Jak samodzielnie wykonać girlandę papierową trójkątną?
Samodzielne wykonanie girlandy trójkątnej papierowej
Kiedy tylko listopad zbliża się ku końcowi w domach zaczynają pojawiać się bożonarodzeniowe ozdoby. Różnego rodzaju lampeczki, świecidełka, bombki, świeczki czy girlandy. Co ciekawe sama girlanda w swoim pierwotnym znaczeniu była zwojem liści lub kwiatów, które podwieszano po bokach.
W niektórych definicjach spotkać możemy również informacje o tym, że do girland dołączano chociażby owoce. Obecnie spotkać można wiele rodzajów girland. Świetlne z żarówek, z balonów, z filcu. Girlandy wykorzystywane są w zasadzie przy okazji każdej radosnej uroczystości, rozpoczynając od urodzin, poprzez wszelkiego typu baby shower czy wieczory panieńskie i wesela, aż po Święta Bożego Narodzenia. Kształty girland również są rozmaite- to mogą być koła lub kule z papieru, gwiazdki, powycinane elfy trzymające się za ręce lub trójkąty. I właśnie jak zrobić trójkątną papierową girlandę przedstawimy dziś w artykule.
Zbierz materiały
Girlanda papierowa to nic innego, jak połączone sznurkiem lub wstążką takie same papierowe elementy. W naszym przypadku będą to trójkąty.
Aby odpowiednio przygotować się do pracy musisz mieć: Nasz pomysł wykorzystuje zwykły, dwustronny papier pakowy w kolorze zielonym i czerwonym. Dobraliśmy do niego pasujący biało-zielony sznurek (lub czerwoną wstążkę). Tektura nie musi być bardzo duża, wystarczy taki kawałek, w jakim planujemy elementy girlandy.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Papiery i Folie ozdobne
Do dzieła!
etap 1
Pierwszym krokiem jest narysowanie ołówkiem na kawałku tektury trójkąta. W takim kształcie będą wszystkie elementy girlandy. Po narysowaniu trójkąta na tekturze, u jego podstawy, odmierzamy linijką pasek o szerokości około 2 centymetrów. To będzie miejsce na zagięcie materiału wokół sznurka lub wstążki. Następnie na papierze pakowym, najlepiej na stronie, która docelowo ma być tyłem ozdoby, odrysowujemy bardzo dokładnie kształt od tektury. Robimy to ołówkiem i bardzo delikatnie, aby po wycięciu i zamontowaniu elementów nie było widać odrysów. Można później również zmazać ślady ołówka, jednak jest to ryzykowne. Papier może się przerwać lub zniszczyć, i girlanda nie będzie już estetyczna. Aby wykorzystać jak największą powierzchnię papieru, warto rysować trójkąty naprzemienne. Pierwszy podstawą do dołu, drugi obok w miarę blisko, podstawą do góry. Dzięki temu elementów wytniemy dużo więcej, girlanda będzie odpowiednio długa, a my zaoszczędzimy papier.
etap 2
Kiedy już odrysowaliśmy tyle elementów, ile girlanda ma liczyć, przystępujemy do wycinania. Najlepiej przygotować sobie jakiś pojemnik lub pudełeczko, do którego będziemy wkładać wycięte elementy. Dzięki temu nie pogniotą się oraz nie zawieruszą. Kształty trzeba wyciąć bardzo dokładnie, w przeciwnym razie wszelkie nierówności od razu będą rzucać się w oczy. Aby ułatwić sobie wycinanie, warto najpierw wyciąć kształt dookoła, a później każdy z elementów wycinać indywidualnie dokładnie po narysowanej wcześniej linii. Jeżeli zaczniemy wycinać od razu wzdłuż konturu, może się zdarzyć, że niechcący uszkodzimy elementy znajdujące się obok. Często też w takim wypadku papier bardzo się mnie- a co za tym idzie, staje się nieelegancki.
etap 3
Kolejnym krokiem jest odmierzenie odpowiedniej długości sznurka (lub oczywiście wstążki). Jeżeli girlandę wieszamy w miejscu, w którym ją tworzymy, najprostszym sposobem jest sprawdzenie, jak długa musi być. Nie zapomnij jednak o zostawieniu zapasu na zawiązanie girlandy po obu stronach, oraz o tym, że girlanda nie może być naprężona ponieważ wieszamy ją łukiem.
Rozkładamy równo sznurek na płaskiej powierzchni i przykładamy trójkątne elementy rozplanowując girlandę. Przydatna tutaj okaże się linijka- odmierz odpowiednie odległości i pamiętaj, aby były takie same między każdym elementem.
etap 4
Następnym krokiem jest klejenie girlandy. Każdy z trójkątów zagnij dokładnie wzdłuż paska znajdującego się u podstawy. Następnie posmaruj klejem i włóż w załamanie sznurek. Mocno dociśnij i sprawdź, czy z żadnej strony nie wydostał się klej. Jeżeli tak przetrzyj szybko i delikatnie wilgotną ściereczką. Wyschnięty klej stworzy brzydkie plamy na ozdobie. Postępuj tak z każdym trójkącikiem, upewniając się za każdym razem, że odległości są równe.
Po wyschnięciu kleju girlanda jest gotowa. Wystarczy teraz zawiesić ją w odpowiednim miejscu, by cieszyła oko!
Inspiracje
Papierowe girlanda może być też różnie ozdobiona. Jeżeli do jej stworzenia wykorzystujemy grubszy i sztywniejszy papier, to w środku można wyciąć literki układające się w napis (na przykład witaj w domu czy to chłopiec!). Literki mogą być obok siebie, ale możesz wyciąć je w co drugim elemencie.
Oprócz wycięcia literek oczywiście można wyciąć różne inne kształty; serca czy schematyczne wizerunki pary młodej, jeżeli girlanda będzie ozdabiała wesele.
Zamiast wycinania wzorów można je nakleić. To prostszy i pewniejszy sposób. Na girlandzie można umieścić także ozdoby; wstążki, kokardki czy kolorowe guziczki. Wszystko po to, aby idealnie wpasowała się w klimat przyjęcia.
Gdzie zawiesić
Girlanda zdobi nie tylko przyjęcia i spotkania. Papierowe girlandy (czy materiałowe) niektórzy rodzice umieszczają w pokojach dzieci tworząc z nich imię pociechy. Często wtedy zdobi przestrzeń nad łóżkiem wydzielając strefę dla każdego malucha. Taka girlanda może zawisnąć także na drzwiach informując, czyje to królestwo.
Papierowa girlanda ozdobi także pustą ścianę w mieszkaniu. Zamiast kupowania kosztownych ozdób czy plakatów, warto wykonać samodzielnie tego typu dekorację. Jest tańsza, a gdy nam się znudzi nie będzie szkoda jej wyrzucić. I co najważniejsze, w krótkim czasie wykonamy nową. Błyskawicznie tym samym zmienimy wystrój wnętrza.
Większa girlanda może wydzielać przestrzeń w dużych pomieszczeniach, zwłaszcza, jeżeli chcielibyśmy wyznaczyć teren do odpoczynku i do spożywania posiłków. Wystarczy wykonać girlandę z mocnego papieru w odpowiednich barwach i zawiesić w miejscu podziału. Z jednej strony nie zmniejszymy pokoju, ale z drugiej jasno oddzielimy jedną część od drugiej. Girlandę można wykonać w takim stylu, w jakim urządzone jest wnętrze; dodać frędzle do stylu boho, czy kryształki do stylu glamour.
Gdzie jeszcze zawiesić papierową girlandę? Wszędzie tam, gdzie będzie nam odpowiadało!