Ilość komentarzy: 0
Jak przygotować się do przeprowadzki? 12 przykazań
Zmiana miejsca zamieszkania to ekscytacja, ale niekiedy również duży stres. Przeniesienie wszystkich rzeczy do nowego miejsca nie jest tak prostą sprawą jak wyjazd z jedną walizką na tydzień. W dzisiejszych czasach można bez trudu wynająć odpowiednią ekipę, która zapakuje i przetransportuje meble oraz przedmioty pod wyznaczony adres. I choć wydaje się to najprostszym rozwiązaniem, niekiedy bywa zawodne, dlatego czasem lepiej postawić na samodzielne pakowanie. Ale od czego zacząć? Co zrobić, by nie zgubić się w nadmiarze pudeł oraz nie osiwieć z nerwów? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.
1. Przeprowadzka — od czego zacząć pakowanie?
Pierwsze pytanie, które nasuwa się na myśl o przeprowadzce — od czego zacząć? Od segregacji! Dobrze jest pogrupować rzeczy pod względem ich ciężkości lub możliwości uszkodzenia oraz pomieszczenia, w którym będą się znajdowały. Książki czy płyty zajmą jeden karton, ubrania drugi, a delikatne drobiazgi, jak kosmetyki czy szklane ozdoby, kolejny. Warto też zadbać o zapas odpowiednich materiałów, takich, jak kartonowe pudełka przeprowadzkowe, taśma klejąca w różnych kolorach, woreczki strunowe, folia bąbelkowa oraz wypełniacze. Przygotowanie swojego dobytku do transportu to dobry moment, by rozważyć, czy wszystko jest Ci potrzebne. To czas na pożegnanie z niepotrzebnymi ozdobami, zajmującymi szafy gratami i przedmiotami, których od wieków nie używasz. Rezygnacja ze zbędnych ubrań czy gadżetów ograniczy ilość kartonów oraz ułatwi cały proces.
2. Jak uniknąć bałaganu? Segregacja kartonów
Żeby nie zgubić się w nadmiarze pudeł, warto podpisać każdy karton. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnej pomyłki przy transporcie, jaką jest ustawienie pudeł w nieodpowiedniej kolejności. Może to spowodować zniszczenie opakowania oraz jego zawartości. Dodatkowo, po rozładunku w nowym mieszkaniu, podpisane kartony ułatwią szukanie niezbędnych rzeczy na start. Warto też podzielić pudła według pomieszczeń, do których mają trafić. Możesz oznaczyć je kolorową kartką lub taśmą. Dzięki temu z łatwością rozpoznasz, które z nich zawierają rzeczy z kuchni, a które z sypialni. Segregacja przy pakowaniu to element usprawniający całą przeprowadzkę.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Kartony przeprowadzkowe3. Kartony do przeprowadzki — wykrojnikowe czy klapowe?
Pudełka kartonowe to tanie i wygodne rozwiązanie przy każdej przeprowadzce. Są wytrzymałe, lekkie i dostępne w wielu rozmiarach. Na rynku możemy spotkać dwa popularne rodzaje kartonów przydatnych przy pakowaniu — wykrojnikowe oraz klapowe. Klasyczne kartony klapowe widzisz niemal na każdym kroku. Działają na bardzo prostej zasadzie. Dolna i górna ścianka kartonu zbudowane są z czterech mniejszych elementów. Aby złożyć pudełko, wystarczy nałożyć poszczególne elementy na zakładkę i zakleić taśmą. Kartony klapowe są bardzo wygodne, ponieważ duży otwór pudła pozwala łatwo umieszczać i wyjmować z niego przedmioty. Gdy karton zostanie zapełniony, wystarczy zakleić jego górną ścianę w taki sam sposób jak dolną. I gotowe! Kartony wykrojnikowe są zbudowane nieco inaczej. Zaprojektowane w taki sposób, aby móc je bez trudu złożyć i zamknąć, nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia w postaci taśmy klejącej. Wystarczy umieścić odpowiednie części kartonu w dedykowanych szczelinach i pudełko jest gotowe do użycia. To wygodne rozwiązanie może być wykorzystane wielokrotnie, również po zakończonej przeprowadzce, jako sposób na przechowywanie drobiazgów lub dokumentów.
4. Czym wypełniać kartony? Rodzaje wypełniaczy
Przy przeprowadzce bardzo przydatne mogą się okazać wszelkiego rodzaju wypełniacze. Dzięki nim zniwelujesz pustą przestrzeń w kartonie, zabezpieczając rzeczy przed przesuwaniem i możliwym uszkodzeniem w trakcie transportu. Profesjonalne wypełniacze nie kosztują wiele, a mogą zapewnić bezpieczeństwo Twojego dobytku, dzięki amortyzacji wstrząsów i uderzeń. W dodatku można wykorzystać je ponownie lub poddać recyklingowi. Wszelkiego rodzaju folie wypełnione powietrzem świetnie sprawdzą się do zabezpieczenia przedmiotów o regularnych kształtach. Z kolei materiały sypkie, takie jak skropak czy flupis, dobrze poradzą sobie przy zabezpieczaniu produktów podatnych na wgniecenia lub zarysowania. Wolną przestrzeń możemy zapełnić papierem nacinanym. Do transportu bardzo delikatnych i cennych drobiazgów przydatna może okazać się pianka rosnąca. To zabezpieczenie zwiększa swoją objętość, dostosowując się do kształtu konkretnego przedmiotu, co zapewnia mu najwyższą ochronę przed zniszczeniem. Większość wypełniaczy jest w pełni biodegradowalna i nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego. Na przykład skropak — kiedy staje się niepotrzebny, wystarczy zalać go wodą, a materiał od razu zostaje poddany rozkładowi. Nie wytwarza przy tym toksycznych substancji, nie wydziela zapachu ani nie brudzi. W ten prosty sposób pozbędziesz się niepotrzebnego już wypełniacza, jednocześnie nie marnując miejsca w pojemnikach na śmieci. Możliwości wypełniania paczek jest naprawdę wiele, dlatego bez problemu dopasujesz je pod swoje potrzeby i preferencje.
5. Woreczki strunowe — jak pomogą w przeprowadzce?
Przy dużej ilości przedmiotów w kartonach łatwo o zapodzianie się mniejszych rzeczy. Aby mieć pewność, że takie drobiazgi, jak śrubki od rozkręconych mebli czy biżuteria, nie przepadną w trakcie przeprowadzki, warto zainwestować w woreczki strunowe. Wystarczy schować konkretny przedmiot do woreczka i włożyć do kartonu. Dzięki temu zyskujesz pewność, że nic nie zginie lub nie zawieruszy się w stercie większych gabarytów. Pamiętaj, żeby go podpisać! W ten sposób bez trudu znajdziesz konkretne przedmioty przy rozpakowywaniu zawartości kartonów np. drobne elementy od poszczególnych mebli.
6. Jak zapakować szkło do przeprowadzki?
Warto jest zawczasu uzbroić się w odpowiednie produkty, które ułatwią delikatnym elementom podróż do nowego mieszkania. Przede wszystkim wybierz gruby karton, lub zabezpiecz jego dno i ściany za pomocą przekładek tekturowych. Na dnie ułóż warstwę folii lub papieru, jako dodatkową ochronę dla Twoich produktów. Pamiętaj, aby wszystkie szklane przedmioty zawsze zabezpieczać osobno! Ustawiaj je w jednym rzędzie na dnie kartonu, tak, by szpary między kolejnymi przedmiotami uzupełnić wypełniaczem. Dzięki temu szkło nie będzie się obijać, a folia i wypełniacz skutecznie zamortyzują wstrząsy czy uderzenia. Jeżeli chcesz ułożyć drugi rząd, wykorzystaj przekładkę tekturową, jako warstwę oddzielającą. W przypadku luster oraz szklanych ozdób ważne jest, aby wszystko dokładnie owinąć folią bąbelkową. Zwróć uwagę na zabezpieczenie krawędzi przy użyciu narożników. Ten prosty w obsłudze element, wykonany z tektury lub pianki polietylenowej, skutecznie osłoni krawędzie luster, obrazów i ram. Zadbaj też o odpowiednią ilość wypełniacza, który ochroni przedmioty przed przesuwaniem się w pudełku. Nie zapomnij oznaczyć kartonu z zewnątrz w widocznych miejscach! Możesz do tego użyć specjalnych naklejek ostrzegawczych. Dzięki temu będzie wiadomo, że tego kartonu nie należy narażać na dodatkowe wstrząsy.
7. Jak zapakować talerze do przeprowadzki?
Tak delikatne przedmioty, jak zastawa stołowa, wymagają większej uwagi przy pakowaniu. Najlepiej zainwestować w odpowiednio sztywny karton lub przekładki tekturowe, które ułożysz na dnie i ściankach pudełka w celu dodatkowego wzmocnienia. Używając folii bąbelkowej należy dokładnie owinąć każdą sztukę osobno. Zabezpieczone w ten sposób talerze można układać jeden na drugim w kolumnach. Folia zapewnia dodatkową warstwę ochronną, uniemożliwiającą wzajemne obijanie się naczyń. Zadbaj również o zniwelowanie pustej przestrzeni w kartonie odpowiednim wypełniaczem. Pamiętaj o wyraźnym oznaczeniu kartonu z zewnątrz, aby każdy wiedział, że w środku znajduje się delikatna zawartość.
8. Jak spakować książki do przeprowadzki?
Zastanawiasz się jak spakować książki do przeprowadzki? Z pozoru wydaje się to najprostszą częścią, jednak książki również wymagają specjalnego potraktowania. Do ich pakowania niezbędny będzie gruby karton lub wzmocnienie jego dna za pomocą tekturowych przekładek. Jeżeli masz w swojej kolekcji wyjątkowo cenne, delikatne egzemplarze i nie chcesz narazić ich na zniszczenie, warto każdy z osobna zawinąć w folię bąbelkową. Książki układaj poziomo, zaczynając od największych. Pamiętaj, by nie zapełniać całego kartonu! Lepiej zapakować tomy do połowy, sprawdzając, czy pudło nie jest zbyt ciężki do noszenia. Nie zapomnij wypełnić pustych przestrzeni papierem lub poduszkami powietrznymi, aby uniemożliwić książkom przemieszczanie się podczas transportu. W naszym sklepie znajdziesz specjalne kartony na książki, które są zrobione z aż 5-warstwowej tektury.
9. Jak zapakować kieliszki do przeprowadzki?
Aby wygodnie i bezpiecznie przetransportować różnego rodzaju kieliszki, warto zainwestować w karton klapowy z kratownicą. To tekturowe ścianki połączone ze sobą tak, aby tworzyły mniejsze przegrody. Do każdej z nich możesz włożyć kieliszek, butelkę czy słoik z przetworami. Dzięki kratownicy zyskujesz pewność, że przedmioty te pozostaną na swoich miejscach i nie obiją się o siebie. Dodatkowo karton warto również oznaczyć specjalną naklejką ostrzegawczą na pudła z kieliszkami.
10. Jak zapakować telewizor i inne sprzęty RTV/AGD?
Największe koszty, na jakie możesz się narazić podczas przeprowadzki, to uszkodzenie sprzętów domowych RTV oraz AGD. Jak powinno się je zabezpieczyć na czas całego procesu? Przede wszystkim należy dobrać odpowiednią wielkość pudełka do danego obiektu. Do zabezpieczenia domowych sprzętów niezawodny okaże się karton trójwarstwowy. Odpowiednio wytrzymały i odporny na niekorzystne warunki zewnętrzne, doskonale zabezpieczy lodówkę czy pralkę. Warto postawić również na ochronę w formie folii bąbelkowej oraz poduszek powietrznych w celu wypełnienia pustych szczelin w kartonie. Pamiętaj, aby przed spakowaniem zdemontować wszystkie ruchome obiekty, a drzwi lodówki lub zmywarki zabezpieczyć taśmą klejącą. Aby uniknąć przypadkowego zarysowania monitora lub kuchenki elektrycznej, można osłonić je folią ochronną lub streczem. Nie zapomnij podpisać lub oznaczyć odpowiednim symbolem każdego pudełka, aby ich zawartość nie została z niczym pomylona. Możesz kupić także pudła dedykowane do różnego rodzaju sprzętów np. kartony na komputer albo kartony na laptopy.
11. Pudła do przeprowadzki — jak układać w transporcie?
Bardzo istotną kwestią jest odpowiednie ustawienie pudeł podczas transportu. Przy ładowaniu kartonów na samochód, zawsze należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, na sam spód połóż najcięższe rzeczy, które nie są narażone na uszkodzenie pod ciężarem innych. Dobrymi przykładami będą kartony z ubraniami, książkami lub duże sprzęty AGD, jak pralka czy zmywarka. Nigdy nie umieszczaj na samym dole pudełek, zawierających delikatne elementy! Pod wpływem ciężaru mogą zostać zgniecione w transporcie. Lekkie kartony oraz te z odpowiednim oznaczeniem o delikatnej zawartości zawsze układaj na górze. Warto przy tym upewnić się, że podczas hamowania lub ruszania pojazdu, pudełko nie zmieni swojego miejsca położenia. W tym celu dobrze jest obłożyć je innymi kartonami lub zabezpieczyć za pomocą taśmy. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu możesz być pewien, że nawet długa droga do nowego mieszkania nie zagrozi Twoim rzeczom.
12. Przeprowadzka — niezbędna lista
Najlepszą metodą, aby upewnić się, że nic po drodze nie zginęło, jest sporządzenie listy wszystkich pakowanych przedmiotów. Możesz stworzyć jeden duży spis, w którym umieścisz wszystkie swoje rzeczy lub kilka mniejszych, które włożysz do odpowiednich pudełek. Dobrze jest sporządzić również listę z ilością kartonów oraz z ich podpisami i kategoriami. W ten sposób po wyładowaniu szybko upewnisz się, czy wszystkie Twoje rzeczy są na miejscu. To świetny sposób, zarówno w przypadku zaangażowania odpowiedniej firmy, jak i samodzielnego transportu dobytku. Dobra organizacja przeprowadzki oszczędzi Ci nerwów, a także pomoże szybko i pomyślnie zakończyć cały proces.
Gdzie kupić kartony przeprowadzkowe?
Niezależnie od tego czy Twoja przeprowadzka wiąże się z przewożeniem ogromnej ilości przedmiotów czy wręcz przeciwnie, warto zainwestować w dobrej jakości kartony i inne akcesoria do pakowania. Kupując w sklepie internetowym Opako, masz gwarancję korzystnych cen i bardzo duży wybór produktów. Dzięki temu otrzymasz dokładnie takie kartony, wypełniacze i folie jakich oczekujesz oraz unikniesz konieczności transportowania ich na własną rękę. Zapewnimy Ci szybką dostawę wszystkiego, czego potrzebuejsz. Dlatego jeśli zastanawiasz się gdzie kupić kartony przeprowadzkowe zapraszamy do skorzystania z oferty Opako!