Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0
Jak wykorzystać woreczki strunowe w zabawie?
Chociaż torebki strunowe mogą kojarzyć się wyłącznie z przechowywaniem przedmiotów, to są one wykorzystywane również w innych sytuacjach. Woreczki z zamkiem strunowym mają o wiele więcej zastosowań niż mogłoby się wydawać. Są powszechnie używane nie tylko do transportu, pakowania i przechowywania, ale istnieje wiele innych, nietypowych zastosowań dla tych produktów. Od czasu do czasu ludzie wymyślają coraz to nowe kreatywne możliwości wykorzystania torebek strunowych, szczególnie we współpracy z dziećmi. Woreczki strunowe z możliwością wielokrotnego zamykania są przydatne do bezpiecznego pakowania kanapek dla najmłodszych, ale można je wykorzystać również podczas zabawy z dziećmi. Najczęściej torebki foliowe używane są do przechowania i porządkowania niewielkich dziecięcych zabawek, w tym klocków, puzzli czy elementów gier planszowych. Przy użyciu wyobraźni i odrobinie kreatywności mogą otrzymać drugie życie i jednocześnie pełnić funkcję edukacyjną.
Wielokrotne używanie torebek strunowych
Dla osób ograniczających zużycie plastiku dobrą wiadomością jest to, że woreczki foliowe mogą być wielokrotnie wykorzystane. Ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych, to nie tylko dbanie o środowisko naturalne, ale również oszczędność pieniędzy. Woreczki strunowe przed ponownym użyciem warto umyć. Najlepszym rozwiązaniem jest odwrócenie torebki foliowej na lewą stronę i umycie jej wodą z mydłem. Można nawet umieścić je w górnym koszu zmywarki i umyć, wybierając program z niską temperaturą. Przed ponownym wykorzystaniem woreczki strunowe powinny dobrze wyschnąć.
Woreczki sensoryczne dla dzieci
To chyba jedno z najpopularniejszych zastosowań torebek strunowych w zabawie z dziećmi. Woreczki sensoryczne stanowią doskonałą pomoc edukacyjną, która pełni funkcję wspierającą rozwój i kreatywność dziecka. Za pośrednictwem stymulacji zmysłów, głównie dotyku, woreczki sensoryczne ułatwiają pociechom lepsze zrozumienie świata i funkcjonowanie w nim. Bardzo często tego typu akcesoria są wykorzystywane w terapii zajęciowej. Woreczki sensoryczne rozwijają dodatkowo motorykę dziecka i wspierają jego rozwój ruchowy. Ich wykonanie nie jest zadaniem skomplikowanym i co ważne - podczas zabawy woreczkami sensorycznymi nie ma mowy o bałaganie. Jedynym, co ogranicza dzieci i dorosłych w tworzeniu woreczków sensorycznych, jest ludzka wyobraźnia.
Co będzie potrzebne do wykonania woreczka sensorycznego?
Bazą do stworzenia woreczka sensorycznego jest dobrej jakości torebka strunowa lub torebka z suwakiem. Muszą być one wystarczająco wytrzymałe, aby dzieci podczas zabawy nie pękły i nie przeciekały. Warto więc w tym celu wybrać wysokogatunkowe produkty, które wyróżniają się solidnym wykonaniem. Rozmiar woreczka strunowego nie ma w tym przypadku dużego znaczenia. Poniżej znajduje się instrukcja, jak wykonać samodzielnie woreczek sensoryczny.
- Wypełnij woreczek strunowy substancją płynną do wysokości ⅔ opakowania.
- Dodaj do środka niewielką ilość sypkiego produktu - kaszy, ryżu, ziaren lub innego rodzaju drobne elementy - spinacze, guziki, klocki, cekiny czy brokat. Wewnątrz woreczka nie powinno ich być za dużo, ponieważ nie będą mogły swobodnie poruszać się po opakowaniu.
- Zamknij woreczek strunowy, ale przed całkowitym zamknięciem wypuść z niego jak najwięcej powietrza.
- Wzmocnij szczelność torebki taśmą samoprzylepną, aby upewnić się, że zawartość nie wydostanie się na zewnątrz i tym samym nie wyląduje w ustach malucha.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Torebki strunowe
Eksperymenty naukowe z wykorzystaniem torebek strunowych
Oprócz akcesoriów wspomagających rozwój najmłodszych, woreczki strunowe można wykorzystywać również do przeprowadzania eksperymentów w warunkach domowych. To propozycja dla nieco starszych dzieci, chociaż doświadczenie i tak powinno być wykonywane w obecności dorosłych. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie eksperymentu na świeżym powietrzu. W tym eksperymencie soda oczyszczona jest bazą, a ocet kwasem. Kiedy te dwa materiały się zmieszają, zachodzi reakcja chemiczna, która uwalnia gaz CO2. Gaz ten gromadzi się wewnątrz zamkniętego woreczka foliowego, zawartość zwiększa swoją objętość i ostatecznie eksploduje. Wskazówki, ułatwiające przeprowadzenie eksperymentu z użyciem woreczka strunowego, opisane zostały poniżej:
- wlej ½ szklanki octu do torebki strunowej (ilość należy proporcjonalnie zwiększyć, jeśli woreczek jest duży),
- w razie potrzeby dodaj kilka kropli barwnika spożywczego,
- umieść łyżkę sody oczyszczonej w filtrze do kawy,
- zwiń szczelnie filtr do kawy z sodą oczyszczoną, aby proszek nie mógł wydostać się na zewnątrz,
- umieść paczkę z sodą oczyszczoną wewnątrz woreczka strunowego w taki sposób, aby opakowanie nie dotknęło płynu,
- zamknij torebkę i rzuć ją daleko na ziemię,
- obserwuj, jak worek się nadmuchuje - w niektórych przypadkach wytworzenie ciśnienia wystarczającego do wybuchu może zająć trochę czasu; inne worki eksplodują w ciągu kilku sekund.
Woreczki strunowe, sprawdź naszą ofertę:
Lody w woreczku strunowym
To świetna zabawa dla dzieci i dorosłych, a zarazem ochłoda podczas upalnych dni. Jeśli zapas lodów w zamrażarce właśnie się skończył, to lody w woreczku strunowym stanowią idealny pomysł na wykonanie własnego przysmaku. Dzieci mogą być pomocnikami przy tej czynności. Do zrobienia lodów w torebce strunowej potrzeba tylko pięciu składników:
- ½ l mleka i ½ l śmietanki lub 1 l mleka,
- lód w kostkach,
- cukier waniliowy,
- cukier zwykły.
Malowanie woreczkami strunowymi
Malowanie palcami za pomocą woreczka strunowego to kolorowa, niebrudząca aktywność sensoryczna dla dzieci w każdym wieku. Z punktu widzenia rodzica to doskonała zabawa, która nie pozostawia po sobie bałaganu. Do tej zabawy będzie potrzebne kilka foliowych woreczków strunowych oraz farby w różnych kolorach. Należy umieścić kleksy kolorowej farby w przeciwległych rogach i zamknąć szczelnie woreczek. Dziecko, które ugniata woreczek w dłoniach, miesza ze sobą barwy, a wewnątrz powstają niesamowite kolory. Oprócz efektu wizualnego, dziecko ćwiczy mięśnie dłoni i motorykę rąk. Kolorowe woreczki do malowania palcami mogą zostać umieszczone w różnych miejscach i dzięki temu będą bardziej stabilne. Jedną z możliwości jest przyklejenie woreczka do okna lub stołu (w przypadku małych dzieci), aby maluch miał do nich łatwy dostęp. Inną opcją jest przyklejenie takiego woreczka taśmą do podłogi. Należy tutaj pamiętać o tym, aby torebka strunowa była prawidłowo zamknięta i posiadała dodatkowe zabezpieczenie taśmą klejącą. Takie woreczki mogą być wielokrotnie wykorzystywane. Za każdym razem można wzbogacić wnętrze o nowy kolor, co pozwala uzyskać rozmaite odcienie barw. Kolory będą się mieszać stopniowo i wystarczająco powoli, aby dziecko mogło lepiej zrozumieć, jak przebiega ich mieszanie
Wspomnienia z wakacji zamknięte w foliowej torebce
Woreczki strunowe posiadają odpowiedni rozmiar do przechowywania niewielkich pamiątek z wakacji, które następnie można schować do walizki i podzielić się skarbem z przyjaciółmi i kolegami z klasy po powrocie. Do woreczka strunowego można schować zagraniczne monety, muszelki, kamyczki i wszystko to, co przywoła wspomnienia z wakacji. Takie torebki z zamkiem strunowym, wypełnione pamiątkami, można przypiąć klamerkami do sznurka i umieścić w formie dekoracji, np. nad biurkiem dziecka. Dzięki wykorzystaniu woreczków foliowych pamiątki pozostaną w dobrej kondycji przez długi czas.
Kalejdoskop w woreczku strunowym
Stworzenie takiego kalejdoskopu pozwala na wykorzystanie dostępnych pod ręką przedmiotów i rozwijanie wyobraźni. Czynności mogą być wykonywane przez najmłodsze pociechy, ale pod nadzorem osoby dorosłej. Aby powstał kalejdoskop, przydatne będą: woreczek strunowy dobrej jakości, żel do włosów w dowolnym kolorze, cekiny i brokat. Instrukcja wykonania:
- Połącz żel do włosów i brokat w niedużej torebce strunowej.
- Umieść w środku cekiny.
- Zamknij woreczek, wyciskając całe powietrze.
- Pozwól maluchowi odkrywać efekty wizualne łączących się ze sobą substancji.
Zielony domek z torebki strunowej
Dzięki wykorzystaniu foliowych torebek można w łatwy sposób pokazać dzieciom, jak przebiega proces wzrastania roślin. Do tego celu potrzebne będą nasiona fasoli lub innej rośliny, ręcznik papierowy, torebka strunowa i woda. Pierwszą czynnością jest wycięcie ze sztywnego papieru lub kartonu kształtu domu i pomalowanie go na kolor zielony. Należy pamiętać o tym, że jego rozmiar musi być większy, niż wielkość woreczka strunowego. Do papierowego domku można dokleić dach w formie trójkąta w górnej jego części. Następnie w środku domku należy wyciąć otwór, gdzie zostanie umieszczony woreczek strunowy z nasionami. Dzięki jego przezroczystości możliwe będzie obserwowanie, jak rosną kiełkujące nasiona. Kolejnym etapem jest zwilżenie ręcznika papierowego niewielką ilością wody, tak, aby z niego nie kapało. Ręcznik umieszcza się następnie w torebce strunowej, a na nim kładzie nasiona roślin i zamyka. Woreczek foliowy powinien zostać przyklejony do tylnej części papierowego domku. Trzeba się upewnić, że nasiona są widoczne przez wycięty otwór. Domek powinien zostać ulokowany w nasłonecznionym miejscu, tak, aby możliwy był wzrost rośliny. Dziecko ma możliwość codziennej obserwacji postępów, jakie czyni mała roślinka. Gdy urośnie już wystarczająco, można ją posadzić do ziemi.