Ilość komentarzy: 0
Jak spakować laptop do wysyłki?
Nie wiesz, jak zabezpieczyć laptop przed wysyłką? Nie masz pewności, jakich materiałów najlepiej użyć? Przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże z pakowaniem laptopa, tak by bezpiecznie dotarł do miejsca docelowego. Niezależnie od tego, czy jest to prezent, laptop sprzedany w serwisie aukcyjnym, laptop, który wysyłasz do naprawy, skorzystaj z tych wskazówek już teraz!Co należy zrobić przed wysłaniem sprzętu?
Pierwsze co należy zrobić przed wysyłką laptopa jest usunięcie kabla zasilającego. Należy również odłączyć wszelkie urządzenia, takie jak mysz, klawiatura, czy pendrive. Warto też, o ile to możliwe wyjąć z niego baterię. Trzeba też upewnić się, że komputer jest bezpiecznie zamknięty - być może dobrym krokiem będzie umieszczenie arkusza pianki polietylenowej między ekran i klawiaturę, co zabezpieczy go przed porysowaniem.
Należy też osobno opakować kable i inne osobne urządzenia podłączane do komputera - najlepiej warstwą folii bąbelkowej. Kable, ale też pozostałe urządzenia, jak mysz, czy klawiatura powinny znaleźć się obok laptopa, nie na nim. Ani kable, ani laptop nie powinny bezpośrednio dotykać ścian pudełka, należy zatem przemyśleć kwestię wyboru materiałów wypełniających, tak, by zapobiec ich przemieszczaniu się.
Jakie opakowanie wybrać, by zabezpieczyć laptop na czas wysyłki?
Jeśli to możliwe, najlepiej wysyłać laptopa w oryginalnym opakowaniu, które zostało zaprojektowane tak, aby chronić urządzenie w najlepszy możliwy sposób. Po umieszczeniu go w pudełku zabezpiecz laptopa wypełniaczami, by upewnić się, że nie może się poruszać wewnątrz opakowania. Nie zapomnij wykonać kopii zapasowej ważnych danych na swoim laptopie przed jego wysłaniem.
Wysyłka w oryginalnym opakowaniu, nie jest warunkiem koniecznym - rynek opakowań rozwinął się wystarczająco, by dostarczyć szereg alternatywnych rozwiązań. Są specjalne poduszki powietrzne - tak zwane AirBagi, które tworzą barierę ochronną laptopa, amortyzując wszelkie wstrząsy. Są specjalnie zaprojektowane fix boxy, które dzięki swojej konstrukcji uniemożliwiają przemieszczenie się laptopa po opakowaniu, a tym samym ograniczają ryzyko uszkodzenia.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Opakowania na laptopyJakie są najlepsze kartony do wysyłki komputera?
Jeśli nie dysponujemy oryginalnym opakowaniem trzeba wybrać karton, który będzie stanowił dobrą ochronę zawartości. Najlepiej sprawdzi się mocny, gruby karton z faktury falistej, który będzie na tyle trwały, że nie ugnie się pod wpływem ciężaru. Oczywiście karton należy dopasować do gabarytów przesyłanego sprzętu. Idealnie, gdy będzie na tyle duży by wszystkie wysyłane przedmioty można będzie umieścić obok siebie, a między nimi będzie też miejsce dla amortyzującego uderzenia wypełniacza. Nie należy jednak przesadzić ze zbyt dużym kartonem, co mogłoby pozwolić na zbytnie przemieszczanie się przedmiotów po jego wnętrzu.
W asortymencie opako znajdziecie też specjalnie zaprojektowane Fix Boxy, które stworzono z myślą o przesyłaniu laptopów. Poza kartonem z tektury falistej, wnętrze skrywa również specjalnie dopasowane wkładki, które utrzymują laptopa, ale również jego ładowarkę, w miejscu zapobiegając ich przemieszczanie się.
Amortyzacja - punkt konieczny!
Sposobów na wypełnienie pustych przestrzeni w kartonach jest wiele. Niektóre z istniejących rozwiązań powstały z myślą, właśnie o przesyłaniu elektronicznych przedmiotów. Te rozwiązania wyróżniają się właściwościami antystatycznymi, zabezpieczającymi przedmioty przed oddziaływaniem statycznym i elektrycznym.
Jakie mamy opcje?
Pierwszym, bardzo popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie folii bąbelkowej. Jest to rozwiązanie dość niedrogie, a pozwala zabezpieczyć komputer nie tylko przed wstrząsami, czy zarysowaniami, ale też przed wilgocią i zabrudzeniami. Zaleca się owinąć laptopa nawet kilkukrotnie folią, by stworzyć porządną warstwę ochronną. W tym przypadku pęcherzyki powietrza stanowią izolacje przed czynnikami zewnętrznymi. Poza standardową folią bąbelkową, dostępna jest również antystatyczna folia bąbelkowa.
Kolejnym rozwiązaniem są specjalnie zaprojektowane AirBagi, które składają się z powietrznych poduszek wykonanych z wysokiej jakości folii. Woreczki powietrzne mogą zastąpić spore ilości wypełniaczy innego typu, co przekłada się na zmniejszenie kosztów wysyłki. Tego typu wypełniacze pozwalają również na zachowanie porządku - nie mamy odczynienia z mnóstwem pojedynczych elementów, które trudniej uprzątnąć. Poza tymi kieszeniami powietrznymi do pakowania można też wykorzystać pojedyncze poduszki powietrzne, które będą wypełniały wolną przestrzeń kartonu.
Resztę wolnej przestrzeni można wypełnić piankami styropianowymi, które zapobiegną przemieszczaniu się zawartości. W zależności od wyboru rodzaju wypełniaczy, można też zabezpieczyć rogi laptopa narożnikami piankowymi, które zapobiegną uszkodzeniu i obiciu kantów.
Ostatni szlif przed wysyłką laptopa
Co jeszcze można zrobić by zabezpieczyć przesyłkę z laptopem? Aby zabezpieczyć pudełko kartonowe najlepiej użyć mocnej taśmy pakowej. Takiej, która nie odklei się w trakcie transportu. A żeby się upewnić, że to nie będzie miało miejsca najlepiej owinąć taśmą karton kilkukrotnie.
Aby zabezpieczyć opakowanie przed wilgocią można pokusić się o owinięcie pudła tekturowego warstwą folii - Można w tym celu użyć folii stretch - tej bardziej rozpowszechnionej czarnej, bądź przeźroczystej. W ten sposób zyskamy pewność, że opakowanie nie odkształci się, ani nie zostanie uszkodzone po kontakcie z wodą - na przykład w trakcie dostawy w deszczowy dzień.
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia umieszczenia listu przewozowego. Można nadrukować go na etykietach samoprzylepnych, które łatwo nakleić na powierzchnię folii, czy tektury. Albo wybrać koperty kurierskie, które zabezpieczą przed wilgocią umieszczony w nich wydruk, co pozwoli na zachowanie czytelności wszelkich niezbędnych danych, takich jak numer przesyłki, adres odbiorcy, czy kodów kreskowych potrzebnych na sortowni.
Ostatnim szlifem będzie naklejka „Uwaga szkło”, która poinformuje kuriera o delikatnej zawartości. Należy jednak pamiętać, że sama naklejka nie zobowiązuje do ostrożniejszego traktowania przesyłek standardowych. Dopiero wykupienie dodatkowych usług lub ubezpieczenia daje nam poczucie bezpieczeństwa.
Ile kosztuje wysyłka laptopa?
Koszt wysyłki laptopa jest uzależniony od rozmiaru i wagi finalnej paczki, ale także cennika przewoźnika. Zazwyczaj kwota mieści się w przedziale kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Składową kosztu wysyłki będzie również dodatkowe ubezpieczenie, które warto wykupić na wypadek zgubienia lub uszkodzenia paczki. Pewna kwota ubezpieczenia jest uwzględniona w podstawowej cenie wysyłki, a jej wysokość zależy od firmy kurierskiej. Najczęściej to przedział z zakresu 1000-5000 złotych. Powyżej tej kwoty będzie trzeba uiścić dodatkową opłatę. Na stronie wybranego przewoźnika znajdziecie wszystkie informacje o dodatkowych kosztach oraz o wysokości podstawowego ubezpieczenia, które pokrywa opłata.
Jak wysłać laptop za granicę?
Przygotowanie laptopa do wysyłki za granicę nie różni się tak drastycznie od przygotowania do wysyłki przesyłki krajowej. Podobnie, jak w przypadku krajowych przesyłek należy odpowiednio zabezpieczyć laptopa, owijając go folią lub używając wypełniaczy amortyzujących wstrząsy i redukujących możliwość uszkodzeń. Najbardziej popularne są poduszki powietrzne typu airbag, pianki z tworzywa sztucznego i folia z właściwościami antystatycznymi. Najlepiej użyć kartonu o warstwie tektury, najlepiej falistej, która uniemożliwiałaby jego odkształcenie. Powinno się użyć również mocnej taśmy pakowej, zaklejonej kilkukrotnie wokół opakowania, by nie odkleiła się w trakcie transportu. Należy zadbać o czytelność listu przewozowego - warto zainwestować w przylgi kurierskie, które zapobiegną przemoknięciu papieru i zagwarantują czytelność danych adresowych.
Co jest dość istotne w wysyłkach międzynarodowych to sposób, w jaki sposób przesyłka zostanie przetransportowana do kraju docelowego. Jeśli w grę wchodzi transport lotniczy, trzeba pamiętać, że baterie litowo-jonowe nie mogą być przewożone w luku bagażowym.
Dlaczego? Ze względu na zasadę działania baterii, które zmieniają energię chemiczną w elektryczną, dzięki czemu dostarczają prąd do zasilanego urządzenia. W układzie elektrycznym, jakim są baterie może dojść do zwarcia, w wyniku którego urządzenie zaczyna się nagrzewać. W ostateczności nagrzanie może doprowadzić do wybuchu baterii, a nawet powstania pożaru, co przyczyniłoby się do stworzenia realnego zagrożenia dla załogi.
Zatem najlepszą formą transportu będzie tradycyjny transport lądowy bądź wodny. I najlepiej upewnić się, że właśnie tak dostarczona zostanie paczka. Ponadto zaleca się wykupić dodatkowe ubezpieczenie, tak by nie musieć martwić się o losowe zdarzenia, zagubienie paczki, czy uszkodzenie jej zawartości.
Co gwarantuje dodatkowe ubezpieczenie?
Nie każda paczka musi być dodatkowo zabezpieczona. Jest to na pewno opłacalne w przypadku znacznej wartości przesyłanego towaru - a to z pewnością można powiedzieć o sprzęcie elektronicznym, który wymaga większej troski. Ubezpieczenie dodatkowe sprawdzi się w przypadku urządzeń, które mogłyby ulec uszkodzeniu na wskutek wstrząsów, upadków, czy innych nieprzewidzianych lub przypadkowych zdarzeń.
Dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu można liczyć na większe odszkodowanie od tego, które zawarte jest we wspomnianym wyżej podstawowym ubezpieczeniu zawartym w ofercie firm kurierskich. Niewielka kwota, którą przyjdzie za nie zapłacić ogranicza ryzyko utraty przesyłki i wartości zawartości. Na pewno warto przemyśleć kwestię dodatkowego ubezpieczenia w przypadku wysyłki sprzętu za granicę.
Gdybyście zastanawiali się, jak przesłać inne delikatne przedmioty pocztą, przygotowaliśmy świetny poradnik, który pomoże odpowiednio zabezpieczyć delikatną zawartość przed uszkodzeniami. Podpowiadamy również w jaki sposób przesłać pocztą książki, czy jak pięknie zapakować prezent, by prezentował się niesamowicie podczas otwierania przez odbiorcę.