Ilość komentarzy: 0
Jak odpowiednie opakowanie wpływa na sprzedaż?
Jak odpowiednie opakowanie wpływa na sprzedaż?
Niemalże 100% konsumentów, którzy dokonują niezaplanowanych zakupów, przy wyborze artykułu kieruje się wyglądem opakowania. Stąd prosty wniosek, że opakowanie znacząco wpływa na sprzedaż. Wśród funkcji opakowania możemy wymienić takie jak ochronna, informacyjna, marketingowa, jakościowa czy ekologiczna. Każda z nich jest istotna i każda w znacznym stopniu wpływa na poziom sprzedaży produktu. Również to, z czego wykonane jest opakowanie ma wpływ na jego atrakcyjność. W końcu część z nas wybierało produkt z niecierpliwością zastanawiając się, co znajdzie pod kapslem. Oto i magiczna moc opakowania!
Opakowanie – pomocny majstersztyk czy zbędny kłopot?
Opakowanie to zewnętrzna warstwa produktu mająca głównie funkcję ochronną. Jak opakowanie wpływa na sprzedaż? Czy to, jak, w co i w końcu, w jaki sposób zapakowany jest produkt ma wpływ na jego atrakcyjność? Jeżeli tak, to jak duży jest to wpływ? I wreszcie, czy nieestetyczne opakowanie może skutecznie zniechęcić klienta do zakupu?
Świat nauki dokonał założenia, że niemal 65% ludności to wzrokowcy. Oznacza to, że wzrok odbiorcy mimowolnie skupia się na graficznym aspekcie przedmiotu. To niesamowity potencjał, który można wykorzystać, planując opakowanie dla swojego produktu.
Opakowanie produktu powinno być zaproszeniem do zakupów. Stanowi niejako o renomie Twojej marki. Przyciąga wzrok, skupia uwagę. Informuje, nie zawsze wprost, o zawartości. I wreszcie, chroni produkt przed uszkodzeniem. Musi zatem pełnić wiele funkcji, a przy tym być trwałe i łatwe do magazynowania i transportu. W obecnych czasach dla wielu konsumentów istotne jest również to, czy i jak poddaje się recyklingowi oraz czy samo zostało wyprodukowane z poszanowaniem ekologii.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Zastosowanie
Funkcja opakowań
Opakowania możemy podzielić ze względu na rodzaj, z jakiego zostały zrobione. Może to być aluminium, stal, papier, tektura , szkło czy drewno. Rolę opakowania może pełnić worek, torebka, skrzynia, tuba, karton czy chociażby ceramiczne korki w zamknięciach kabłąkowych.
Wierzchnia warstwa produktu pełni kilka funkcji. Od tych najbardziej oczywistych, jak zapewnienie bezpiecznego transportu i magazynowania, aż po te mniej oczywiste, jak bodaj funkcja jakościowa. Aby dobrze dobrać opakowanie do naszego produktu, należy znać wszystkie te funkcje i z powodzeniem łączyć je w swojej pracy.
Pierwsza, podstawowa i najbardziej znana, to funkcja ochronna towaru. Opakowanie ma chronić produkt przed warunkami zewnętrznymi oraz czynnikiem ludzkim. Konsument musi mieć pewność, że towar, który nabywa, nie jest uszkodzony, zniszczony, nie ma zmian w barwie czy nie uległ zabrudzeniom. W zapewnieniu tych warunków, w przypadku wysyłania na przykład kruchego lub delikatnego produktu, pomoże z pewnością folia bąbelkowaczy wypełniacz do paczek.
Istotną funkcją jest również funkcja informacyjna. To ona odpowiada za powiadomienie konsumenta o rodzaju produktu, jego dacie, sposobie użytkowania, cenie, serii czy producencie. To ostatnie jest bardzo ważne z punktu widzenia wytwórcy, który dopiero wchodzi na rynek lub przedsiębiorcy, który chce, aby produkt stał się rozpoznawalny. W informowaniu klienta rónych aspektach produktu pomoce są etykiety, które zwiadomią nabywcę o takich rzeczach, jak na przykład kierunek otwierania przesyłki; lub naklejki, dzięki którym poinformujesz klienta o zawartości opakowania.
Kolejną, i nie mniej ważną funkcją, jest reklama, którą można osiągnąć dobrym opakowaniem. Dzięki dobrze przymyślanemu i zaprojektowanemu opakowaniu, skutecznie wpłyniesz na konsumenta. Mówi się, by nie oceniać człowieka po wyglądzie, a książki po okładce. Są to jedynie pobożne życzenia. Niekonwencjonalne opakowanie przyciągające wzrok, wpisujące się w aktualnie panującą modę, okres lub trendy grupy docelowej znacznie zwiększa zainteresowanie produktem. Przygotowując produkt świąteczny, warto zapakować go w tematyczne opakowanie. Nikt również nie powiedział, że jeden prezent nie może być opakowany w różne wzory. Warto skorzystać z kilku rodzajów papieruczy wstążekaby produkt sam mówił: zostałem zapakowany specjalnie dla Ciebie!
Z kolei towary luksusowe,takie jak droga biżuteria ze szlachetnymi kamieniami, niezwykle rzedkie wino czy niepowtarzalny sprzęt audiofilski warto zapakować nieco inaczej. Ekskluzywne produkty muszą być spójne na każdym poziomie. Taki produkt powinien być dopracowany w każdym calu, aby mimo wysokiej ceny, niebanalne opakowanie zachęcało do kupna.
Ostatnia funkcja to funkcja ekologiczna. Współczesny konsument to (przeważnie) konsument świadomy zagrożeń, jakie niesie brak lub nieumiejętny recykling. Dla wielu osób to, w jaki sposób opakowanie podlega recyklingowi oraz w jakim stopniu samo jest wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, jest istotnym punktem przy wyborze produktu. Ponadto, wraz z nowym rokiem 2022, weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących recyklingu. Od tego roku firmy wprowadzające produkty, w tym produkty właśnie w opakowaniach, ponoszą odpowiedzialność finansową lub finansową i organizacyjną także na tym etapie cyklu życia produktu, gdy staje się on odpadem. Warto zatem zadbać, aby nasz produkt zapakowany był nie tylko bezpiecznie, estetycznie i ciekawie, ale również ekologicznie.
Rodzaje opakowań
Odpowiednie opakowanie znacząco może zwiększyć atrakcyjność produktu. Rodzaje opakowań możemy rozpatrywać pod różnym kątem; czy służą bezpośrednio ochronie produktu, czy są zbiorcze, a może jednostkowe, wykonane są z drewna czy metalu. Wybór opakowania należy rozpatrywać indywidualnie. Inaczej przecież zapakujemy biurową papeterię; do tego wystarczy namkoperta bąbelkowa, a inaczej butelkę ekskluzywnego wina.
Każdy z rodzajów opakowań ma zarówno swoje zalety, jak i wady, które musimy wziąć pod uwagę. Opakowania drewniane są mechanicznie wytrzymałe, nie są dobrymi przewodnikami ciepła, co w wielu przypadkach jest nieocenioną zaletą. Z drugiej jednak strony, jeżeli nie są odpowiednio zaimpregnowane, łatwo wchłaniają wilgoć lub mają specyficzny zapach, co w przypadku przechowywania na przykład żywności, działa na ich niekorzyść.
Pojemniki metalowez kolei charakteryzują się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną oraz łatwością nanoszenia druku. Wyróżniają się dużym przewodnictwem cieplnym, co w niektórych przypadkach i przy konkretnych potrzebach staje się zaletą.
Opakowania papierowe dzielimy na dwie podgrupy; miękkie, do których zaliczamy chociażby papier pakowy oraz twarde czyli wszelkiego rodzaju kartony czy sklejki tekturowe. Do ich zalet należy oczywiście niska cena, niewielka masa czy bezwonność. Wszelkiego rodzaju koperty, pudełka czy kartony są w powszechnym użytku. Zaletą takiego opakowania jest również łatwość nanoszenia rysunków, nadruków czy napisów znacząco zwiększających atrakcyjność produktu.
Szkło znalazło zastosowanie do pakowania wszelakiego rodzaju produktów spożywczych. Jego zaletą jest nienasiąkliwość, higieniczność i, z ekologicznego punktu widzenia, możliwość wielokrotnego użytku. Niestety, opakowania szklane są narażone na stłuczenie, dlatego decydując się na takie opakowanie warto zastosować dodatkowe zabezpieczenia, jak chociażby wypełniaczei odpowiednie oznaczenia.
W szerokiej gamie dostępnych opakowań mamy również możliwość wyboru opakowania z tworzyw sztucznych. Takie opakowania są bardzo trwałe, odporne, tanie i lekkie. Niestety, ich największą wadą jest nieekologiczność. Na szczęście, takie opakowanie możemy wykorzystać wielokrotnie, więc jego destrukcyjny wpływ na środowisko znacznie się zmniejsza.
Ostatnim rodzajem opakowania, które możemy wykorzystać, są wszelakiego rodzaju opakowania z tkanin. Między innymi juty czy bawełny. Taka torba może być wykorzystana wielokrotnie. Oprócz tego, że możemy wykorzystać ją jako torbę na zakupy, to bardzo łatwo nanieśc na nią nadruk lub naklejkę, która będzie stanowiła reklamę naszej firmy czy usług.
Opłaca się zwracać uwagę na rodzaj materiału, którym zamierzamy opakować nasz produkt. Ma to niebagatelny wpływ na jego atrakcyjność. Sprzedając wegański krem do twarzy warto, aby jego opakowanie było wykonane z ekologicznych materiałów łatwo poddających się recyklingowi. Z kolei chcąc wejść na rynek luksusowej biżuterii dobrym pomysłem jest zapakowanie jej w ekskluzywny złoty saketos.
Jak opakowanie wpływa na sprzedaż?
Skuteczny marketing zawiera w sobie niezwykle wiele istotnych elementów. Niestety, tutaj nie ma miejsca na pomyłkę. Źle dobrana strategia może pogrążyć firmę już na starcie, a niefortunna reklama spowodować bojkot danej marki. Nietrafione decyzje prędzej czy później odbiją się czkawką, a konsument rzadko wybacza błędy. Stąd do niezbędnych elementów marketingu zintegrowanego należy również opakowanie produktu. To ono ma zwrócić uwagę nabywcy na Twój produkt.
Opakowanie produktu może być, i powinno, elementem tworzącym całą linię produktów. Tak jest nie tylko w branży kosmetycznej, modowej ale także w, chociażby, branży budowlanej. Odpowiednia prezentacja produktu umożliwi zbudowanie właściwej kampanii marketingowej. Dobrze zaprojektowane opakowanie koresponduje z opakowanym produktem. Wzmacnia wartość artykułu. Gdy wszystkie elementy współgrają, stąd już niewiele prowadzi do tego, aby produkt stał się prawdziwym przyjacielemodbiorcy.
Nie wystarczy jednak (upraszczając) zapakować produkt w karton i okleić kolorową taśmą. Trzeba podjąć szereg decyzji; rozpoczynając od rozstrzygnięcia, jakiego rodzaju materiału użyjemy do opakowania produktu, poprzez jakość, zarówno naszego produktu jak i pudełka, a kończąc na jego kształcie i teksturze. Projektując kolorową zabawkę dla dzieci, warto opakować ją w coś, co pozwoli małemu konsumentowi na obejrzenie zawartości, bez rozrywania kartonu, z kolei przygotowując zestaw upominkowy dla dwojga, warto zaznaczyć ten zamysł opakowaniem.
Badania dowodzą, że aż 90% konsumentów dokonując nieprzemyślanych zakupów, wybiera artykuły tylko na podstawie ich wyglądu. Warto wykorzystać to zjawisko na swoją korzyść. Tym sposobem, oprócz produktu, sprzedajemy także wizerunek marki.