Ilość komentarzy: 0
Jak się produkuje i kto wymyślił papier pakowy
Istnieją niezliczone sposoby pakowania prezentów: szary papier, papier zadrukowany lub powlekany, papier pakowy z recyklingu czy przezroczysta folia. Jednak historia papieru pakowego jest stosunkowo krótka. Dowiedz się, jakie były początki ozdobnego papieru pakowego i jak się go produkuje.Techniki pakowania z użyciem papieru są starsze niż pudełka. Chińczycy używali nowo wynalezionego papieru do ozdabiania swoich prezentów na początku II wieku. Przez długi czas w Europie nie było potrzeby na taką dekorację. Około roku 1500 pojawiła się moda na niesforną tkaninę tapetową, ale trwała ona krótko. Dopiero w epoce wiktoriańskiej (1837-1901) „klasa wyższa” nabrała zwyczaju pakowania prezentów w kolorowy papier i wiązania ich koronką i kokardkami. W tym czasie chrześcijańskie święto narodzin powoli zamieniało się w domowe święto prezentów, co stało się elementem definiującym Boże Narodzenie.
Rozwój ozdobnego papieru pakowego
Początkowo zwykli ludzie musieli zadowolić się brązowym papierem do pakowania. Jednak, jak pokazują zdjęcia archiwalne, nawet na taki luksus mogło pozwolić sobie tylko niewielu. Według niektórych zapisów, Boże Narodzenie w ubogich rodzinach to tylko drewniany krzyż ze wbitą w niego małą choinką, a w wielu izbach rolników brakowało też świec, a światło choinki było czymś wyjątkowym. Prezenty, jeśli takie były, były zwykle układane wokół choinki bez jakiegokolwiek opakowania. Do połowy XIX wieku jedynym sposobem ich pakowania był zawijanie ich w ścinki bawełny. Upragniony surowiec był organizowany przez zbieraczy i częściowo przechowywany w cesarskich magazynach. W 1850 r. opracowano proces chemiczny produkcji papieru z drewna, a papier mógłby być produkowany w paskach. Był to początek papieru pakowego, jaki znamy dzisiaj.
Zobacz także: Krótka historia powstania pudełek kartonowych
Współczesny papier pakowy
Tak naprawdę nie jest wiadome, kiedy powstał pierwszy papier bożonarodzeniowy, czyli papier do pakowania z nadrukowanymi motywami bożonarodzeniowymi. Jednym z pierwszych producentów papieru ozdobnego była śląska papiernia Haynau. Produkowała go ona w latach 70. XIX wieku. W latach 90. papier do pakowania był nadal sprzedawany „w partiach”. Obecnie nie tylko kupuje się mniej papieru do pakowania, ale również stary papier jest używany więcej niż jeden raz. Nawet najwcześniejsze opakowania kartonowe były projektowane zgodnie z potrzebami, od zwykłego szarego przez laminowane po bogato zdobione.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Papiery i Folie ozdobneJak się produkuje papier pakowy
Produkcja papieru ozdobnego nie jest odmienne od wytwarzania papieru zwykłego. Jedyne różnice występują na końcu procesu, gdzie gotowy papier jest zadrukowywany odpowiednim motywem lub barwiony. Oto 6 kroków powstawania papieru pakowego:
- Najpierw drewno jest mielone w papierni. Pulpa pozyskiwana jest z drewna w procesach chemicznych. W zależności od pożądanego rodzaju papieru dodaje się następnie substancje pomocnicze, takie jak woda, rozjaśniacze lub barwniki.
- Mieszaninę wylewa się na sito i rozprowadza równomiernie arkuszu włókien.
- Producent papieru koordynuje różne druty, rolki i przyssawki w celu wytworzenia papieru o równej strukturze i powierzchni, która wygląda tak samo po obu stronach.
- Następnie rozpoczyna się suszenie. W tym celu wstęga papieru jest dociskana między rolkami, aby woda mogła uciec. Następnie papier przepływa przez ciepłe cylindry, a pozostała woda odparowuje.
- Na koniec wysuszony papier wygładza się w kalandrze. Na koniec skrobię nakłada się na powierzchnię w prasie klejarskiej.
- Papier przeznaczony na papier ozdobny poddawany jest dalszemu wykończeniu — barwiony lub zadrukowywany.
Rodzaje papieru pakowego
Jak już wcześniej było wspomniane, rodzajów papieru pakowego jest kilka, a różnią się one przede wszystkim surowcami, z których zostały wykonane oraz gramaturą. Wyróżniamy:
- Papier PD/SD — najłatwiej rozpoznać go można po tym, że jedna jego strona jest matowa, a druga błyszcząca. Papier ten ma dość szerokie zastosowanie w wielu branżach.
- Papier makulaturowy — jest to materiał biodegradowalny, więc może być stosowany bez obaw o środowisko. Co więcej, jest on dostępny zarówno w rolce, jak i arkuszach o jest to najtańszy ze wszystkich papierów ozdobnych.
- Półpergamin — ten papier najlepiej sprawdza przy pakowaniu artykułów spożywczych czy cukierniczych. Potocznie zwany jest również bibułką i w wersji do pakowania prezentów występuje w wielu kolorach.
- Papier typu KRAFT — jest to bardzo uniwersalny szary papier i świetnie nadaje się do owijania książek czy kwiatów.
- Tradycyjny papier pakowy — jest to propozycja dla każdego i na każdą okazję.
- Papier pakowy powlekany — cechuje się największą wytrzymałością, więc najlepiej sprawdzi się do pakowania dużych i ciężkich prezentów.
- Papier pakowy nadrukowany — jest to papier, który ma już nadrukowane okolicznościowe ozdoby. Taki papier znajdziesz na każdą najważniejszą okazję, czy to urodziny, Boże Narodzenie czy ślub.
- Papier brystol — to gruby i wytrzymały papier dostępny w arkuszach.
- Papier pakowy w rolce — ten papier jest najpopularniejszy ze wszystkich, ponieważ cechuje go duża uniwersalność.
Zobacz także: Jak zostały wymyślone pierwsze taśmy klejące?
Pakowanie prezentów — co oprócz papieru pakowego
Jednak obecny rynek produktów do pakowania prezentów bardzo się rozwinął i dostępne są również dodatkowe możliwości. Pakując prezent w papier pakowy, nie można zapomnieć o taśmach lub wstążkach ozdobnych. Co więcej, zamiast papieru możesz zdecydować się na celofan. Jest to wyjątkowa folia ozdobna, która wygląda bardzo elegancko. Możesz również skorzystać z gotowych opakowań upominkowych, które bardzo ułatwiają pakowanie prezentów.
Do najczęściej i najchętniej wybieranych opakowań prezentowych należą torby upominkowe. Są nie tylko ładne, ale również wyjątkowo wygodne. Spakowanie prezentu trwa chwilkę, ponieważ wystarczy tylko go włożyć do środka. Co więcej, również transport takiego prezentu jest bardzo wygodny ze względu na uchwyty. Kolejną opcją są kosze upominkowe. Można do nich zmieścić bardzo wiele różnej wielkości produktów, a dodatkowo ozdobione celofanem i wstążką zachwycają. Ostatnim godnym uwagi rozwiązaniem jest pudełko upominkowe. Na rynku dostępne jest bardzo wiele rodzajów kartonów prezentowych, które różnią się wzorem, kolorem, a przede wszystkim wielkością i kształtem. Do takiego opakowania prezentowego warto dobrać ozdobny wypełniacz oraz kokardkę. Ich największą zaletą jest to, że prezentują się równie pięknie, jak prezenty zapakowane w papier pakowy, a ich użycie jest o wiele łatwiejsze i szybsze.