Ilość komentarzy: 0
Jak owijać folią stretch? Jaki kolor wybrać i rodzaj?
Folia stretch jest produktem, który towarzyszy nam na co dzień w wielu różnych sytuacjach. Swoje zastosowanie znalazła zarówno w firmach jak i domowych zaciszach. Jej użycie za każdym razem pozwala na rozwiązanie różnorakich problemów i wykonanie nawet bardzo trudnych zadań. Folia stretch jest jednocześnie produktem, który występuje w niejednym wariancie. To powoduje, że przystępując do jej wyboru powinniśmy kierować się przede wszystkim tymi jej właściwościami, które będą adekwatne w kontekście naszych potrzeb. Warto także wiedzieć jak skutecznie owijać w folię stretch różnego rodzaju inne produkty.
Gdzie swoje zastosowanie ma folia stretch?
Nie jest tajemnicą, że folia stretch znajdzie swoje zastosowanie zarówno w użytku firmowym jak i prywatnym. Warto przyjrzeć się z bliska polom, na których produkt ten będzie się sprawdzał wyśmienicie. Zacznijmy od tych biznesowych. W folię stretch można owijać różne produkty, które mamy na sprzedaż. Mogą to być pralki, lodówki, mikrofalówki czy inne sprzęty AGD, kartony i pudła z wyrobami szklanymi, rowery czy części samochodowe, a także wszystko inne, co będzie wymagało zabezpieczenia lub transportu. Folia stretch przydaje się także w pakowaniu produktów na miejscu dla klienta – np. w sklepie spożywczym przy wydawaniu nabiału albo mięsa. W domu także folia stretch niejednokrotnie bywa niezastąpiona. Gdy przechowujemy jakieś rzeczy bądź je przenosiny, stosowanie takiej folii jest wręcz naszym obowiązkiem. Ponadto folia stretch idealnie się sprawdza jako owijka do paczek, które możemy wysyłać zarówno firmowo jak i prywatnie.
Jakie są rodzaje folii stretch?
Każda, dobrze wykonana folia stretch będzie posiadać takie same właściwości fizyczne i jako trwały i praktyczny produkt będzie idealnie pełnić przeznaczoną dla niej rolę. Zyskamy pełne bezpieczeństwo oraz satysfakcję. Jednakże folię można też wyróżnić ze względu na dostępne warianty kolorystyczne. Trudno od razu opisywać wszystkie rodzaje produktu, ale warto spojrzeć choćby na ogólną klasyfikację. Pośród folii stretch dostępnych na rynku możemy wyróżnić folie transparentne oraz nietransparentne-kolorowe. Ich wybór będzie zależał od kilku czynników. Dużą rolę odgrywa tutaj przeznaczenie produktu, ale także polityka firmy (jeśli akurat jest to taki użytek).
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Folia stretchJakie są właściwości fizyczne folii stretch?
Dobra folia stretch posiada kilka szczególnych właściwości fizycznych. Poznanie, jakie to są właściwości umożliwi klientowi dokonanie mądrego wyboru już na etapie robienia zakupów. Aby mówić o skuteczności produktu trzeba brać pod uwagę parametr przyczepności folii do danej powierzchni. Oczywiście – im większy, tym lepszy. Następnie warto sprawdzić jak bardzo elastyczna jest dana folia. Jeśli elastyczność jest na wysokim poziomie, to wówczas zyskujemy gwarancję, że nasza folia nie rozerwie się niespodziewanie podczas pakowania. Natomiast jeśli elastyczność jest mniejsza, to nie będziemy mogli owijać przedmiotów folią, bez narażenia tej drugiej na pęknięcie, gdy użyjemy odrobinę za dużo siły. Wybierając produkt, sprawdź ponadto czy widnieje gdzieś informacja od producenta na temat odporności folii na wodę. Jeśli folia nie przepuszcza wody i zachowuje 100% szczelności, wówczas z powodzeniem możemy mówić o produkcie najwyższej jakości. Jeśli zaś folia wodę przepuszcza, to mamy do czynienia z rzeczą bezużyteczną i niewartą zachodu. Niebanalną kwestią jest także ekologiczność. Folia stretch jest wykonana z surowca będącego tworzywem sztucznym, ale jeśli po zużyciu zostanie odpowiednio posegregowana, to wówczas pomyślnie przejdzie przez proces recyklingu, nie narażając przy tym środowiska na szwank.
Jak skutecznie owijać rzeczy w folię stretch?
Owijanie w folię stretch jest procesem dość prostym i nie wymagającym ani szczególnych kwalifikacji czy specjalistycznej wiedzy. Dlatego też z produktu skutecznie może korzystać każdy, bez żadnego dodatkowego przeszkolenia. To sprawia, że folię stretch możemy powierzyć pracownikowi, sąsiadowi czy znajomemu bez konieczności weryfikacji jak dana osoba wcześniej radziła sobie z produktem. Jeśli tylko człowiek wykazuje się starannością i chęcią do pracy, a także myśli nad tym co robi, to wówczas bezproblemowo użyje folii stretch nie tylko w sposób efektywny, ale też wydajny. Poniżej konkretne przykłady zastosowania folii stretch w praktyce.
Owijanie rzeczy wielkogabarytowych
W wielu firmach w ramach wysyłki do klienta trzeba odpowiednio przygotować sprzedany produkt. Gdy mamy do czynienia z małymi sprzętami czy urządzeniami, wówczas sprawa wydaje się nam banalne prosta. Zupełnie co innego, gdy klient zakupił rzecz o sporych gabarytach. Pakowanie takich przedmiotów może nastręczyć nie lada problemów na każdym etapie, jak więc zacząć to w sposób poprawny, tak aby potem mieć pewność, co do bezpieczeństwa zapakowanego produktu? Otóż zarówno w przypadku takich rzeczy jak pralki czy lodówki trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednio szeroką folię. Następnym krokiem będzie rozpoczęcie owijania folią transparentną spodu produktu i podążanie ku górze. Warto to zrobić dwukrotnie, a następnie przejść do boków. Zaczynamy od dołu i stopniowo owijamy do góry, starając się aby każda kolejna warstwa folii delikatnie zachodziła na poprzednią. Dotarłszy na górę należy powtórzyć poprzednią czynność. Na sam koniec warto jeszcze dwa razy owinąć folią „na krzyż” dany produkt. A co robić, gdy trzeba owinąć meble? Wydawać się to może kłopotliwe, zwłaszcza jeśli mamy meble o dość nieregularnych kształtach, takie jak np. łóżko z poręczami czy wielofunkcyjne biurko. Wówczas obowiązuje jedna zasada: zacząć owijanie w tę stronę, w którą dany mebel jest najszerszy. Da nam to gwarancję sukcesu. Jeśli zaś zrobilibyśmy odwrotnie – czyli zaczęli owijać od strony najwęższej – to wówczas mogłoby dojść do niekontrolowanego odwinięcia się folii w trakcie transportowania. Pamiętajmy, aby zawsze owijać rzeczy stroną wewnętrzną folii. Jest ona kleista i zapewnia mocniejsze przyleganie folii do produktu.
Owijanie palet
Kiedy transportujemy coś w bardzo dużej ilości albo coś, co ma bardzo dużą masę, to nieraz i nie dwa jest możliwe przetransportowanie takiego towaru bez pomocy palet. Jednakże, jak owijać produkty znajdujące się na paletach, skoro już sam rozmiar może przerażać? Spokojnie. Tutaj także trzeba trzymać się kilku prostych zasad. Stretchowanie powinniśmy zacząć przykładając wewnętrzną warstwę folii do spodu palety. Dzięki temu cały proces pójdzie nam znacznie sprawniej. Cały towar, który spoczywa na palecie powinniśmy owinąć przynajmniej trzykrotnie, ze szczególnym akcentem na górę. Warto w trakcie całego procesu dbać o optymalne naprężenie folii. Nie może być ono ani za małe, ani za duże. Gdybyśmy przesadzili z napięciem, folia by po prostu pękła. Tutaj także warto na sam koniec owinąć folią towar „na krzyż”.
Owijanie paczek
Nieco inaczej procedura będzie wyglądała przy owijaniu paczek zapakowanych w karton. W pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się, czy nasz karton jest szczelnie zamknięty. Następnie można zacząć owijanie, starając się przy tym, by folia objęła jak największą powierzchnię kartonu. Jeśli karton jest duży, trzeba owinąć go kilkakrotnie. Odpowiedni odcinek folii stretch należy delikatnie odciąć nożyczkami albo nożem. Po całym procesie trzeba docisnąć folię stretch do całej powierzchni kartonu, aby mieć 100% pewności, że szczelnie przylgnęła.
Owijanie artykułów spożywczych
Pracując w sklepie spożywczym w dziale wędliniarskim lub nabiału, należy nieustannie pamiętać o właściwym pakowaniu żywności dla klienta. Niezastąpiony w trakcie tej pracy jest na pewno dyspenser do folii spożywczej, który usprawni całą pracę i pozwoli nam uciąć dokładnie taki fragment folii, jaki jest nam potrzebny przy pakowaniu. Powinniśmy odmierzać długość dokładnie taką, aby móc kilkakrotnie zawinąć w folię mięso czy ser. Tutaj także warto docisnąć lekko folię do produktu, aby mieć pewność że cały pakunek jest szczelny.
Jaką folię stretch wybrać ze względu na kolor?
Zdążyliśmy już sobie wspomnieć o foliach transparentnych oraz kolorowych. Barwa tego produktu nie jest bez znaczenia. To właśnie od niej będzie zależało czy danej folii będziemy mogli w szerszym czy węższym zastosowaniu.
Folia biała i folia czarna
Choć folia biała i folia czarna mają przeciwstawne do siebie kolory, to ich funkcja jest zasadniczo taka sama. Oprócz zabezpieczania rzeczy do transportu mają także je chronić przed działaniem promieni słonecznych. Oba te rodzaje folii nie przepuszczają bowiem promieniowania ultrafioletowego. Dzięki temu owinięta zawartość nie ulegnie zniszczeniu ani nie straci na wartości. A kiedy taki produkt wybrać? Otóż za każdym razem, gdy jest taka potrzeba. Na działanie promieni UV narażone mogą być laptopy, przedmioty plastikowe czy metalowe. Warto wówczas postarać się o folię czarną albo białą.
Folia niebieska
A gdzie zastosować niebieską folię stretch? Cóż zawsze można pomyśleć kompozycyjnie i dopasować kolor folii do koloru zawartości. Wyobraźmy sobie, że robimy paczkę z zawartością prezentów dla małego chłopca. Przyjęło się, że wówczas używamy koloru niebieskiego.
Folia żółta
Wyobraźmy sobie, że prowadzimy firmę, która sprzedaje zaproszenia ślubne. Załóżmy, że jakaś para młoda zamówiła 120 takich zaproszeń. Chcąc je wysłać naraz w paczce trzeba odpowiednio zabezpieczyć towar. Pomocna będzie tu folia o delikatnym żółtym kolorze, który będzie pasował do wydźwięku, jaki nieść mają za sobą zaproszenia ślubne.
Folia czerwona
Okazuje się, że w praktyce folia stretch spełnia także ważne zadania marketingowe. Na rynku działa niejedna firma, której dominującą barwą jest czerwony – dominuje on np. w logo firmy oraz na stronie internetowej. Wówczas wysyłając coś do klienta, warto owinąć to w czerwoną folię stretch. Dodatkowo można nanieść na nią naklejkę z logiem.
Folia fioletowa
Kolorowa folia stretch to także ciekawa propozycja dla księgarni internetowych. Przykładowo często horrory wydawane są w okładkach, gdzie dominuje kolor fioletowy. Gdy klient zamówi taką książkę przez internet warto wówczas korzystać z tejże folii.