Ilość komentarzy: 0
Jak przygotować dokumenty urzędowe i sądowe do wysyłki?
Niezmienną częścią naszego życia jest załatwianie rozmaitych spraw. Niekiedy przybiera to bardzo poważny stopień, a mianowicie w praktyce są to takie sytuacje, kiedy musimy wysłać dokumentację do sądu albo innego urzędu. Z racji tego, że w polskim prawie obowiązują przepisy takiej ustawy jak Kodeks postępowania administracyjnego, petent, klient, pozwany, poszkodowany czy jakikolwiek inny wnioskodawca musi spełniać formalne przesłanki w celu rozpatrzenia tego o co wnosi, prosi czy żąda. Warto wiedzieć, że konieczne jest to, aby dokumenty zawsze zawsze trafiły w jak najlepszym stanie do sądu albo urzędu.
Dlaczego tak ważne jest, aby dokumenty dotarły nienaruszone?
Chyba każdy z nas zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że dokumenty w znakomitej większości znajdują się na takim nośniku jak papier. Standardem jest to, że najpierw sporządzamy dokument na komputerze w edytorze tekstu albo pobieramy gotowy wzór, jeśli taki jest dostępny na urzędowej stronie internetowej, a następnie drukujemy i podpisujemy (ewentualnie, jeśli jest to wymagane uzupełniamy druk długopisem). Tak przygotowaną dokumentację zawsze należy wysłać pocztą listem poleconym. Tylko taka droga jest skuteczna, gdyż urząd nie ma obowiązku odpowiadać nam mailowo. Czyli, jeśli ktoś by chciał zrobić skan/zdjęcie podpisanego dokumentu i wysłać mailem, to wówczas mogłoby to nie być akceptowane. Co się jednak stanie, jeśli dokument przesłany listem dotrze uszkodzony? Jakie konsekwencje mogą z tego płynąć dla nadawcy?
Brak załatwienia sprawy
Jeśli dokument będzie uszkodzony – podarty, niekompletny, zgnieciony, poszarpany, zabrudzony, itp. - to wówczas może być najzwyczajniej w świecie nieczytelny. Wówczas urząd nie będzie wiedział o co chodzi. Może być też tak, że zostanie zatarty podpis wnioskodawcy. Wobec tego, nawet jeśli pozostała treść dokumentacji będzie do odczytania, to wciąż sprawa nie będzie mogła zostać załatwiona. Warto też nadmienić, że urzędnik może z miejsca uznać uszkodzony dokument za nieważny, nawet bez jego lektury.
Świadectwo niezbyt wysokiej kultury
Kolejna kwestia nie wiąże się z załatwieniem sprawy lecz z tym, że to, jaki dokument dostarczymy będzie się wiązało z tym, na jaką osobę wyjdziemy. Dokumenty dostarczone w sposób elegancki, nienaruszone świadczą o tym, że ich nadawca był osobą z klasą. Natomiast jeśli urzędnik otrzyma od petenta dokument zniszczony albo niechlujny, to wówczas na pewno (i słusznie!) pomyśli, że ma do czynienia z osobą o niezbyt wysokiej kulturze osobistej.
Wysyłka dokumentów urzędowych i sądowych – czy zwykła koperta wystarczy?
Wobec powyższego można by zapytać, czy zatem zwykła koperta papierowa wystarczy, aby wysłać dokument do sądu albo innego urzędu. Otóż taka zwykła koperta może być wystarczająca, ale należy pamiętać o tym, że takie zwykłe opakowanie nie zagwarantuje nam, że w każdej sytuacji dokument dotrze nienaruszony pod wskazany adres. Jeśli transport będzie przebiegał spokojnie, a list dotrze w miarę szybko do adresata, czyli będzie to nie tylko przesyłka polecona ale też priorytetowa, to wówczas można spodziewać się, że listowi w kopercie nic się nie stanie. Jednakże przy większych perturbacjach list może znaleźć się wręcz w opłakanym stanie.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: KopertyKoperta bąbelkowa jako opakowanie na dokumenty
Jeśli chcemy mieć większą pewność co do bezpieczeństwa wysyłanego dokumentu, to najlepiej jest posiłkować się w takich przypadkach kopertą bąbelkową. Jest to produkt będący połączeniem zwykłej koperty z folią bąbelkową. Dzięki ochronnej warstwie pęcherzyków powietrza naszemu dokumentowi nie powinno się nic stać w trakcie przewożenia. Taka koperta zawsze zamortyzuje niekorzystne czynniki mechaniczne jakie jak uderzenia czy naciski innych przedmiotów o dość sporej masie. Jest to produkt sprawdzony i chętnie wybierany przez klientów.
Kiedy zdecydować się na foliopaki?
Foliopaki mogą stanowić dodatkowe zabezpieczenie dla dokumentów. Jest to bardzo przydatne wówczas, kiedy mamy do wysłania bardzo obszerną dokumentację. Stos papierów w ogóle sam w sobie stanowi pewien problem do wysłania. Gdybyśmy chcieli pakować każdy dokument osobno, to wówczas by się okazało się musimy wysłać naraz kilkadziesiąt listów. Jest to stanowczo nieopłacalne działanie. Dlatego też z całą pewnością należy wysłać to wszystko w jednym pakunku. Aby było to bezpieczne i byśmy mieli 100% pewności że nic z dokumentacji nie zginie, warto najpierw całość popakować we foliopaki.
Komu powierzyć przewóz dokumentów sądowych lub urzędowych?
Dokumenty do sądu albo do urzędu to listy polecone, a listy polecony obsługuje jedynie Poczta Polska. Nie ma możliwości wysłania takiego listu w sposób skuteczny kurierem. Na podstawie daty stempla pocztowego, będącego jednocześnie datą nadania listu urzędy stwierdzają kiedy dana sprawa zaczęła swój bieg albo czy nadawca zmieścił się w terminie wyznaczonym do odpowiedzi na wcześniejsze pismo z urzędu. Takie stemple są tylko na Poczcie Polskiej i tylko tam można uzupełnić druk niezbędny do listu poleconego i priorytetowego.