Ilość komentarzy: 0
Jak sprzedać używane ubrania?
Żadna szafa nie jest niestety potraktowana zaklęciem zmniejszająco-zwiększającym, którym Hermiona zaczarowała swoją torebkę. Dlatego raz na jakiś czas trzeba przejrzeć swoje rzeczy i pozbyć się tych, które nam już nie służą, a które mogłyby posłużyć innym lub tych, które nie nadają się wystawiania na światło dzienne i najzwyczajniej w świecie warto byłoby się ich pozbyć.
Po pierwsze: porządki!
Porządki w szafie najlepiej robić regularnie tak, by nie powstał zbyt duży bałagan i żeby wszystkie rzeczy, których faktycznie używamy były dobrze widoczne. Dobrym pretekstem do zrobienia porządków może być zmiana pór roku. Zmieniając zimowe swetry na lekkie sukienki, można przy okazji pozbyć się rzeczy, które nie zostały noszone przez cały sezon lub gdy zostały uszkodzone, czy zniszczone. Najlepiej podzielić ubrania na kilka kategorii:
- Ubrania w dobrym stanie, które nadal chcemy nosić. One trafią z powrotem do szafy.
- Ubrania uszkodzone, które można naprawić – na przykład oddając do krawca. Najlepiej od razu zaplanować wizytę, by nie przeleżały w szafie kilku miesięcy bez noszenia.
- Zniszczone i nienadające się do noszenia ubrania, które najlepiej od razu przerobić na ściereczki lub zwyczajnie wyrzucić.
- Ubrania za duże lub za małe – takich najlepiej od razu się pozbyć, chociaż rozumiemy pokusę trzymania ich „w razie czego”. Niestety to takie części garderoby najczęściej zalegają w szafach, przyczyniając się do nieporządku. Warto przemyśleć, czy na pewno chcemy je trzymać.
- Nietrafione prezenty, ale też ubrania, które nam się znudziły i których nie mamy zamiaru nosić, a które mogłyby posłużyć komuś innemu.
- Elementy garderoby, które trzymamy ze względu na związane z nimi wspomnienia – na przykład suknia ślubna, czy pierwszy pajacyk dziecka. Takie ubrania najlepiej przechować w pudełkach, które uniemożliwią przedostanie się kurzu i wilgoci – tak, żeby nie zostały zniszczone.
Gdzie można sprzedać ubrania?
Obecnie istnieją ogromne możliwości sprzedaży używanych ubrań, a zakupy w duchu „pre-owned” stają się coraz powszechniejsze, a co więcej ruch staje się modny. W mediach społecznościowych ludzie dzielą się swoimi łupami z drugiej ręki, tworząc z nich unikatowe stylizacje. Fast fashion zbiera kolejne słowa krytyki, a rosnący problem konsumpcjonizmu wpływającego negatywnie na zmiany klimatycznie nie pozostaje obojętny.
Istnieje naprawdę sporo portali aukcyjnych, które oferują możliwość wystawienia ubrań i obuwia zarówno nowych, jak i tych używanych w różnym stanie. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć można OLX oraz Allegro oraz działające od kilku lat Allegro Lokalnie, skierowane do sprzedaży przez osoby prywatne.
Poza portalami aukcyjnymi sprzedawać można przez dedykowane aplikacje stworzone po to, by ułatwić wymianę ubrań i wyszukiwanie perełek wśród niechcianych przez innych ubrań i dodatków. Do takich aplikacji zaliczyć możemy:
- Vinted – czyli jedną z najbardziej popularnych aplikacji dedykowanej sprzedaży ubrań, obuwia i dodatków, początkowo Vinted działało jedynie jako strona internetowa, szybko jednak stworzono aplikacje zgodną z systemami Android i iOS
- LESS_ - aplikacja powstała w celu wymiany ubrań, bardzo popularna wśród influenserów i celebrytów od których można kupić ubrania po czystkach w ich garderobach. Aplikacja nie pobiera żadnej prowizji, a transakcje chronione są gwarancją zwrotu pieniędzy
- Zalando pre-owned – ta aplikacja działa nieco inaczej niż inne. Po wgraniu zdjęć ubrań i dodaniu opisów, Zalando samo wycenia ciuchy. Po jej zaakceptowaniu należy wysłać do nich ubrania, a po ich zweryfikowaniu środki trafiają na konto w Zalando, które można wykorzystać na zakupy właśnie w Zalando lub przekazać je na cele charytatywne wskazane przez markę.
- Szafa.pl – niegdyś jedna z najbardziej popularnych platform do wymieniania się odzieżą i dodatkami, obecnie miejsce dla miłośników stylu vintage
Program zbiórki ubrań i tekstyliów H&M Let's close the loop, to inicjatywa globalna, której początki sięgają 2013 roku. Polega na tym, że za oddane do recyklingu ubrania i tekstylia (co istotne nie muszą być one w dobrym stanie) w kasie, w sklepach stacjonarnych klient otrzyma kupon, który można wykorzystać w sklepie podczas następnych zakupów.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Pudełka wysyłkowe
Dlaczego warto sprzedawać ubrania?
Wspomnieliśmy już, że życie w nurcie less waste będzie korzystne nie tylko dla nas samych, ale również dla środowiska. Ograniczenie ilości ubrań w szafie poza tym będzie miało też inne pozytywne konsekwencje. Ostatnio bardzo modne stało się tworzenie capsule worderobe, czyli garderoby kapsułowej, która pomimo stosunkowo niewielkiej ilości ubrań pozwala na ich łączenie na dziesiątki różnych sposobów. W tym koncepcie chodzi o posiadanie dobrej jakości ubrań bazowych, które połączone ze sobą lub elementami nietuzinkowymi stworzą cały outfit. Eliminuje to problem z „nie mam się w co ubrać”, a także wyzwala kreatywność, nie wspominając już o uwolnionym miejscu w szafach.
Ważne porady, które ułatwią sprzedaż ciuchów:
- Dobre zdjęcia mają znaczenie – to one przykuwają uwagę do przedmiotu. Powinno się wykonać zdjęcia ciuchów najlepiej w świetle dziennym, na jednolitym tle, warto zainwestować czas w wyprasowanie rzeczy, tak by pokazać je w jak najlepszym stanie. Dobrze jest też umieścić na zdjęciach ciekawe elementy odzieży np. guziki, czy nadruki. Rzeczy powinny być powieszone na wieszaku lub rozłożone na płasko. Jedno zdjęcie powinno pokazywać metkę z marką i składem.
- Opis wcale nie jest bez znaczenia. W opisie należy wspomnieć o faktycznym stanie przedmiotów, a także o tym czy rzecz była noszona, czy jest np. nowa z metką. Absolutnym minimum jest podanie rozmiaru – świetnie, gdy podamy również wymiary rzeczy w centymetrach.
- Szczerość popłaca – nie należy kłamać co do stanu ubrań czy dodatków, najlepiej wykonać zdjęcia wszelkiego rodzaju uszkodzeń, czy przetarć.
- Upierz ubranie przed sprzedażą – nie ma chyba nic gorszego od otrzymania poplamionych, czy brudnych ubrań.
Jak spakować ubrania do wysyłki?
W tym celu sprawdzi się wiele rozwiązań. Ubrania można przesłać w foliopakach, czy kopertach bąbelkowych – nie wymagają one przecież specjalnego zabezpieczenia. Większe ilości ubrań wyślemy w kartonach – świetnie sprawdzą się kartony z wbudowanym paskiem taśmy, które zakleimy bez użycia dodatkowych narzędzi.