Ilość komentarzy: 0
Jak usunąć resztki kleju po taśmie samoprzylepnej?
Taśma samoprzylepna przydaje nam się w wielu życiowych sytuacjach. Nieraz stanowi niezbędne narzędzie pracy, niekiedy spełnia rolę zabezpieczenia, a nierzadko potrafi uratować nam skórę. Pomimo swojego wszechstronnego zastosowania i niebagatelnych właściwości fizycznych taśma samoprzylepna ma swój mankament. Jest nim, niestety klej, którego ślady bardzo często zostają na powierzchni już po użyciu produktu. Jak sobie poradzić z klejem, który nie chce zejść? Dziś odpowiemy sobie na to pytanie.
Dużo zależy od rodzaju powierzchni
Na rynku istnieje bardzo wiele rodzajów taśm. To sprawia, że każdy z nas może zaopatrzyć się w produkt, który będzie przylegał do dowolnej powierzchni. Z własnego doświadczenia wiemy, że taśmę można przyklejać zarówno do drewna, tynku, ścian, metali jak i szkła, plastiku a nawet porcelany. To oznacza, że wybierając metodę usuwania resztek kleju warto najpierw zastanowić się czy takim wyborem nie zniszczymy produktu bądź rzeczy.
Domowe sposoby na usuwanie resztek kleju
W dużej części przypadków do usuwania resztek kleju po oderwaniu taśmy klejącej nadadzą się domowe sposoby. Dostępne są dla każdego i bardzo często są niezwykle skuteczne – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z klejem pochodzącym z tańszego rodzaju taśm.
Ciepła woda i szmatka
Jest to jedna z najmniej inwazyjnych metod, dzięki której mamy pewność, że nie zniszczymy danej nawierzchni. Wystarczy, że zmoczymy szmatkę ciepłą wodą, a następnie przyłożymy do miejsca, w którym został klej. Metoda ta jest bardzo prosta i sprawdzi się np. wtedy, kiedy klej pozostanie na lustrze. Niestety, minusem ciepłej wody jest to, że nie działa ona w przypadku mocno zaschniętego kleju.
Natłuszczenie
Każdy z nas posiada w domu jakąś tłustą substancję – oliwę z oliwek, olej, krem do rąk, itd. Natłuszczenie kleju pomoże go łatwo ściągnąć z danej nawierzchni. Tłuszcz znakomicie sprawdzi się np. przy zdejmowaniu kleju z drewna. Nie należy jednak natłuszczać takich powierzchni jak tapety.
Nafta
Stosowanie nafty jest najbardziej agresywną metodą, więc stosować ją można na odporne powierzchnie – np. metalowe czy kamienne. Pamiętaj, że nafta pozostawiać może zacieki, więc postępuj z nią bardzo ostrożnie. Mimo, że tak inwazyjna ta metoda w praktyce jest jedną z najskuteczniejszych w usuwaniu kleju po oderwaniu taśmy.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Taśmy malarskieProfesjonalne sposoby na usunięcie kleju po oderwaniu taśmy
Możemy także użyć specjalnych płynów. Są one przeznaczone właśnie do usuwania resztek kleju pochodzących z taśmy.
Preparaty na bazie terpentyny
Są to popularne rozpuszczalniki. Ze względu na to, że mogą bardzo łatwo zniszczyć nawierzchnię, nie można ich stosować przy delikatnych materiałach. Zalecana jest szczególna ostrożność przy ich stosowaniu.
Zmywacze do kleju
Nieco droższe, ale na pewno bardzo skuteczne są także zmywacze do kleju, które zostały wyprodukowane z myślą o ściśle właśnie takim przeznaczeniu. Co ważne, są one delikatniejsze dla powierzchni niż specyfiki produkowane na bazie terpentyny. Jest to produkt, w który na pewno warto zainwestować, jeśli ślady po kleju są spore, a domowe sposoby zawiodły.