Ilość komentarzy: 0
Jak recyklingować tekturę?
Szacuje się, że przeciętny człowiek z kraju rozwiniętego zużywa około siedem drzew rocznie do produkcji wyrobów papierniczych, w tym tektury. Według zwolenników recyklingu, każda tona przetworzonego kartonu pozwala zaoszczędzić nawet do 9 metrów sześciennych powierzchni składowiska odpadów! Co więcej, recykling tektury zużywa tylko 75% energii potrzebnej do wytworzenia nowej tektury. Sprawdź, co możesz zrobić, aby maksymalnie wykorzystać potencjał każdego pudełka z tektury znajdującego się w Twoim domu.
Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że recykling tektury jest dużo bardziej zrównoważonym działaniem niż wycinanie drzew w celu wytworzenia produktów z czystego papieru. Jeśli chcesz mieć pewność, że ten system działa prawidłowo, działaj zgodnie z poniższymi wskazówkami.
Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że recykling tektury jest dużo bardziej zrównoważonym działaniem niż wycinanie drzew w celu wytworzenia produktów z czystego papieru. Jeśli chcesz mieć pewność, że ten system działa prawidłowo, działaj zgodnie z poniższymi wskazówkami.
Rodzaje tektury
Istnieją dwa główne rodzaje tektury i oba można bez problemu poddać recyklingowi. Pierwszym z nich jest tektura falista, zwykle używana do produkcji brązowych pudełek do pakowania. Opakowanie tego typu jest grube i bardzo wytrzymałe, dzięki pofalowanej warstwie tektury znajdującej się pomiędzy dwoma arkuszami.
Drugi rodzaj to klasyczna szara tektura, z której powstają pudełka do płatków śniadaniowych, pudełka na buty i inne opakowania.
Jak przygotować karton do recyklingu?
Klasyczna tektura jest wykonana z włókna drzewnego, więc recykling oszczędza nie tylko miejsce na wysypisku, ale przede wszystkim drzewa. Przyjmuje się, że można poddać recyklingowi większość produktów z kartonu, takich jak brązowe pudełka, tuby kartonowei grube koperty, ale zwykle trzeba przestrzegać pewnych zasad.
Niektóre firmy zajmujące się gospodarką odpadami wymagają spłaszczenia pudeł kartonowych przed odbiorem. Można jednak na nich zostawiać kawałki taśmy do pakowaniaczy też etykiety ostrzegawczeponieważ będą one usunięte w procesie recyklingu.
Jeśli pudełko zostało zintegrowane z tworzywem sztucznym, takim jak folia bąbelkowalub klasyczna folia polietylenowa, wówczas trzeba rozdzielić oba materiały.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: TekturaOgólne zasady postępowania dotyczące recyklingu tektury
Zużytą tekturą falistą i opakowania z kartonu należywyrzucać do niebieskiego pojemnika na odpady.
Zanim wrzucisz tekturę do kontenera na surowce wtórne lub zaniesiesz bezpośrednio do centrum recyklingu:
- usuń inne materiały opakowaniowe, takie jak wypełniacze i folie bąbelkowe lub stretch
- rozpłaszcz pudełko lub rozetnij je za pomocą noża lub nożyczek
- usuń z opakowania taśmę,naklejki i etykiety
- usuń zszywki, spinacze i wszelkie elementy metalowe
Co, oprócz tektury i pudełek z kartonu, możesz wrzucić do pojemnika oznaczonego niebieskim kolorem?
- gazety, czasopisma i katalogi
- papier biurowy
- książki w miękkich okładach lub po usunięciu twardych okładek
- torebki papierowe
- papier pakowy
Do pojemnika na papier i tekturę NIE WOLNO wrzucać:
- opakowań zabrudzonych żywnością i zatłuszczonych,
- papieru powlekanego folią,
- kalki,
- papieru przebitkowego, termicznego, faksowego,
- opakowań po mleku i napojach,
- tapet,
- pieluch jednorazowych i materiałów higienicznych,
- mokrych ręczników jednorazowych,
- papieru ze spodniej strony naklejek,
- papierowych worków po nawozach i materiałach budowlanych,
- kartek zabrudzonych farbami i kredkami,
- innych odpadów komunalnych.
Kiedy karton nie nadaje się do recyklingu?
Zdarzają się sytuacje, w których tektury falistej lub klasycznej nie można poddać recyklingowi. Zasady różnią się w zależności od danej lokalizacji, więc przed przystąpieniem do segregowania odpadów opakowaniowych, warto poznać szczegółowe przepisy dotyczące danego obszaru.
Pudełka na pizzęi inne opakowania, w których była przechowywana żywność są bardzo często zanieczyszczone tłuszczem, co w efekcie całkowicie eliminuje je z procesu recyklingu. W tej sytuacji możesz natomiast oderwać zabrudzone kawałki tektury i oddać do przetworzenia pozostałą część pudełka z kartonu.
Warto przy tym pamiętać, że choć zatłuszczone pudełka po pizzy nie nadają się do klasycznego recyklingu , można je oddać do komercyjnych kompostowni gdyż resztki jedzenia i oleje na pudełku są fantastycznym źródłem węgla. Odradzamy jednak takie działanie w przypadku własnego kompostownika na podwórku. Tłuszcz może bowiem spowolnić rozkład roślin i przyciągać gryzonie lub inne szkodniki.
Pojemniki na soki, kartony po mleku i niektóre pudełka pokryte woskiem lub podobnymi substancjami nie zawsze nadają się do recyklingu. Takie produkty warto sprawdzić pod kątem oznakowania oraz wszelkich instrukcji dotyczących postępowania z odpadami.
Zdarzają się sytuacje, że niektóre firmy zajmujące się przetwórstwem odpadów nie przyjmą mokrego pudełka z kartonu. To dlatego, że wilgoć znacząco osłabia włókna tektury i czyni je mniej wartościowymi podczas procesów recyklingu. Woda dodaje również tekturze niepotrzebnej wagi, za którą żaden przedsiębiorca nie chce płacić.
Gdy falista albo lita tekturanie nadaje się do recyklingu, poszukaj dla niej innych zastosowań w swoim domu. Stare opakowania kartonowe sprawdzą się na przykład do wykładania grządek ogrodowych lub jako ściółka do zwalczania chwastów. Można je także ponownie użyć do wysyłki lub do przechowywania rozmaitych przedmiotów. Sprawdź też koniecznie, co jeszcze można zrobić z pudełka!
Zdjęcie autorstwa FOX z Pexels
Jeśli nie masz pewności, co do postępowania z kartonem przeznaczonym do recyklingu, sprawdź jak w Twojej okolicy odbywa się zarządzanie odpadami.
Technologia przerobu tektury i papieru
Pierwszym etapem procesu przerobu opakowań kartonowych jest odpowiednia segregacja odpadów w gospodarstwach domowych.
Zebrana makulatura jest następnie dostarczana do wyspecjalizowanych punktów zbiórki odpadów celulozowych, gdzie zostanie posortowana na odmiany jakościowe, dokładnie oczyszczona i sprasowana w tak zwanych maszynach belujących.
Makulatura, która jest przeznaczona do produkcji pudełek tekturowych, tektury niepowlekanej czy tektury falistej musi zostać poddana procesowi mechanicznego oczyszczania. Nie zachodzi natomiast potrzeba odbarwiania i bielenia powstającej pulpy.
W przypadku produkcji papieru do druku lub pisania, papieru gazetowego i powlekanych tektur wymaga zastosowania nie tylko oczyszczania mechanicznego, ale także odbarwiania.
Niezależnie jednak od wybranej linii technologicznej recyklingu makulatury, można wyróżnić podstawowe stadia procesu przerobu tektury i papieru, takie jak składowanie, rozwłóknianie, mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń oraz opcjonalne odbarwianie i bielenie.
Co jeszcze można zrobić, aby ograniczyć ilość odpadów z tektury?
Choć recykling to bez wątpienia jeden z najbardziej skutecznych sposobów na zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych, tektury i papieru nie można przerabiać w nieskończoność bez pogorszenia właściwości tych materiałów. Wobec najnowszych możliwości technologicznych,
szacuje się, że włókna wtórne można przerabiać nie więcej niż 3-4 razy.
Właśnie dlatego warto podjąć pewne działania zaradcze i zaimplementować je w codziennym życiu. Co możesz zrobić, aby ograniczyć ilość odpadów makulaturowych?
Właśnie dlatego warto podjąć pewne działania zaradcze i zaimplementować je w codziennym życiu. Co możesz zrobić, aby ograniczyć ilość odpadów makulaturowych?
- Używaj kartony wielokrotnie lub podaruj jej osobie, która zrobi z nich praktyczny użytek.
- Rób zakupy w firmach, które przyjmują pudełka do ponownego wykorzystania.
- Wielokrotnie używajtorebki na prezenty.
- Ogranicz zużycie papieru.
Czy recykling opakowań z tektury i papieru jest możliwy w 100%?
Jeśli zaistnieją odpowiednie warunki zbierania i sortowania, praktycznie wszystkie opakowania z tektury i papieru można poddać recyklingowi.
Przemysł papierniczy coraz chętniej inwestuje bowiem w innowacyjne ścieżki produkcyjne umożliwiające ponowne przetwarzanie tych materiałów w sposób efektywny i opłacalny ekonomicznie.
Sprzedawcy, konsumenci i organizacje z roku na rok coraz częściej oczekują, że stosowane przez nich opakowania będą się nadawać do recyklingu w ramach nowoczesnego podejścia opartego na ekoprojektowaniu. Recykling odpadów celulozowych pozwala bowiem oszczędzać energię, w dużym stopniu redukuje zanieczyszczenie wód i powietrza, a także chroni planetę przed wylesianiem. W dobie kryzysu klimatycznego, zrównoważona produkcja, selektywna zbiórka oraz wielokrotne przetwarzanie kartonu i papieru jest więc nie tylko dobrą wolą, lecz absolutną koniecznością.
Sprzedawcy, konsumenci i organizacje z roku na rok coraz częściej oczekują, że stosowane przez nich opakowania będą się nadawać do recyklingu w ramach nowoczesnego podejścia opartego na ekoprojektowaniu. Recykling odpadów celulozowych pozwala bowiem oszczędzać energię, w dużym stopniu redukuje zanieczyszczenie wód i powietrza, a także chroni planetę przed wylesianiem. W dobie kryzysu klimatycznego, zrównoważona produkcja, selektywna zbiórka oraz wielokrotne przetwarzanie kartonu i papieru jest więc nie tylko dobrą wolą, lecz absolutną koniecznością.
Opakowania z tektury zawsze na czasie
Pudełka kartonowe w różnych rozmiarachsą niezastąpione w działalności każdej firmy zajmującej się sprzedażą wysyłkową. Dobrej jakości opakowania gwarantują bezpieczne magazynowanie i transport towarów, a także pozwalają na archiwizację dokumentów i przechowywanie rozmaitych przedmiotów. Każdego dnia sięgają po nie firmy logistyczne, spedycyjne, przewozowe i przeprowadzkowe.
To jednak nie wszystko! Opakowania z tektury są biodegradowalne, a zatem bezpieczne dla ludzi i środowiska w trakcie całego „cyklu życia” produktu. Ich wytwarzanie coraz częściej odbywa się też przy zastosowaniu tzw. „czystych technologii” z wykorzystaniem surowców odnawialnych.
OPAKO - lider w branży opakowań z tektury
W naszym sklepie internetowym OPAKO oferujemy wyjątkowo szeroki wybór opakowań , w tym kartony klapowe, wykrojnikowe (fasonowe), pudełka ozdobne i specjalistyczne, a także tuby kartonowe. Dzięki naszym rozwiązaniom zapakujesz i zabezpieczysz praktycznie każdy przedmiot - szybko, tanio i skutecznie!
Jednocześnie gwarantujemy, że nasze opakowania tekturowe powstają z materiałów pochodzących z recyklingu . Tym samym, kupując u nas otrzymujesz niezawodne rozwiązania produkowane w sposób zrównoważony i w trosce o przyszłość naszej planety.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem, skontaktuj się z naszym Działem Handlowym pod numerem telefonu 22 853 16 89 lub napisz na adres e-mail [email protected]. Zapraszamy!