Ilość komentarzy: 0
Jak zaadresować prawidłowo list do odbiorcy?
Choć żyjemy w czasach e-maili, mediów społecznościowych i sprawnie funkcjonujących komunikatorów internetowych, to wciąż potrzebujemy (przynajmniej od czasu do czasu) tradycyjnej korespondencji. Jest ona konieczna, gdy wysyłamy ważne dokumenty, odpowiadamy na korespondencję urzędową bądź sądową, składamy wnioski. Niektórzy z nas wciąż wysyłają sobie pocztą kartki na święta czy z życzeniami z okazji urodzin i imienin. Praktycznie jest wysyłać do rodziny mieszkającej daleko listowne zaproszenia na ślub. Rzadko, bo rzadko, ale też czasem trafiają się romantycy, którzy dawnym zwyczajem piszą listy miłosne i wysyłają je swoim ukochanym. Jak widać jest wiele pól, gdzie stara, dobra tradycyjna poczta jest niezastąpiona. Jednakże, aby korzystać z niej prawidłowo najpierw należy wiedzieć jak prawidłowo zaadresować list do odbiorcy.
Adres odbiorcy – gdzie powinien się znaleźć?
Mamy nasz dokument, wniosek czy też list już gotowy do wysyłki. Wybraliśmy kopertę odpowiednią do formatu naszego listu. Teraz pozostaje pytanie, gdzie powinny znaleźć się informacje, bez których nie sposób dokonać wysyłki? Otóż dane adresata powinny znaleźć się w prawym dolnym rogu koperty. Z kolei w górnym lewym roku koperty powinny znaleźć się dane nadawcy.
Adresowanie listu – jak robić to prawidłowo?
Adresowanie listu wcale nie jest takie trudne. Wystarczy to zrobić poprawnie raz, aby potem już bez problemu wysyłać ich dziesiątki jak nie setki czy tysiące. Co najważniejsze, to zawsze pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Dane odbiorcy – czyli co?
Jakie dane odbiorcy będziemy umieszczać w prawym dolnym rogu koperty? Otóż potrzebna jest nazwa adresata – imię i nazwisko, jeśli wysyłamy do osoby fizycznej albo pełna nazwa firmy, jeśli to osoba prawna. Następnie wpisujemy adres, pod który ma trafić list – ulicę, numer domu/lokalu i/lub mieszkania, a także kod pocztowy oraz miejscowość. Jeśli wpiszemy dodatkowo imię i nazwisko konkretnej osoby pod danymi firmy, to list powinien trafić bezpośrednio do rąk tejże osoby.
Dane nadawcy – czy są potrzebne?
Tak, dane nadawcy są potrzebne. Gdyby tego zabrakło, to w przypadku, gdyby list nie mógł być dostarczony z różnych względów, poczta nie wiedziałaby, komu odesłać wysyłkę. Ponadto, jeśli piszemy do kogoś po raz pierwszy, to tej osobie może przydać się adres, gdy chciała nam odpowiedzieć. Tutaj trzeba wpisać swoje imię i nazwisko, ulicę, numery, kod pocztowy i miejscowość. Oczywiście w lewym górnym rogu. Pamiętajmy, aby przekreślić ten adres. Będzie to wyraźne rozróżnienie dla poczty, kto jest adresatem, a kto nadawcą.
Jak zaadresować list polecony?
Jeśli chodzi o informacje, które znajdą się na kopercie, to list polecony adresujemy dokładnie tak samo, jak list zwykły. Jednakże oprócz tego powinniśmy wypełnić dodatkowy druczek, dostępny na poczcie. Na tym druczku będzie dokładnie napisane, gdzie wpisać dane nadawcy oraz dane odbiorcy. Ponadto możemy zaznaczyć, czy chcemy potwierdzenie SMS-em o dostarczeniu listu. Dodatkowo można zaznaczyć, że jest to przesyłka priorytetowa – zapłacimy wówczas więcej, ale list dotrze szybciej.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: KopertyCzy trzeba naklejać znaczek?
Chociaż kiedyś było to koniecznością, to od 2021 roku nie trzeba naklejać znaczków. Rozwiązanie to jest zapewne wygodniejsze dla niejednego nadawcy, a także pozwala zaoszczędzić odrobinę czasu.