej powierzchni pozostawiając po sobie ślady. Z kolei jeżeli użyliście farby lateksowej, to spokojnie można zaczekać ze ściągnięciem taśmy do końca prac. Najlepsze taśmy; niebieskie oraz te wyposażone w akrylowy klej mogą poczekać na swoją kolej znacznie dłużej. Nawet czternaście dni.