Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0
Jak poddać recyklingowi koperty bąbelkowe?
Koperty bąbelkowe to bardzo popularny produkt do wysyłania przesyłek. Dobrze zabezpieczają zawartość dzięki właściwościom amortyzacyjnym i izolacyjnym. Są do tego bardzo wygodne w użyciu.Koperta bąbelkowa to rodzaj koperty, której wnętrze wyścielone jest folią bąbelkową. Folia bąbelkowa na swojej powierzchni w równych odstępach ma niewielkie pęcherzyki powietrza. To właśnie im folia ta zawdzięcza swoje właściwości.
Dzięki swojej popularności koperty bąbelkowe, zwane również pęcherzykowymi, produkowane są w dużych ilościach i jest ich bardzo dużo w obiegu. Dlatego tak istotne jest aby podlegały recyklingowi a nie trafiały na składowiska odpadów.
Jak poddawać recyklingowi koperty bąbelkowe?
Sposób poddania koperty bąbelkowej recyklingowi zależy od jej rodzaju. Standardowa koperta bąbelkowa ma zewnętrzną warstwę z papieru, natomiast wewnętrzna folia to oczywiście tworzywo sztuczne. Najczęściej do produkcji folii bąbelkowej stosowany jest polietylen niskiej gęstości - LDPE. Tworzywo LDPE może być poddawane recyklingowi.
Najważniejsze dla zapewnienia recyklingu surowców wtórnych jest zorganizowanie odpowiedniego systemu selektywnej zbiórki odpadów. Równie ważne jest to, aby produkt trafiał do odpowiedniego pojemnika na odpady. W przypadku papierowych kopert bąbelkowych najlepiej jest oddzielić zewnętrzną papierową warstwę od folii bąbelkowej. Papier należy wrzucić do pojemnika na odpady papierowe a folię do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.
W Polsce standardowo pojemniki na odpady papierowe mają kolor niebieski a na metale i tworzywa sztuczne - żółty.
Istnieją jednak również foliowe koperty bąbelkowe. Koperty takie są dodatkowo wzmocnione na zewnątrz zwykłą folią. Jeśli tworzywo stanowi jedyny materiał to oczywiście koperta trafia do pojemnika na plastik. W kopertach foliowych może również występować na zewnątrz papier powleczony folią. Papieru takiego nie należy wrzucać do pojemników na papier. Dlatego taką kopertę należy potraktować jako opakowanie wielomateriałowe i również wrzucić do kosza na metale i tworzywa sztuczne. Podobne zasady dotyczą metalicznych kopert bąbelkowych.
Przebieg procesu recyklingu kopert bąbelkowych
Surowce odnawialne z kopert bąbelkowych są przetwarzane podobnie jak inne odpady z danego rodzaju materiału. Papier po posortowaniu poddawany jest zgniataniu i rozwłóknianiu z użyciem środków chemicznych. Masa celulozowa podlega odbarwieniu i w razie potrzeby bieleniu. Papier następnie jest osuszany i nadaje się do dalszej obróbki.
Folia LDPE jest sortowana, oczyszczana i rozdrabiana, aby finalnie uzyskać postać granulatu. Granulat ten jest wykorzystywana do produkcji nowej folii i opakowań plastikowych.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Koperty bąbelkowePonowne wykorzystanie kopert bąbelkowych
Chociaż recykling jest konieczny to należy pamiętać, że on również wymaga energii i zaangażowania innych surowców, w tym wody i chemikaliów. Wciąż recykling wszelkich surowców wtórnych jest jak najbardziej pożądany, jednak dla środowiska najbardziej korzystne jest w pierwszej kolejności wielokrotne wykorzystywanie produktów.
Koperty bąbelkowe w ofercie sklepu Opako
W ofercie sklepu Opako dostępny jest bogaty wybór kopert bąbelkowych w różnych formatach, także przeznaczonych na płyty CD. Oraz wiele innych. Oferujemy koperty białe, brązowe i kolorowe. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą.