Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0
Jak poprawnie zaadresować list? Poznaj ważne zasady!
Pisanie listów to umiejętność, z którą spotykamy się coraz rzadziej. Wynika to przede wszystkim z wypierania tej formy komunikacji na rzecz wiadomości elektronicznych, znanych jako e-maile. Konstrukcja wiadomości jest bardzo zbliżona do formy klasycznego listu, ale dzięki wykorzystaniu połączenia sieciowego, dociera do adresata w zaledwie kilka sekund. Korzystając z wiadomość e-mail, nie musisz adresować koperty, kupować znaczka czy wybierać się na pocztę. Wygodne, prawda? A jednak listy nie zniknęły całkowicie z codziennego życia wielu ludzi. Taka forma komunikacji niesie za sobą pewien specyficzny klimat, bliski sercu naszych dziadków czy rodziców. Mimo wielu szybszych i łatwiejszych sposobów porozumiewania się na duże odległości, listy wciąż funkcjonują, zarówno jako romantyczne urozmaicenie zwykłej rozmowy, jak i podstawowa komunikacja.
Dane nadawcy i adresata - jak i gdzie je zapisać?
- Twoje dane, czyli dane nadawcy, zapisz w lewym górnym rogu. Pamiętaj o właściwym podziale na linijki! W pierwszej należy zapisać imię i nazwisko, w następnej dokładny adres zamieszkania, zaś w ostatniej kod pocztowy oraz miejscowość. Zapisanie tych danych jest niezwykle ważne — nie tylko mówi o tym, kto jest nadawcą danego listu, ale umożliwia również jego prawidłowy zwrot w przypadku problemów z doręczeniem.
- Po prawej stronie koperty pod znaczkiem należy umieścić dane naszego adresata, czyli osoby, do której wysyłamy list. Wśród nich musisz zamieścić imię i nazwisko, adres, pod który list ma zostać dostarczony, kod pocztowy oraz miasto. Pamiętaj, że przy wpisywaniu adresu należy zacząć od skrótu ul. (ulica), a następnie podać nazwę ulicy, numer budynku oraz numer mieszkania. Zarówno forma zapisu z ukośnikiem, jak i wykorzystanie litery “m.” przed numerem mieszkania są poprawne.
Jak zaadresować list - ważne zasady
Zarówno napisanie listu, jak i jego zaadresowanie składa się z kilku ważnych zasad, o których warto pamiętać:
- List należy adresować na jednolitej stronie koperty;
- W prawym górnym rogu należy umieścić znaczek pocztowy. Ilość znaczków zależy od tego, jak daleko dany list powinien dotrzeć. Jeżeli masz wątpliwości, jaką ilość znaczków należy umieścić na Twojej kopercie, możesz przekazać list pracownikowi poczty, który odpowiednio się nim zajmie;
- Adresując list, zwróć uwagę na to, aby wszystkie dane zostały zapisane w sposób czytelny oraz dokładny. W innym przypadku list może nie dotrzeć we wskazane miejsce;
UWAGA! Pamiętaj, że przy oficjalnej korespondencji należy użyć prawidłowego zwrotu grzecznościowego przed imieniem i nazwiskiem adresata. Jeżeli Twoim adresatem są dwie osoby lub więcej, zawsze w pierwszej kolejności podawaj dane kobiety, zgodnie z obowiązującymi zasadami dobrego wychowania.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: KopertyJaka kopertę na list wybrać?
Samo napisanie listu nie czyni go jeszcze kompletnym. Aby móc wysłać swoją wiadomość, niezbędna będzie odpowiednio dobrana koperta. Szukając właściwej, weź pod uwagę przede wszystkim jej właściwy rozmiar. W przypadku prywatnej korespondencji możesz schować swój list w klasyczną kopertę C5 o wymiarach 162 x 229 mm. Przy takim rozmiarze list warto złożyć na cztery części, dzięki czemu bez problemu ukryjesz go w środku. Jeżeli wysyłasz bardziej oficjalną korespondencję, lepiej zdecydować się na podłużną kopertę w formacie DL, czyli 220 x 110 mm. Wtedy list możesz złożyć na równe trzy części, zginając go od strony krótszego brzegu. Jeżeli sytuacja wymaga, aby przesyłane arkusze papieru nie zostały pogniecione, jak w przypadku ważnych dokumentów lub akt, najlepiej zakupić dużą kopertę tekturową w formacie A4 lub C4. Ten drugi wymiar pozostawia dodatkowe kilka centymetrów, które ułatwią wyjmowanie i wkładanie większej ilości plików.
Czy wiesz, że?
Sztywniejsza koperta zadba również o to, by zawartość nie została w żaden sposób pognieciona. Pamiętaj, że właściwie dobrana koperta dopełnia Twój list oraz chroni go przed zniszczeniem, dzięki czemu jej zawartość może bezpiecznie trafić w ręce adresata.
Sztywniejsza koperta zadba również o to, by zawartość nie została w żaden sposób pognieciona. Pamiętaj, że właściwie dobrana koperta dopełnia Twój list oraz chroni go przed zniszczeniem, dzięki czemu jej zawartość może bezpiecznie trafić w ręce adresata.
Umiejętność pisania i adresowania listów — kiedy się przydaje?
Mimo, że umiejętność tworzenia listów nie jest już niezbędna w codziennym życiu, warto wiedzieć, jak powinna wyglądać taka forma komunikacji oraz jak poprawnie zaadresować kopertę. Listy wciąż znajdują wykorzystanie przede wszystkim przy oficjalnej korespondencji, przy przesyłaniu ważnych dokumentów, akt czy załatwianiu spraw urzędowych. Mogą także przydać się przy rozmowie z osobami, które ze względu na swoje położenie mają mocno ograniczony dostęp do telefonu lub Internetu. Dzięki nim możesz między innymi porozumieć się z bliską osobą, która odbywa służbę wojskową.
Listy to również cudowny sposób na miłe urozmaicenie codziennych rozmów z osobami, przebywającymi za granicą.
Przesyłane za ich pomocą wiersze lub romantyczne wyznania zyskują zupełnie nowy wyraz, a papierowa forma sprawia, że adresat może je zachować na wiele lat. Nic dziwnego, że taki sposób przesyłania wiadomości wciąż przyciąga wielu zwolenników na całym świecie. Potraktuj proces wysyłania listu jako nowe doświadczenie, a przekonasz się, że kryje się za tym pewna doza magii. Teraz, kiedy już wiesz jak poprawnie zaadresować list, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go bezpiecznie wysłać!