Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0
Jak wykonać kalendarz adwentowy z kopert papierowych?
Kalendarz adwentowy DIY z kopert
Jedną z tradycji adwentowych, oczywiście związanych z Bożym Narodzeniem, jest kalendarz adwentowy. Jego celem jest odliczanie 24 pierwszych dni grudnia, które pozostały do Wigilii Bożego Narodzenia. Początków kalendarzy adwentowych możemy upatrywać w niemieckich kręgach protestanckich, w których to do wieńców zamiast świec, wkładano 24 woreczki z drobiazgami. Co ciekawe- sam pomysł odliczania dni to tego doniosłego dnia pochodzi jeszcze z czasów niepiśmiennych, w których to dzień pierwszego grudnia zaznaczano kredą. Od niego zaś liczono kolejno 25 dni. W ten sposób osoby nieposiadające kalendarza wiedziały, kiedy należy zacząć świętowanie.
Obecnie spotkać możemy rozmaite kalendarze adwentowe, takie zawierające w okienkach myśl na dany dzień, poprzez kalendarze ze słodkościami na każdy dzień, czy chociażby wyzwaniami do wykonania, aż po bardziej rozbudowane czy wyposażone nawet w biżuterię. Również firmy prześcigają się w produkcji i popularyzacji reklamowych kalendarzy adwentowych. Zazwyczaj w najprostszych kalendarzach znajdują się małe pudełeczka z otwieranymi okienkami, za którymi kryje się niespodzianka. Kalendarz adwentowy możemy również wykonać samodzielnie. Z pewnością jego tworzenie przyniesie dużo zabawy, a dzięki temu mamy pełną kontrolę nad tym, co się w nim znajdzie.
Zrób to sam – kalendarz adwentowy
Samodzielny kalendarz adwentowy można wykonać z papierowych kopert. To chyba najprostszy sposób, a efekt naprawdę może pozytywnie zaskoczyć.
Czego potrzebujemy, aby wykonać takie kalendarz? Na pewno kartonowych lub kolorowych papierowych kopert; najlepiej, jeżeli będą rozszerzane. Dzięki temu będzie można umieścić w nich nie tylko małą czekoladkę. Koperty są wytrzymałe, zatem nie musimy się obawiać, że upominki wypadną czekając na swoją kolej. Koperty umieścimy na brystolu, zatem warto wybrać taki, w odpowiednim kolorze- czerwony będzie przywodził na myśl święta, niebieski- śnieg a zielony choinkę. Oczywiście niezbędny jest także klej, może być klej na gorąco, który na pewno będzie trzymał mocniej, niż biurowy. Warto przygotować także kolorowy papier, bibułkę czy inne materiały, którymi ozdobimy kalendarz. I rzecz jasna; najważniejsze, czyli to, czym wypełnimy koperty. Mogą to być słodycze, drobne upominki czy karteczki z wyzwaniem lub zachętą; na przykład: zrób sobie dziś wolny dzień.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Koperty rozszerzane 3D
Przechodzimy do dzieła
Najpierw trzeba wybrać 24 odpowiednie koperty. Na każdy dzień można wybrać kopertę w innym kolorze, a nawet rozmiarze. Dzięki temu kalendarz będzie przyciągał wzrok. Koperty występują w rozmaitych wariantach, kartonowe szare, białe, czarne czy czerwone a nawet złote. Kolor złoty warto zachować na ostatni dzień, aby podkreślić wyjątkowość Wigilii.
Zaletą rozszerzanych kopert jest ich pojemność. Z powodzeniem umieścimy w niej dużego lizaka ale także T-shirt na przykład z ulubionym zespołem obdarowanego. Kupując koperty rozszerzane ozdobne, w pakiecie otrzymasz od razu pięć różnych rozmiarów. Warto to wykorzystać.
Przygotujmy zatem koperty, które później umieścimy na brystolu. Wybierzmy 24 koperty i ułóżmy je w takiej kolejności, w jakiej mają znaleźć się w kalendarzu. Na każdej z kopert napisz lub naklej odpowiedni numerek od 1 do 24. W ten sposób oznaczysz kolejne dni miesiąca. Cyfry możesz wyciąć z kolorowego papieru, lub posmarować klejem i obsypać brokatem lub konfetti. Każda z cyfr może być ozdobiona inaczej. Doskonałym rozwiązaniem będzie, jeżeli ostatnia koperta, symbolizująca Wigilię, będzie większa i bogatsza. Oprócz naklejenia numerków, same koperty również mogą być ozdobione motywami świątecznymi; wyciętymi choinkami, dzwoneczkami i tym podobne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby motywy umieszczone na kopertach były mniej świąteczne. Mogą to być zwierzątka, księżniczki, autka… wszystko, co obdarowywany lubi. Koperta oznaczająca Wigilię może być umieszczona w kolejności, ale może być także na środku kalendarza czy na samej górze, aby wyróżnić ten szczególny dzień.
Mocowanie
Kiedy już koperty są odpowiednio ozdobione, należy je przykleić do brystolu. Jeżeli chcemy, aby kalendarz był bardziej sztywny, zamiast do brystolu, koperty mogą zostać przyklejone do tektury. O ile brystol sam w sobie jest ozdobny dzięki zabarwieniu, o tyle tekturę warto ozdobić samemu. Można na niej narysować wzory lub pomalować na jednolity kolor. Tekturę bądź brystol rozkładamy równo na płaskiej powierzchni. Najlepiej na podłodze. Następnie rozkładamy koperty w takim ułożeniu, w jakim chcielibyśmy aby się znalazły. Sprawdzamy, czy wszystko się zmieści, czy wygląda estetycznie oraz czy gdzieś nie robią nam się krzywizny. Jeżeli wszystko jest w porządku, przystępujemy do klejenia kopert. Nie trzeba smarować całej koperty klejem. Wystarczy, że kapniemy po kilka kropel kleju na rogach koperty i od razu przyciśniemy do brystolu (lub tektury). W taki sam sposób należy postąpić z pozostałymi kopertami. Kiedy już wszystkie zostaną przyklejone do podłoża, kalendarz można powiesić na ścianie. Pomocne w tym mogą okazać się samoprzylepne plastry. To naprawdę świetny pomysł, jeżeli nie chcemy wiercić w ścianach czy na stałe montować haczyków. Plastry umożliwiają odwracalne (!) zamontowanie rzeczy, które ważą mniej, niż 2 kilogramy.
Wypełnianie
Teraz zostało tylko wypełnienie kopert niespodziankami. W każdej z kopert umieść mały pakunek z upominkiem. Mogą to być batoniki, cukierki, żelki, pakieciki z suszonymi owocami i orzechami, zabawne naklejki czy zmywalne tatuaże. W większych kopertach mogą znaleźć się prezenciki takie jak laleczka, autko, zestaw kredek, czy ciekawe zadania na każdy dzień.
Samodzielne wykonanie kalendarza adwentowego sprawi dużo zabawy. Przygotowując kalendarz dla dorosłej osoby, można nieco odpuścić kolory i różnorodność faktur a w kopertach umieścić czekoladki z alkoholem, bilety na koncert czy spektakl, mini kosmetyki a nawet biżuterię. Kalendarz dla starszego dziecka w każdym z okienek może zawierać element zabawki czy konstrukcji do samodzielnego złożenia. A jeżeli kalendarz przygotowujemy z myślą o mniejszej pociesze, można go zrobić razem z nim. Dzięki temu miło, ale i kreatywnie spędzimy ponury zimowy dzień w domu.