Artykuł oceniony na 3.00 / 5Ilość komentarzy: 0
Jak przygotować się do remontu?
Jak przygotować się do remontu - potrzebne materiały i narzędzia, jak przygotować się do remontu i oczy należy pamiętać
Remont mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Jednak po odpowiednim przygotowaniu można nie tylko wykonać naprawy na czas, ale także zaoszczędzić pieniądze. Jak przygotować się do remontu mieszkania, aby nie stał się on dla Ciebie i Twoich domowników nieprzyjemnym sprawdzianem, dowiesz się z naszego artykułu.
Remont oznacza, że wykańczasz nowe mieszkanie lub przebudowujesz stare, demontujesz, niszczysz, a w to miejsce wznosisz nowe konstrukcje. W zależności od wymaganych zmian ilość prac naprawczych może się znacznie różnić. Czy to ma być gruntowny remont? Wymiana okien, wyrównanie ścian, ułożeniu nowych podłóg, zamontowaniu nowoczesnych sufitów? Czy może drobna kosmetyka i zmiana wystroju? Niezależnie od wielkości remontu, pewne rzeczy muszą zostać wykonane tak samo.
Prace remontowe obejmą:
- Przebudowa pomieszczeń:instalacja lub demontaż ścian, łączenie lub dzielenie pomieszczeń, przesuwanie, poszerzanie drzwi. Czy zamierzasz przeprowadzić którekolwiek z powyższych? W takim przypadku należy skonsultować się z profesjonalistami, aby zrozumieć, czy planowane zmiany można wdrożyć. Przed przeprowadzeniem remontu w budynku mieszkalnym, który obejmuje wyburzenie lub montaż ścian, należy uzyskać pozwolenie od administracji.
- Ponowna instalacja lub przełożenie toalety, umywalki, wanny, baterii, gniazdek, a także montaż nowego oświetlenia.
- Montaż nowych pakietów okiennych i drzwi.
- Dekoracja sufitu, ścian i podłóg.
- Montaż mebli do zabudowy, jeśli to konieczne.
Remont może dotyczyć tylko ozdobnego wykończenia mieszkania. Możliwe, że po usunięciu starej wykładziny okaże się, że trzeba będzie dopasować narożniki, sufit, ściany i powierzchnie podłogi. Oczywiście wykończenia kosmetyczne są znacznie łatwiejsze niż generalne remonty. W takim przypadku nie trzeba wymieniać instalacji i nie jest również wymagana przebudowa mieszkania. Tak czy inaczej, musisz najpierw ocenić skalę pracy. Tapeta wisi w szmatach, linoleum porysowane, ale okablowanie i kanalizacja działają jak zegar? Czy w mieszkaniu jest pleśń? Czas na gruntowny remont. Najważniejsze, żeby nie zapomnieć o planach. Wykonaj projekt architektoniczny przed rozpoczęciem prac, opracuj na jego podstawie kosztorys - a naprawa będzie łatwa i szybka.
Wybór sezonu
Większość ludzi woli dokonywać napraw latem, ponieważ okres ten jest optymalny dla wszystkich rodzajów prac naprawczych. Poza tym jest to czas wakacji, kiedy możesz wykonać pracę w domu lub powierzyć ją zespołowi profesjonalistów. Ta ostatnia umożliwia właścicielom spędzenie wakacji poza domem i powrót do wyremontowanego już mieszkania. Renowacja zimowa również ma swoje zalety. Bywa, że jest tańsza, a w zimnych porach roku jest znacznie więcej firm remontowych, które mogą podjąć się zlecenia.
Projekt wnętrza
Zastanów się wcześniej nad wnętrzem mieszkania. Możesz zatrudnić do tego projektanta. Jednak wielu nie chce uciekać się do pomocy z zewnątrz i stara się robić wszystko samemu. Oczywiście możesz sam stworzyć niepowtarzalne wnętrze, ale pamiętaj, że możesz popełnić wiele błędów. Jeśli to Cię nie powstrzyma, poszukaj w Internecie zdjęć różnych wnętrz i spróbuj zaimplementować coś podobnego w swoim mieszkaniu. Zmniejszy to prawdopodobieństwo popełnienia błędów. Jeśli zamierzasz radykalnie zmienić wygląd swojego mieszkania, lepiej zamówić wizualizację 3D. Nie każdy świadczy taką usługę, więc będziesz musiał poszukać specjalistów, którzy taką pracę wykonują. Oczywiście projektanci wykonujący wizualizację 3D swojego projektu biorą za swoją pracę trochę więcej, ale w większości przypadków koszty te są rozsądne. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w przyszłości nie pożałujesz wydanych pieniędzy i nieatrakcyjnych napraw. Nawet jeśli nie podoba Ci się jakiś szczegół w wizualizacji 3D, zawsze możesz omówić to z projektantem, a on poprawi projekt.
Dokonujemy wyceny
Koszt naprawy w jednej z dwóch opcji obejmuje koszt materiałów i koszty robocizny. Dlatego warto dokonać oszacowania przed rozpoczęciem remontu. Powinna zawierać wymaganą ilość materiałów eksploatacyjnych, np. podkładu, szpachli lub płyt gipsowo-kartonowych, ilość materiałów wykończeniowych, takich jak podłogi, tapety, farby i kleje, koszt zakupu kanalizacji, grzejników, urządzeń elektrycznych i tym podobnych. Wszystkie te wskaźniki są pobierane w zależności od wielkości naprawianego mieszkania i preferowanej opcji wykończenia.
Materiały należy kupować z pewnym marginesem na wypadek uszkodzenia podczas późniejszej eksploatacji. Koszt pracy będzie rósł w momencie, gdy na drodze zostaną napotkane nowe problemy. Najlepiej od razu zwiększyć kwotę uzyskaną w wyniku takich obliczeń o co najmniej jedną czwartą, ponieważ podczas naprawy na pewno pojawią się niespodzianki, których nie uwzględniono w momencie planowania. W związku z tym pojawią się nieprzewidziane wydatki. Nawet w przypadku samodzielnej naprawy mieszkania przy wykonywaniu niektórych rodzajów prac jest mało prawdopodobne, aby można było obejść się bez wykwalifikowanych specjalistów. Co najmniej zajdzie potrzeba zainstalowania hydrauliki, sprzętu gazowego i okablowania elektrycznego.
Wybór sklepu to kolejny etap przygotowań do remontu mieszkania
Kolejnym etapem przygotowań jest zakup materiałów. Nie powinieneś gonić za niskim kosztem towarów, kupując materiały na rynkach budowlanych. Dość często prezentowane są tam produkty złej jakości, co może prowadzić do negatywnych konsekwencji. W efekcie chcąc zaoszczędzić, pieniądze wydasz 2-3 razy więcej niż planowałeś. Dlatego konieczny jest zakup wysokiej jakości materiałów wykończeniowych w sprawdzonym miejscu. Zaleca się również poprosić sprzedawcę o dostarczenie certyfikatów jakości sprzedawanych towarów.
Jak przygotować się do remontu mieszkania i wybrać odpowiednie miejsce na zakup materiałów?
- Sprawdź czas dojazdu do sklepu. Najprawdopodobniej sklep jest daleko, będziesz musiał do niego podjechać. Z pewnością pracujesz według standardowego harmonogramu, więc chodź na zakupy albo w dni powszednie po pracy, albo w weekendy. W każdym razie znajdziesz się w korku, który może zająć wiele godzin, jeśli mieszkasz w dużym mieście. To zmarnuje dużo czasu na samo pójście do sklepu.
- Zwróć uwagę na promocje lub rabaty dla stałych klientów. Będziesz kupować materiały hurtowo. Zdobądź kartę rabatową, to pozwoli Ci dużo zaoszczędzić.
- Prezentowana linia produktów - im większa tym lepiej. Będziesz miał z czego wybierać: kolory, tekstury, materiał towaru i tak dalej.
- Koszt towaru może się różnić w zależności od sklepu. Jeśli to możliwe, sprawdź ceny na stronach internetowych sklepów dla majsterkowiczów. Ewentualnie zbadaj koszty, odwiedzając bezpośrednio kilka rynków. Uwierz mi, poświęcony czas opłaci się, jeśli znajdziesz najlepszą ofertę. Dla większej wygody możesz sfotografować metki z cenami lub zapisać koszt interesujących Cię materiałów.
- Dostępność parkingu może być również decydującym czynnikiem przy wyborze sklepu. Zakupy zimą? Zwróć uwagę, czy parking jest dobrze oczyszczony.
- Dostępność próbek produktów. W dużych sklepach z narzędziami będziesz miał możliwość zabrania ze sobą małej próbki materiału, aby w domu wybrać najbardziej odpowiedni.
- Jak wspomniano wcześniej, możesz udać się do sklepu, aby sprawdzić asortyment i ceny. Podczas takiego wypadu można kupić niezbędne towary, których cena jest zwykle wszędzie taka sama.
Narzędzia niezbędne do remontu
Przygotowując się do remontu, konieczne jest zaopatrzenie się w materiały i narzędzia. Nie da się pomalować ścian bez pędzla czy złożyć mebli bez śrubokręta. Ważne są również wszelkie materiały zabezpieczające i pomocnicze. Oto lista najważniejszych produktów, w które pownieneś się zaopatrzyć przed przystąpieniem do remontu:
- Pędzle - niezbędne do malowania ścian, nakładania kleju przed przyklejeniem tapety czy innych prac.
- Worki na śmieci i gruz- przypadku odpadów budowlanych wymagane są worki o dużej objętości i wytrzymałości. Zwykłe worki nie sprawdzą się przy remoncie. Powinieneś użyć worków polipropylenowych lub typu BigBag.
- Folia ochronna- przed przystąpieniem do remontu należy przykryć elementy wnętrza i podłogę folią. Do wyboru masz wiele rodzajów folii przeznaczonych do różnych powierzchni. Folie malarskie na przykład wykorzystuje się do ochrony wyposażenia domu czy mieszkania przed zabrudzeniem farbami, lakierami i innymi środkami chemicznymi. Inne folie, budowlane czy specjalne folie do ochrony okien i drzwi, chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Są wysoce przydatne także podczas prac montażowych, gdzie pojawia się pył i kurz, mogący osadzać się na oknach, świeżo wykończonych ścianach lub przedmiotach znajdujących się w pomieszczeniu.
- Pianka polietylenowa - ze względu na właściwości amortyzujące, stosuje się ją w celu zabezpieczenia dużych sprzętów i przedmiotów w trakcie remontu. Użyjesz jej do zabezpieczenia sofy czy pralki, żeby nie uległy zniszczeniu.
- Wiadra - w nich będziesz mieszać materiały budowlane, takie jak klej czy zaprawa murarska.
- Jednorazowe rękawiczki - do przenoszenia materiałów z samochodu do mieszkania potrzebne będą jednorazowe rękawiczki. Zwykle produkt znajduje się w opakowaniu lub w folii ochronnej, ale i tak bezpieczniej jest nosić rękawiczki. W takich jednorazowych rękawiczkach wygodnie jest przyklejać tapetę, układać laminat i wykonywać inne prace. Rękawiczki mogą być wykonane z gumy lub tekstyliów.
- Taśma - podczas remontu będziesz jej potrzebować 100%. Są one wykorzystywane do wielu różnych powierzchni i prac. Możesz potrzebować taśmy izolacyjnej, która charakteryzuje się dużą rezystancją, więc chroni użytkownika i urządzenia elektryczne przed skutkami porażenia prądu elektrycznego, taśmy tynkarskiej, która służy do ochrony tynkowanych lub gipsowanych powierzchni oraz taśm naprawczych.
- Gwoździe - są również niezbędnym atrybutem do wykonywania prac naprawczych w mieszkaniu. Zaleca się kupowanie gwoździ w kilku rozmiarach jednocześnie.
- Pudełka kartonowe - w które starannie powkładasz wszystkie materiały naprawcze, aby nic się nie zgubiło.
- Tektura - wykorzystasz ją jako materiał osłonowy dla zabezpieczenia podłóg, schodów, parapetów lub przedmiotów znajdujących się w remontowanych pomieszczeniach. Świetnie zabezpieczy te powierzchnie przed zarysowaniami i zabrudzeniami.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Remont
Jak przygotować mieszkanie do remontu?
Ostatnim etapem jest prawidłowe przygotowanie mieszkania do remontu. Starannie, zgodne ze wszystkimi zasadami i terminowe, przygotowanie zapobiega nieplanowanym odchyleniom od harmonogramu i problemom z pozwoleniami. Pozwala również dokładniej przewidzieć zakres prac i ostateczny koszt. Często w trakcie przygotowania mieszkania do remontu i demontażu ujawniają się różne słabości i nieprzewidziane problemy. Dzięki zrobieniu tego odpowiednio wcześnie będzie czas na wprowadzenie poprawek w planie przed przybyciem głównego wykonawcy. Oto plan, jak przygotować mieszkanie do remontu, krok po kroku:
1. Przejrzyj swoje rzeczy. Remont mieszkania to świetny powód do przejrzenia ubrań, butów, zabawek dziecięcych i wszystkiego innego. Wyrzuć lub rozdaj wszystko, czego nie potrzebujesz, a resztę wrzuć do pudeł. Pudła szczelnie zamknij taśmą, aby kurz budowlany nie dostał się na rzeczy.
2. Usuń meble z mieszkania. Idealną opcją jest zabranie wszystkich mebli do magazynku lub krewnych. Ale przestrzeń nie zawsze pozwala na to, a niektóre meble są prawie niemożliwe do wyciągnięcia z pokoju. Następnie możesz przenosić meble z pokoju do pokoju w miarę postępu remontu. Jeśli naprawy trwają wszędzie na raz lub jeśli meble są za duże, lub za ciężkie, umieść je na środku pokoju. Przykryj plastikową folią w kilku warstwach. Zabezpiecz folię taśmą.
3. Zdejmij żyrandole. Żyrandole najlepiej ściągnąć i spakować. Mogą nie tylko zabrudzić się podczas napraw, ale także zostać pobite. Jeśli nie masz wystarczającego oświetlenia bez żyrandola, wkręć mocniejsze żarówki lub kup tanią lampę na czas remontu.
4. Zakryj wszystkie gniazda i przełączniki taśmą maskującą, aby chronić je przed farbą, klejem i kurzem. Taśma maskująca jest łatwa do usunięcia i nie pozostawia śladów.
5. Umyj podłogę i przykryj folią. Powinna być na tyle gruba, aby narzędzia, które będą leżały na podłodze, nie porysowały jej. Przyklej folię do listew przypodłogowych taśmą na całym obwodzie pomieszczenia, aby nie gromadziła się w fałdach.
6. Owiń folię wokół drzwi. W ten sposób możesz zabezpieczyć je przed zarysowaniami, kurzem i farbą.
7. Ogranicz rozprzestrzenianie się kurzu w całym mieszkaniu. Zawieś zasłony między pokojami, jeśli zdejmujesz zawiasy z drzwi, lub umieść wilgotne szmaty pod drzwiami, aby kurz nie rozsypywał się po mieszkaniu.
8. W każdym pokoju umieść duży, gruby worek na śmieci. Od razu wrzuć tam wszystkie śmieci, aby później nie zbierać po pokoju skrawków taśmy lub folii.
Rozpocznij remont
Przygotowania się skończyły, wykonawcy zostali znalezieni. Czas zacząć remontować. Pierwszego dnia negocjuj z pracownikami warunki ich pobytu w mieszkaniu. Czy będą tam gotować i jeść, jakich urządzeń gospodarstwa domowego użyją do gotowania lub podgrzewania potraw. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia kosztów użytkowania, jak i bezpieczeństwa. Ustalcie, w jaki sposób będziecie kontrolować ich pracę: codziennie, w razie postępów pewnych prac lub według innego harmonogramu. Ostrzeż, że zastrzegasz sobie prawo do stawienia się w mieszkaniu bez ostrzeżenia w dowolnym momencie. Nie oswajaj się z pracownikami. Ty jesteś klientem, oni są wykonawcami. Pomoże to Ci być bardziej wymagającym. Możesz również skorzystać usługi nadzoru autorskiego nad przebiegiem remontów. Przeprowadza go projektant, który wykonał projekt. Ta opcja eliminuje potrzebę kontrolowania przez klienta każdego kroku pracowników. W firmach remontowych pracownicy w żadnym wypadku nie są pozostawieni bez opieki. Nad ich pracą czuwa brygadzista. Wszystkie pytania dotyczące naprawy możesz zadać jemu. Miłego remontu!