Jak skutecznie wysłać paczkę przez internet?
Jak skutecznie wysłać paczkę przez internet?
Skuteczną wysyłkę paczki przez internet możemy podzielić na kilka etapów. Każdy z nich jest tak samo ważny, bo też każdy z nich dotyczy innego aspektu wysyłki paczki. Aby nadać paczkę i aby paczka w nienaruszonym stanie trafiła do odbiorcy, warto znać każdy z etapów. Są to głównie etapy pakowania i zabezpieczania paczki. Niezależnie od tego, czy wysyłamy zeszyty, czy kubki, przedmioty należy prawidłowo zabezpieczyć i zapakować. Karton z naszą przesyłką musi być odpowiednio dobrany do zawartości. Powinien również zostać dobrze oklejony, aby nic nie wypadło podczas transportu. Dla naszego bezpieczeństwa (czy wygody kuriera), warto na opakowaniu umieścić w formie etykiet istotne informacje, takie jak chociażby; o zawartości paczki, czy sposobie jej przenoszenia. A na koniec, dobrze jest śledzić drogę naszej paczki i sprawdzać, czy przypadkiem nie utknęła w jakimś punkcie.
Co decyduje o powodzeniu wysyłki?
Niezależnie od tego, czy prowadzisz ogromny sklep internetowy, rozkręcasz sprzedaż wysyłkową, wysyłasz ważne dokumenty firmowe czy po prostu od czasu do czasu musisz wysłać coś rodzinie, na pewno w celu wysłania paczki chociaż raz skorzystasz z pomocy internetu. W ten sposób łatwo nadasz list, przesyłkę czy paczkę. Dzięki temu dowolnie wybierzesz firmę kurierską, określisz szczegółowo czas i miejsce dostawy oraz koszty. Jak zrobić to najłatwiej, a przede wszystkim skutecznie? Wbrew pozorom na paczkę czyha wiele przeszkód, poczynając już od etapu jej pakowania. W zależności od tego, co i gdzie wysyłamy, musimy zadecydować o tym, jak zabezpieczymy przesyłkę, w co ją zapakujemy, jakie zabezpieczenia zastosujemy oraz jaką firmę kurierską wybierzemy. Czy chcemy, aby kurier odebrał paczkę z domu, czy może sami dostarczymy ją do punktu? A może jeszcze inaczej; wolimy zanieść paczkę do automatu nadawczego lub paczkomatu w dowolnym dla nas momencie i nie martwić się o to, że miniemy się z kurierem.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Opakowania do przesyłek pocztowych
Etap 1 – pakowanie paczki
Rozważymy w artykule wysyłkę standardowego przedmiotu, ponieważ wysyłka kruchych i szklanych przedmiotów wiąże się z nieco innymi etapami i przygotowaniami. O tym również można przeczytać na naszej stronie.
Załóżmy, że mamy do wysłania książkę. Nie chcemy oczywiście, aby podczas transportu została pomięta, zamoczona czy przedziurawiona. A taki wypadek może się zdarzyć, jeżeli odpowiednio nie zabezpieczymy przesyłki. Jeżeli pochopnie zrezygnujemy z kartonu, lub karton, który wybierzemy nie będzie miał odpowiedniej grubości, książka w trakcie transportu może zostać pomięta; wystarczy, że źle ułoży się na pace busa. Warto również taką książkę owinąć folią lub włożyć do najzwyklejszej reklamówkiaby uniknąć zamoczenia.
Może się zdarzyć, że paczki będą przechowywane w zawilgoconym magazynie lub kurier będzie je dostarczał w wyjątkowo deszczową pogodę. Książka może zostać także przedziurawiona, jeżeli będzie opakowana w sam papier, chociażby rogiem innej, cięższej paczki, z którą będzie transportowana. Warto pamiętać o tych zagrożeniach. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemności ze strony odbiorcy oraz nie narazimy się na dodatkowe koszty.
Jeżeli wysyłamy wyjątkowo cenny przedmiot, lub taki, który nieopatrznie może zostać uszkodzony, warto do kartonu włożyć jakieś wypełniacze. Mogą to być pocięte gazety, folia bąbelkowa, poduszki powietrznelub ekologiczny sizzlepak. Nie dodadzą one wiele wagi do paczki, a z pewnością uchronią przed uszkodzeniami.
Etap 2 – zabezpieczenie paczki
Opakowana odpowiednio książka, lub inny przedmiot, wędruje do kartonu. Karton należy zakleić taśmądobrej jakości, aby przy przenoszeniu, przesuwaniu czy transporcie nieopatrznie się nie otworzył. Nieodpowiednio zapakowany towar, który ulegnie uszkodzeniu, nie podlega reklamacji w firmach kurierskich. Także zagubienie artykułu, który wypadł z paczki z powodu niedokładnego jej zaklejenia, nie podlega gwarancji. Dobrze jest zatem owinąć taśmą karton nawet kilkukrotnie.
Na kartonie możemy umieścić etykiety informacyjne. Jeżeli istotne jest to, którą stroną karton powinien być noszony, możemy zastosować naklejkę informującą o tym, gdzie znajduje się góra przedmiotu. Jeżeli wysyłamy przedmiot, który niechcący można przeciąć (chociażby naszą przykładową książkę), na opakowaniu umieśćmy ostrzeżenie o tym. W przypadku artykułu, który może ulec zawilgoceniu, czyli wszelkiego rodzaju dokumentów, książek, gazet czy żywności, umieśćmy na opakowaniu informację o tym, że należy chronić paczkę przed moczeniem. Z kolei przedmioty, które mogą ulec zniszczeniu przy zbyt gwałtownym przenoszeniu lub przekładaniu, mogą mieć na opakowaniu naklejkę informującą o tym, aby taką paczką nie rzucać.
Jeżeli sprzedaliśmy przedmiot, za który kupujący postanowił zapłacić przy odbiorze, tak zwana przesyłka pobraniowa lub za pobraniem, warto taką informację umieścić także na paczce. Będzie to czytelny sygnał dla kuriera, który często ma kilkadziesiąt paczek do dostarczenia w określonym terminie, że za tą paczkę musi otrzymać pieniądze. Także informacja o wszelkich fakturach, paragonach czy umowach do podpisania może znaleźć się na opakowaniu. Znacznie usprawni to i ułatwi proces odbioru, transportu i dostarczenia przesyłki.
Chcąc uniknąć nieporozumień z osobą, do której wysyłamy produkt czy dokumenty, możemy mieć życzenie, aby odbiorca sprawdził, czy w paczce znajduje się to, co było przedmiotem sprzedaży i czy jest w takim stanie, w jakim nadaliśmy produkt. Taką informację, o sprawdzeniu w obecności kuriera, również umieśćmy na paczce. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że klient w obecności świadka obejrzał produkty, a kupujący, w razie jakichkolwiek wątpliwości, będzie mógł od razu sporządzić odpowiednie protokoły.
Jeżeli zależy nam na szybszym dostarczeniu naszej przesyłki, to oprócz sprawdzenia, czy wybrana firma kurierska ma taką usługę, umieśćmy informację o priorytecie na przesyłce. Oczywiście, nie wystarczy samo naklejenie informacji, należy uiścić stosowną opłatę i mieć jej potwierdzenie, jednak informacja umieszczona na przesyłce znacznie usprawni proces jej wysyłki.
Jeśli chcemy mieć pewność, że do naszej paczki nie zaglądał nikt niepowołany, to oprócz oklejenia jej taśmą klejącą, umieśćmy na niej odpowiednie plomby czy stickery. Pomimo niepozornego wyglądu, zdjęcie czy usunięcie takiej plomby wymaga wysiłku, a nierzadko jest to możliwe tylko, gdy przetniemy taką plombę. Niezależnie, czy przecięta czy odklejona, zostawi ślad na opakowaniu, a my będziemy wiedzieli, że zawartość została naruszona. Plomby są jednorazowego użytku, nie ma więc obaw, że zdjęta plomba, zostanie z powrotem naklejona. Ponadto, wysyłając produkty czy dokumenty wysoko wrażliwe, możemy zaopatrzyć się w plomby z indywidualnymi numerami.
Etap 3 – wybór firmy
Kiedy już nasza paczka jest odpowiednio zapakowana i zabezpieczona, możemy przystąpić do wyboru firmy kurierskiej. Na rynku mamy dostęp do bardzo wielu ofert. Możemy zdecydować, czy chcemy, aby kurier przyjechał odebrać paczkę od nas z domu; wtedy usługa jest nieco droższa, czy sami nadamy ją w odpowiednim punkcie czy paczkomacie; wtedy zapłacimy nieco mniej. Możemy również wybierać między tradycyjnym nadaniem i drukowaniem listu przewozowego, który w takim wypadku musimy umieścić w widocznym miejscu na paczce i odpowiednio zabezpieczyć, na przykład umieszczając go w koszulce foliowej, którą następnie nakleimy na przesyłkę. Ale mamy do wyboru również nadanie paczki bez etykiety; w tym wariancie wystarczy, że odpowiednio trwałym markerem napiszemy na paczce otrzymany kod.
Odbiorca może również zadecydować, w jaki sposób chce, aby paczka do niego dotarła. Może zadecydować o wariancie tradycyjnym, czyli dostawie pod drzwi, ale może chcieć odebrać ją z odpowiedniego punktu, czy paczkomatu. Dopłacając odpowiednią kwotę, zależną od rodzaju wybranej firmy, możemy również zadecydować, o której godzinie kurier się u nas pojawi.
Etap 4 i 5 – transport i statusy przesyłek
Skuteczne wysłanie paczki nie kończy się wraz z przekazaniem jej do rąk kuriera. Jako nadający jesteśmy w dalszym ciągu w pewien sposób odpowiedzialni za paczkę. Warto śledzić jej status, aby być na bieżąco i w razie czego reagować, gdy któryś z procesów nieplanowo się przedłuża, lub paczka otrzyma status dla nas (lub dla odbiorcy) niejasny lub nieprawidłowy.
Status paczki to informacja, dzięki której możemy śledzić naszą przesyłkę, dowiadywać się, w którym mieście i punkcie nadawczym czy sortowni aktualnie się znajduje.
Już sam fakt zamówienia kuriera i wygenerowania listu przewozowego jest odnotowywany przez firmy kurierskie. Dzięki temu odbiorca wie, że paczka już niedługo rozpocznie swoją podróż; ten status zazwyczaj brzmi zarejestrowano dane przesyłki. Gdy tylko kurier odbierze od nas paczkę, lub wyciągnie ją z automatu nadawczego, paczka zmieni status na przesyłkę odebraną przez kuriera. W tym momencie paczka wyrusza w drogę. Paczka, którą kurier dostarczy do sortowni, otrzymuje status przyjętej w oddziale. Oznacza to, że oczekuje na odebranie przez kuriera przypisanego do regionu, w którym paczka ma się docelowo znaleźć. Takich oddziałów paczka na swojej drodze może napotkać kilka, jeżeli odbywa wyjątkowo długą drogę. Gdy paczka trafi już do regionu i miejscowości docelowej, zostaje przekazana kurierowi do doręczenia. Wtedy naturalnie jej status brzmi przekazana do doręczenia. Możemy być prawie w 100% pewni, że w tym dniu paczka trafi do odbiorcy. Dla nas, jako nadawcy, istotny jest komunikat o tym, czy paczka szczęśliwie trafiła do odbiorcy, czyli została doręczona, czy też odbiorca nie odebrał jej w ten dzień lub postanowił ją zwrócić – wtedy paczka otrzymuje status zwrot i, po ponownej nieudanej próbie dostarczenia, wyrusza w drogę powrotną do nadawcy.
Oczywiście, każda z firm kurierskich opcje wysyłki, etapy i czas transportu i zwrotu dostosowuje do swoich możliwości i zawiera o tym informacje w swoich regulaminach. Warto się z nimi zapoznawać, decydując się na konkretną firmę i konkretną opcję, aby nie zostać czym zaskoczonym.