Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0
Jak przygotować i nadać paczkę w paczkomacie?
Większość z nas korzysta z paczkomatów głównie do odbierania paczek. Paczkomaty stały się jedną z najpopularniejszych form dostawy produktów zakupionych w sklepach internetowych i serwisach aukcyjnych. Dużo rzadziej zdarza się natomiast przeciętnemu Kowalskiemu, nie zajmującemu się zawodowo sprzedażą online, nadawanie paczek w paczkomatach. Zważywszy jednak na to, że coraz więcej osób sprzedaje niepotrzebne rzeczy przez internet, a poza tym wysyłka za pośrednictwem paczkomatów paczek przykładowo do rodziny mieszkającej na drugim krańcu polski jest atrakcyjna cenowo, popularność paczkomatów rośnie. Świadczy o tym dynamiczny rozwój sieci paczkomatów. Warto więc wiedzieć w jaki sposób przygotować i nadać paczkę w paczkomacie.Operatorzy paczkomatów w Polsce
W naszym kraju funkcjonuje kilku operatorów paczkomatów. W świadomości klientów, jednym z najpopularniejszych jest InPost. Wysyłanie paczek za pośrednictwem InPostu jest bardzo popularne m.in. w najpopularniejszym polskim serwisie aukcyjnym - Allegro. Jednak również Allegro rozpoczęło uruchamianie własnej sieci automatów paczkowych One Box. Można znaleźć także paczkomaty giganta handlu wysyłkowego jakim jest AliExpress oraz potentatów branży kurierskiej jak DPD. Również Poczta Polska podejmuje pewne próby zaoferowania swoim klientom usług paczkomatowych.
Ze względu na dużą popularność paczkomatów w Polsce należy spodziewać się dalszego rozwoju sieci paczkomatów różnych operatorów. Być może pojawi się również więcej operatorów, do tej pory nieposiadających w Polsce sieci paczkomatów.
Rozmiar przesyłek paczkomatowych
Zanim zabierzemy się do przygotowywania paczki do nadania, warto wiedzieć jakiego rozmiaru przesyłki są dopuszczalne oraz jaka jest ich maksymalna waga. Informacje na ten temat znajdziemy bez problemu na stronach poszczególnych operatorów. Dla przykładu weźmy rozmiar przesyłek dopuszczalnych w InPost - jest to bowiem dosyć popularny standard, który występuje również u innych operatorów, chociaż oczywiście mogą być wyjątki. Jeśli jednak przyjrzymy się paczkomatom różnych firm, to poza identyfikacją wizualną, większość z nich jest bardzo podobna.
W przypadku InPostu dostępne są następujące wielkości maksymalne:
- mała - 80x380x640 mm (minimalna wysokość 1 mm)
- średnia - 190x380x640 mm (minimalna wysokość 81 mm)
- duża - 410x380x640 mm (minimalna wysokość 191 mm)
Oczywiście od powyższego standardu zdarzają się odstępstwa, przykładowo maksymalny rozmiar przesyłki w automacie paczkowym DPD Pickup Station to 470x402x576 mm. Dlatego zawsze należy upewnić się co do dopuszczalnych gabarytów przesyłki u operatora, z którego usług chcemy skorzystać.
Odrębną kwestią jest waga przesyłki - dopuszczalny ciężar możne różnić się w zależności od operatora oraz gabarytu paczki. Przykładowo w InPost jest to 25 a w DPD 20 kilogramów. W przyszłości te wartości mogą ulegać zmianie, gdyż limit wagi dużo łatwiej zmienić niż rozmiar skrytki, dlatego przed przygotowaniem paczki warto upewnić się co aktualnych limitów.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Kartony do paczkomatówPrzygotowanie paczki do nadania w paczkomacie
Zasadnicznym etapem przygotowywania paczki do nadania w paczkomacie jest odpowiednie opakowanie wysyłanego przedmiotu. Oczywiste jest, że paczka nie musi wypełniać całej przestrzeni skrytki. Żaden z jej wymiarów nie można natomiast przekraczać odpowiedniego wymiaru danej skrytki, gdyż albo oznacza to przekroczenie limitu dla danego gabarytu i wzrost kosztów przesyłki, albo przekroczenie maksymalnego limitu i brak możliwości nadania paczki. Jeśli przekroczymy rozmiar maksymalny będziemy musieli skorzystać z innych usług dostawy.
Nie ma wymogu aby paczka była opakowana w jakiś szczególny konkretny rodzaj kartonu. Można ją wysłać w kopercie, owinąć w folię bąbelkową lub folię stretch, a nawet w papier pakowy. Ważne jednak aby opakowanie było solidne na tyle, aby chronić swoją zawartość i nie rozpaść się przy normalnym używaniu. Przez normalne używanie należy w tym przypadku rozumieć wytrzymanie warunków na jakie może natrafić paczka w transporcie. Jeśli przesyłka musi być zabezpieczona przed zamoczeniem, należy wybrać wodoodporny rodzaj opakowania. Jeśli przesyłka zawiera delikatne przedmioty, warto nakleić na nią etykietę ostrzegawczą, itd.
Opakowania dedykowane do paczkomatów
W sklepie Opako oferujemy naszym klientom bogaty wybór kartonów i pudełek dedykowanych do wysyłania w paczkomatach. Oferowane kartony mają różne rozmiary, więc wybierając dopasowany do naszych potrzeb produkt należy zwrócić uwagę do jakiej wielkości skrytki się mieści. W większości przypadków ważniejsze jest bowiem dopasowanie opakowania do wielkości zawartości niż staranie się idealnie wypełnić dostępną przestrzeń skrytki w paczkomacie - byle by tylko maksymalne limity nie były przekroczone.
W ofercie sklepu Opako dostępne są jednak również kartony dopasowane dokładnie do najpopularniejszych standardowych rozmiarów skrytek:
- Karton klapowy 640x380x80mm „Paczkomaty A” - przeznaczony do małych skrytek,
- Karton klapowy 640x380x190mm „Paczkomaty B”- średni rozmiar
- Karton klapowy 640x380x410mm „Paczkomaty C” - największy gabaryt przesyłek paczkomatowych
Nadawanie paczek w paczkomacie
Proces nadania paczki w paczkomacie zależy w dużym stopniu od tego czy wysyłamy ją w związku ze sprzedażą chociażby na Allegro czy OLX, czy po prostu bezpośrednio u operatora paczkomatu. Takie portale jak Allegro czy OLX oferują możliwość wyboru różnego rodzaju dostaw w tym m.in. za pomocą paczkomatu InPost. Po dokonaniu sprzedaży system pozwoli na wygenerowanie odpowiedniej etykiety wysyłkowej, którą należy nakleić paczkę. Paczkę można następnie zanieść do wybranego paczkomatu. Na ekranie paczkomatu wybiera się opcję nadania po czym można zeskanować kod kreskowy z etykiety lub wpisać go ręcznie, a następnie włożyć przesyłkę do skrytki która się otworzy. Po zamknięciu drzwiczek należy potwierdzić na ekranie zakończenie procesu wysyłki. Potwierdzenie nadania przesyłki powinno przyjść na skrzynkę mailową.
Narzędzia do wysyłania paczek różnych serwisów aukcyjnych i ogłoszeniowych mogą różnić się między sobą niuansami dlatego w razie wątpliwości można skorzystać z rozbudowanych centrów pomocy na stronach serwisów czy to Allegro, czy OLX oraz różnych innych, które teraz lub w przyszłości będą oferować zintegrowaną ze sprzedażą możliwość nadania przesyłki za pomocą paczkomatu.
Oczywiście z systemów paczkomatowych można korzystać bezpośrednio wysyłając towary sprzedane w inny sposób lub przesyłki prywatne do rodziny czy znajomych. Popularnym rozwiązaniem jest umożliwienie nadawania paczek z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji - tak jest przykładowo w przypadku automatów paczkowych DPD oraz paczkomatów InPost. W przypadku niektórych paczkomatów istnieje możliwość nadania paczki bezpośrednio w paczkomacie za pomocą wbudowanego ekranu. Nie będzie to jednak możliwe w przypadku automatów bez ekranu. Ostatnią metodą jest nadanie i opłacenie paczki przez internet.
Metoda nadania paczki za pomocą aplikacji oraz przez internet na przykładzie InPostu wygląda następująco:
- Wysyłając paczkę w aplikacji InPost Mobile należy wybrać ikonę Nadaj, wybrać typ nadania, rozmiar przesyłki, podać dane obiorcy i wybrać paczkomaty w którym nadamy przesyłkę, następnie zapłacić za pomocą jednej z dostępnych metod płatności, udać się do dowolnego paczkomatu i zeskanować otrzymany kod QR na ekranie paczkomatu lub w aplikacji mobilnej i włożyć przesyłkę do wybranej skrytki.
- Wysyłając paczkę przez internet należy uzupełnić formularz i zapłacić online, wydrukować otrzymaną etykietę i nakleić ją na paczce, zeskanować za pomocą odpowiedniej opcji na ekranie paczkomatu, umieścić w otwartej skrytce i zamknąć drzwiczki.
Szczegółowy opis obsługi paczkomatów i odpowiednią pomoc można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych operatorów. Jednak już przy pierwszej wysyłce z pewnością proces okaże się od początku bardzo intuicyjny i nie nastręczy trudności.